Percy sa vydáva na výpravu, aby navrátil Diov ukradnutý majstrovský blesk a zastavil vojnu medzi bohmi. Do tímu si vyberie Annabeth a Grovera a spoločne sa vyberú po majstrovský blesk do podsvetia. Nepriatelia im však zatarasia cestu, skôr než sa výprava začne. Traja kamaráti teda hľadajú útočisko u cudzinky, ktorá by však mohla byť ešte nebezpečnejšou hrozbou... (Disney+)

Nevka

Dobře. Ač jsem byl po dvou epizodách lehce na rozpacích, tady si to už sedlo. Chemie mezi hlavní trojkou funguje a režijně se epizoda taky výrazně zvedla. Chápu, že někomu může vadit, že se Percy chová jako dítě, ale kde je problém? On je dítě. Co čekáte od dvanáctiletého kluka, který před pár dny zjistil, že je polobůh? Ten vývoj tam postupem času přijde (sledovanost to má, takže další série budou), ale teď je na něj ještě docela brzy... Snad si další epizody budou držet kvalitu a ideálně ještě trochu vyladí souboje. ()

filmfanouch

Dvoudílný start seriálu Percy Jackson a Olympané si našel své diváky, slušný start ve sledovanosti (za 6 dnů globálně přes 13,3 milionů) by mohl naznačit, že se seriál dožije adaptování kompletní knižní série, přeci jen ovšem došlo na pár negativních slovíček. Například fakt, že to celé chvílemi vypadá až příliš lacině a že to rozhodně nebude ta nejlepší young-adult adaptace. Třetí epizoda v režii Anderse Engströma poté nutně nemusí zavřít všem nevěřícím Tomášům, minimálně pár by ovšem mohla. První dvě epizody nevyhnutelně sloužily jako uvedení do světa (i proto se vlastně hodilo, že k jejich vypuštění došlo naráz), v 3. epizodě definitivně dochází na ústřední výpravu za odhalením zloděje Diova blesku. A začíná to vypadat, že Rick Riordan skutečně výrazně pracoval na této adaptaci a stránky knížek tak přímo doslova cestují na plátno. Ne nutně doslovně (omezený rozpočet je znám především v absenci jedné potencionálně působivé akční scény), ukazuje se ovšem, že jeho iniciativa v castingu přinesla své ovoce. Casting jednolitlivých dětských herců všem možná nemusí sedět a především vůči Leah Jeffries v roli Annabeth (Alexandra Daddario pořád zanechala doslova velký stín/stíny?!) se snesla vlna kritiky. Jenomže se ukazuje, že je ústřední trojice výtečnou trefou a to především díky faktu, že mezi nimi funguje chemie. Stačí si vzpomenout na sérii Harry Potter a chemii mezi Danielem Radcliffem, Rupertem Grintem a Emmou Watson. Právě ta byla pro celou sérii stěžejní a bylo jasné, že něco klíčového potřebuje i seriálový Percy Jackson. A přesně to se povedlo. Walker Scobell je pořád castingová trefa jako titulní hrdina a už nyní nevyhnutelně musí vystrkovat své hrdinské růžky. Do konce 5. série bude radost sledovat jeho postupný vývoj. Do velké míry potěší i práce s Medusou v podání Jessica Parker Kennedy. Sbohem sadistickému podaní Umy Thurman v první filmové adaptaci, tohle podání je přeci jen komplexnější. Tvůrci přiznaně více čerpali z řecké mytologie, kde má Medusa tragičtější příběh. Díky Poseidonovi se stala v podstatě obětí znásilnění, má tragickou minulost provázanou s Poseidonem i Athénou a i proto má setkání s jejími dětmi svou dohru. Sama manželka Ricka Riordana, Rebecca, prohlásila, že úsilím byla snaha o to, aby podání Medusy nemělo patriarchální čočku. Už v 1. epizodě se ostatně mluví o tom, že kdo vypadá jako monstrum, nutně nemusí být monstrum.  S postavou Medusy tak tato epizoda pracuje nosně. Každá řecká mytologie má různá verze a různé pojetí, Medusa sama vypraví verzi, kde jsou Athéna a Poseidon opovrženíhodní. Fakt, že zrovna Percy a Annabeth nemají se svými rodiči největší pouto poté hraje v její prospěch, kdy je zdánlivě snadné v dětech vybudovat pochybnost, vyvolávat pochybnosti v je samé navzájem a ukazuje se, že se touto zápletkou s knihy pracuje trochu zajímavějším a komplexnějším způsobem. Je to pořád především young-adult a tak nikdy nepadnou pravé zmínky o patriarchálních vlastnostech, sexuálním napadení a faktu, že by se Medusa dala klidně řadit k hnutí Me Too. Přeci jen jsou tam ovšem drobné náznaky, které jí skutečně dělají komplexnější a více nežli pouhým monstrem.  Funguje i celé vyvrcholení linky (seriál si víceméně drží věrnost i přes drobné úprky), náznaky k budoucnosti (tvůrci mají přeci jen výhodu, že moc dobře vědí, kam se příběh posune - Rick Riordan není George R. R. Martin) a představení jednoho z nejsympatičtějších bohů z knižní série. Bylo by pošetilé hned tvrdit, že je Percy Jackson a Olympané vrcholem aktuální seriálové nabídky(byť jen ve své kategorii), rozhodně má ovšem po 3 dílech výrazný potenciál. Nestačí jen doufat, že o něj v příštích týdnech zázrakem rázem nepřijde.... () (menej) (viac)

