Král Šumavy: Fantom temného kraje

• Česko Král Šumavy (pracovný názov) (viac)

Je jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý kuchtík Josef Hasil. Divoký kluk. Stihl už zažít válku v německém pracovním lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě, dobrodružství, volnosti. To poslední, o co se zajímá, je politika. (Voyo)

kinderman

Hned na konci první epizody bylo jasné, že těch minisérií bude několik, ale to nemohl scenáristům někdo (třeba tvůrci Ivety) vysvětlit, že konec každé minisérie by měl mít vrchol a alespoň zdání nějaké uzavřenosti? Ondříček to má režijně dobře v ruce, Hes vynikající. Už se nemůžu dočkat filmu o Mašínech, přičemž si myslím, že i Králi Šumavy by více slušel formát celovečerního filmu, delší stopáž by vůbec nevadila a tvůrci by se zbavili balastu, třeba toho věčného hraní si s kvítím. A jako komiksový fanda vřele doporučuji Kavalírovu, Maškovu a Osohovu trilogii Návrat Krále Šumavy. ()

Kosmik

Takové bez atmosféry nepřesvědčivé. Natáčelo se na skutečné Šumavě. Přes to sérii chybí atmosféra pohraničních hor s prudkými změnami počasí. Příběh dobře postavený, ale realizace byla evidentně limitovaná omezeným rozpočtem pro uvedení pouze na Voyo. ()

M.i.k.e

zhruba do poloviny měl Král Šumavy našlápnuto na další Ondříčkovu trefu do černého. Jenže kouzlo po zmíněné polovině začalo vyprchávat a poslední díl tomu dal korunu a ne v tom pozitivním slova smyslu. Vzhledem k tomu, že jsem dopředu znal Hasilův osud a celou dobu sem čekal na určité věci, finální (ne)uzavření je celkem zklamání a nezbývá než doufat, že bude nějaké pokračování. Jinak souhlasím s tím, co tu padlo, že postupem času začne divákům docházet, že je celá tahle série poměrně naivní a v realitě to takhle jednoduše zcela určitě nefungovalo. Nehledě na to, že v podobné krajině by nějaký převaděč snad ani nebyl potřeba. Trochu to tak Hasilovy nemalé zásluhy docela shazuje a to je škoda...60% ()

BarryLyndon

Tohle je škoda. Po prvním díle jsem z toho byl nadšený. Má to krásný audiovizual, lyrické neokoukané prostředí, výborný herce, Jankovský je parádní komoušská svině. Ale..... mám pocit že tam komplet chyběly některé profese při natáčení. Dej občas nedává smysl. Dialogy jsou nějaká alfa verze? Postavy se tam občas teleportují, probírají spiknutí před plnou hospodou. Iveta byla nakonec o třídu výš. ()

bourec

Vcelku povedené. Ovšem jestli nebude pokračování, což se v našich luzích a hájích běžně děje, tak to přehodnotím. Seriálů, který nemaj konec, mizej kvůli diváckýmu nezájmu, nebo naopak maj 800 dílů mám plný zuby. 80%. ()

zette

Ondricek je jeden z mych nejoblibenejsich soucasnych ceskych reziseru. A v jeho tvorbe Sumavu hodnotim jako podprumer. Kachyna s atmosferou, rezii byl o dva rady vyse. To musi videt kazdy trochu vnimavy divak. Ale jinak dobry pocin. Super namet, ma to napeti, vyborneho hlavniho hrdinu... Tesim se na pokracovani! Presto si myslim, ze to slo natocit lepe. I v Ondrickove rezii. ()

Pajky3

Příběh zajímavej (až jsem si o něm musel zjišťovat víc) a na zpracování téhle "minisérie" jsem se docela těšil. Obsazení je fajn a atmosféra doba taky sedí. První epizoda funguje jako seznamovačka s postavami a jen polehku se rozjiždí skutečný děj. To se postupně trochu zlepšuje, jenže pak přijde hlavní problém a to je neuspokojivé zakončení (tedy závěr třetí epizody).  Vím, že v době mého sledování, už bylo jasné, že bude pokračování, ale i tak je to velké zklamání. Gradace třetího dílu se vůbec nepodařila. Tohle už není cliffhanger, tohle je nezvládnuté zakončení, což je škoda. Stačilo jen od začátku přiznat barvu a říct, že budou tři třídílné série a diváci by byli mnohem spokojenější. ()

sir-dave

Dost rozporuplná minisérie. Vzhledem k neukončení několika linii s nadsázkou řečená i zbytečná série, ale doufám, v nějaké pokračování. Poměrně nevyrovnané epizody, rozhodně se daly napěchovat více informacemi, když už jde o "minisérii", která se zajímá o docela bohatý úsek historie. Začít Krále Šumavy právě třetím dílem, kdy se rozjede spousta věcí a postupem, i třeba s pomocí flashbacků pokračovat, napětím bych praskl. Takto je první epizoda nejlepší. Mladý Hasil se seznamuje s pašováním, chodí za holkama, dobře sebevědomé zahrané. První pokusy pašování a závěrečná přestřelka ve stylu SNB. Tady mlíčňák by raději fenku. Při druhé epizodě bych čekal větší rozjezd událostí. Namísto toho se zpomalilo a nepovedla se například scéna s mostem. Pokud takto SNB hlídali, tak div se, že neutekla 3/4 republiky i s papouškama. Mateřská školka by si to lépe ošefovala. Maruš zase roztáhla nohy někomu, byť scéna s Hajným dobrá. Mohla to být taková udička plná akcí na poslední díl. No a třetí epizoda.. Prostřihy s chystáním svatby a převáděním konečně napínavé. Paní Hajná hned v závěsu s pár povedenýma scénami. Jenže co se stalo s Hasilovým parťákem? Co ta agentka CIC? Šéf odhalil Hasilal? Čeči ho nahlásili?Jankovský a Hájek výborní. Jeden ryzí komunista a druhý drsný tatík. Škoda Judit Bárdos, čekal jsem větší zapojení, než těch pár scén. ()

HorrFi

Nechápu ten povyk kterej tomu předcházel.. mam tyhle miniserie rád, ale na scénáři mohli kluci opravdu zapracovat líp a ten konec fakt k nasrání.. ()

Lachtaan

Třebaže jsem uštědřil první epizodě pětikvalt a těšil se z velmi anticipovaného projektu z mnou milované Šumavy, ve finále jsme dostali další potřebu uspokojit průměrného diváka Voya, kterého nezajímá nic jiného než zapeklité mezilidské vztahy, nejlépe posypané pořádným kýčem nevěry. Tohle měl být thriller o odvaze, vzdoru systému a smrtonosnosti horských hvozdů. Tomu se paradoxně přiblížila až část posledního partu, který je obecně přijatý vůbec nejhůř. ()

vyfuk

Tři díly jsou prostě málo. Na budování čehokoliv. Kdo by řekl, že se udělá chyba v takové kravině. Další díly jsou povinnost, ale je otázka, zda budou mít odezvu. Tohle dost lidí nasralo. Za mě zbytečně občas patetické a nic neříkající. ()

Maynard.

Uf, je to dobrý, Ondříček je taky jenom člověk :o). Zatím jeho nejslabší dílo, který sem měl tu čest vidět. Za prvý podle mě špatně zvolený hlavní hrdina, ten mi tam vlastně vůbec neseděl. Za druhý hodně slaboučký příběh, ze kterýho se toho asi víc ani vymáčknout nedalo. Za třetí divně useknutej poslední díl, to jako trochu chápu (at si to jako divák domyslí), ale škoda. Co se mi líbilo, tak prostředí, ale těch záběrů na krásy Šumavy tam taky moc nebylo. Oproti Dukle je tohle vopravdická dětská rýma... ()

netahlo

Takze Ondricka uz si taky muzeme odskrtnout. Uz za ten zoufalej casting by si mel nafackovat. Cela posadka vypadala jako kdyby utekla z gay klubu. Jedinej Jankovsky byl dobrej. A proc Hes porad opakoval "to me poser ptaka" je mi taky zahadou. Necekane bizarni projekt. ()

Vajonek

Nejsem příliš obeznámená s původním filmem Král Šumavy (viděla jsem ho asi před sto lety), nečetla jsem knihu a i reálné osudy Josefa Hasila znám spíše zběžně. Tuhle minisérii tak beru spíše jako zajímavý dobový příběh, u kterého se snažím neřešit nějakou historickou věrnost. Můžu říci, že mě tenhle počin docela "chytl" hned od začátku, má to napětí, je to dobře natočené, výborně zahrané, do toho taková příjemná temná atmosféra, hezká příroda... Co mi ale trochu vadí, je, že se nám postupně poodkryla spousta zápletek, které zůstaly nevyřešené a vyloženě neukončený konec tomu nasadil korunu. Pokud má mít minisérie pokračování, tak by mělo přijít hned vzápětí, lépe ale asi, kdyby se to divákovi předalo hezky všechno najednou v jednom celku. I když nevím, co vše má přesně ještě přijít, aby se příběh Josefa Hasila uzavřel, věřím, že by se bývaly ani nemusely přidávat díly navíc, odvysílané tři totiž přece jen přes svá pozitiva obsahují hlavně od cca půlky různé výplně a "natahovačky", které by se daly vypustit. Kdyby se to zhustilo, mělo by to ještě větší spád a mohly se místo toho doplnit věci, které by celý příběh uzavřely a teď nám poněkud chybí... No, budu věřit, že brzy přijde pokračování, zatím dávám slušné čtyři hvězdy a 75 %. Uvidíme, když tak budu nějakou hvězdu muset ještě ubrat... ()

maxXxic

Opravdu jsem čekal, že Voyo pro Novu objevilo to kouzlo mini-sérií, které máme všichni tak rádi na jiných VOD a (ne)skončilo to, jako vždycky. Dát tomu ještě jeden díl, příběh nějak smysluplně zakončit, tak 4* - není se o čem bavit, protože mě opravdu bavilo téma, prostředí, charaktery i motiv, který je (v originále "Krále Šumavy" pokroucen sovětskou propagandou). ()

Rockerman

Tentokrát David Ondříček střelil vedle. O potřebnosti napravit reputaci skutečného hrdiny Josefa Hasila není pochyb, ale příliš se to nepovedlo. Škrobené dialogy a děj, který si více všímá soukromého života převaděče, než jeho činů na hranici. K zatčení Hasila došlo v říjnu 1948 a ne na jaře. Ten konec nekonec ještě něco znamená? ()

Urukhaj98

S01: Nemůžu si pomoct, ale s tímhle formátem mám trochu problém. Nepopírám, že v rámci tvorby Voyo Originals je nový Král Šumavy rozhodně nejlepší, nicméně by tomu, i vzhledem k délce pouhých tří dílů, mnohem více seděl formát celovečerního filmu. Navzdory tomuto drobnému neduhu se však jedná o velmi povedenou dobovku plnou výborných herců, která umí být ve správných chvílích i hodně atmosférická. Příběh se však evidentně teprve rozjíždí a to nejzajímavější ze života Josefa Hasila nás teprve čeká, jak naznačuje i samotné finále. Já u pokračování určitě budu. 7/10 ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky