Král Šumavy: Fantom temného kraje

• Česko Král Šumavy (pracovný názov) (viac)

Je jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý kuchtík Josef Hasil. Divoký kluk. Stihl už zažít válku v německém pracovním lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě, dobrodružství, volnosti. To poslední, o co se zajímá, je politika. (Voyo)

DAPDO

Případ Roubal, Guru, Král Šumavy. Všechny minisérie z produkce Voyo, který jsem zatím viděl, mají jedno společné. Dvě třetiny je to slušná podívaná a poslední díl to zabije. Ty poslední díly v dvou předešlých a mnou jmenovaných seriálech se daly celkem ustát, ale poslední část Krále Šumavy byl fakt hodně špatnej. Nevím, co tím chtěl Ondříček říct, ale po posledním střihu jsem měl chvíli pocit, že se mi zaseklo dvd. Ten pocit skončil začátkem titulek a já konečně pochopil, že je konec, i když vlastně bez konce. Prostě domyslete si sami. Nešlo jen o ten samotnej závěr, celý díl mi připadal ušitej horkou jehlou a nedával mi smysl. Hlavní hrdina se snaží vetřít do přízně otce své milé a když se mu to konečně povede a ten svolí ke svatbě, tak Hasil všechno riskuje a jde převést pár hodin před snatkem lidi přes hranice v době největší pohotovosti....Ale zase za první a druhý díl budu chválit, mělo to spád, atmosféru, líbilo se mi to. Celkově 60%. ()

radeckator

Tak že se bude jednat pouze o pilotní sérii, bylo jasné hned po prvním díle, kdo četl knižní předlohu Davida Jana Žáka pozná hned, že tímto pomalým tempem vyprávění to bude mít minimálně dvacet dílů. Velice dobře natočené, na českou televizní tvorbu nadstandard. ()

Allan

Takové hezké, barevné, hladivé, roztomilí kluci vojíni, jejich chápaví nadřízení, špacíry po Šumavě, no prostě idyla a pohoda kam se podíváš. Takhle by měl vypadat film o tehdejší šílené době? A z hlediska obsahového - WTF? Vybrat si jen takový krátký výřez z Hasilova života, který byl od narození až po smrt nabitý událostmi? A skončit třetí díl tak divně v tak napínavém momentu? Ne, nemohu dát více než 2*. Škoda, potenciál tu byl. ()

bearmeedek

Minisérie je hodně dobře zpracovaná a to po všech stránkách. Bavilo mě všechno. Jak frajeřinky mladého Hasila, tak napětí v šumavské krajině, i socializace ochránců hranic po únoru 1948. Konec mě úplně pokazil dojem z filmu, protože takové zakončení bych nečekal nejen od Ondříčka. Musel jsem si "vyguglit", že se Hasil dožil 95-ti let v Chicagu. Pokud to měl být konec, stačilo napsat do závěrečných titulků pár informací o jeho dalším osudu. A pokud se plánuje další (mini) série, měli to naznačit nebo to rovnou nazvat první řadou. ()

Milda003

První dva díly, dobrej nášlap a fakt mne to bavilo. Třetí byl velké zklamání, když si člověk uvědomí že je vlastně poslední... Tak je to úlet.... ()

sunfreedom

Ne. Jakkoliv mám Hese rád už od Pustiny, tady to neutáhne. Jde proti němu spousta špatných vedlejších rolí a hlavně sám pan scénárista. Když jde o takovéto téma, musí si autor na začátku rozmyslet, jakou cestou půjde. Jestli to bude historické drama, nebo historická fabulace. Nemůže to být ale takový paskvil, jakto v tomto případě. Nezachrání to ani případné pokračování. Teď se nadechuji a se vší vážností říkám, že nejlepším filmem o tomto období bohužel stále zůstává Kachyňův KŠ - což je propagandistický western par excellence. Přikládám to Ondříčkovi s Vávrou k tíži. ()

shade000

Je úplne jasné, že toto nemôže byť koniec, nedávalo by to zmysel, takže nízke hodnotenia by si tých zopár ľudí mohlo odpustiť, sú totiž úplne scestné... ()

Pete

Podle mé zásady, že nehodnotím seriály, pokud je nevidím celé, musím nechat tenhle příběh zatím bez hvězdiček, protože je utnutý někde v půlce první série. Osudy Josefa Hasila by jistě vydaly na několik řad, a Ondříček má jako obvykle dobře pohlídané technické profese, takže to osciluje někde mezi 3* a 4*. Za první tři díly tedy spokojenost, jen mi trochu vadí nedostatek autenticity, jelikož lidé tenkrát jistě tímto způsobem nemluvili, ani se tak nechovali, jenže ono to už dnes všechno do detailů věrně rekonstruovat asi ani nejde. ()

inmax

Takovyto, když vám to, co by se vlezlo do jednoho filmu rozkouskují na 3 díly, kdy musíte na každý díl týden čekat a na konci zjistíte. že je to zřejmě jen 1. sezóna, protože na konci to nijak neskončí. Takže jestli bude někdy nějaky pokračování, stejně do tý doby zapomenu, co se dělo. ()

regentor

Král Šumavy alias nenápadný playboy pohraničníkem. Voyo si evidentně ukrojilo větší krajíc než je zdrávo.Propojit legendární příběh o Josefu Hasilovi s napínavým a řemeslně výtečně udělaným Král Šumavy (1959) se nezdařilo. A pokus o překročení hranice dobré zábavy na motivy skutečných událostí zůstal tak na půl cesty nejen do Bavor. Nelogičnost jednání postav, zmatečné vyprávění a pitomé hlášky (to mi poser ptáka) jen umocňují dojem z bezradnosti kam celou minisérii směřovat.Škoda , třeba se tohoto tématu ujme jiný převaděč a nabídne dramatickou podívanou, se špionskou zápletkou a dalšími prvky , které k tématu patří, včetně přestřelek a celkově daleko víc akčního pojetí , které byly v těch časech velmi běžné. ()

Gig

David Ondříček chtěl natočit Krále Šumavy objektivně a ne dle z pozice strany a vlády. No a skutečně se mu to povedlo? Režisér nenarovnal příběh, jak sliboval, ale rovnou ho otočil o 180 stupňů. Z příslušníků udělal černobílé hajzly, z převaděčů černobílé hrdiny. V posádce vládne ryzí demokratická nálada, kde každý si může říkat co chce a kde chce a komu chce. Postavy nemluví jazykem konce čtyřicátých let ale pseudojazykem. Nejsmutnější jsou ty výrazy typu "kun.da" apd. No to mě poser pták, pokud to dívka chce poslouchat jako básničku. Navíc první tři díly nám nic neřekli o Josefu Hasilovi a jeho motivacích. Bylo řečeno, že se dovíme, proč se stal Josef převaděčem. Ale to se bohužel nestalo. Už v prvním díle řekl, že pomohl někomu přes hranice, že každý má nárok na svobodné rozhodnutí, kde chce žít. A to je vše. Nechápeme motivace, proč voják po válce se dal k SNB. Nechápeme proč se hned nato rozhodl pomáhat lidem přes hranice. Sice během tří dílů umírají lidé kolem něho a mohlo ho to formovat. Ale ty motivace jsou divákům skryté. A navíc se člověk ztrácí, kdo je kdo a s kým kooperuje. Dále je smutné, že všichni, kteří projeli v tomto seriálu autem, jeli tím samým autem - agentka CIC, chlápci z STB, jedna rodina - jako kdyby neměla produkce na jiné auta, nebo to neuměli maskovat. Celý seriál končí jako kdyby ve třetině nebo půli předlohy knihy. Chybí smrt bratra, který se vracel pro dítě apd. Ale chápu, že autoři mají zaděláno na pokračování. Hes, Jankovský, Mucha hráli skvěle. A Ondříčkovi jsem věřil. Ale tady, jako kdyby měl svázané ruce produkcí nebo nechápu ten scénář. Taky jsem nepochopil, proč v každém převádění přes kopečky se vyskytuje min jeden Slovák. Jsme daleko od slovenských hranic a chápu, že Slováci žili všude. Jen to vypadá divně a šablonovitě. Uvidíme, zda bude pokračování. Na jednu stranu mám radost při sledování, na druhou stranu jsem zklamán, jak je nám příběh předkládán. A opravdu se nejedná narovnání příběhu, ale spíš jako "propaganda" obrácená té z padesátých let. Objektivita se nekoná. Navíc ten konec - nikdy nechycen Josef a konfrontace s velitelem, který si pro něho dojel. A už vůbec nechápu utonulou pani “nadlesní”, která v poslední minutě opět uniká… Navíc pokud není domluvené pokračování kvůli sledovanosti apd., tak ten konec vyzní docela divně. Minimálně to setkání s nadřízeným nebo "vzkříšení" paní nadlesní si mohli nechat do další série, pokud bude.  Takhle aspoň to mohlo vyznít, že Hasil zůstal u těch lidí, pokud by nedošlo k dalšímu natáčení. ()

sardon

Ještě teď koukám s otevřenou pusou. Na rozdíl od těch zasvěcených jsem nečetl knižní předlohu a doufal jsem tedy, že se o Josefu Hasilovi něco dozvím, například (jak zde bylo již několikrát řečeno) o jeho motivaci začít převádět, proč se dal k SNB atd. Na tyto otázky jsem odpověď nedostal, tak jsem se alespoň dozvěděl, že to byl naivní (koupě nového motocyklu v době, kdy na něj měl asi málokdo) lehkomyslný (převádět v den své svatby přes hranice co možná nejdelší cestou) sukničkář. Co jsem se však na konci skoro 3 hodinové série nedověděl, co se s Hasilem stalo po příjezdu jeho velitele, zda byl, nebo nebyl odhalen, co se stalo s jeho parťákem zajatým Němci, ani proč se z močálu vynořivší se paní hajná za soumraku  přibelhala  na nekonající se svatbu začínající v 13 hodin. Místo přehnaného humbuku nás neznalé mohla Nova informovat, že tyto tři díly jsou jen začátkem natahované (vzhledem k množství podstatných informací mohla být stopáž poloviční) série, protože nikdo nemůže věřit, že toto byl konec. Snad mé zklamání napraví případné pokračování. ()

PamelaJJK

Velké rozpaky. A to díky "závěrečnému" dílu. Ten konec nekonec je odfláklý takovým způsobem, že to shodí celkový (do té doby velice pozitivní a kladný) dojem z minisérie. Filmařsky je to v prvním i druhém dílu takřka dokonalé po všech stránkách. I díky obsazení. Ale chaotický, uspěchaný a zkratkovitý závěr pošle všechno nadšení do kopru a zůstává otázka: "To jako vážně?"... I kdybych to bral jako otevřená zadní vrátka pro další "sérii", tak to moje megarozčarování nenapraví. Bohužel. Je to škoda a znehodnocuje to skvělé dva předchozí díly. Možná to je považováno za umění, ale na mě to působí, jakoby najednou tvůrci nevěděli kudy kam a chtěli to mít rychle z krku... ()

sharka.68

Já Vám nevím, nějak se mi ten Kachyňův příběh se Švorcovou,Valou a Lukavským, Menšíkem a Jelínkem, Marvanem  atd...líbil víc... (když zapomenu na poplatnost době), tady se mi některé scény motaly s Drsnou planinou, jména z původního krále Šumavy a najednou Hasil..fakt si to ten člověk pamatuje takhle nebo zase něčí záměr...co si z toho  odnesou mladý kolem 16-25 let? Co si z toho mám odnést já?  Nějak mne to zklamalo,čekala jsme víc a víc se nekonalo... ()

swinevenca

Tak dlouho Ondříček s Epsteinem vkládali Hesovi do huby dobově laděnou mluvu, až jsem jejich kouzlu zcela podlehl a po poslední facce, kterou nechají streamovací jednotky Voyo v klidu vychladnout, aby si vyhodnotili, jestli jejich šumavský útok na trochu větší předplatitelský vývar byl úspěšný a dílčí nebo neúspěšný a konečný, jsem namísto moderních rozhořčených výkřiků typu "to si děláš prdel", nebo "to jsou ale lumpové", pouze archaicky pronesl: "To mě poser pták." Ta falešná hra s divákem, co se šíře vyprávění o Josefu Hasilovi týče, přebila všechno ostatní, Voyo mi potvrdilo správnost absence mého předplatitelského účtu, Ondříček mě přistoupením na jejich hru zklamal. A úplně to nevythrnul ani filmem jako takovým, protože ten přes řemeslnou kvalitu a herecké výkony (bratrská dvojka Nedbala s Hesem na mě funguje a doufám, že bude i za rok; vedlejší role Muchy, Formana a Hájka) trpí na scénář, který jednoduchými zkratkami i překombinovanými adventurami hazarduje s uvěřitelností, což rozmělňuje napětí stejně spolehlivě jako luční kvítí. Až / jestli bude celá série o Králi Šumavy pohromadě, bude třeba i tenhle pilot působit líp, ale jako samostatná jednotka to je pořádně rozervaný hodnocení. ()

EddieIron

No, mělo to mít tři díly a já po tom třetím nevím, jak to vlastně dopadlo. První dvě části byly lepší, třetí díl byl divný. Chápu, že se nechá otevřený konec pro případnou další sérii, ale aspoň nějak uzavřené to být mělo. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky