Percy Jackson a bohovia Olympu - Season 1 (2023) (séria)

Stávam sa najvyšším vládcom kúpeľne (S01E02)

(epizóda)
  • Česko Stanu se nejvyšším vládcem toalet (viac)

Percy sa vyrovnáva s obetou svojej matky. Zároveň sa však snaží zapadnúť v Tábore polokrvných, útočisku pre polobohov ako on, kde okrem priateľov narazí aj na tyranov. Už prvý deň sa pokúsi zdokonaliť jedno z remesiel, aby zistil, čo mu ide najlepšie. Počas boja o vlajku však zistí, kto je jeho otec a s akým nebezpečným dedičstvom bude musieť zápasiť. (Disney+)

Marcos22

Ve druhém díle se divák seznamuje s další várkou postav, Charlie Bushnellem v roli Luka, Leah Jeffriesovou v roli Annabeth a Dior Goodjohnovou v roli Clarisse. Výběr herců se dvojici Denise Chamian - Jordana Sapiurka povedl naprosto prvotřídně, co také očekávat od dvojice, která má za sebou úspěšné casty na tituly jako Top Gun: Maverick, Já, Simon či seriál Muž z Vysokého zámku. Druhý díl rozkrývá řadu nových schopností Percyho. Opět poctivé čtyři hvězdy. 👍 (02.01.2024) Top momenty dílu: ❗SPOILER "Synu...Než se pořádně seznámíme, musíš pro mě udělat něco moc důležitého, ano? V kuchyňce je flaška Chateau Haut-Brion z roku 1985. Skočíš mi pro ni?" / "Až nadejde čas, bude připravený. Vím to." - Percy mezitím tančí floss, čůrá a hladká ještěrky. 🙂❗ ()

AdelleR

Co to pořád je za ty přechody mezi scénami? Totálně odbourávají veškeré napětí - a v tom je asi celý problém, než se do toho člověk zakouká, utne se to a odnikud se naváže nová sekvence. Necítím tak ty emoce, nárůst vážnosti zápletky, takže když dojde na vyloženě *gasp* moment, nefunguje to tak, jak má. Jediná situace takhle byla u souboje s Clarisse, tam to už mělo solidně nakročeno k tomu filmovému akčnímu jiskření, ale jinak pořád bohužel nic moc. ()

Joe16210

Trochu se nám to rozjelo a jelikož mám teď už srovnání, tak prvnímu dílu ubírám jednu hvězdu, abych mohl teď dát více. Celkově očekávám s každým dalším dílem spíše rostoucí tendenci. Myslím si, že tohle zpracování se povedlo, ale ještě počkejme, jak věrně podle předlohy bude zbytek série. Myslím si, že je to zatím ok. Jako pozitivum vidím třeba Clarisse, která ve filmech byla až později, kdežto v knihách už v prvním díle, byť jen krátce. Tak držím palce, ať to zůstane podobně dobré i dál. ()

P3rcy

Ale oni se nedívali, jak se mi hojí zranění. Zírali na něco nad mojí hlavou. „Percy,“ promluvila Annabeth a ukázala tam. „Hm…“ Když jsem vzhlédl, znamení se už rozplývalo, ale pořád jsem ještě rozeznal hologram vířícího a zářícího zeleného světla. Bylo to kopí se třemi hroty: trojzubec. „Tvůj otec,“ zamumlala Annabeth. „Tohle vážně není dobré.“ „Je určeno,“ oznámil Cheirón. Všude kolem mě táborníci klesali na kolena, dokonce i Arésův srub, i když nevypadalo, že jsou tím moc nadšeni. „Můj otec?“ zeptal jsem se úplně popleteně. „Poseidón,“ ohlásil Cheirón. „Zemětřas, Nositel bouře, Otec koní. Sláva ti, Persee Jacksone, synu boha moře.“ Když si to představíte podle tohoto úryvku, nevypadá ta scéna hned lépe? Jinak celkově z toho seriálu ještě nejsem nadšený ale ani vysloveně zklamaný, uvidíme co přinesou další díly. Zatím ale moc nechápu vypuštění pasáže se Sudičkami (i když mám dojem, že se v traileru objevily) a Percyho cvičení s mečem proti Lukovi. Kvůli dětem asi hodně zjemnily postavy Smraďocha Geaba a pana D, kteří v předloze byli MNOHEM MNOHEM víc na pěst. Dále zbytečnou odměřenost Anabeth a její naprosto katastrofální casting - ta holka jednou buď bude mít postavu sester Williamsových a pak supermocný zabiják Titánů, nestvůr a Gigantů Percy Jackson vedle ní bude vypadat jak chcípák nebo naopak bude širší než vyšší což bude ještě horší. Ale něco mi říká, že seriál víc jak 3 řady nedostane. ()

