Výprava našich hrdinov sa komplikuje. Na Percyho, Annabeth a Grovera útočia čoraz mocnejšie sily, na ktoré nie sú pripravení. Zranení a bezmocní sa skryjú v oblúku v St. Louis, kde sa rozhodujú, či zavolajú o pomoc. Percy a Annabeth si však nie sú istí, či by im ich boží rodičia odpovedali. (Disney+)

filmfanouch

Režírující Anders Engström minulou epizodu zvládl u mnohých vrátit víru v kvality seriálu Percy Jackson a Olympané, kdy první dvě epizody pro diváky nebyly nutné přesvědčivé. Engström se poté chopil i režie čtvrté epizody a dokáže schopně navázat. Nejenom díky tomu, že se mu opět podaří představit další známou potvoru z řeckých bájí a představí velmi zajímavou postavu jménem Echidnu v podání Suzanne Cryer, ale především proto, že v jeho podání i přes limity seriálové adaptace zvládá čtvrtá epizoda působit jakž takž strhujícím dojmem. Síla se opět projevuje v tom, že tvůrci moc dobře vědí, kam bude vývoj událostí celé série díky knižním předlohám směřovat, můžou si proto dovolit změny, které vlastně dávají smysl a přitom nemusí vyloženě naštvat znalce předloh. Není přitom nutné přidávat velkolepé akční sekvence a posekat přitom miliony nepřátel. Stačí pouze dialog dvou polobohů, kteří díky tomu stmelují svá pouta , prohlubuje jejich charaktery a odhaluje o nich zásadní informace, které ještě sehrají svou roli. Celé to funguje nejen díky faktu, že má ústřední trojice (Walker Scobell, Leah Sava Jeffries a Aryan Simhadri) nadále funkční chemii, ale především proto, že každou postavu žene něco jiného. Percy se pořád se světem známého ze řeckých bájí oťukává, Annabeth trápí nejedno trauma a Grover si zase potrpí na ochranu fauny a flóry. I tím zvládá být jejich dynamika zajímavá. Celé to pořád chvílemi až příliš působí, že rozpočet není natahovací, přeci jen to ovšem zvládá pořád být tak nějak působivé. Především závěr, kdy se v POV padá z jedné známé památky (a chytře se vymyslí, že by za ní mohl stát potomek Athény) a dojde k jednomu nejen klíčovému odhalení, ale také k náznakům toho, že Percy svému otci Poseidonovi možná přeci jen krapet křivdí. Už díky tomu série buduje očekávání k momentu, kdy nevyhnutelně dojde k setkání zapovězeného dítě se svým božským otcem a nestačí než doufat, že ty nejsilnější momenty ze stránek knih budou schopně fungovat i v audiovizuální podobě. Jedna řecká potvůrka zvládne rychle zaujmout nejen na poměry televiznímu seriálu obstojnému CGI. Echidna poté možná není tak výrazná jako slibuje popis na stránkách knih, přesto jí Suzanne Cryer nejen zvládá podat výkon, který kombinuje hodnou maminku s krapet sadistickou potvorou, ale především se opět pracuje s motivem o tom, že každý není čisté monstrum. Matka by přeci jen měla milovat své dítě. A měla by být schopná čehokoliv, pokud se něco jejímu dítěti stane. Její přítomnost je navíc nutná k tomu, aby Percy v sobě definitivně začal probouzet hrdinu, kterým je nutné, aby se stal. A Walker Scobell i díky jedné (i když rychlé) konfrontaci s mečem v ruce opět dokáže utvrdit, že byl castingovou trefou. Anders Engström tak svými dvěma epizody rozhodně zvládl nalákat, nezbývá než doufat, že ho v dalších dvou epizodách zvládl Jet Wilkinson schopně nahradit. A nejen díky faktu, že příště dorazí samotný bůh války.... ()

tween3r

Jsem rád, že jsem dal čtvrtému dílu ještě šanci, protože ten to fakt zachránil. Takhle nějak jsem si to představoval od začátku – příběh tří lidí, kteří se skrze osobní spory navzájem hledají, zjišťují, co je to přátelství a po cestě vyřídí nějakou tu příšeru. Percy se sice pořád chová jako baba, no alespoň to má tu hloubku, díky které se z příběhu stává poměrně nápaditá záležitost. ()

schonecek

Zábavný a svižný díl, který zápletkou ani provedením neohromí, ale laťku kvality drží pevně. Percy Jackson a Olympané se díky své struktuře relativně samostatných kapitol perfektně hodí na epizodní zpracování a čtvrtý díl zatím tuto šablonu "jednorázových dobrodružství" zužitkoval nejlépe. Ústřední trojice hrdinů společně funguje na výbornou a Suzanne Cryer v roli matky monster Echidny ukazuje zcela jiný typ záporačky, než minulý týden Medusa. Výstavba světa bohužel stále probíhá hlavně dlouhými monology, což zamrzí. Celkový dojem to ale naštěstí nezkazí. ()

Bozvav

Čtvrtá epizoda se svezla na stejné vlně, jako ta třetí.  Jen přemýšlím, že pokud budou chtít tvůrci v každé epizodě představit jednu mýtickou bytost, bude z toho telenovela o 200 dílech. ()

Marcos22

Úvodní pětiminutovka čtvrtého dílu je tím nejsilnějším, co dosud seriál Percy Jackson a Olympané divákovi nabídl. Prohloubení vztahu postavy Annabeth s divákem přichází v pravý moment. Velká škoda, že si nastavenou laťku neudržela epizoda delší dobu, protože pětihvězda visela ve vzduchu. Ve zbylé části dílu jsme dostali pro Percyho již klasickou zápletku s charakteristickým soubojovým prvkem, který nám odkryje novou Percyho schopnost. Čtyři hvězdy. 👍 (03.01.2024) ❗SPOILER "Nějakou dobu se ke mně choval jako k daru, záleželo mu na mně. Měl mě rád, věděla jsem to. Pak potkal jednu ženu, měli spolu děti a pro ni jsem dar nebyla. Byla jsem problém, tak jsem odešla. Bylo mi sedm."❗ ()