Krásne bytosti

• Česko Krásné bytosti (viac)

Štrnásťročný Balli je bytostný outsider z rozvrátenej rodiny. Márne hľadá oporu doma či v škole, kde je obeťou šikany. Všetko sa mení vo chvíli, keď stretne troch problematických tínedžerov, ktorí ho nečakane vezmú medzi seba. Partia, v ktorej dominuje násilný Konni a inteligentný Addi, ponúkne Ballimu chýbajúci domov. Druhá snímka Guðmundura Arnara Guðmundssona rozpráva s poetickým citom a surovosťou o vzťahoch, ktoré môžu trvať večne a pomáhajú nás formovať v tých najdôležitejších chvíľach, i o krutosti a nehe, rodiacich sa na magickej hranici medzi detstvom a dospelosťou. (Filmtopia)

remy

Moc hezká sonda do duší mladých lidí a jejich přátelství, které ale významně ubližuje její natáhnutá stopáž. Mít to devadesát minut, je to o level lepší. Dva chlapci Balli a Addi - jsou skvěle načrtnuté postavy, zároveň mi ale připadají "nedodělané" a jak scénář nechává dlouhý prostor jednomu nebo druhému odděleně, působí to na mě poněkud nesoustředěně, což mimo jiné vede k finále, které nevyzní až tak silně. ()

Silwer

Silný severský film o dospívání..už od začátku máte pocit že tohle špatně skončí.. Super herci,poutavý příběh a jedna nepříjemná scéna.. ()

Devadesát Dva

Balli je napřed děsně šikanovanej, do takové míry, že dostane kusem dřeva do hlavy a má otřes mozku a musí nosit masku. Je ze sociálně slabších poměrů, kde jsou zvratky na zemi a hulí se uvnitř domu a matka je pryč v rozpětí dní, nevlastní fotr v base a váš otec si dal LSD a utopil se ve vodě, protože si myslel, že je Ježíš. Taky vám chybí od čtyř let oko, protože vám ho omylem vystřelili... a vaše sestra je feťačka. Což je celý trochu vtipný, vidět tohle na Íslandu působí spíš jako "sci-fi", z toho, jak já jsem to tam poznal, ale samozřejmě, nejde nic zobecnit a sociální tíže může dopadnout snadno kdykoliv, kdekoliv. Ale v realitě tohohle příběhu to působí jako nějakej hard hood life. I tak, podle mobilu, soudím, se to odehrává na pomezí devadesátých až během počátků nového milénia, ale třeba se pletu a má to být současnost. Nicméně Baldur (Balli) na sebe trochu strhne pozornost i v TV a na Íslandu se hlásí každý malý špek jako velká událost, takže si ho všimne skupinka tří dalších kamarádů, vlastně si ho všimne hlavně ten nejnormálnější, Addi (de facto hlavní postava příběhu), a i když jsou kluci neskuteční sígři, kteří si nenechají "srát na hlavu" (nebojí se pustit do bitek), mají dost zvláštní přátelství, které sklouzavá pomalu až k bujícím homosexuálním motivům (jež tak trochu vyeskalují v explicitnější scéně znásilnění, která vše následně dost vyhrotí) a intimitě, nebo je to pro kluky ze Severu zkrátka víc normální, ohmatávat se a dotýkat, dokud je záměr jen přátelský. Asi na tom nesejde, speciálně když se snažíte v bazénu oklátit mladý buchty, dokazujete, že máte v hlavně vše srovnaný... Ísland je v tomhle hodně progresivní, protože má, pokud si pamatuju, prvenství i ve věku prvního pohlavního styku a přijde mi, že to k tomu dost sedí, je v tom jisté oceňování krásy, kdy chcete šustit vše... a tak si tři mušketýři najdou svého D'Artagnana, Balliho, i když nejdřív neochotně. Postupně se seznamujete se skupinou dost zvláštních mladých týpků, kteří každý mají svoje problémy, svoje způsoby, svůj život, ale film se více soustředí na Addiho a Balliho, zatímco Konni (aka Zvíře, vůdce skupiny) a Siggi (posera-chytrolín) více hrají druhé housle. Nicméně i alfa a dobrý kámoš jako je Konni má svoje démony, v jeho případě fakt, že má krátkou rozbušku a sílu (bojí se otce), ale potřebuje právě lidi jako Addi, aby ho zklidinili, když je potřeba (vůbec otcovské téma v tomhle filmu je zajímavé, protože ani jeden z hrdinů nemá fotra, co by za něco stál a to ani v nejmenším). Je to neobvykle vyzrálý film, téma, zpracování. Guðmundur Arnar Guðmundsson se okolo dlouho točil, ale teprve tohle mě přimělo si od něj něco pustit, ač ho mám v hledáčku už hezkých pár let. Na Íslandu se policie tolik nevolá, věci se řeší víc "pod pultem", samy, mezi lidma, jak by to mělo být, ale tohle je dost zajímavý pohled na postupnou eskalací takového brzkého hlubokého přátelství, jeho vývoje, průběhu... a konce. Má to pár slušných a silných scén, dokonce i nadpřirozeno, snění, i jednoduše nasnímané, je vizuálně strhující. Je to moc moc moc solidní záležitost, na jakou nenarazíte každý den. Dokonce mě to i dostalo do slušné nálady na psaní a tak jsem se ke konci filmu a s použitím jedné "relikvie" dostal k myšlenkám a nechal pero a myšlenky "jet". Stejně jako se postavy zde vyslovují k "nesmrtelným" tématům. 'Berdreymi' je takové to typické silné severské drama, ale na rozdíl od Švédů, či Norů, nebo Dánů, není syrové. Ísland je překvapivě civilní, o lidech a jejich životě, jako vždy i příroda tu hraje roli, ale tentokrát více okrajovou. Je těžké to vysvětlit a popsat. () (menej) (viac)

