Mayday

• Slovensko Mayday (viac)

Pád lietadla bol len začiatok. Pilot Brodie Torrance (Gerard Butler) zachráni svojich pasažierov pred zásahom blesku riskantným pristátím na ostrove zničenom vojnou - zistí, že prežitie pristátia je len začiatok. Keď väčšinu pasažierov zajmú nebezpeční povstalci ako rukojemníkov, jediný, na koho sa Torrance môže spoľahnúť, je Louis Gaspare (Mike Colter), obvinený vrah, ktorého prevážala FBI. Na záchranu cestujúcich bude Torrance potrebovať Louisovu pomoc, pričom zistí, že Louis Gaspare vie prekvapiť. (Magic Box)

bonovox

Žánrovka ktorá celkom potešila. Butler si svoju úlohu užíva, akcia je dostatočne výživná len škoda trochu slabších efektov pri zobrazení pristávaní lietadla. 70% ()

Easykill

Další snaživá, leč docela zábavná "Butlerovka". Až na to trapnější CGI a pár drobných nesmyslů to je jedna z jeho lepších věcí. Kapitán co dá za cestující i život se jen tak nevidí! A navíc když má po ruce zručného killera, tak nejsou ani povstalci problém. ()

p.a.douch

Klasický Butlerův hrdina a jeho dobrodružství. Jen se mi zdá, že s přibývajícím věkem dostává na budku čím dál víc. Tenhle film je u mě na rozhraní, ale přiklonil jsem se k vyšší hranici. Film se s tím nemaže a slušně to odsýpá. Casting dobrý, herci odvedli slušnou práci. Nenudil jsem se a je vidět že i se střízlivým rozpočtem se dá udělat dobrý akční film. Ne jako ty předražené blbosti od Netflixu. ()

GejmronCZ

Ale jo, proč ne. Ubíhá to rychle, atmošku to má, akci taky a co víc, hustý piloty. Co víc potřebujete k filmu takovýho typu že? Pravděpodobně se nejspíš nepodívám znovu sám, ale jestli někdy uvidim, nebude mi to vůbec vadit. Rozhodně o hodně dost lepší než ty sračkoidní píčoviny, co dávaj v TV, ze kterejch se mi chce blejt. Tohle je solidní film. ()

Dusty56

Čas mi u to utekl, až jsem se divil, že už je konec. Dějově to je sice trochu jednodušší, všechny trable trvají poměrně krátce (následuje vždycky nějaký další), ale docela jsem tomu i věřil (na výjimky jako to přistání, kdy letadlo se točilo ze strany na stranu a stejně přistálo) a bavilo mě to. Herecky to je taky fajn. Butler si svoje odehraje, ostatní taky. Jen to mělo zbytečně dlouhý úvod, kdy se nic nedělo. 75% ()

Bolex

Poctivý akčňák, který od diváka vyžaduje jen docela mírnou toleranci. Rychlý spád, správná minutáž, prostě zábava. ()

Croccy

Jsem vcelku spokojen - svůj účel akčního filmu to splnilo, a to je hlavní. Musím říct, že toto byl další super film od Butlera, kde byl zasazený jako hrdina celého příběhu. Jen musím podotknout chyby filmařů - ve filmu je exteriérově ukázán typ letadla MD-80, nacož v interiéru je ukázán cockpit Airbusu, což to je rozhodně blbost. To samé párkrát, když ukazovali výšku při vzletu - šlo vidět 40 000 stop a nakonec jsem si všiml altimeteru ve vzduchu, který nebyl nastaven na Standard ale 29,91 - takže takové drobné chyby tam byly. Celkově nechápu proč nebylo přeloženo mluvení povstalců - jak v anglických, tak českých titulkách to zatím nikdo nepřeložil, tak to mě celkem zklamalo. Jinak film byl super - prostředí džungle bylo parádní, a dokonce byly i nějaké zabijácké scénky, především Louise. Moc nechápu, jaktože nikdo na ostrově neměl signál, ale když vojáci dopadli na ostrov, tak měli zapnutou kameru a živě streamovali do kanceláře v sídle Trailblazer, takže netuším, jestli byli na nějaké zabezpečené lince, nebo prostě nevím. Následná finální scéna byla parádní - hodně přestrelek, zabití a akce, takže jsem se bavil. Musím říct, že nechápu jak se letadlo tak rychle dostalo na ostrov Siasi, jelikož říkali asi 80 kilometrů a ve filmu bylo řečeno, že už jsou za mořem a hned už viděli přistávací runway, což je taky taková drobná chyba zbytečná. Jinak samotné scénky z letadla - dvojité přistání a hlášky Butlera parádní. Největší zklamání bylo, že jsme se nedozvěděli, proč Louis vzal ty peníze a co s nimi vůbec chce dělat a kam odešel, takže to mohli více objasnit. ()

vinducha

Akce mě bavila , příběh a postavy v pohodě a zpracování triků na rok 1998 taky v pohodě. A jelikož se občas dívám na kanadský dokumentární seriál zabývající se leteckými katastrofami , tak je mi nad slunce jasné , že by  takhle z ostrova na ostrov  s letadlem v takovémto stavu naprosto ,ale naprosto v pohodě přelétli... ()

Sopholojong

Dostojna pocta vsetkym "seagalovkam, vandammovkam" a najma "willisovkam" z 90's. Takisto ukazka ako rozumne vytazit 25 - milionovy "budget" do posledneho niklu (taka Turbulencia z '97 stala 55 melonov a je dnes o takmer dve triedy, az ceckovo slabsia - hanba!). Gerard sa v tychto typoch GP uplne nasiel a ja cakam kazdy Fallen, Plane, ci ine "heavy machinery" v nazve s dychtivostou. Liam Neeson do stareho zeleza, Butler na tron... K nemu velmi sympaticky, tajomny "vrah, ktory to s kvermi umi" (Coulter ma takt podarenu fyzicku), (ne)pritazliva dzungla v riti sveta, takticke prestrelky (bazuka nesmie chybat) a prekvapujuco odzbrojujuce emocionalne finale s Gerardom opustajucim prazdne lietadlo a sadajucim na schody, aby zavolal dcere (skoro mi slza vybehla). Samozrejme sme ale v zanri "beckova, logickymi nezmyslami napratana, osuchanymi hlaskami prevrtana survival/kombat guilty pleasure", takze nad 6 az maximalne 6.5/10 sa to nedostane. PS: 30 - milionove trzby z US v case poslabsieho chodenia do kina ma hodne prekvapili. ()

Rudolf.Benes

Trochu připosranosti hlavnímu hrdinovi chybí, trochu ,, normálnosti "a to je celá ta chyba. Stojí to a padá s Žérardem ze kterého krom toho že je výborný pilot a kapitán letadla, stříká testosteron na všechny strany.Krom toho že právě hraje tak i lítá,rozkazuje, zachraňuje, obětuje se a hlavně najednou neváhá i  vraždit...Se vším si umí poradit a to i v situacích v kterých je zcela jistě prve a  kdy by se každý nejspíš po*ral.....A takový to mohl být dobrý film. Námět povedený a vcelku logické uvažování všech zúčastněných na obou stranách jen nebýt těch,, hrdinů ". Další z mnoha a mnoha co zůstanou bohužel skouklý jen jednou. 40/100 ()

Destoroyah

Páči sa mi že vo filme sa vždy niečo deje a nie je vôbec nudný, ale scénky v ktorom lietadlo padalo boli oveľa napínavejšie ako obyčajné prestrelky v džungli. Začiatok je za mňa super a napínavo urobený ale priebeh je už slabší, a to aj koniec. Celkom mi aj záležalo na pár postavách ale až tak by mi nevadilo keby ich pár aj zomrelo, je to akčný film tak prečo nie. Akcia dobrá a napätie tiež ale vizuál bol trocha odfláknutý. Obyčajný film ktorý na začiatok roka 2023 celkom bodol. Svoj potenciál to splnilo, zabaviť a zaujať diváka. HODNOTENIE: 6/10 ()

Polux

6/10 | Neoficiální král akčních béček za pár korun Neeson má v kolonce pro napínavou nízkonákladovou žánrovku, situovanou na palubu linkového letadla, už nějakou dobu vyplněnou poznámku "absolvováno", takže nastal nejvyšší čas, aby se do oblak v rámci akčních béček za pár korun vydal rovněž neoficiální korunní princ Butler a srovnal tak se svým seniornějším kolegou vzájemné skóre:-). A srovnal jej více než slušným způsobem, protože zatímco Neeson při zachraňování posádky a cestujících zůstal zbaběle sedět v turistické třídě a navíc zápolil jen s párem šílenců, Butler tady odvážně usedl rovnou za knipl a kromě povětrnostních podmínek čelí při záchranně veškerého osazenstva letadla celé bandě povstalců, občasně si vydělávajících na živobytí únosy nebohých turistů. | Premisa si žádala pokud možno skutečné letadlo a natáčení na skutečných a k tomu atraktivních lokacích, což se při skromném rozpočtu muselo na výsledné podobě filmu nějakým způsobem podepsat a také že ano. Peněz neměli tvůrci příliš nazbyt a (pokud se pomine vlastní letadlo a odpovídající prostředí) je to bohužel poznat. Od castingu (až na Butlera jsou všichni ostatní jedna velká neznámá), přes lokace (kterých je nemnoho a navíc, vzhledem k zasazení děje, vypadají všechny stejně) a měřítko (stran exteriérových záběrů na letadlo ve vzduchu je splněno jen nejnutnější minimum, při nebezpečném přistání se nic moc dramatického nestane (tedy kromě toho, že v jednu chvíli se letadlo řítí vstříc konci ranveje a ve zlomku sekundy zastavuje na pětníku:-)) a na nějaké výbuchy nebo spektakulární destrukci čehokoliv může divák rovnou zapomenout), až po samotnou akci (které je taktéž nemnoho a svým provedením jde, až na jednu světlou výjimku, o takový neurážející standard podobných filmů). | Na druhou stranu hlavní postava a její nedobrovolný pomocník se v dané situaci chovají vcelku pragmaticky a racionálně (pochopitelně na filmové poměry), s čímž souvisí fakt, že Butler zde nevystupuje v roli dalšího neporazitelného hrdiny v řadě (právě naopak) a tuto civilnější polohu zvládá s přehledem, děj se příležitostně dokáže stočit předem ne vyloženě očekávatelným směrem a potenciálně tak diváka při sledování filmu dovede překvapit, místní povstalecká skupinka vystupuje vůči posádce i cestujícím vítaně nekompromisně, praktická ukázka, jaký dopad má na člověka zásah z velkorážní odstřelovačky určené pro ničení techniky, rovněž potěší, zmiňovaná výjimka na poli akčních sekvencí v podobě drsné hand to hand bitky snímané z ruky je hodně povedená (škoda, že takových vychytávek není ve filmu více) a obecně na první pohled patrná snaha tvůrců o přízemní přístup a realistické pojetí (byť vynucená produkčními omezeními) chvályhodně přidává snímku na uvěřitelnosti. Celkově se tak jedná o slušný příspěvek do žánru a další poctivý zářez do Butlerovy filmografie. | PeZet ()

Baru.Class

Jakože opravdu se najde někdo, kdo tomudle filmu dá čtyři hvězdy??? :O podle starších recenzí koukám že jo a naprosto nechápu! Není to totální shit, nicméně je to absolutná Béčko. Jít na to do kina, tak je to ztráta peněz, takhle to byla jenom menší ztráta času doma v posteli. Příběh je OK, zajímavá zápletka ohledně havárie letadla na ostrově, kde sou padouši a lupiči, juhej! Ale, a teď velký ALE, všechno další je absolutně nedotažený! Proč se dozvídáme, že kapitánovi umřela manželka? Proč je tam pár scének s dcerou, která nemá absolutně žádnou přidanou hodnotu a nijak hlavní děj nedokresluje? Proč koukáme na záchranou akci speciálních jednotek, která je absolutně plochá a bez nápadu? Ze scénáře šlo vyždímat o tolik víc! Ponořit se do plánování akcí Spec nebo nebát se ukázat víc praktiky milicí. Bohužel nic z toho se nestalo a tak vznikla nezajímavá, až nudná "akce", která se hodně podobá střílečkám před dvaceti lety. Za mě zklamání. Gerard to umí rozhodně líp. ()

uletov

Butler jako pilot novoročního letu musí své cestující ochránit,to dá rozum 🙂 Takže po nuceném přistání kdesi na ostrově hrdlořezů,se zachová jako správný kapitán a koná. Dobrá jednohubka. ()