Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

standsiller

Nemecko stráca niekdajšiu moc a Hitler sa tomu snaží z posledných síl zabrániť. Takpovediac celý film sa točí okolo neho a okolo kolosálneho výkonu Bruna Ganza. Ten totiž na okamih zabudol že je kto je a stal sa doslova Adolfom Hitlerom. Film o beznádeji , slepej viere v dosiahnutie cieľa, o vytriezvení ľudských bytostí v rúšku strachu pred osudom za napáchané zločiny pod pravicou "fuhrera" . Pri tomto filme som si urobil úplne iný obraz o Adolfovi a prestal som ho vnímať ako " železného muža" symbol fašizmu a diktátora, ale pozrel som sa na neho ako duševne chorého muža čo chabne a podlamujú sa mu kolená, lebo stále verí v nadvládu nad svetom a do poslednej chvíle kedy spácha samovraždu, si svoju prehru nepripúšťa. Vrelo odporúčam, veľmi chytľavý film a určite niečo zanechá. ()

jefff

Velmi originální a nevšední film. Hitler je zde zajímavě vykreslen. Jako milý, pozorný a galantní pán, ale také jako psychotik, cholerik a diktátor, který dokáže mrknutím oka poslat na smrt tisíce lidí. Líbilo se mi, že příběh nebyl strikně koncipován na sledování každého kroku Vůdce, ale i ostatních postav, což mi přijde velmi důležité pro získání celkového obrazu. Každopádně poslední dny a hodiny třetí říše jsou velmi deprimující a klaustrofóbní. Rozpad idee má v sobě nádech hrůzy i radosti z konce války. Nejvíce mě pak zasáhla scéna s paní Goebelssovou, která trávila své děti i přes jejich vědomí odpor. Alespoň je zde vidět jací psychopati nazi režimu vládli. ()

Jello Biafra

Na začiatku je nutné uznať jednu vec: Nemci točia otrasné ba až brakové seriály, ale filmy jednoznačne točiť vedia. A sú to hlavne filmy, ktoré sa zaoberajú ich vlastnou históriou. Za posledných 5 rokov som videl z nemeckej produkcie jeden vydarený film za druhým. Môžem menovať napríklad Baader-Meinhof Komplex, oscarom ocenený Das Leben Der Anderen a práve titulný Pád Tretej Ríše. Film sleduje posledné chvíle Adolfa Hitlera, (v démonickom podaní Bruna Ganza) ktorý vo svojom bunkri v podzemí Berlína čaká na zázrak, ktorý by odvrátil jeho nevyhnutný koniec. A tento pohľad je dosť surový až dokumentaristický. Zo všetkých postáv sú nám tu predstavené všetky osobnosti a nacistickí pohlavári, ktorý len v tretej ríši boli: Albert Speer, Joseph Goebbles, Heinrich Himmler či Hermann Göring. Herecké výkony sú skutočne na úrovni a Bruno Ganz na seba strháva zaslúženú pozornosť. Film sa dá po 9 rokoch od jeho premiéry označiť aj za kultový, pretože scéna ako sa Hitler vzteká už koluje v podobe rôzných paródii na Youtube už dlhé roky. Každopádne je Der Untergang pôsobivou rekonštrukciou rozpadu Tretej Ríše a poteší každého milovníka historických filmov z 2. Svetovej Vojny. ()

sheilla

Nechapu, proc se vsude pise o kontroverznim snimku. Rekla bych, ze osoba Hitlera zde byla vykreslena naprosto realisticky (skvele zahrana Bruno Ganzem). On nebyl zadny demon, ale nemocny clovek, coz uz se projevilo hlavne v zaveru jeho zivota. Rekla bych, ze film naopak ukazal fanatismus ostatnich lidi, at tech co byli v bunkru, tak tech co bojovali v jeho jmenu. Vybombardovany Berlin pusobil realne a byla jsem rada, ze se reziser ubranil takovym klise, jake jsou brecici deti na ulici. Film dokazal skvele zachytit atmosferu fanatismu a slepe viry v neco, co skoncilo. Skvele herecke vykony urcite prispely k tomu, ze film nepusobil pateticky. Pro me je nezapomenutelna scena, kdy pani Goebbelsova travi svoje deti se stoickym vyrazem ve tvari a pak rozklada karty na stole. ()

sedm.1

Hodně depresivní snímek,s výborným Bruno Ganzem,bohužel na druhou stranu musím dodat,že něco tak nezáživného jsem už dlouho nevyděl.Pokud jde o historická fakta,nemá se smysl zde asi příliš dohadovat,to je bezchybné,ukázat válku očima berlíňanů se myslím taktéž podařilo dobře,jen mi prostě nesedl styl vyprávění.Samozřejmně,že nikdo nemůže na Pád Třetí říše jít,jako na film válečný a očekávat neustálou palbu,výbuch,hrdinské výkony a patriotismus,tak jak jsme na to zvyklí z americké produkce.O to tu opravdu nejde a ani tvůrci o to asi neusilovali.Ovšem,vlastně jsem z toho snímku nepochytil,o co vlastně tvůrci usilovali?Rozehráli tak mnoho osobních příběhů u ještě víc osob,že aby vlastně aspoň nějaký osud přiblížili divákovy blíž,musely by tvůrci film natáhnout tak minimálně na 240 minut.Sledujeme moc osudů a jelikož skončí dřív než začnou,jsou mi vlastně uplně ukradený,a já jen sledoval guláš postav,které prostě jen nějak jednali.A co?Osobně jsem doufal,že film přinese alespoň ucelený obraz posledních dnů Adolfa,ale ani to se nestalo,a přišlo mi,že ačkoliv ten film měl být o něm,tak o Adolfu Hitlerovi rozhodně nebyl,on byl jen jednou z jeho mnoha součástí,na to se mu film věnoval příliš málo a zastihli jsme ho pouze buď rozčileného u jídla,nebo rozčileného u mapy a to je k vystihnutí tak objemné postavy opravdu málo.Tím mi film nedal možnost ani ho nějak prožít,soucítit s někým,nad nějakou postavou hlouběji přemýšlet,byl to jen nákres prostě několika mocných,prohrávajících lidí na konci 2.světové války.Film každopádně určitě něco nechá v každém z nás,na to je zas to téma opravdu silné a alarmující!Takže ikdyž jsem krapet z celého filmu na rozpacích,přesto DOPORUČUJI! ()

Smileface

Smutný film o pomýlených lidech a jejich hořkému nutně zaslouženému konci, avšak nejen o nich. Tuhletu nádheru ještě umocňuje to, že ji natočili Němci a tím se dotkli svého nejbolestivějšího historického období. 90% ()

vincent

Silný film, ktorý sa oplatí vidieť hneď z viacerých dôvodov. V prvom rad je to nemecký film, ktorý sa zaoberá citlivou časťou histórie nemeckého národa. Ďalej je to vynikajúci Bruno Ganz v hlavnej úlohe, ktorý na mňa nepôsobil tak afektovane ako Robert Carlyle vo filme Hitler: Vzostup zla (a tiež je to viac psychologickejšie a menej dejepisné). Ďalšími pozitívami je aj vykreslenie ostatných vedľajších postáv a postavičiek, ktoré sa vo filme pohybujú. I napriek tomu, že je ich tam veľa, každá má dostatok priestoru. Zopár scén bolo naozaj dosť drsných a to dokonca aj bez toho aby ste videli lietajúce kusy ľudských tiel (i keď tým zopár akčným scénam nebolo čo vytknúť). A hlavné je, že prvoplánovo neodsudzuje, ale necháva diváka premýšľať. Vysoko kvalitný film po všetkých stránkach. ()

solskjaer

Strhující podívaná z výtečným Bruno Ganzem a naprosto dokonalou autentickou scénou, která dělá film opravdu unikátním. Celkové hodnocení bohužel strhává jeho až otravně dlouhá délka. ()

ethos

Zaujímavý a osobitý pohľad na Hitlera a ľudí okolo. Bohužial sa to však ťahalo jak sopel na rukáve a mínus 45 min by tomu vobec neuškodilo. ()

BMAJTZ

Kdo vi do jake miry je tento snimek inspirovan skutecnosti. Nicmene pokud aspon cast z toho ano, docela dobre to rekonstruuje konec druhe svetove valky nikoli na bojisti ale pekne v suchu za kancelarskym stolem. Nejhorsi to neni a ocenuji ze byl tento snimek vubec natocen. Herecke vykony vubec nejsou tak spatne jak by se mohlo zdat ale je treba podotknout ze herci nedostavaji prilis mnoho prostoru. Film se totiz snazi vypravet bribeh mnoha lidi najednou a ne pouze Hitlera. Ovsem i v tom malu mame moznost nahlednout do mysli jedne z nenezapomenutelnejsich bytosti v historii. U filmu jsem se vubec nenudil ale je treba podotknout ze byt o nejakych 30 minut kratsi (zvlaste bych okresla mnoho Hitlerovych vylevu nad rozpadajici se armadou a valkou jako takovou) urcite by to snimku pomohlo. Bohuzel u tohoto snimku se neda hodnotit jenom film jako takovy ale i ztvarneni historicke udalosti jako takove. Podle me si stoji pomerne obstojne ackoliv citim ze byl natacen uz s tim aby zaujal a vyvolal ohlas mnoha divaku. Jako bunkrovni drama to opravdu spatne neni, ovsem v porovnani s jinymi filmy z 2. svetove pise zapadne mezi prumer nez na vysluni mezi elitu. ()

Arius

Chce to kus majstrovsta ako od hercov tak od tvorcov aby docielili tak chladnú klímu. Nestačil som sa čudovať keď som si všimol pár komentov ktoré to kritizovali, chladnokrvnosť proste k nemcom a obzvlášť nacistom patrí a ako som už spomínal zvládnuť to tak dokonale nedokáže hocikto,rešpekt. Myslím že všetkých ktorý sa aspoň trochu zaujímajú o 2 sv. vojnu tento film potešil, nie je na mieste kritizovať že sme sa nedozvedeli nič nové,tvorcovia sa držali overených historických faktov, velký dôraz kládli aj na psychológiu postáv, do deja zakomponovali niekolko známych Hitlerových myšlienok a to všetko bolo podporené životným výkonom Bruna Ganza a hoci Ganz hviezdil pre mňa zostáva najlepším filmovým Hitlerom Bob Carlyle zo Vzostupu Zla. Ale netreba zabúdať na ďalšie výrazne výkony,Matthes,Kohlerová,Maria Lara či Kretschmann. Hovorím bravo ale plný počer udeliť nemôžem, pre mňa znamená 5hviezdičkový film, fenomén na ktorý z rôznych príčin nikdy nezabudnem a Pád Tretej ríše toto postrádal. Ale beztak slušný film. ()

Forsberg11

Darmo tu budem vypisovať chválospevy na tento snímok. Treba ho proste vidieť. Pre ľudí čo sa zaujímajú o históriu to bude super zážitok. Zaznamenal som síce možno dva, tri momenty, ktoré si scenáristi prispôsobili pre lepší spád deja a ktoré nie tak úplne súhlasia s oficiálnou históriu ale inak je Untergang až prekvapujúcu dobre detailne zvládnutý. Ale pozor. Nečakajte priveľa akcie. Tento film je viac o emóciách, pocitoch a psychike vrcholných predstaviteľov Tretej ríše. Mrazivé zábery detí z Hitlerjugend ako odhodlane ale hlavne fanaticky bojujú v už prehranej vojne hovoria za všetko. Tento fim nestačí vidieť, tento film treba prežiť a pochopiť. Pre mňa je to "masterpiece". Film, pri ktorom som plakal... ()

Sdoom

Roztáhlá téměř televizní inscenace s famózním, opravdu famózním Bruno Ganzem. Ve chvíli, kdy zmizí ze scény, je už film naprosto o ničem a pro člověka alespoň trochu znalého historie zbytečnou ztrátou času. Když jsem necítil ani špetku lítosti při vraždění vlastních dětí paní Goebbelsovou, tak nevím, jestli je to dobře nebo špatně... ()

Maynard.

Byla chyba se na tenhle film dívat v českém znění. Páč tohle je přesně ten tip filmů, kterej che vidět v origoši. Přecijen není vončo, když tam strejda Áda tak hezky nadává v českém jazyce. Stejně bych ale nedal plnou palbu. Páč zas tak uplně extra záživnej film tohle není. Škoda, že tam není víc válečnejch scén. Ale samozřejmě chápu, že to by něco stálo. Taky je zvláštní sledovat film, který dopředu víš jak dopadne. No, hlavní představitel to sehrál na jedničku, ale toho klepání ruky bylo možná zbytečně moc. Áda si tohle určo pustil někde v klídku v Argentině a říkal si: "Byl já sem to ale kokot!" :o) ()

kenkaku

Film jsem viděl poprvé v době svého vzniku a podruhé po cca deseti letech. Musím říct: dojem zachován. Stopáž 3 hodiny (nebo blízko k ní) je zabijácká a místy svádí k pocitu nudy. Ono totiž něco podobného dát na jeden zátah je celkem maso. Bruno Ganz v roli Hitlera je neuvěřitelný a jeho "vztekací scéna" je téměř legendární. Nebudu tu řešit, jak moc je náhled do posledních dní "Vůdce" autentický a jak moc ne. Nebyl jsem tam a ani se o získání informací z historických zdrojů nijak nesnažil. Nic to ale nemění na filmem navozené atmosféře, reakcích lidí, některých krocích a myšlenkových pochodech postav. Na film se člověk musí duševně připravit. Ne jako na "perlu perel", ale jako na "unikátní sondu" jakou zaručeně už na podobné téma nikdy neuvidíte... ()

SG-1

"Nechci, aby mé tělo Rusové vystavili v panoptiku. Nesmím Rusům padnout do rukou ani živý ani mrtvý." -Adolf Hitler- ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)