Rozjimatel

Prekvapivo výborná sociálna dráma, ozvláštnená mystickým nábojom. Odohráva sa vo svete, v ktorom by sa jeden nechcel ocitnúť a kde sa to priam hmýri ukážkovými hovädami všetkých vekových kategórií. Je to svet, v ktorom na školách bezcitné decká mimoriadne kruto šikanujú slabších jedincov, ktorí proste nezapadajú, svet, kde prakticky žiadna rodina nie je úplná a ktorý je plný násilia a kadejakých vyvrheľov, náckov a úchylákov. Našťastie aspoň štvorica hlavných hrdinov pôsobí sympatickým dojmom, takže divák nemá problém im fandiť, hoci sú medzi nimi riadni násilníci. V tejto dráme o sile chlapčenského kamarátstva sa trojica tínedžerských frajerov Addi, Konni a Siggi "dobročinne" ujme poľutovaniahodného lúzra Balliho, ktorý to schytáva zo všetkých strán. Prakticky každý zo štvorice chalanov je z rozvrátenej rodiny a každý z nich má nejaký rodinný problém. Fešný blonďák Addi je z nich ešte najnormálnejší a tiež najinteligentnejší. Jeho nerozlučný priateľ Konni, zvaný "zviera", údajne veľmi obľúbený medzi dievčatami, je poriadny drsniak s horúcou hlavou, ktorý sa pri najmenšej zámienke dokáže zúrivo pobiť. Siggi je z pôvodnej trojice priateľov ten najdivnejší a nemá ani zďaleka toľko odvahy ako zvyšní dvaja. No a napokon ostáva chudák Balli, pri ktorého rodinných problémoch sú problémy tých ostatných úplne malicherné - matka ho zanedbáva, otčim je kriminálnik a keď mu "hrabne", všetkých zmláti a sestra je feťáčka (inak ale sympaťáčka). Proste podarená rodinka. Musím uznať, že sa filmu darí, a to veľmi účinne, vyvolávať silné napätie (v niektorých vypätých momentoch som si od nervozity začal robiť manikúru). Trochu by som záverom ešte podpichol tvorcov na Islande, kde tuším zaspali dobu, čo sa týka zobrazovania fajčenia ("húliť" sa tu začne okamžite po skončení úvodných titulkov). Možno nepostrehli, že fajčenie už dnes nie je "kúl". ()

