Percy Jackson a bohovia Olympu - Season 1 (2023) (séria)

Boh nám kupuje cheeseburgery (S01E05)

(epizóda)
  • Česko Jeden bůh nám koupí cheeseburgery (viac)

Keď médiá obvinia zo zmiznutia Sally Percyho, začne po ňom pátrať polícia. Percy, Annabeth a Grover teda musia prijať pomoc od boha, ktorý im skrížil cestu. Zatiaľ čo sa Percy a Annabeth snažia získať stratený predmet z opusteného zábavného parku, Grover sa pokúša pochopiť hlbší význam tejto výpravy. (Disney+)

schonecek

Zatím nejlepší epizoda. Delší stopáž příběhu prospěla, Adam Copeland coby Ares celý díl parádně oživil a z Leahy Jeffries se konečně vyklubala ta správná Annabeth. Její a Pecyho výlet do zábavního parku Waterland je sice oproti knize v mnohém pozměněný, v tomto případě ale jednoznačně k lepšímu. Problém ze zakletým trůnem je ve srovnání s předlohou nejen vizuálně sympatičtější, ale poskytl také příležitost více prohloubit vztah mezi Percym a Annabeth. Jak Scobell tak Jeffries tu podávají své zatím nejlepší výkony a nové scény mezi bohem války a Groverem také fungují na výbornou. ()

Marcos22

Výpravnost pátého dílu v podání Jeta Wilkinsona mi okamžitě evokovala nedávné sledování seriálu The Last of Us. V pátém díle se nám poodkrývá důležitá charakterová vlastnost dvou ústředních postav, Percyho Jacksona a Annabeth Chase, která prohlubuje vztah s divákem. Poctivé čtyři hvězdy. 👍 (10.01.2024) Top moment dílu: ❗SPOILER "Jeden druhému vlkem. Moc a sláva, na ničem jiném nezáleží. Arés je takový, Zeus je takový, má matka je taková. Ale on ne. On je lepší. Možná jsem kdysi taky byla taková, ale už nechci. Nebudu jako vy všichni, prostě ne."❗ ()

filmfanouch

Ať už si dvojice filmů Percy Jackson zvládla nějaké fanoušky najít, pro znalce knihy šlo přeci jen o dost horkou sprchu. Autor knižní série Percy Jackson a Olympané, Rick Riordan, i proto dopředu sliboval, že seriálová adaptace bude do velké míry reparátem, který bude mnohem věrnější a představí mnoho aspektů, které ve filmových adaptacích chyběly. Mezi ně poté zcela určitě patří i přítomnost Aréa, boha války. Pořád se sice pohybujeme v oblasti seriálu s televizním rozpočtem a proto se tak nemohou plnit ty největší sny (Arés v podání Toma Hardyho by sice byl správně toxicky maskulinní, ale také pořádně drahý), Adam Copeland, známý také jako wrestler Edge, je ovšem vlastně ve finále tou ideální volbou. Režijní povinnosti u 5. epizody převzala Jet Wilkinson a seriál naznačuje, že se snaží o to, co preferuje celé pojetí seriálu. „Víme, jak se vyvrbí události celé série, víme, jaké vztahy postavy budou mít a jak budou důležité, můžeme naznačovat a vše pořádně budovat.“ I srdcem této epizody je tak vztah mezi Percym a Annabeth, chytře je poté zapojena i přítomnost boha, který v knižní předloze chybí. Kdo se alespoň trochu vyzná v řecké mytologii, zcela jistě ví, že obětí jednoho z nejtragičtějších příběhů je bůh ohně a kovu Héfaistos. Do role byl obsazen Timothy Omundson, který pár let nazpátek prodělal mrtvici, která mu způsobila následky v oblasti chození. Do role Hefáista by tak zvolen nejen herec, který osobně trpí nějakým handicapem, ale zároveň je nejen díky jeho komplikovanému vztahu s bratrem Árem do této epizody chytře zapojen. Héfaistos je přesným protikladem svého bratra (ať už řecká mytologie počítá s variantou, že se Héra oplodnila sama) a i v drobných náznacích je to poznat na jeho charakteru. Obešla by se jedná sekvence bez písně „What is Love“ od Haddaway? Zcela určitě ano. Průběh celé pasáže ve vodním parku je ovšem oproti knižní předloze dost možná zajímavější a komplexnější, kdy se před mechanickými pavouky upřednostňuje něco zcela jiného. A vlastně nejen chytře, ale i funkčně emotivně. Adam Copeland možná není Tom Hardy, přesto na Arése ovšem pasuje. Nejen při jeho nástupu (oči jsou dost možná přijatelně normálnější oproti knižní předloze a to nejen při přihlédnutí k menším nákladům), ale i v moment, kdy se projevuje jeho nevyzpytatelná povaha, kdy je snadné Arése zaujmout v moment, kdy člověk ví, jak na něj. I proto jsou zábavné konfrontace mezi ním a Groverem (které jsou opět přidanou hodnotou seriálové adaptace), tvůrci navíc opět mohou těžit z toho, že moc dobře ví, co přijde příště. Jak výkon známého wrestlera mohl vyvolávat obavy, ve finále je naprosto v pohodě. Seriál přeci jen postupně vypadá dražším a dražším způsobem, přesto se chvílemi pořád vyvolává pocit, že rozpočet není natahovací. Znalce knižní předlohy (bez přihlédnutí k mnoha větším či menším změnám) ovšem výsledek pořád rozhodně nemůže urazit. Právě zapojení Hefáista a a větší emocionální nálož při sekvenci ve vodním světě jsou největší přidané hodnoty této epizody, kdy navíc Arés v momentech své zuřivosti zvládá vyvolat respekt, což také bude patřit mezi důležité aspekty události budoucích. I po páté epizodě tak seriál prozatím dál splňuje nějaké ty základní předpoklady a snad se nastavená kvalita zvládne udržet i po dobu zbylých 3 epizod.... () (menej) (viac)