Marcos22

Po prvních dvou dílech pod taktovkou Jamese Bobina, dostáváme třetí díl do skládačky, tentokrát od zkušeného finského režiséra, Anderse Engströma. Stejně jako tomu bylo například u filmové série Harryho Pottera, i zde je znát rukopis jiného režiséra. V porovnání s prvníma dvěma díly je třetí epizoda dospělejší, chladnější a ústřední postavy zde dostávají více prostoru, aby si s nimi divák vytvořil silnější a hlubší pouto. To se mu daří, stejně tak se mu daří i akční scény, kterých je zde v porovnání s prvními dvěma epizodami víc a vyžadují větší kooperaci všech zúčastněných. I třetí díl si tak udržel nastavenou laťku mezi třemi a čtyřmi hvězdami. 👍 (02.01.2024) Top moment dílu: ❗SPOILER "Nechci být rozhodčí. Mám lepší nápad. A jéje! Nějak to neklape, páč mí kamarádi se pořád hádají. A jéje! Když náš tým takhle bručí. Musíme to vyřešit zpíváním téhle písničky." 🙂❗ ()

Joe16210

Příjemně se to rozjíždí, líbilo se mi zpracování Meduzy a mám docela naděje v Lina Manuela Mirandu jako Herma. Uvidíme, co si pro nás připraví dál. Triky jsou ale super a celkové tempo pohodové. ()

jarmil8

Asi tedy nejsem cílová skupina, ale je to koukatelné a vcelku i zábavné. Jen to dost kazí představitelka Annabeth - drsná teda není ani od pohledu, nepřesvědčivě drmolí ty svoje repliky a věrohodně nezahraje scénu ani se zavřenou pusou. Je to velké mínus vzhledem k tomu, že jde o jednu z důležitých postav. ()

AdelleR

Tak tohle bylo mnohem lepší než předchozí epizody! Akce se rozjíždí (byť tedy opět často tlumená kvůli nelogickému sekání scén), linka s Medusou byla super, mezi hrdiny to konečně funguje. Je jasné, že to je pro mladší divácké publikum, ale přesto mě občas zaráží ten nájezd na akci - pak useknutí a start nové scény, aniž by ten předchozí náznak vyeskaloval. Věčné tajnůstkaření mi především v této epizodě začalo brzy lézt na nervy. Ale ano, je tu posun od předchozích dvou epizod a jsem zvědavá na ty další. ()

tween3r

Po půlhodinovém buildupu sejmou tři trpaslíci Medúzu jako nic, když i temný síly s ní měly co dělat.. aha, jasný. Stačilo najmout kvalitní scénáristy, obsadit herce okolo 18 let a hned by byl seriál o něčem jiným. Je to nudný, nezáživný a sotva se člověk naladí na vážnější notu, to cápek okamžitě musí pohřbít hamburgerem.. já už fakt nevím. Dám tomu poslední šanci a jinak končím. Nevěřím, že ti co četli knihy, jsou schopni přistoupit na tuhle seriálovou rychlokvašku, kde snad není jediná věc k vyzdvihnutí. Strašný. ()

Decado23

Stále to tam není. Ta holka hrát neumí a v kombinaci s otravností jak je charakter napsán, je to na přesdržku.  A dovolím si oponovat oběma příspěvkům předemnou. Ne ta chemie je další věc co tam není. Je to umělé, šroubované a nevyvážené. ()

schonecek

Seriál se poprvé významněji odklání od předlohy a scénáristicky to vyšlo. Modernizovaný příběh Medusy coby oběti a ne jen dalšího monstra dává epizodě oproti předloze nový rozměr a v rámci adaptace funguje. Po technické stránce ale třetí epizoda postrádala režijní ruku Jamese Bobina. Díry v rozpočtu tu začínají více vyplouvat na povrch, akčním scénám schází dostatečná energie a celý seriál najednou působí o poznání víc "televizně". Leah Sava Jeffries coby Annabeth pak zatím do své role ještě nezapadla tak organicky, jako se to povedlo představitelům Percyho a Grovera, ale na to je ještě čas. ()