Bob Marley: One Love

• USA Bob Marley: One Love (viac)

Na začiatku filmu Bob Marley: One Love sa s titulným hrdinom (Kingsley Ben-Adir) stretávame v čase, keď je už jamajským národným hrdinom. Ako večný idealista a neúnavný propagátor rodného ostrova je sužovaný všadeprítomným násilím, ktoré podnecujú dva hlavné súperiace politické tábory a s nimi spojené zločinecké gangy. Marley trochu naivne sníva o usporiadaní obrovského koncertu, ktorý by všetkých súčasných nepriateľov spojil na jednom pódiu a s pomocou svojej hudby ich prinútil zakopať vojnovú sekeru. Skôr než sa tento sen podarí uskutočniť, na dvere jeho domu zaklope násilie. Jeho manželka a manažér sú vážne zranení pri útoku ozbrojeného gangu. Bob si uvedomí, že Jamajka momentálne nie je krajina, v ktorej by chcel vychovávať svoje deti. S rodinou sa presťahujú do Európy, do Anglicka, kde hudobný svet nie je príliš zvedavý na chlapca s dredmi v typickej pletenej čiapke. Ale ak je človek geniálny hudobník, dokáže sa presadiť aj v prostredí, ktoré je schopné dostať ho do väzenia len pre jeho vzhľad. Paradoxne práve tu, na ostrovoch, ktoré sa od jeho rodného nemôžu líšiť viac, sa jeho kariéra rozbehne spôsobom, ktorý mu právom vynesie miesto medzi najvplyvnejšími hudobníkmi dvadsiateho storočia. (CinemArt SK)

malylada

Peckám jako Bohemia Rhapsody, Elvis, Rocketman se to nemůže vyrovnat. Až příliš se jede na jistotu a působí rutinním dojmem. Vesměs je to vyprávění, které tak nějak plyne za doprovodu Marlehy písní. Zásadní pasáže Marleyho života to nedokáže vytěžit na maximum a to je problém, nebyl tak zkrátka moment, který by dokázal pohnout s emocemi. Pořád je to nadprůměr, ale v tomto žánru pořád málo......65% ()

Enšpígl

Tak tady byla proměrná příležitost,. Hlavní postava vysloveně filmová, témat kolem Boba Marleyho k emotivnímu vyprávění víc než málo, ale co nám tvůrci dali. Mustrový film jak udělat rodině Boba Marleye radost a vysrat se na diváka. Dramaticky totálně nefunkční vyprávění, nabízela se politická stituace na Jamajce, formování osobnosti a názorů Boba Marleye nebo změření se jeho umělecké zrání, konec konců i ten vztah se svou madam tady působil jak vyžvejkaný pedro, přitom z naznáků bylo patrné že měl víc vrstev. Bob Marley na mě působil velmi sympaticky, filmu uznávám, že ve mě probudil zájem o Boba Marleye a i koupi jeho LP, ale jako divák jsem opravdu koukal 103 minut na vztyčenej prostředníček od tvůrců. Filmařsky dobrý, hudba taky a chtěl jsem dát shovívavé 3*, ale jakou shovívavost mají tvůrci s diváky ? Žádnou ! scéna-střih-scéna-střih , jste spokojená rodino Boba Marleye ? Jo ? Tak ok jedem dál scéna - střih-scéna-střih. Kvůli tomuhle by se filmy fakt točit neměly. ()

Wade Wright

Kdyby se onehdá stalo, že Bohemian Rhapsody bude režírovat Sacha Baron Cohen, třeba by se trend vydal jiným směrem, to se ale nestalo. A Bob Marley měl opravdu silný příběh a určitě zajímavější a pro film barvitější, než například Elton John. Bohužel ačkoli se film snaží tyto pasáže mapovat, nevzejde z toho ve finále nic než sled pohlednic. Na ty se sice hezký dívá a hudba se u nich dobře poslouchá, v konečném důsledku však nenabízí naprosto nic závratného a neviděného. Ona se totiž k rastafariánskému reggae umělci tato klasická soudobá šablona hudebních filmů prostě nehodí. (Více) ()

filmfanouch

Reinaldo Marcus Green splnil svůj účel. Se svolením rodiny Boba Marleyho natočil jeho audiovizuální pomník, který nepostrádá jeho písně, především ovšem strasti spojené nejen s bojem za mír v zřejmě nejstěžejnější části jeho kariéry. Green umí řemeslo a přesně proto výslednému filmu nechybí. Přesto v součtu jde o zaměnitelný biopic, ne o výjimečný a doslova strhující biopic, který by dokázal jít více pod dřeň svému titulnímu hrdinovi. Takových filmů přeci jen v posledních letech vzniká jako v šafránu, Bob Marley: One Love se k nim poté nemá ani zdaleka šanci přiblížit. A nepomáhá k tomu ani správně energický výkon Kingsleyho Ben-Adira, který je skutečně tím, co zvládá výsledný dojem táhnout nahoru.... ()

DJ_bart

Vzhledem k renomé legendy jménem Bob Marley jde o dost rutinní (hudební) biopic bez výrazný dramaturgie či spádu, natožpak energie, což je fakt škoda vzhledem k tomu, jak feel-good tenhle biják ve skutečnosti mohl být. Promarněný potenciál.... ()

Goldbeater

Hudební životopisné snímky jsou bohužel jedním z nejunavenějších a nejsvázanějších filmových žánrů, a aby zaujaly na nějaké vyšší úrovni než té nejpovrchnější, potřebují buď hodně bohatý příběh, který se vyšvihne nad rámec zajeté šablony, nebo velmi talentovaného tvůrce, který je uchopí dynamickým a originálním stylem. Tenhle film nemá ani jedno. Jde opět o mozaiku životních dramat, květnatých mouder a ukázek nejznámějších interpretových písní dávkovaných s určitou pravidelností, aby film nenudil a naplnil základní divácká očekávání, ale chybí mu jak funkční vyprávění, které by třeba obhájilo existenci flashbacků do minulosti, tak i nějaký zajímavý konflikt, který by příběh povýšil nad pouhý výcuc informací z wikipedie, navíc opředený četnými žánrovými klišé. Kingsley Ben-Adir se manýry Boba Marleyho naučil pečlivě a koukat se na něj baví, ale tíhu celého snímku to prostě neutáhne. Navíc je jeho postava klasicky uhlazena a zbavena problematických aspektů, protože producenty filmu jsou Marleyho potomci a nechtějí o něm samozřejmě vytvořit jiný než zcela lichotivý obrázek. Bohemian Rhapsody se vyčítaly podobné věci, ale z toho filmu aspoň sršela neskutečná tvůrčí energie a mohl se pyšnit skvěle natočenými koncertními scénami. Ty zde kupodivu skoro absentují. Celý film navíc směřuje k jednomu konkrétnímu koncertu, který nám tvůrci ale neukážou, protože střih do závěrečných titulků přijde ve chvíli, kdy se to mělo skutečně rozjet. Už den po projekci se mi to skoro vypařilo z hlavy. ()

silentname

Bohužiaľ, budem musieť súhlasiť s názormi, že "Bob Marley: One Love" dokopy toho veľmi veľa neponúka. Životopisné filmy o rôznych hudobných umelcoch sú posledné roky celkom úspešné, a tak niet div, že už máme ďalší. Tam navyše nekončíme, nakoľko tento rok bude ešte jeden (tentokrát o Amy Winehouse). Z toho plynie, že tématicky je toto atraktívna téma. Navyše sa venuje najväčšej jamajskej hudobnej ikone. Bob Marley bol asi najväčším priekopníkom hudby z Jamajky a zaujímavým spôsobom vo svojej tvorbe reflektoval svoje vlastné pocity zo všetkého, čo sa okolo neho dialo. Film má niekoľko zaujímavých momentov, ktoré ma celkom dostali. V prvom rade úvodné prepadnutie v jeho dome, tvorba skladby Exodus a  koniec koncov sa dozvieme niečo aj o jeho kultúre, rastafariánstve, konflikte na Jamajke a podobne. Film však veľa zaujímavých nápadov tak trochu len preletí a navyše úplne ignoruje veci, ktoré by mohli byť výrazne silné. Keby sme mali možnosť poznať Boba lepšie ako malého chlapca. Ako niekoho, koho hudba oslovila, prečo ho oslovila, akým spôsobom sa jeho život vyvíjal. Reálne tu ale máme len niekoľko flashbackov, ktoré idú do spomienok na Ritu, a útek z horiaceho kukuričného poľa. Vo výsledku je tu tak film, ktorý nie je nezaujímavý. Dokopy som to bol schopný sledovať celý čas a nemal som chuť robiť niečo iné. Ale nemal som pocit, že by ma to nejakým spôsobom obohatilo. Najlepšie elementy na filme sú casting Kingleyho Ben-Adira, hudba a myšlienka, ktorú film chce odkázať. No to nestačí na plnohodnotný zážitok. Hodnotenie: C+ ()

Gwaihir

Určitě by bývalo bylo ku prospěchu zabřeznout trochu více do hloubky, a to jak osobnosti krále reggae, tak okolností, jimiž byla formována nebo do nichž naopak posléze dokázala promluvit, neb takto vidíme vlastně "pouze" vrcholnou část jeho cesty, etapu života, v níž dosáhl celosvětového úspěchu, ale mnoho dalšího, včetně nelehké situace v jeho vlasti, rodinných vztahů nebo vlivu jeho postojů na svět kolem, si lze víceméně jen dovozovat z náznaků, což zamrzí tím víc, že jinak jde o filmařský velmi zdařilý počin, který i přes svou zkratkovitost a některé zvláštní výjevy docela funguje. ()

maddy

Reinaldo Marcus Green si povedal, že po feel-good životopisnom športovom filme (fajn King Richard) si natočí feel-good životopisný hudobný film. Legenda akou je jamajský reggae spevák Bob Marley si podobný feel-good prístup priamo žiadala, takže teoreticky to malo dopadnúť podobne. Nuž, ale nedopadlo. One Love je tým najrutinnejším hudobným životopisom, ktorý nijako nestrhne a všetky udalosti prezentuje bez výraznej dramaturgie alebo funkčného rozprávania príbehu. Je to ako životopisný film z výrobnej linky, kde niekto naskladal pár piesní od Marleyho, pár základných informácii z wikipedie nakombinované tak, aby z toho vzišiel film, ktorý naplní nejaké základné očakanávania divákov ako asi má filmový životopis vyzerať, ale vo výsledku  ničím nezaujme. Taká Bohemian Rhapsody je tomtuo na míle vzdialená, dokonca aj ten Rocketman. Škoda, toto je skutočne premárnená príležitosť natočiť takto obyčajný a nevýrazný film práve o Marleym. Pritom materiál by na to bol. CELKOVO: 5/10 ()

William_

4.5/10. Trhá mi srdce dávat tak malé hodnocení u filmu o takové legendě, jakou Bob Marley bezesporu byl, ale ten film byl tak strašně odfláklý že to prostě jinak nejde. Neviděl jsem ve filmu nějaký cíl ke kterému by směřoval, scénář naprosto chaotický a bylo to celkově takové nemastné, neslané. Nebudu to porovnávat s ostatními filmy jako Elvis, Bohemian Rhapsody či Rocketman, protože to nejde - kvalitativně jsou na úplně jiné úrovni. Nečekal jsem zázrak, ale z kina jsem odcházel docela zklamaný. Promarněná příležitost a Bob si teda zasloužil větší parádu. ()

M.i.k.e

Nejsem žadný velký expert na Boba Marleyho, ale z toho co o něm vím si myslím že by si osobnost jeho formátu zasloužila víc než šedivý a ve výsledku nic neříkající pomníček, který jde tou možná nejhorší cestou. Není třeba jít cestou kontroverze za každou cenu, ale ani tahle forma “jen někoho neurazit” není úplně v pořádku. Přitom témat tady bylo požehnaně (hudba, Jamajka, osobní život, rastafariánství,…) a je škoda že se jich tvůrci nechopili a maximálně jich pár jen okrajově nakousli. Parádní soundtrack složený z Marleyho písniček tu nudu bohužel nazažene…50% ()

Ondatra

Bob Marley rozhodně patří k největším hudebníkům a bojovníkům za lásku a mír 20. století. Dlouho jsem tedy očekával, kdy se dočkáme celovečerního hollywoodského filmu. Sám o sobě film není špatný, je natočen dobře, akorát mi trochu vadilo, jak je pojat příběh. Ten nás uvádí rovnou do doby, kdy Bob už je na vrcholu a je legendou. Tady bych spíše očekával, že nás prvně příběh uvede do doby, kdy Bob začínal, a ukáže nám právě jeho začátky kariéry. Chápu, že film by musel mít třeba o půl hodiny víc, ale myslím, že by to nevadilo. Samotný herec Boba Kingsley Ben-Adir je pro mě novinkou a o to víc jsem rád, že ho hrál právě on. Jeho výkon je celkově tak 6/10, protože v první polovině se mi na Boba vůbec nepodobal a prostě jsem ho v něm neviděl. Ale v druhé polovině se to otočilo a už jsem toho Boba v něm viděl. Jak vzhledově, tak i jeho chováním a charismatem. Pro fanoušky Boba a celkově reggae hudby si myslím, že film je ale úspěch. Spousta známých písniček, správná jamajská atmosféra plná trávy a zároveň se mi líbí, že ve filmu se objevuje nejenom jeho pěvecká kariéra, ale i ta "politická". 5,5/10 ()

NiWi

Rutinní a zapomenutelný biopic obohacený o výjimečnou hudbu. Písně Boba Marleyho nesou neskutečně silné a nadčasové poselství, a film se o ně opírá co může. Nikoliv ale věcně a situačně jako třeba Rocketman, spousta písní zde zní nahodile zkrátka aby tam byly. Režisér se na Boba zaměřuje co nejvíc povrchně to jde. Žádné umělecké dozrávání, vliv jeho hudby na životy lidí a národů je zobrazen naprosto minimálně, nijak se s tímto aspektem nepracuje. Že byl jeho postoj k životu, politice a jiným tématům specifický to zkrátka víme všichni, samo o sobě to ale film neutáhne. Herecky je skvělá ústřední dvojice Kingsley Ben-Adir a Lashana Lynch, i přes jejich výkony však bude Nesta koukat svým kolegům jako Elvis či Rocketman na záda. ()

Ementaler86

Jsem rád, že můžu svůj jubilejní stý komentář věnovat tomuto dredatému sympaťákovi. Až na pár nehodících se chlapečků uprostřed hořícího kruhu zde nemám pořádně co vytknout. Pro všechny fanoušky i nefanoušky Boba Marleyho naprosto dostačující. Tak si ubalte jedno džambárko a mazejte do kina, dokud to ještě dávaj. Rastafari. ()

Lapacka

Film se mi líbil, má příběh, má ducha, reggae styl je podaný celkem dobře a vlastně také docela dobře podáno je rámec situace, Jamaika, problémy doby, pak Londýn, punkeři mi přišli vtipní, stejně jako procházka, pár procházek rastamanů tímhle městem. Po přečtení recenzí jsem nečekal nijak výrazný zážitek, ale film přece jenom hodnotím jako nadstandard. Je to možná film tak trochu natočený s ohledem na momentální situaci ve Státech, tím myslím afro-americkou komunitu a její problémy. Tímhle se u nás samozřejmě netrefuje do očekávání průměrných českých či slovenských filmových diváků, kteří nemusí tuhle rovinu filmu pochopit. Je tam další klad: že to reggae nebylo jen nějaká obyč. hudba typu disca, ale má určité specifické náboženské východisko, to asi také hodně lidí nepochopí. Zkrátka film, o kterém se dá přemýšlet, proto u mě nadprůměr. ()

inutihar

Bohužel až příliš doslovné. Zklamán jsem asi nebyl, ale to hlavně proto, že jsem neměl vysoká očekávání. Kontroverznější pasáže Bobova života jsou buď úplně ignorovány nebo přeskočeny někde na pozadí jednou větou nebo střihem a rastafariánství je zploštěno na minimum, takže některé scény budou pro neznalé možná až nepochopitelné. Kingsley je docela dobrý, ale asi neměl moc šanci předvést něco více. ()

AnanAss

Neměl bych s tím žádný problém, kdyby se to místo klasického životopisu, snažilo zobrazit politické nepokoje a poukázat na to, že válka je vůl. Nevadilo by mi ani, kdyby se to zabíralo natáčením přelomového alba a věcí okolo něj, případně plánováním velkého tour na stmelování komunity. Co mi ale vadí je to, že tyto věci se zde načnou, ale jejich vyústění je takové nijaké. Jako nenáročná jednohubka, která vypadá pěkně (možná až zbytečně „uhlazeně“), dobře se poslouchá a ukáže nám střípky ze života jamajského Boba, je to fajn. Jako pocta velkému umělci už to ale drhne a zcela jistě by si tato ikona, jehož záliba v muzice a marihuaně je nesporná, zasloužila lepší zpracování. Příznivcům rastafariánského hnutí, reggae muziky, nejrozmanitějších dredových výstřelků na hlavě a čerstvě smotlých brček bych raději doporučil tento skvělý dokument. ■ AnanAss‘s Score: 6/10 ■ ()

elessar04

Jamajka zažívá těžké období. Odpor politiků k rastafariánům sílí. V zemi není bezpečno. Rok 1976 je pro Boba zlomový. Mírový koncert. Pak Evropa a Exodus. A pak už jen konec. Životopisný snímek o Marleym přiletěl do kin jako blesk z nebe. Jaký ten film je? Je důstojný. Je milý. Je zábavný. Je plný skvělé hudby. Je plný Boba Marleyho a tak to má být. Film uteče jako voda. Avšak něco tomu chybí. Hudba tam sice je, ale je jí málo. Není ale tím, co filmu chybí. Je tam jakési prázdno, které aspoň ve mně po zhlédnutí zůstalo. Hodně prázdné místo. Závěrečný koncert je utnutý v nevhodnou chvíli. Měl být jakýmsi vyvrcholením, jakýmsi závěrečným orgasmem. Je to jako, když celou dobu čekáte orgasmus a on se pak nedostaví. Čekal jsem, že se ve filmu dozvíme, jak se Bob k hudbě dostal, kdo jsou ti jeho spoluhráči Wailers, ale nic podobného nám nebylo sděleno. O dětech taky velmi málo. Místo toho scény, které připomínaly jiný skvělý film - mluvím o snímku Rey.Perfektně natočeno. Ta oranžová a oheň prostě krása. Hudba přímo pro film byla krásná - myslím tu před koncerty. Hlavní protagonista NLY IN THEAvýborný. Nicméně cítím po filmu trochu prázdno. Dustojný film, který lze nazvat SONDOU DO ŽIVOTA JEDNOHO Z NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH HUDEBNÍKŮ 20. STOLETÍ. ()