Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

DonM

Autoři se nepokoušejí zakrýt (a nebo se jim to zkrátka nedaří), jak urputně se snaží působit na divákovi city. Nelze jim však upřít, že místy je tato snaha odměněna úspěchem - navzdory jasné účelnosti scéna, kdy Frau Goebblesová míchá svým šesti dětem smrtící koktejl, prostě musí zasáhnout každého zdravě myslícího člověka. Rovněž nelze nezmínit, že autorům rozhodně nechybí smysl pro autentičnost stejně jako ten správný čich pro herce. Na nich je totiž pochopitelně vystavěn celý film. Bruno Ganz je pro mě nejvěrohodněji zahraný Hitler, jakého jsem kdy viděl. Obvyklé démonizování Hitlera z něj v mých očích dělalo jakousi imaginární postavu, kterou jsem si daleko více uměl představit vedle Draculy či Frankensteina, avšak nikoliv jako skutečnou historickou postavu. Ganz ovšem správně pochopil, že jeho úlohou není ztvárnit hororovou postavu ale prachobyčejného člověka; dal mu lidský rozměr a tím ho v mých očích učinil mnohem "uvěřitelnějším" a "skutečnějším". Primárním účelem snímku tak není nést nějaké poselství (takových tu konec konců na toto téma už bylo spousty), ale zprostředkovat divákovi co možná neautentičtější obraz muže, kterému se jeho velký tisíciletý sen zbortil jako domeček z karet a ty, kteří mu byli věrní, jako krysy, které opouští potápějící se loď. Já jsem si to vážně užil***** ()

tubera

Bruno Ganz byl dobrý... Film o významných událostech dějin, ze kterých se musíme poučit a o člověku, který určil směr, kterým se Evropa ubírala celý zbytek století, ale mohl nabídnout více....3/5 ()

`barocco

Snaha udrzat faktograficku liniu poslednych udalosti odohravajucich sa v Berlinskych podzemnych bunkroch tesne pred kapitulaciou Nemecka nedava samozrejme vela priestoru na hlbsie obnazovanie ustrednych motivov postav filmu, avsak uz len poctiva rekonstrukcia udalosti stoji za to pozriet si tento film... Mrazivo tazive.... ()

HennessyVSOP

Pro mě osobně super film, nepřinesl sice nic vyjímečného, ale já se na něj koukám spíše z dokumentárního pohledu a v téhle rovině je film geniální. Herci hrají velmi přesvědčivě a některé dějové momenty ve vás zůstanou. Pokud nepočítám Riefenstahlovou, tak jsem zatím nic lepšího s Hitlerem neviděl. ()

SNCF

Ve filmu je zřetelná desiluze a agónie Tisícileté říše i jejích představitelů. Ruiny Berlína, "vojáci" Hitlerjugend, to vše dodává filmu zvláštní tragičnost, kterou jen podtrhují ponuré scény z Bunkru... ()

sgtWolk

Opravdu hodně dobrý film. Zaujalo mě počínání německých generálů, kteří věděli stejně jako Hitler, že se blíží neodvratný konec. Další zajímavostí je částečná podobnost s Vávrovým filmem Osvobození Prahy. Jen by mě zajímala jedna věc: Když Němci dokázali takto na plné pecky natočit film o Hitlerovi a vykreslit jeho chování, jestli se k podobnému kroku někdy odhodlají i Rusové a natočí něco takového o Stalinovi. ()

klapqua

Nebolo to zlé... na prvý raz som skoro ani nedýchala, na druhý raz som si už v pohode odbehla do kuchyne, na wcko, k telefónu a na tretí raz som si uvedomila, že niektorí herci to tak trochu flákajú, niektoré okamihy mohli byť rozpracované hlbšie, niektoré masky mohli byť prepacovanejšie atď...ale nebolo to zlé ()

Tillia

Jeden z mnoha válečných filmů, ale přesto se něčím vymykající. Krom skutečnosti, že film o německé válečné mašinerii by měl být v němčině a hraný Němci, aby ho bylo možné autenticky vnímat, je tu ještě něco - přispívá k pochopení fascinace nacismem, která je dodnes tak obrovská. Svést tak veliký a vyspělý německý národ k tak hrůzné válce, by nedokázal jen obyčejný šílenec. Na jedné straně musí být člověk s obrovskou vizí a odhodláním, na straně druhé pak lidé ochotní a nadšení takovou vizi oddaně následovat. Film je tak nejen o konci třetí říše, ale i sugestivní sondou do lidského myšlení, jeho svobody, slepého následování a je proto velmi aktuální. ()

Vendys958

Pocit, když víme, že takhle nějak se to tam nejspíše opravdu stalo, dává tomuto filmu opravdu hodně. Poklona pro Bruno Ganze (scéna, kdy mluví o samotě s generály, se už stala kultovní, viz Youtube) 85% ()

retrix

Tenhle film chce rozhodně vidět v originále s titulky. Dle mého nejlepší film o konci Hitlera jaký kdy byl natočen a to ze 2 důvodů. Ve většině filmů je Hitler vždy zobrazován jak nějaký dement nebo vzteklá kreatura, a dále natočit tak věrohodně pád Berlína po tolika letech určitě nebyla také žádná legrace.To záměrné střídání bezcitnosti a vlídnosti Hitlera a jiných nacistů režísér zvládnul excelentně, což určitě byl i záměr filmu a to na tomto filmu děsí nejvíce. Plusem filmu je i ten fakt, že filmu nejsou pompézní a narcistické pasáže hrdinství hollywoodského typu. Navíc film se nezaměřuje pouze na samotného Hitlera, což by asi i byla po nějaké době nuda, ale rozvíjí příběhy i jiných obránců města a normálních lidí. Film si zaslouží rozhodně 5 hvězdiček. ()

Hakuna Matata

Film němců o němcích, film němců o Hitlerovi.. Na historické nejsem, ale tenhle kousek byl pro mě jako deset hororů. O to horší to je, že Hitler je vyprávěn jako starý blázen, jako hlavní hrdina. A pak obrátí a zastřelí se. Není nic horšího, než fakt, že byste s ním i mohli sympatizovat, kdybyste neznali ten příběh, kdy zabil milóny lidí, nejenom židů, ale všech těch nebohejch obětí, kteří v té válce padly. I když se říká, že všechno zlé je pro něco dobré.. Ale za jakou cenu?! Mládí neomlouvá, zhrnuje svědkyně, která s oním "Vůdcem" spolupracovala. Němci zkrátka umí filmovat realitu.. To jim nikdo neupře.. ()

Misterioso

Opravdu nechápu, co na tomhle filmu spousta lidí vidí. Jasně, z Bruna Ganze jde v určitých chvílích strach a technicky to je na německé poměry zvládnuté dobře, ale jinak? Po stránce scénáristické to je absolutně nezvládnuté, prakticky celý film sledujeme jenom bunkr s šíleným Hitlerem, který už jaksi tuší, že prohrál a bandou jeho poblázněných stoupenců, z nichž někteří ještě naivně věří a někteří už jen vyčkávají na konec. Možná to mělo, když se to skoro celé odehrává v bunkru, působit depresivně, ale to se teda vůbec nepodařilo. Na to je to až moc bez atmosféry. Hezký pokus. Nic víc než velká nuda. ()

gezper

Děj posledních dnů, hodin rozpadu třetí říše z pohledu "vůdce" a jeho okolí je téma nepochybně zajímavé Zde je vše navíc podtrhnuté skvělým výkonem filmového Hiltera v podobě Bruno Ganze. Nedokáži nevyzdvihnout i obsazení Goebbelse, děsivé. A to co v jedné scéně předvede i jeho povedená panička, mráz po zádech a otevřená ústa jsou na místě oprávněně. Filmově už to zas taková absolutní pecka není, ono se tam toho zas tak moc neděje a je to více historická dokumentární rekonstrukce s čekáním na známý konec. Extrémní počet postav by ani nedáválo průměrně znalému divákovi možnost hlubší orientace, což díky bohu není díky přímočarosti a neději potřeba. A tak většina postav sklouzne do nutné historické kulisy. Ovšem i tak si to vysoké hodnocení ve výsledku zaslouží. [80%] ()

DansteR

Film tak trochu o ničem, jako dokument je to průměrné, ale herecky, efektně a jakkoliv jinak je to vážně podprůměrné. Budiž, jednou zhlednout a konec...45% ()

DonFrolimo

ten film je neskonale nudný, blbý a naprosto příšerně zahraný. připomíná mi laciné rekonstrukce tzv. hraných dokumentů, které jsou filmově obdobně laciné. velmi přeceňované dílo. ()

Mukl007

Poměrně zdařilé popsání fanatismu, který Hitler zvládl v lidech (i sobě) vyvolat. Bohužel dějově film příliš neoplývá. Nápad a motiv tu tedy je, zpracování bohužel pokulhává a konec filmu to už úplně "zabil". Jak se zabije Hitler a tím z obrazovky zmizí Bruno Ganz, tak film ztrácí minimálně polovinu své kvality. Škoda, škoda ()

ludovit14

Der UNTERGANG som si po dlhšej dobe opäť pozrel a priznám sa nemal som s toho taký filmový zážitok,ako prvý krát.Je síce pravda,že tomu filmu nie je skoro čo vytknúť-kedže príbeh je veľmi dobrý,herecké výkony sú maximálne dobre zvládnuté.Ale,celé je to príšerne dlhé.Je pravda,že dialógy majú svoju pointu-ale chcelo by skrátiť minimálne o 30 minút.HOD:80%.PS:ak by sa to dobre prestrihalo-bolo,by to za 100% ()

Wencza

S tímto dílkem jsem maximálně spokojen, a to hlavně proto - jak už zde někteří podotkli - se jedná spíš o takové jevištní drama. Absence jakékoli větší akce není na škodu, bylo zde alespoň více místa pro herecké výkony a pořádně hustou atmosféru. Žádní zbytečně vymyšlení hrdinové, ani nucené happyendy, prostě jen co nejvěrnější představa o skutečnosti. ()

SuzieS

líbilo se mi, že to bylo pojato trochu netradičně, a že hitler nebyl ukázán jenom jako zlý, zlý, zlý a moc zlý pán. 3.5 ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)