Démoni Krakova

• Poľsko Krakowskie potwory (viac)
Poľsko, 2022, 7 h 1 min (Minutáž: 49–55 min)

Barbara Liberek, Andrzej Chyra, Stanisław Linowski, Mateusz Górski, Kaja Chan, Maja Chan, Daniel Namiotko, Stanisław Cywka, Anna Paliga, Eryk Pratsko (viac)

Minulost jí prostě nedá spát. Spojí proto síly se záhadným profesorem a jeho nadanými studenty, kteří vyšetřují paranormální aktivity. A taky bojují s démony. (Netflix)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (9)

Démoni Krakova (2022)

Ajaj, s tímto počinem jsem si věru naběhl. Mám polskou filmovou a seriálovou tvorbu hodně rád, tu a tam mě ale tamní tvůrci ošklivě podrazí. Originální název Krakowskie potwory mě silně mátl, protože jsem za celých osm epizod nepřišel na to, jestli jsou potworami myšleni různí démoni a běsi, nebo členové skupiny profesora Zawadskiego. Sedělo by to na obě strany, série byla totiž plná opravdu nesympatických jedinců, přičemž prim hrála hlavní (asi)hrdinka. Tvůrci udělali ze slovanského panteonu takovou zvláštní podivnost, doplnili ji dějem- nedějem plným sportovních aktivit, z nichž převažoval běh, a mě to příliš nebralo. Ale Krakov a jeho atmosféra byly parádní. / Poučení: Jedna řada stačí, drahoušku. ()

Epizoda 1 (2022) (E01)

Úvodní epizoda měla velmi slušnou atmosféru, jen se obávám, že se o ni nepřičinili tvůrci, ale postaral se o ni Krakov. Napětí či dokonce strachu jsem si neužil ani zbla, všechno a všichni se sice tvářili převelice tajemně, ale tak nějak to k ničemu nevedlo. Hlavní "hrdinka" vypadala podivně, chovala se jako blbka a děj mě zrovna dvakrát nepřesvědčil. No, a ten kříženec opice a netopýra se Polákům fakt nepovedl. / Poučení: Nejez a nepij všechno, co ti neznámí lidé nabídnou. ()

Epizoda 2 (2022) (E02)

Krakovská pochmurná atmosféra zůstává i po druhé epizodě nejlepší součástí seriálu, v němž se to hemží nesympatickými postavami a mysticky mystickou mystikou. Šlo každopádně o zábavnější díl, protože se polská pobočka X- Menů střetla s polskou pobočkou Residenta a chvilku se vcelku svižně a akčně pobíhalo. Přesto mě děj ani napodruhé příliš nezaujal, takže je má třetí pěticípá hodně na hraně. / Poučení: Vnitřní boj bývá často náročnější než fyzický duel. 3*- ()

Epizoda 3 (2022) (E03)

I třetí epizoda přinesla pořádnou porci akčního sportování (běháním počínaje a různými fyzickými interakcemi konče), přesto jsem nedokázal najít důvod pro třetí pěticípou. Nemusím ani dlouho přemýšlet, proč tomu tak bylo; já jsem se totiž i přes dvojici rozpumpovaných rusalek silně nudil, protože byl děj sice akční ale jinak o ničem. / Poučení: Moderní taneční choreografie nejsou nic pro mě ať už s hnojem nebo bez. ()

Epizoda 4 (2022) (E04)

Pokud jde o mě, šlo zatím zřejmě o nejlepší epizodu, protože jsem měl konečně pocit, že se něco dělo. Něco, co mi dávalo místy smysl. Jo, jo, podivnosti a nedostatky samozřejmě nechyběly ani tentokrát, takže mé hodnocení nemohlo přelézt tři pěticípé, tvůrci ale každopádně pospojovali celou řadu teček a Děda Mráz mě mocně bavil. / Poučení: Sny mohou být nebezpečnější než život sám. ()

Epizoda 5 (2022) (E05)

No, s Dědou Mrázem zřejmě přišlo do seriálu něco, co mu chybělo, a přestože byla pátá epizoda podobně nedokonalá jako to, co jsem ze série dosud viděl, tahle postava pro mě unylý děj oživila natolik, že jsem za ni už podruhé přihodil třetí pěticípou. Taky by mě zajímalo, kam zapadla druhá zapadliska / rusalka. / Poučení: Nedotýkej se drátů na zem spadlých. ()

Epizoda 6 (2022) (E06)

Tak to šlo zase trochu dolů. V ději i s hodnocením. My Slované jsme fakt verbež, bohy má každý kmen pojmenované jinak, a když se jména náhodou shodují, liší se vzhled. Polský Veles vypadal spíš jako čert na rozdíl od našeho v podstatě minotauroida. Šestá epizoda na mě byla až příliš psychedelická, pokus o metal na mě působil spíš směšně, prohlídka podzemí nemusela být tak dlouhá a maska Aitwar byla opravdu odbytá. / Poučení: Podsvětí je vlhké a bez ochranné helmy si tam jeden snadno způsobí zranění hlavy, nebo si urazí roh. ()

Epizoda 7 (2022) (E07)

Sedmá epizoda přímo kypěla mnohými událostmi, jevy i zjevy, příběh se dral mocně kupředu, tvůrci dokonce občas odhalili odpověď na nějakou tu palčivou otázku, aby vzápětí přišli s další tajemně záhadnou alegorií. Za těchto okolností je mi opravdu záhadou, proč to pro mě byla místy taková nuda. Ale asi to bude tím, že už na mě bylo toho neustálého pobíhání po Krakově a jeho blízkém okolí příliš. P. S. Pořád nevím, kam zmizela druhá zapadliska / rusalka/ Poučení: Náhle smrtelné bohyně uchovávej v suchu a teple. ()

Epizoda 8 (2022) (E08)

Přetrpěl jsem sedm epizod (přetrpěl jsem jich vlastně jen pět, dvě se vcelku daly), aby se mnou ve finále Poláci takhle ošklivě vyjeb... vypekli. Tohle nebylo vyvrcholení série, tohle byla z mého úhlu pohledu solidní pruda, protože pokud se do boje se zlem pustí soubor moderních písní a tanců, určitě mi to zkazí náladu. A ona asi bude i druhá řada, že jo?!? V tom případě navrhuji, aby ji tvůrci pojali formou muzikálu. / Poučení: Nedobrý pocit z viděného může zachránit radost z toho, že už je konec. ()