Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

Paity

Skvělý Bruno Ganz, od kterého jsem to vůbec nečekal. Skoro jako bych Hitlera viděl na stříbrném plátně skutečně hrát. Spíše než o pádu třetí říše byl film deníkem pádu naprostého šílence, kterému se podařilo zavléct do války všechny národy světa. ()

Scevola

Co k tom dodat, mozme byt radi ze im to nakoniec nevyslo. Ocenujem skvely vyber hercov, uveril som ze presne takto mohli vyzerat nacisticky pohlavari. 7/10 ()

showxman

Mám mluvit s vůdcem. V jaké záležitosti? Mám být zastřelen." Tak trochu jiný pohled na válku resp. její závěr očima "nezúčastněné", která si vše prožila z naprosté a bezprostřední blízkosti. Její výpověď má cenu zlata stejně jako tento film, proto jsou všechny ty technické záležitosti jako kamera, střih, nebo herecké výkony až na druhé koleji, leč mají svou neoddiskutovatelnou kvalitu. Dohromady tak vzniká, nejenom z historického hlediska, důležitý ale i vybroušený diamant světové kinematografie. "Ve válce jako je tato, nejsou žádní civilisté." A. Hitler ()

HArna

Pád třetí říše je unikátní autentický film.Po schlédnutí jsem si film musel pustil znovu,jelikož mám podobné filmy rád. Atmosféra je skvělá.Herecký výkony jsou výborný,obzlášť jeden herecký výkon ční nad ostatníma. Adolf Hitler nebo-li Bruno Ganz. Vlastně koukáme na partu anti-hrdinů,která dýcha stejně jako ostatní.Mocná říše se rozpadá a "hrdinům"se špatně dýchá,jsou vyčerpaní,zoufalí,skoro se dá říct,že s nima soucítím.Jeden z nejlepších snímků o 2.světvé válce. Je to dokonalý obraz druhé světové války. ()

Pttak

Pro nadšence do historie a fanatiky do Třetí říše jistě zásadní nedostatek tenhle film nevidět. Co se týče Bruna Ganze, tak tohle je rozhodně nejlépe zahraný Adolf Hitler, co jsem, kdy viděl. Kdyby nehrál samotného Adolfa Hitlera, tak si myslím, že je jeho výkon nominovaný na Oscara. ()

ChrisBa

Film, ktorý nám ukazuje to, čo sa diali v bunkri počas posledných dní vojny. Postupný pád Hitlera a jeho ideálov, sklamanie jeho najbližších fanaticky oddaných spolubojovníkov a to všetko v mrazivom a realistickom podaní. Nemeckí tvorcovia a herci sa prekonávajú. Nie je to bez chýb, je to komornejšie než by kto čakal, ale napriek tomu ide o jeden z najlepších filmov nemeckej kinematografie.. jasné 4* ()

Drc

Apokalypsa. Zmar. Beznaděj a absurdita. Lidi zaslepení a změnění v loutky v rukou ďábelského šílence, až do samotného konce. Tak o tom je tento film. Skvělá a mrazivá atmosféra, působivé herecké výkony, ale místy tako rozvláčný děj a nuda. Na tento film je nutné dívat se spíše jako na dokument než jako dílo sloužící k pobavení, a jako takové si určitě zaslouží pozornost a i vyšší hodnocení (normálně by 3* bylo akorát). Přímo se nabízí porovnání s podobným filmem, Hitler - Rise of Evil, který zachycuje vzestup 3. říše. Ten výchází o něco lépe, toto však vychází zejména s poněkud jiného průběhu a náplně filmu. Jednou by měl určitě vidět každý, vícekrát se bude vracet jen málokdo. ()

Wishkah

Výborný, i když místy trošku nudný film. Podle mě by mu zkrácení o pár minut docela prospělo. Proti čemu se však nedá nic říct je dech beroucí výkon Bruna Ganze ()

venom14

Líbí se mi pohled na druhou světovou válku z jiného úhlu,navíc v né špatném filmu.A Bruno Ganz mi herecky přišel výtečný.Ale to,jak dělají z nacistických sviní chudinky je hnusné!Za to dávám tři. ()

Zik2

Mezi všemi kvalitami filmu, které už nechci po x-té opakovat, vyniká geniální výkon Bruna Ganze. Mezi všemi těmi nemožnými Hitlery, kteří zaplavili film a z nichž hodně z nich nevidělo vůdce nacistů ani z rychlíku, září Ganz se svými dokonalými pohyby a bezchybnou rétorikou jako hvězda. Protože se tentokrát nejedná o černou komedii, ale drama, museli si to zkrátka otrlí milovníci satiry vynahradit a ze scény, kde Hitler zuří v generální štábu nad plány obsazovaného Německa, se stala přímo kutlovním materiálem pro vtipálky na YouTube. Ale to jsem ten film také trochu znevážil. Neviděl jsem působivější (a tedy věrnější) obraz spáleného Německa v roce 1945. ()

peetriss

Skvělá životopisná rekonstrukce sklonku života Adolfa Hitlera a herecký koncert Bruno Ganze v hlavní roli. Film nepostrádá velmi silné momenty, při kterých se tají dech, výborný filmový zážitek, dokonce mě svědí ruka dát plných hvězdiček. ()

Hanes88

Docela zvláštní film. Určitě kvalitní, ale i tak mám rozporuplné pocity. Bruno Ganz zahrál svou roli skvěle, ale už se na to znovu nepodívám. 65%. ()

Ještěřák

Občas, a nestává se to zrovna často, nějakému po čertech talentovanému herci lehce profesně hrábne a totálně splyne s postavou, kterou hraje. Stalo se to Valu Kilmerovi v DOORS, stalo se to Al Pacinovi v HEAT a podařilo se to i Bruno Ganzovi v DER UNTERGANG. Vzhledem k tomu, kde a za jakých okolností se daná záležitost odehrává, a ostatní herci taktéž nelení (Goebblesovi!), je logickým vyústěním tříhodinové pětihvězdičkové dusno, působící dojmem dokonale naštudované a zpracované látky. Jako by se hitlerovo bunkrem postupně rozlézala tetička metastáze... Němci roku 2004 znovu málem dobyli svět, tentokrát naštěstí ten kinematografický. ()

Lefty86

Poslední dny Hitlera pozvolně odvyprávěné, jen jsem se nemohl zbavit pocitu že tvůrci jakoby chtěli ukázat tu lepší stránku všech, jenže jak jinak to natočit, i když byl Hitler fanatik, určitě nebyl jen bláznivá stvůra 24h denně a nějakou tu lidskou stránku měl. Mám rozporuplné pocity. 65% ()

Paldiny

Úprimná sebareflexia nemeckého národa. Scény z prítomnosti sú zbytočné, to neplatí o tých z roku 1945. Pád tretej ríše sa neopiera o vysoký rozpočet, čo si vynahradzuje starostlivo budovanou atmosférou a efektným ozvučením, pri výbuchoch sa bude triasť aj obrazovka. Zaujímavé je sledovať zmeny Hitlerovej osobnosti v "pracovných“ a rodinných kruhoch, tiež zmýšľanie tých čo sa pohybovali v jeho prítomnosti. Zároveň je tu prítomných veľa silných scén z akých vyzdvihnem hlásenie sa generálov ("mám byť popravený, môžem vstúpiť?"), neschopnosť prijať skutočnosť prehry (bavenica počas bombardovania), alebo mrazivá "tabletková“ scéna, ktorá nemá obdoby. Nejednoznačný záver je zároveň výbornou bodkou za prierezom posledných dní toho najpodivnejšieho obdobia našej histórie. ()

Rozjimatel

"Ľútosť je prvotným hriechom. Stále hovorím, že mať ľútosť so slabými je zrada voči prírode."     Vojnová dráma zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorá zaberá koniec druhej svetovej vojny z dosť neobvyklej perspektívy. Ukazuje totiž rozpadávajúcu sa nacistickú mašinériu zvnútra, zo psychologického hľadiska, cez rozličné postoje vedúcich postáv "Tretej ríše". Človeku sa až rozum zastavuje nad tým, ako mohol byť jeden evidentný psychopat tak bezmedzne zbožňovaný takmer celým veľkým národom, kam až táto kreatúra ten národ doviedla a ako sa pritom tvári, že ten národ si za to vlastne môže sám (čo je čiastočne aj pravda). Určite zaujímavý prístup k zaujímavej téme, lenže s jej spracovaním už tak spokojný nie som - miestami je to dosť nezáživné, dialógy pôsobia občas umelo a celé to má taký "televízny fíling". Veľkým ťahúňom filmu je výborný Bruno Ganz (Hitler), čo sa ale nedá povedať o Alexandre Marii Lare (Traudl Junge), ktorá mi pripadá trochu toporná. Stvárnenie Goebbelsa podivným Ulrichom Matthesom je zase až "prvoplánovo monštruózne" (skoro až komicky), v podstate ako čistá karikatúra, čo ma so skutočným človekom pramálo spoločné (na rozdiel napr. od stvárnenia Himmlera, ktoré je dokonalé). Film má pár veľmi silných scén, z ktorých mrazí, no vzhľadom na dĺžku filmu ich až toľko nie je (deti bojujúce v uliciach, uspávanie detičiek Goebbelsových).     "Všetko som si rozmyslela. Nechcem, aby moje deti vyrastali vo svete bez nacionálneho socializmu."                                                . ()

mkali

Řekl bych, že tento snímek režiséra Olivera Hirschbiegela si určitě zaslouží divákovu pozornost. Není to ani klasický dokument, ani válečný film, je to film o osudech a pocitech lidí, kteří strávili s, tou dobou už velmi nemocným a smyslů zbaveným, Hitlerem jeho poslední chvíle v bunkru pod Rusy okupovaným Berlínem. Je zde perfektně propracovaná psychologie postav, hlavně slepá a v tu chvíli už i bezvýznamná oddanost vůdci - viz. scéna se zdravotní sestrou. Ve filmu je vidět, že někteří obyvatelé bunkru si ani na konci dubna neuvědomovali zrůdnost nacistické ideologie, jako např. bezstarostně se bavící Eva Braunová. Co se týče zpracování, tak kamera je bohužel poměrně průměrná a na některých scénách je pořád ješte vidět nedokonalost počítačové grafiky - tyto záběry totž vypadají jako z nějaké lepší 3D akční hry. Asi nejlépe je zahraná postava jednoho z největších vrahů v dějinách - Adolfa Hitlera. Klobouk dolů pánové Hirschbiegele a Ganzi.. ()

system

Nekde jsem cetl, ze reziser natocil par dilu Komisare Rexe :-))), nooo, tak to me prilis nenavnadilo, ale chyba lavky. Reziser totiz ukazal, ze je kvalitni remeslnik a podarilo se mu natocit dobre komorni drama. Co se vsak tyce emoci a kontroverznosti (o te se psalo snad nejvice a vsude), tak tady se neshodnem, protoze film me nechal chladnym jako pohled na tlustou zenskou se stehnama jako hroch a kontroverzni ve filmu neni vubec nic, snad jen delka filmu. ()

janistr

Nemohu jinak než 5*. Nadchl mě Ganzův herecký výkon, v některých chvílích byl od skutečného Hitlera téměř nerozeznatelný- do detailů zvládl Hitlerovu výraznou gestiku i mimiku. Velice reálně, v některých scénách téměř mrazivě působili manželé Goebbelsovi. Navíc oceňuji historickou věrnost. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)