Scénaristou a režisérem filmu je Michel Gondry, vynalézavý tvůrce oceněných filmů, mezi něž patří například kultovní Věčný svit neposkvrněné mysli. Nauka o snech je podivínským výletem do kolážové říše divů, která je vyrobena z papíru, celofánu a představ. Nauka o snech je laškovná romantická fantazie odehrávající se v chaotickém mozku Stephana Mirouxa (Gael Garcia Bernal), mladého výstředního muže, jehož sny mu neustále napadají reálný svět. Když dřímá, stává se z něj charismatický moderátor „Stephane TV,“ který přednáší „nauku o snech“ do papírových kamer. Ve skutečném životě má nudnou práci ve vydavatelství Pařížského kalendáře a hyne láskou ke své sousedce Stephanie (Charlotte Gainsbourg). Přestože je Stephanie Stephanem zezačátku okouzlena, je zmatena jeho dětinstvím a labilním postojem k realitě. Stephanův spolupracovník Guy (Alain Chabat) je obyčejný praktický chlapík a snaží se Stephanemu radit, jak se chovat k opačnému pohlaví. Stephane však žije v obláčcích a neposlouchá ho. Protože není schopen získat si srdce Stephanie když bdí, rozhodne se hledat odpovědi ve svých snech. (oficiálny text distribútora)

Matrinx

Na mě bylo té fantazie až moc, snad poslední půl hodinu jsem si fakt přál, aby to už skončilo. Pro mě(realistu, kterému se zdá pár normálních snů za rok) to nebyl sen, ale noční můra. Vizuální stránka věci byla fakt dobrá - to nepopírám, ale jinak mě to fakt nevzalo... Tři hvězdičky... Třeba je to způsobeno i tím, že jsem se na to koukal s dabingem (pač jsem nemohl najít díky problémům na warforu verzi s originálním zněním na přijatelných share)... ()

campix

Další Gondryho výbuch imaginace, který mi opět nijak výrazně nesedl. Gondryho styl mě nikdy moc neoslňoval a ani jeho vysoce ceněné snímky s tím nedokázali nic udělat. Plusem je Bernal v hlavní roli, který je přesně tak roztržitý a roztomilý, jak by měl být. Dokonce pro mě dokázal zpříjemnit i Charlotte Gainsbourg, které se regulérně bojím. Bohužel mi nějak unikal smysl nebo nějaký účel. Ten u Gondryho asi nikdy nenaleznu. ()

mortak

Romanticky a hravě o duševně nemocném člověku? Bohužel se to Gondrymu vymklo z rukou. Paradoxně všechno to vypiplané snění je tu jaksi navíc (asociační zákon a psychoanalýza, Hume a Freud - tak jednoduché to zase není) a ničí křehce tragický milostný příběh. Chybí mi tu skutečný život, střety a hádky z matkou, původcem všeho zla (Miou-Miou evidentně nemá co hrát). Zbývá prolínání kultur - duševně nemocný Španěl mezi francouzskými pošuky v práci řízené americkým způsobem. Vyzněním velmi podobné Imagináriu dr. Parnasse. ()

forsythia

Sen je taky realita. Nebo u vás doma neteče z kohoutku celofán? Nemáte les v lodi? Na tenhle příběh se lze dívat dvojími brýlemi. Jedněmi je vidět neradostný svět ublíženého kluka, co se nedokáže vyrovnat se ztrátou otce a s matkou si očividně moc nerozumí, kluka, který odmítá dospět, utápí se v sebelítosti a utíká do snů, pravda moc hezky vyvedených snů. Druhými je vidět svět obohacený o pár dalších rozměrů. O rovinu, bez které by mezi těmi dvěma sotva nastalo nějaké souznění. Je to svět nekonečných možností a myšlenek, nádherně vyobrazený, nápaditý a hravý. Někdy mám pocit, že filmy snad schválně dávají svět snů a fantazie do souvislosti s nějakou pokud ne zrovna tragédií, určitě alespoň nesrovnalostí. Snílkové jsou divní lidé. Duševně narušení a nenormální. Jenže oni jsou i snílkové bez nesrovnalostí a tragédi beze snů. Mně z toho vychází jednoduchá rovnice. Je lepší žít život se sny, ať už jsou jeho okolnosti příznivé, či nikoli. ()

bartias

Režisér Michael Gondry je divný brouk. Tak jako jeho filmy. Třeba takový Slez ze stromu. Nebo stejně prazvláštní Věčný svit neposkvrněné mysli. I dokument Block Party o netradiční hudební události v ulicích jednoho velkoměsta byl proti nejnovější Nauce o snech přímočarou historkou. Sympatický fešák Gael García Bernal se nelehko seznamuje se svou novou sousedkou odnaproti. O to rychleji se do ní zamiluje, přestože celý proces komplikuje jeho neschopnost rozlišovat mezi sny a realitou. Všední situace, ve kterých kvůli tomu Bernalův Stéphane působí jako poněkud prostoduchý trouba se střídají se surrealistickými sekvencemi se cválajícím plstěným poníkem, vodou z celofánu a metropolí z ruliček od toaletního papíru. Nauka o snech je vizuálně zábavná, má komediální děj a něco, co se dá považovat za happy end. Teda jestli se mi ten konec jenom nezdál. ()

AdaMM

wow! gondry nezklamal, naopak. výborný film, střídající komiku a hravost se skutečnou dojímavostí - chytré a vtipné... ()

Radiq

Hej,... tohle, ...TOHLE! Nestíhám, nestačím. Film naplněnej tolika nápady, až se mi z toho prochcala matrace. Říkám tomu uměleckej film. Umělecký filmy mě nebaví, ale tenhle nějakým zvláštním způsobem jo. I když jsem u něj několikrát usnul. Byl to sen? Jsem z toho stejně zmatenej, jak G. G. Bernal. Máte taky ten pocit? Chce se vám taky vrhnout se do něčeho šílenýho? ()

chelseaman22

Nauka o snech je snem jednoho muže o ženě, která mu nechce dát, avšak tento muž to nevzdává a dál dělá nesmysly ve svém kamrlíku, přičemž povětšina těchto nesmyslů vybrané ženě imponuje, což nedokáži racionálně schroupat. A čím dělá tento muž větší blbosti, tím je blíže styku s touto ženou. Bohužel toto snažení nepředstavuje gro filmu, tím je snění. 67 % ()

senor

Hravé, snové, krásné. Michel Gondry je skutečně muž s kloboukem plným nápadů, a vůbec nevadí že jsou z papíru či vaty. ()

Leni-cka

Michael Godry je génius. Natočil Věčný svit neposkvrněné mysli, vytváří klipy pro White Stripes a pro Bjork, je všeuměl, kutil, muž s neobyčejnou fantazií... Prostě na co šáhne, to nezkazí. Nauka o snech je výlet do snového světa plného celofánu, 3D brýlí, strojem jednovteřinového času... A opět je tu sexy Gael v hlavní roli. Gael je trošku přecitlivělej kluk s velkejma rukama, neskutečnou fantazií a milym úsměvem. Jeho jedinou vadou je, že neumí rozeznávat sny od skutečnosti. Film se spoustou lepenky, papírových krabic, převleků, romantiky, laškovného humoru, příjemných životních situací... Originální až to bije do očí a vy si spokojeně sedíte na gaučíku a tiše se hihňáte do dlaně. Boží, boží... říkáte si a tajně si přejete do toho světa patřit. ()

Charlizee

Svět, ve kterém se tvoří svět o světě... Zdánlivě uzavřená smyčka, v níž bloudíme a hledáme rozdíl mezi snem a skutečností. Jeden přitažlivě pomatený mladík, který nejdříve vzplane po sexy krásce (klasika), aby došel poznání, že mnohem zajímavější je ta zprvu nezajímavá. "Myslel jsem, že je osamělá, ona mě však ve skutečnosti vůbec nepotřebuje." Spousta barev, vynálezů, obrazů, kreativity... Katastrofologie. ()

hallelluja

Miestami zaujímavý, ako celok žiaľ nevyvážený, koncepčne neuchopený filmík. Ale ak ste taký ten tvorivý typ, čo rád modeluje, lepí papierové domčeky a šije handrené zvieratká, kľudne si pridajte hviezdičku. A ak ste nešťastne zamilovaný melancholický outsider, tak aj druhú. (Ak ku tomu všetkému pridávate komplikovaný vzťah s matkou, film považujte za sondu do svojej strápenej duše. Ak sa vám ten pohľad nepáči, vyhľadajte pomoc psychoanalytika.) ()

Iroquaise

Snímek působí jako dojezd Věčného svitu s pomocí setrvačnosti. Trochu tu chybí zručnější scénárista, který by opřel Gondryho vizuální košatost o propracovanější příběh. Takhle zůstává trochu torzovitá série výjevů, což je škoda. Některé scény jsou velmi nápadité a vtipné, postavy dobře koncipované a napsané, ale v důsledku dramaticky neuvyužité. Naplno zde přitom vystoupuje jedna podstatná vlastnost Gondryho tvorby, tolik typická pro jeho méně zdařilé klipy - trochu nevyvážené dávkování místy až dětinské, asexuální hravosti. ()

TO

Změť snových obrazů a reálných dějů. Podivný (hodně papundeklu, celofánu a plat od vajíček), hravý a velice nápaditý snímek, který zároveň obsahuje velmi legrační scény. Takže určitě je nač se koukat, škoda jen že jsem z toho velice rychle vystřízlivěl. ()