filmfanouch

Populární knižní série Percy Jackson a Olympané se již jedné adaptace dočkala. V letech 2010 a 2013 vznikla dvojice filmů, která věrnosti měla tolik asi jako šafránu a úspěšná byla tak moc, že plány na kompletní adaptaci kompletní tehdy pětidílné knížní série rychle vzaly za své. Dost nelichotivě se k těmto dvěma adaptacím vyjádřil také tvůrce knižní předlohy Rick Riordan, který tehdy projevil zájem, aby došlo na další adaptaci, na které se on sám bude moci podílet a tvůrci si budou brát jeho rady k srdci. K tomu nakonec došlo u seriálové adaptace od Disney+, na které se Riordan osobně podílel, měl finální slovo u castingu jednotlivých postav a jednoduše se dalo tak nějak očekávat, že seriál potěší všechny, které filmové adaptace dvakrát nepotěšily. A první dvě epizody seriálu naznačují, že tomu tak skutečně je. Zapojení Riordana je skutečně cítit. Stačí si jenom hrubě vzpomenout na první dílu s podtitulem Zloděj blesku a seriálu se zatím daří být skutečně velmi věrný. Za pochodu se tak snadno vyjeví pocity typu „takhle jsem si to představoval“ nebo „i have very good feeling about this“. Řecké mýty tak v seriálovém Percy Jacksonovi opravdu ožívají, dětští herci odpovídají věku svých postav a knih a především jsou naštěstí všechny ústřední dětští herci sympatičtí. Walker Scobell je castingová trefa, která zvládá prodat hned několik stránek Percyho Jacksona. Zvládá být zábavný, prodat tak trochu nestabilní Percyho stránku, zároveň v pravý moment vyvolat pocit, že je skutečně odvážným hrdinou. Jestli má zrovna on seriál táhnout minimálně další čtyři série, castingové vedení a Riordan tu určitě neudělalo chybu. Stejně tak se zatím zdá, že jsou ideální volby Aryan Simhadri jako Grover Underwood, Leah Jeffries jako Annabeth Chase nebo Charlie Bushell jako Luke Castellan. Z dospělých herců poté zaujmou především Glynn Turman jako Chiron a především Jason Mantzoukas jako pan D, který po jedné epizodě zvládá prodat zábavnost pana D z knih. Jde o první dvě epizody, které zvládají adaptovat pouze zhruba jednu třetinu první knihy (zhruba 8 a půl kapitol), kdy je úvod knihy ve dvou kapitolách schopně zhuštěn, konfrontace s minotaurem zvládne být dostatečně intenzivní a působivá, stejně tak ve finále funguje boj o vlajku a v podstatě každý stěžejní emocionální moment epizody. Rozjezd je to více nežli slušný, režisér prvních dvou epizod, James Bobin, zvládá pracovat s dobrodružnou stránku, humornějšími momenty a působí dojmem, že má v rámci možností vše tak nějak pod kontrolou. První dvě epizody toho v prozatím ukazují pořád tak trochu málo a někdy jsou vidět limity seriálového formátu i přes fakt, že každá epizoda seriálu měla mít rozpočet mezi 12-15 miliony dolarů. První dvě epizody seriálu nejsou perfektní, pokud je ovšem jejich cíl nalákat, svou misi jasně splnily. Předchozí filmové adaptace si šlo svým způsobem užít, s dílem Riordana ovšem měly pramálo společné. Seriál je na tom po 2 epizodách mnohem lépe, kdy jde za největší klad skutečně považovat to, že magie z knižních stránek víceméně zvládá ožívat. A nestačí než doufat, že podobné pocity vyvolá i zbylých 6 epizod první série. PS: Ústřední hudební motiv Bera McCrearyho je skvělý. () (menej) (viac)