Akčný sci-fi thriller odohrávajúci sa uprostred vojny medzi ľudskou rasou a silami umelej inteligencie niekde v ďalekej  budúcnosti. Hlavný hrdina Joshua, vojnami zocelený bývalý agent špeciálnych jednotiek, ktorý smúti za za svojou nezvestnou ženou je naverbovaný, aby vypátral a zabil Tvorcu, nepolapiteľného architekta pokročilej umelej inteligencie, ktorý vyvinul záhadnú zbraň so schopnosťou ukončiť vojnu… a ľudstvo ako také. Joshua a jeho tím elitných agentov sa vydávajú cez nepriateľské línie, do temného srdca územia okupovaného umelou inteligenciou, aby zistili, že zbraň, ktorá má zničiť svet, je umelá inteligencia v podobe malého dieťaťa. (Cinemart SK)

Brooks

Technicky zručne nakrútené scifíčko, ktoré plynulým prepojením reálnych lokácií a bohatých digitálnych atrakcií berie dych, ale vďaka podvýživenému scenáristickému konštruktu, je pre mňa sklamaním sezóny. Ten príbeh nedáva veľmi zmysel, nevtiahne, ani nedojme, len tak nevzrušivo prebieha pred očami. Jeho kostrou je len univerzálne obľúbená myšlienka ovešana najohranejšími frázami a klišé. 3* P. S. Už dávno sa mi nestalo, že by mi v nejakom filme tak nesadol casting. Skoro každá postava mi prišla maximálne nevhodne obsadená. Prísnejšie merítko znesie asi len to malé dievčatko. ()

AdamXB-1

Především vizuální efekty, akční sekvence a možná ještě slušný futuristický design, je to co se vleze do dvou hvězdiček v hodnocení. Dále už jen zklamaní a nevyužitý potenciál. Problematika A.I. plní jen marketingový účel a film v tomhle ohledu postrádá jakoukoli snahu o nějakou relevantní vizi. Futuristický svět mi zde přijde nefunkční, nelogický a často až absurdní. A o představě originálního autorského sci-fi nemůže být ani řeči. The Creator je tedy jen vizuálně úspěšný, ale jako film selhává. ()

RedRose

Jako scifista, ajťák i technologický nadšenec, vůbec nevím, co tvůrci zamýšleli, abych si z toho filmu vzal. Že jsou lidé zlí, bojí se neznámého, nebo že nás AI převálcuje? Na apokalyptickou vizi budoucnosti Skynetu moc nevěřím, ale pokud by se stalo, že si AI uvědomí sebe sama, tak rozhodně nebudu na straně robotů, to jednoduše nedokážu. Zbytek, jako vizuál a celkové zpracování, by si i zasloužily i vyšší hodnocení, ale ne. ()

papadoce

S príchodom umelej inteligencie a očakávaniami a strachmi z toho čo to prinesie, nám takýchto filmov bude len a len pribúdať. Niektoré budú vydarenejšie, iné menej. Tvorca je menej. Ako ináč, Američania prišli prví na to, že A.I. je nebezpečná, veď čo môžu tie propagandistické komunistické svine vedieť a ako ináč, Aziati na to srali do poslednej chvíle, veď čo môžu tie imperialistické kapitalistické svine vedieť. Vadili mi ázijské titulky, i keď chápem, že komerčné pohnútky sú pre Hollywood dosť silné na to, aby sa to dialo stále častejšie. Veď sú ich miliardy a to sú všetko chodiace a čumiace doláre. Mladého Washingtona skôr nemusím ako áno, myslím, že sa to tiahne od Becketta. Prvých tridsať minút sa diala všetka akcia výhradne v noci, čo je úplne špatné rozhodnutie. Investovať do efektov, ale ukryť ich do tmy je somarina. Uberá to človeku na zážitku a filmu na hviezdach. Filmík je z pohľadu masiek a efektov do detailov vymazlený, ale story bola nezaujímavá a len málo výživná. Čakal som viac, ďaleko viac. Bude to určite režisérom. Zase. "A ty pôjdeš do nebíčka?" "Nie." "Prečo nie?" "Nebíčko je len pre dobrých ľudí." "Tak sme na tom rovnako." Z úst dieťaťa to lezie pod kožu. ()

TOMEK17

6/10. Ach bože. Opravdu jsem se na to těšil a odcházel jsem zklamaný. Jeden fakt, který příliš mnoho filmařů nedokázalo pochopit, je, že CGI sám o sobě film nenatočí. Efekty dokážou udělat dobrý film lepším, ale průměrný film neudělají dobrým. Marvel, koukám na tebe. Nestačí propojit pár akčních scén a zakončit to opravdu velkými explozemi. Musíte mít příběh – nejlépe takový, který spolu souvisle visí. To je to, co chybí tomuto filmu, jehož dějové díry jsou méně výrazné než díry, kde by byly uši AI postav. Jen jeden příklad – náš hrdina je na útěku v blíže nespecifikovaném asijském kraji, kde je zjištěno, že nemluví tímto jazykem. Rozbije se. Zastaví dodávka a on se ho zeptá, jestli nepotřebuje pomoc. Dotaz v perfektní angličtině. To je dost špatné - ale pak bez prozkoumaného důvodu náš milosrdný Samaritán postupuje od svezení cizího člověka k tomu, aby mu pomohl překonat policejní zátaras a přitom riskoval životy svých pěti dětí. Proč jsou na Nomádu zahrady? Proč, když je to poslední slovo ve vojenské technice, je tak snadné vyhodit do povětří jako Hvězda smrti nebo doupě Bonda padoucha? Dítě-McGuffin je ztvárněn vynikajícím mladým umělcem, ale nedává to žádný logický smysl. Jako důvod války proti AI se uvádí jaderný výbuch v Los Angeles (je vidět v traileru, takže to není spoiler). Ve filmu je o tom jedna věta na zahození - ale je to tak: věta na zahození. Následovat by to vedlo k mnohem zajímavějšímu filmu. Slyšel jsem, že to naznačuje, že by to mělo být chápáno jako metafora americké angažovanosti ve Vietnamu. Pokud ano, je to unavený re-hash a čtyřicet let příliš pozdě. Také by to znamenalo považovat jej za inteligentní film, což rozhodně není. Jen další promarněná příležitost s velkým rozpočtem. ()

Dejvecd

Po absolútne nadupanom trailery a vedomí, že tento film režíruje Gareth Edwards, ktorý má na konte filmy ako Godzilla 2014 alebo Rogue One (ktoré považujem za jedny z najlepších blockbusterových akčných sci-fi posledných rokov, som fakt čakal viac. Tvorca je totižto sci-fi s veľmi zaujímavým konceptom/príbehom ako-takým a niekedy aj krásnym vizuálom, ktoré však naráža na takmer nulové množstvo emócií, nudnejšiemu tempu a zbytočne rozťahanému koncu á la wannabe Elysium, kedy niektoré zvraty, ktoré majú vyvolať nejaký ten shock-moment pôsobia neuveriteľne divne. Nápadov tu je celkom dosť, avšak bohužiaľ sú pospájané nudným svetom, ktorý skôr jak dystopickú Áziu, pripomínajú konzumnú západnú spoločnosť vo futuristickom kabátiku a nejaká tá drsná a brutálna vojna vyzerá, ako keby prebiehala len niekde mimo na pozadí (a to ani nehovorím o nekonzistentnej veľkosti "hviezdy smrti" - Nomada). Nejakých tých pár pokusov o humor išlo absolútne mimo mňa a celkovo film vzišiel ako nevýrazná zívačka, pri ktorej si človek hovorí len "škoda", pretože ten potenciál a budget na to vytvoriť niečo skvelé tu je. Mohlo to byť najlepšie sci-fi roka... 4/10 Ale hudba bola fajn. ()

koty2201

Poviem to takto, za celkom malé peniaze sa dokázali tvorcovia (ha ha humor) tejto epickej sci-fi jednohubky celkom dobre vyhrať. Keďže to je od umelcov stojacich za niekdajším Star Wars filmom, tak to dosť cítiť a pokúsili sa o niečo podobné. Ale na značku kalibru Hviezdnych vojen sa to bohužiaľ ani zďaleka nechytá. Áno, vôbec to nie je zlý film, ale k dokonalosti mu hneď niekoľko vecí chýba. Príbeh je pomerne jednoduchý, ale na tom nie je nič zlé. Problém je skôr v spôsobe jeho podania a scenára samotného. Jednotlivé momenty sú podané dosť kŕčovito a skracovalo sa tam, kde sa nemalo. Filmári chcú v divákovi vyvolať silné emócie pomocou kvázi dojemných scén. Bohužiaľ, ma to nechávalo chladným ako psí čumák. A v rámci prvých dvoch tretín som sa dosť nudil, zaujímavé to začalo byť až ku koncu. Mohlo to spôsobiť aj zle zvolené dávkovanie dejových zvratov.  Ani po hereckej stránke to nebolo ktoviečo aj keď Gemma Chan je veľmi sympatická herečka. Aj pán John David Washington je dobrý herec. Ale v tomto prípade svoj talent nejak extra nezúžitkovali a výsledok je úplne štandardný a zabudnuteľný. Zvyšok osadenstva ani nespomínam, pretože ten tam bol skôr len do počtu.  Po technickej stránke to však bolo niečo úžasné. Za tak malý rozpočet dokázalo VFX oddelenie niečo neskutočné a efekty to má špičkové. Či už ide o vzhľad a animácie robotov alebo humanoidných androidov. Zasadenie deja tiež pekné a je to zaujímavá verzia našej budúcnosti roku 2070. Hudobne to bola lahoda počúvať, pretože geniálny Hans Zimmer snáď ešte nikdy nesklamal. Až mi z toho behal mráz po chrbte. Čiže vizuálne a technicky skvelé. Takže asi takto nejak by som tento nový sci-fi prírastok zhodnotil. Určite sa na to choďte pozrieť, ale nečakajte nejaký výnimočný zážitok. Skôr veľmi solídny film na úrovni 7/10 a aj to len vďaka poslednej tretine. ()

johnsnow

Vizuálnaq dokonalosť s nie až tak podareným príbehom. Očakávania boli väčšie a čo tak čítama počúvam rôzne recenzie, tak nie som sám, ale rozhodne to radím k tomu lepšiemu na sci-fi poli. ()

kubas369

5/10. Překrásné, prvotřídně vyleštěné pozlátko, které je neuvěřitelně hloupé a prázdné. Další rána pro můj oblíbený žánr. ()

Maniax

Jako kdyby to točil Cameron se Spielbergem. Scénář místy hapruje, a to dost. Ale celkově je to hodně fajn sci-fi alá Ready Player One, Elysium a ano, E.T. ()

ratpile

Souhlasím se spoustou výhrad, tempo je nevyrovnané a hrbolaté, scénář v podstatě scifi vata/standard a postavy nikterak prokreslené. Na druhou stranu, je to po delší době "velký kino film", z kterého jsem měl alespoň nějaký dojem trvající déle než cesta na parkoviště. Jako žánrový film je to vizuálně i technicky extrémně povedené, CGI neruší evidentním digitálnem, exteriéry jižní Asie tvoří zajímavou atmosferu spolu s trochou špinavého cyberpunku a high tech military scifi. Navíc se povedlo i několik (nevím nakolik) originálních scifi libůstek (běžící bomba) a nakonec i trocha emocí. Není to nejhlubší a nejlepší scifi dekády, ale neocenit velmi slušnou žánrovku, navíc v kontrastu s tím jak vypadá program multikin, by byla tentokrát elitářská póza. ()

hadoskorpion

Ludsto vs AI (umela inteligencia) sme na tomto strane robotov ktorý mieri s ľudstvo ale ľudia s vysokým postavením ktorý vďaka chybe obvineniu z toho robotov a chcu cloveka poslali infiltraciu oklamali znicil tvorcu robotov. Do ktorej sa zaľúbil ako nevie o tom oklamali vysoko postavení ľudia na stane zapadu len ľudia a východe ľudia s robotmi žijú harmoni. ()

R.O.man

Tento film mal velky potencial, no odisiel som z kina sklamany. Prilis vel zbrani, strielaciek a uniforiem....a to nemusim. Village Cinemas, Hobart, 17.10.2023 ()

Mkartaylas56

Do kin se pod tíhou očekávání dostavilo nové velkolepé sci-fi, jež v trailerech lákalo na audiovizuální spektákl, který se stane filmovou událostí podzimu. A ano, kamerové záběrování, výprava, hudba či sound design jsou tu na vysoké úrovni, stojí za nimi spousta kvalitních tvůrců a navíc, při pohledu na poměrně nízký rozpočet snímku, je rozhodně na místě jejich práci ocenit. Ovšem jde o jediné aspekty, které lze takto chválit, jelikož obsahová část je takřka jejím protikladem. Gareth Edwards je určitě šikovný režisér, jenž má v malíčku přesně to tvoření velkolepých a vizuálně opojných scén (jeho předešlé filmy ať jsou tomu důkazem), ale když má budit emoce, psát své postavy nebo být hlavním vypravěčem, tak jde o dramatický kvalitativní sešup. Potvrdilo se to už v Godzille a tady, ve Stvořiteli jakbysmet. Příběh je naprosto obyčejný a mnohokrát dříve viděný. Snaha o zajímavé myšlenky či nějaký větší přesah tu alespoň místy je, ale v konečném důsledku stejně vyšumí do prázdna. Postavy jsou ryze architypální, nemají žádnou hloubku a i když se skrze flashbacky Edwards snaží tvořit nějaké to emoční pojítko, tak to zkrátka nestačí a momenty, kdy má divák postavám fandit nebo se o ně bát, pak příliš nefungují. Sám jsem se tak po konci filmu cítil víceméně prázdně a nebýt zmiňovaného audiovizuálu, tak by se v mých očích Stvořitel propadl hluboko do podprůměrných vod. Takto jde o hezký, neurážející velkofilm, který ale nemá šanci uspokojit náročnějšího diváka a který se mně samotnému velice záhy vykouří z hlavy. ()

OJan

Když jsem zjistil, že jsem ještě neviděl žádné letošní sci-fi, řekl jsem si, že to tak nemohu nechat a zašel jsem si do kina na Stvořitele. Bez jakýchkoli očekávání jsem zasedl do sedačky a začal si klást do pusy jeden kus popcornu za druhým. A to bylo to nejlepší, co mě při projekci tohoto filmu potkalo. Stvořitel má působivou audiovizuální stránku, které bylo docíleno skutečně zajímavě (viz: zajímavosti). Dále má myšlenku hodnou delšího zamyšlení. Ze začátku to všechno vypadalo slibně. Efekt obojího je však postupně absolutně rozmetán bizarním příběhem, který je jako vytržený z libovolného béčkového počinu. Je to překombinované, plné klišé, diváka to emocionálně nezasáhne vůbec nijak. Dějově se to nikam neposunuje, vyzní to strnule, repetitivně, tím pádem ve výsledku zcela nezáživně. A aby toho nebylo málo, spoustu věcí se zde stane naprosto deus ex machina, což také snímku rozhodně v ničem nepřidává. Všichni herci své charaktery hrají tak, že se jim takřka nic nedá věřit. Postavy samotné vyznívají plytce, neboť jsou do děje vsazeny takovým způsobem, že o nich divák neví skoro nic. Různými prvky také film vykrádá Terminátora, Avatara, Star Wars či Predátora. A konec? Nikterak originální, přehnaný (ostatně jako celý počin) a opět to s člověkem vůbec nijak nepohne, ač se o to ona závěrečná sekvence zuby nehty snaží. Gareth Edwards je tak autorem lehce zapomenutelného sci-fi, které si jen snaží hrát na velkofilm. |20%| ()

DJ Kritik

Film, ktorý ukazuje inakosť. V dnešnej dobe by som to nazval skrytá príprava na progresivizmus. Ale i tak má film pekné myšlienky a páčilo sa mi to podanie. ()

Mamlas

Normálně bych napsal - další asijský barevný zmatený bordel. Tohle však bylo v produkci USA, tak nezbývá než napsat - velkolepá blbá animovaná sračka za hafo peněz. Chaos ala Asylum jen s kvalitní grafikou, bez herců, jen samý komparz, banální příběh, atmosféra nula, emoce nula, jen kreslené bum bum bum prásk furt dokola. Nějak jsem se proklikal do konce, ale uzavřu hodnocením - blejt. ↘️ 15% ()

shade000

Som pomerne prekvapený z pomerne nízkeho hodnotenia. Nie je to síce, žiadna klasika v žánri ako Star Wars či Avatar, no The Creator si ide vlastnou cestou a mňa veľmi milo prekvapil. Soundtrack od Hansa Zimmera je príjemnou čerešničkou na torte. O to viac som prekvapený, že to nestálo toľko ako "trojáčkové" sci-fi a rozpočet bol pomerne nízky. Napriek tomu sa im podaril spraviť vizuálny klenot. Clair De Lune na konci spôsobila príjemné zimomriavky... ()

Pitryx odpad!

Přímo zbožňuji, když se ve sci-fi filmu hned na začátku objeví těhotná ženská. A taky se mi strašně líbilo jak na ni furt vzpomínal a bečel. To byl nervák. Přiznám se, jakmile se tam objevilo to děcko, chtěl jsem to zhnuseně vypnout, ale přece jen jsem si říkal, že efekty jsou na úrovni a tak jsem se dodíval až do konce. Mínil jsem dát dvacet za ty efekty a pár dobrých nápadů. Ale pak jsem si vzpomněl na tu idiotskou hudbu a nedám ani to. Spadla klec. ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Čína ovládla globální příjmy kin

Čína ovládla globální příjmy kin

02.10.2023

Už dávno nikoho nepřekvapí, že čínský filmový trh je obrovský. Stále se nicméně neděje často, aby filmy z druhé nejlidnatější země na světě, které zároveň takřka nikdo za jejími hranicemi neviděl,… (viac)

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu