Marley

(festivalový názov)
  • USA Marley

Jen málo hudebníků mělo tak globální vliv jako Bob Marley. Komplexní životopisný snímek ho sleduje ze špinavých uliček rodného Kingstonu přes celosvětovou slávu, s níž se vyrovnával s proměnlivou úspěšností, až po jeho nečekaný skon po převozu ze švýcarského sanatoria. Film těží z přístupu k dříve neviděným archivním materiálům i k Marleyho spoluhráčům z kapely, jiným umělcům i rodině, která o hudebníkovi otevřeně hovoří. Atraktivita snímku spočívá nejen v citlivém zapojení dodnes oblíbené hudby, kterou Marley doslova globálně rozšířil, ale i v komplexním vykreslení jeho osobnosti. Od zájmu o rastafariánské hnutí se tak dostáváme k oblibě marihuany i žen, jak o tom svědčí jeho dvanáct dětí, z nichž některé v dokumentu rovněž hovoří. Neokázalý snímek představuje poutavý portrét mimořádně činorodého hudebníka, kterého je dobré znát nejen jako autora No Woman, No Cry. Sílu Marleyho vůle film staví nad jakékoli zavedené vnímání ikonické osobnosti. (MFF Karlovy Vary)

Perverz

Haile Sellasie, Jah Rastafari, Lion, KIng of Reggae Bob Robert Nesta Marley r.i.p, Negus Negesti, srdíčko pořád bude tlouct v rytmu Marleyho songů, reggae, pro silné příznivce né až tolik nových informací a jen hrstka nezveřejněných nahrávek, pro neznalce či jen posluchače, fanoušky mnoho užitečných informací o jednom z lidí kteří spojovali lidi v jednotu. ()

eye candy

Muzikantů a skladatelů o kterých se dá říct, že svojí hudbou změnili svět je málo. Bob Marley do této vybrané skupiny patří a ještě se během svého krátkého života stačil stát symbolem, daleko přesahujícím hudební svět (nikam výš už to nejde). Marley je neobvykle dlouhý dokument, po okraje naplněný fotkami, rozhovory, záznamy z koncertů, zkrátka vším co v životopisných dokumentech obvykle bývá. Škoda jen, že už se nevešly nějaké informace k samotným skladbám a víc záběrů z odvrácené strany měsíce. ()

Marek1991

Príliš natiahnutý spomienkový dokument o jednom z mierotvorcov tohto sveta. Zjednotenie Jamajky a ukončenie sporov na koncerte, pre mňa zostane jedným z najsilnejších momentov. Film sa obliekol do červenej, žltej a zelenej a hovorí si vlastnou rečou, niekedy sa zabúda, ale potom opäť pokračuje v akej takej chronológii, mám dojem, že autori si pritom tiež dali trocha marihuany a ľudia, ktorí to pozerajú a chcú to zniesť, tak asi si dajú tiež, lebo je to taký pocitový film, ale nie úplne a nie je to ani faktický film, proste si ide reggae s peknými piesňami, z ktorých mám sám neobyčajne pár rád, ale inak sedieť iba pri takých nejakých rečiach prelepenými nejakými nahrávkami, videami s ním, keď som nevedel niekedy, ktorá bije, ma ubíjalo, vo svojej podstate je to však pohodovka. Ľudia ho dnes vnímajú dosť komerčne, tak ako Che Guevaru, lenže on bol milovník žien, mal rád futbal, užíval života, nestaral sa do politiky, vyznával jednu z odnoží kresťanstva, chcel aby všetky rasy žili pospolu, sám bol miešanec, proste užíval život, bol podivín, bol to však dobrák. ()

radektejkal

Snad žádný umělec neoslovil dosud tak rozsáhlou pospolitost lidí, zřejmě ani Beatles ne - od jamajských huličů trávy přes mě až po senegalská děcka. V podstatě se mu podařilo to, o co celý život usilovat. A trvá to stále: kdekoli se ozve nějaká jeho písnička, je to distatečný důvod pro dobrou náladu. Filmový dokument zprostředkovává především sumu informací z jeho života, o které jsem se dosud nezajímal - všechny, včetně toho, že měl 11 dětí se 7 ženami, dokazují jen sílu jeho hudby. Doporučuji komentář korbitch22*****, už není co dodat. ()

fisus

Člověk nemusí být fanoušek Boba Marleyho,aby ocenil tenhle dokument o člověku,který chtěl jen dělat hudbu,nezajímala ho sláva ani peníze a nikdy se nestaral o sebe,ale o lidi kolem sebe.Rozdával radost a hrál skvělou muziku!Byl symbolem svobody a míru! Nedá mi to,abych nepřipsal citát jednoho z uvaděčů v Kongresovém sále v Thermalu,který těsně před začátkem projekce poznamenal:"To je divný.Takovej nával na film o černochovi,kterej jenom hulil trávu!" Tenhle dokument není o trávě,ale jedné z největších legend a postav minulého století! ()

• Dokument byl vytvořen s plnou spoluprací Bobovi rodiny. (ČSFD)
  • Z raného období Bobova života neexistovaly žádné použitelné záběry, proto se šlo cestou fotografických koláží nebo dokumentárních záběrů, nejčastěji z Jamajky z let 1962–1973, doplňených o sekvence přírodních scenérií nebo běžného života na jamajských ulicích. [Zdroj: časopis Cinema 02/2019] (ČSFD)
  • Původně na dokumentu pracoval Martin Scorsese pro Weinstein Company v roce 2008, ale od projektu kvůli nesrovnalostem odešel a nahradil ho Jonathan Demme. V srpnu 2009, kdy se Demme a producent Steve Bing dostali do sporů co se podoby dokumentu týče, se projekt zastavil. Nakonec do rozjetého vlaku naskočil Kevin Macdonald, který dokument už dokončil. (Akesha)