Emo-haunter

Smíšené pocity. Sonda do sociálních problémů islandské mladistvé společnosti? Možná. Ale nedotažená v mnoha aspektech, ať už například ve vývoji postav a jejich chování. Postavy ani kolikrát nemají důvod konat tak jak konají, a proto tento snímek přijímám s rozporuplnými pocity. Nemám pocit, že by mi něco unikalo, ale na toto téma existují lepší filmy. Plusové body za místy solidní hudbu a pár zajímavých scén, které svou originalitu určitě mají. Nicméně film podle mě nedokázal prezentovat zcela to, co doopravdy prezentovat chtěl - zůstal tak nějak na půl cesty mezi obsahem a formou. I tak ale určitě nelituji toho, že jsem si film pustil, pár myšlenek mi dal. ()

Renfield

Žádná krajinná krása Islandu, naopak Reykjavík jako město, v němž by chtěl málokdo žít. Lokace plné domů, jenž mají svá nejlepší léta za sebou a v nich žijících povětšinou rozvrácených rodin. Kameře však ani přes drsnost příběhu nechybí jistá poetika, i u těch nejsilnějších (nejhnusnějších) scén jsem měl díky ní pocit budoucí katarze, která přijde a je velmi dobře, že pouze částečně. Zprvu je to však varující a velmi rychlá série událostí, ve které není možno s nikým sympatizovat a to včetně Balliho. Čeká se na akci, která bude tou zlomovou, tou kde to Addiho parta přežene a dostane zasloužený trest. Jenže takových je tu mnoho, štěstí je však neopouští, proto se i drzost stupňuje. Druhá polovina zvolní, více pracuje s postavami, jejich rodinným zázemím, aby nastínila proč. Hlavní pozornost se pozvolna přenáší na Siggiho a s ním přichází trochu toho nadpřirozena, nečekaných věšteckých schopností. Siggi je rozhodně velmi zajímavou postavou, která projde nejzásadnějším vývojem, přesto mám pocit, že té snové poetiky (ano, nakonec přišla) mohlo být méně. V počáteční katarzi sice smysl dává, ale do drsné atmosféry příliš nesedí, stačilo jednou. Závěr však pocit ještě napraví. 80% ()

poet

Celkom emmotívny film  a partii chalanov ktorí nemajú zrovna vzorové správanie. V tomto príbehu sa najde možno tak trochu každy... To prostredie , výchova, škola šikana, drogy a samozrejme alkoholizmus nie je zrovna príjemne pre štart do života a každý sa s tým musí vyrovnať po svojom. O to viac je sila skutočného priateľstva to čo vás dokáže zachrániť. Chalani klobúk dole... ()

petikacka

Úžasnodramatický film z Islandu. Zprvu jsem si říkala, že na tom ostrově osídleným Vikingy  žijou samí dementi s dementníma rodinama. Posléze jsem si musela opravit své myšlení, páč tam žijou lidi stejní jako  jinde na světě, ale protože jich je tam málo, tak je to víc vidět. Nicméně je to asi horší místo k životu než třeba Evropa ( si teda myslím) i když co my vlastně víme. Puboši mají problém všude na světě a na ostrovech asi o kapku víc. Vlastně tu mají stejné problémy jako kdekoliv jinde ( no i když šukání ovcí a slepic asi není obvyklé). Co mě na tom všem neskutečně bavilo i když to bylo celou dobu drama, je to přátelství které díky tomu všemu vzniklo. To jsem zažila sama na své vlastní kůži a můžu naprosto upřímně říct, že takhle opravdu vznikají přátelství na celý život. Za mě naprosto ztotožněných 88% ()

Mackoun

Už od uvedení filmu jsem nedočkavě přešlapoval a věděl, že tohle bude něco pro mě. Sociální drama, severská atmosféra, trocha toho ujetismu a výsledek je jasnej. Čistá pětka to asi není, ale vzhledem k očekávání a radosti, že mi KVIFF online snímek konečně hodil do klína, to mile rád zaokrouhlím. ()

Rathalos

Krasne bytosti je drama zo produkcie krajin zo severu a je to zjavne aj citit,kvalitna zalezitost o realite dnesnej doby z tej odvratenej strany,bohuzial,aj to patri k zivotu,drsny,smutny,kruty,neprijemny,ale i pekny pribeh o sikane,nasili,zlom rodinnom zazemi,drogach,alkohole ci sile priatelstva,ktore je mnohokrat silnejsie ako samotna rodina,este musim vyzdvihnut aj pochvalit herecke vykony chlapcov,ktori boli vazne presvedcivi,takze tu nie je o com rozmyslat a jasnych pat hviezd...:⁠-⁠) ()

Rockerman

Asi to je všude stejné. Parta bezprizorných chlapců z rozvrácených rodin se jen tak poflakuje a vyhledává s kým by se porvali. Vyniká v tom zvláště Konni, jemuž stačí sebemenší záminka, aby někomu rozbil hubu. A právě Konni přichází s návrhem na likvidaci násilníka. Film je to neurovnaný a příliš se mi nelíbil. Závěr přece jen dává špetku naděje. Opět všichni Islanďané kouří! ()

horovska

Násilí, šikana, drogy nejen mezi mladými kluky z chudší čtvrti.  Silné sociální drama má slušný spád. Agresivita a rozpolcenost náctiletých, která většinou pramení z neradostných rodinných poměrů, člověku vyráží dech. V kontrastu s tím film přibližuje i silné citové vazby, které se v partě kamarádů tvoří. Výborný film! ()

gemi

Solidní vývoj děje i postav na jeden film. A taky solidní vývoj mého vidění filmu. V první polovině je vysloveně nepříjemný až hnusný. Tak moc, až jsem přemýšlel, jestli ho vůbec dokoukat. V té druhé je sice taky nepříjemný, ale už ne tolik, a silně to vyvažuje chemie mezi postavami. Je to řemeslně natočené i zahrané. Bylo by nespravedlivé dát méně než čtyři. Ale chci to vidět podruhé? Uf, tak tím si nejsem jistý. ()

Tarhiel

Slabé. Čakal som, že to bude film o dospievaní, pretože tak sa to spočiatku profilovalo, postupne ozvláštňovaný nadprirodzenou dejovou línou (tie triky vyzerali skvelo - pri niektorých som nevedel, či sa mu to zdá, alebo tam naozaj niečo vidí) - a to je všetko. Ozvláštňovanie nikam neviedlo, nebolo vysvetlené, ani nepomohlo veci vysvetliť, lebo v poslednej tretine dôjde k zvratu, ktorý by im v reále rozvrátil životy a tu je to ukázané v podstate ako dobrá vec - WTF? Inteligentne povedané - príbehovo dosť nevyvážený film so sľubným začiatkom a peknou kamerou. ()

Toshio

Ach jo...téma stokrát viděné. Dost odporné scény. Nevěřím, že toto je skutečný stav mládeže na Islandu. Představte si, že jdete do kina se čtyřmi třídami studentů střední školy. Já na představení seděl a po dvaceti minutách jsem začal usínat. Neuvěřitelně roztahaný film, trpěl jsem. Studenty to taky nebavilo, poslední půl hodiny se rozkecali a já se jim vůbec nedivím. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD