Démoni Krakova

• Poľsko Krakowskie potwory (viac)
Poľsko, 2022, 7 h 1 min (Minutáž: 49–55 min)

Barbara Liberek, Andrzej Chyra, Stanisław Linowski, Mateusz Górski, Kaja Chan, Maja Chan, Daniel Namiotko, Stanisław Cywka, Anna Paliga, Eryk Pratsko (viac)

Minulost jí prostě nedá spát. Spojí proto síly se záhadným profesorem a jeho nadanými studenty, kteří vyšetřují paranormální aktivity. A taky bojují s démony. (Netflix)

Necrotongue

Ajaj, s tímto počinem jsem si věru naběhl. Mám polskou filmovou a seriálovou tvorbu hodně rád, tu a tam mě ale tamní tvůrci ošklivě podrazí. Originální název Krakowskie potwory mě silně mátl, protože jsem za celých osm epizod nepřišel na to, jestli jsou potworami myšleni různí démoni a běsi, nebo členové skupiny profesora Zawadskiego. Sedělo by to na obě strany, série byla totiž plná opravdu nesympatických jedinců, přičemž prim hrála hlavní (asi)hrdinka. Tvůrci udělali ze slovanského panteonu takovou zvláštní podivnost, doplnili ji dějem- nedějem plným sportovních aktivit, z nichž převažoval běh, a mě to příliš nebralo. Ale Krakov a jeho atmosféra byly parádní. / Poučení: Jedna řada stačí, drahoušku. ()

M.i.k.e

nijak revoluční a převratné, nicméně kdo má rád "lokální" fantasy, jaká v našich končinách vychází knižně třeba u Fantastické Epochy, pak bude mít rád i tohle. Atmosféra je solidní, vizuál taky a myslím,že se máme od Poláků co učit. Osobně bych byl rád, kdyby něco podobného vzniklo i tady. Inspirace je tu víc než dost. Objektivně silnější tři, ale nejspíš přidám i tu čtvrtou, protože 51% s Krakovské potvory nezaslouží...70% ()

Kienast

Zvláštní chování postav a zmatený až někdy překombinovaný scénář. Vizuál je ovšem solidní a v některých věcech je to více než nadprůměrné, seriál se nebojí nechutných detailů. Jednotliví démoni či mystické bytosti jsou opravdu vymazlení. Děda mráz mi zůstane v hlavě dlouho. Jako celek je to ovšem zbrklé a bez atmosféry, takže nemohu jít s hodnocením výš jak 5/10 ()

666teen

Takže tu máme takovou malou urban fantasy z polského Krakova. Hlavní hrdinové jsou sice bez výjimky  naprosto nesympatičtí Jackové a Jadwigy, ale! Ale taky tu máme bubáky (zdravíme Dědu Mráze!), polobohy a bohy ze slovanské mytologie, pěkně ušmudlaný vizuál, pitevnu, mrtvol dost a jako bonus i nějaká nedojedená nemluvňata. No, a jelikož taková vykurvená šaškárna, jako Bridgertonovi (od stejného Netflixu), má o DESET procent lepší hodnocení, je nutné jednu hvězdu přitlačit. Bardzo dobre. ()

Bozvav odpad!

Strašná a naprosto sračkoidní nuda. Scénář psal někdo, komu zjevně mozek a talent ukradl rarach, vizuál chudý, byť jistá mystičnost a ponurost se mu upřít nedala. Herci škaredí, nesympatičtí, bez charisma a navíc neměli moc co hrát. Logiku to postrádalo úplně a smysl vlastně také. Větší hrůzu, bohužel ve zcela jiném smyslu, než by mělo, jsem dlouho neviděla. Pořád jsem čekala nějaký smysl, děj, či gradaci a ono nic. Za ten ztracený čas hážu do odpadu. ()