The Covenant

• Veľká Británia Guy Ritchie's The Covenant (viac)
všetky plagáty

Příběh seržanta Johna Kinleyho, který na své poslední pracovní cestě do Afghánistánu využívá služeb místního tlumočníka Ahmeda. Ten neváhá riskovat život, aby v náročném terénu Johna dopravil do míle vzdáleného bezpečí. (Prime Video)

alldo.raine

Chuť po Operation Fortune spravena. Silný film o lidském poutu, odvaze, odhodlanosti, věrnosti, statečnosti a hlavně charakteru. O konci jedné smutné etapy v dějinách, aby se navrátila staronová současná éra, která přináší jen utrpení a lidské tragédie. Gyllenhall opět v životní formě a Dar Salim je pro mě příjemným překvapením a vůbec nezaostává. A ta hudba! ()

Homerking

Příběh se odehrává v roce 2018 během války v Afghánistánu, Seržant John Kinley (Jake Gyllenhaal) dostane do své jednotky  nového tlumočníka, Ahmeda. Když je Johnova jednotka přepadena Talibanem jsou všichni jeho muži zabiti až na Ahmeda. John je během boje težce zraněn a Ahmed ho potáhe přes sto kilometrů drsným terénem do bezpečí. Když se John probudí z bezvědomí je zpět ve Spojených státech, zde se dozvídá že na Ahmeda a jeho rodinu jsou Talibanem vypsány vysoké odměny. John se musí vrátit zpět do Afghánistánu, aby svému přiteli zachránu oplatil. /// Nadprůměrný válečný thriller, zabívající se především vztahem dvou hlavních postav a jejich odlišnostmi. V rámci moderních válečných filmu nepřináší nic nového, akce a přestřelky s Talibanem jsou zde velmi precizně natočené a trochu podobné těm v Lone Survivor. Gyllenhaal si už zahrál lepší a důvěryhodnější role, v tomhle kousku mi moc neseděl, mimo to jsem postrádal tu správnou atmosféru a napětí ale i přes tyto nedostatky určitě doporučuji. ()

Maniik88

Podobný film som už učite niekedy videl. Prišlo mi to také nejaké povedomé. Bavilo ma to. Taký správny chlapácky film o dvoch vojakoch, ktorí si navzájom dlžia život. Akcia bola super, bola prehľadná, bolo to napínavé. Naháňačka výborná. Prevážanie zraneného asi ešte napínavejšie. Jake aj Salim to zahrali bohovsky. Ja som hodne spokojný. Taký nezvyčajný Guy Ritchey, kde neboli mraky rozhovorov celý film, ale skôr akcia a napätie. ()

Ex_Machina

Natočiť film čo má tempo aj hĺbku je kumšt. Tu sa to nepochybne podarilo. Nejde o to, ktorá strana má pravdu. Či zločinný, stredoveký režim Taliban, alebo okupanti strýčka Sama. Tá zem je zatratená na veky vekov a ľudia čo v nej žijú tiež.  No a práve v takýchto kútoch zeme vedia vzniknúť tie najsilnejšie príbehy. Tento survival triller kde bolesť a vyčerpanie hlavných hrdinov sú naozaj hmatatelné ukázal pár vecí. A to že vedľajšia postava dokáže zatieniť hollywoodsku star a že ak má človek charakter tak dokáže ušľachtilé veci. ()

oldy

O tom,že sliby a dohody se mají plnit. Nebo aspon to tak má náš hrdina(přeživší). Už mě moc nelákaji valečné film z prostředí Afghánistánu,ale tenhle patří k těm lepším. Fajn postavy,dobra hudba,atmosfera,kamera i akce. Za mě krasně špinavých 8/10 :) ()

Mkartaylas56

Každý nový projekt od Guye Ritchieho vyhlížím s notnou dávkou očekávání a nejen díky vysoce pozitivním reakcím nebyl výjimku ani tento. Bohužel ale tentokrát ve mně po delší době převažuje mírné zklamání. Hlavním důvodem je překvapivě nekonzistentnost, která u Ritchieho filmů ve většině případů absentuje, ale tady způsobuje vcelku radikální rozdělení snímku na dvě poloviny. Ta první, atmosférická, nekompromisní, naturalistická a s kvalitní akcí je opravdu skvělá, umí správně pracovat s napětím a v ten moment vám i na postavách zkrátka musí záležet. I po stránce hereckých výkonů to tady šlape na jedničku a ústřední dvojice si rychle vytvoří potřebnou chemii. Ovšem po určitém skoku v příběhu, jenž film rozdělí na dvě půlky, nastane opravdu nepříjemná změna. Šlapající tempo náhle zvadne a spoustu záběrů bych potom klidně pocitově vyházel, protože film jenom zbytečně natahují. Herecké výkony, v čele s Jakem rovněž zeslábnou a dojde i k troše přehrávání. Ovšem nejcitelněji je úpadek vidět poté, co se na závěr vrátíme do akce, respektive na území nepřítele. Ta nepříjemná atmosféra, která dokázala skvěle napínat už byla tatam, akční scény vrhající hlavního hrdinu do nebezpečných situací už tak nebezpečně nezpůsobily a můj strach o postavy rovněž zmizel. No a čím víc se blížil konec, tím víc jsem se cítil, že sleduji ten nejvíc americký či hollywoodský biják, a to v tom špatném. Spousta nepříjemných klišé či replik mi ten konec bohužel pokazila a já si jenom říkal, proč to ten Guy tak odflákl. Obzvlášť poté, co ve svém filmu Rozhněvaný muž s přehledem dokázal, že i když netočí svou typickou konverzační gangsterku, tak je schopen vynikajícího akčního thrilleru, který od začátku do konce baví a nesešlapuje nohu z plynu. V případě filmu The Covenant tomu tak naneštěstí nebylo a i když jde stále o solidní kousek, který vyloženě neurazí, tak vím, že jeho autor má na víc a tak to musím odrazit na nižším hodnocení. ()

Joedas

Velmi kvalitní ve svý nenápadnosti a silný v tom, že Ritchie nekřičí moudra, ale šeptá pravdu. Podobně jako u Wrath of Man tu jde především o naplnění zvolenýho konceptu a to o moc líp asi nešlo. Ritchieho výraznej styl se daří držet při zemi a když uzda párkrát povolí, vylezou z toho momenty, který se vryjou do paměti a který příbuzným filmům chybí. PS: Výborná hudba ()

Dejvecd

Bohužiaľ, časy kedy sa Guy Ritchie nachádzal na vrcholku terajších režisérov, sa pomaly ale isto blížia ku koncu. Či už za to môže hlúpe Operation Fortune, alebo The Covenant, ktorý má síce dobré myšlienky a sympatických hercov, avšak v jadre sa jedná o docela  dlhú nudu, pri ktorej som bol ako divák, len veľmi málo zainteresovaný do hlavného príbehu. Možno je to tým, že vojnové prostredie je tu vyobrazené až moc "čisto", alebo tým, že sa celý film vlečie, a tým pádom tu nie je veľa priestoru pre napätie. Zároveň tu napätie podrýva aj fakt, že vojaci Talibanu tu pôsobia ako stormtrooperovia zo Star Wars (nikdy sa netrafia a hl. postavy ich kosia po desiatkach), takže nepredstavujú moc veľkú hrozbu pre hl. charakterov a dej filmu. Vizuál niekedy vyzerá dosť dobre a niekedy dosť lacno, avšak hudba je (ako býva u Ritchieho zvykom) fakt parádna. 4/10 A to som fakt chcel mať tento film rád, pretože takýto chlapácky prístup sa už teraz často nevidí. ()

Mamlas

Dost mě kakaly ty časté zpomalovačky a taky protivně zdlouhavé záběry desítek minut, jak maník táhne druhého na vozíku kamsi po horách. Být to prostě akční film, tak za mě jakž takž OK, ale ta bratrsko přátelská vata až romantického rozměru to velmi kazila a taky to zbytečně protáhla nejméně o 40 minut. (52%) ()

kedu odpad!

Ocenil bych film natočený Talibanem o jejich boji se západní aliancí. O tom, jak dokázali vybojovat vítězství nad "neporazitelnou" západní armádou, které pomáhali i místní zrádci - ostatně stejně jako kdykoli v minulosti. ()

stephano

Jednohubka, která nemá s Ritchieho režií nic společného. Místama levnejší produkce i zpracování docela poutavého příběhu. Nemůžu se zbavit dojmu, že mi tam jedna wow scéna chybí k 4-5*. Když porovnám k podobně raženému Extraction tak celkově Covenant prohrává. ()

DJ Kritik

Guy Ritchie to vie dobre podať. A hoci sám nebol vo vojnovom konflikte, podal to ako s prvej ruky. Na záver síce trochu prilepšil Američanom odsun z Afganistanu, čo pre ostatných bol útek, ale hlavne tam zostalo napospas nesmierne veľa ľudí, ktorí im pomáhali, či už ako tlmočníci, vojaci, zásobovači a pod. a mnohí z nich po prevzatí vlády Talibanom neprežili. ()

Pete

Afgánská látka Ritchiemu sedla. Mohl zde uplatnit typické chlapácké, drsné hlášky, a v tomto armádním prostředí nepůsobí tak nepatřičně. Tyhle hory poskytují kromě pěkných záběrů pro drony opravdu dostatek anonymních Talibánců jako kanonfutr pro dvojici hlavních hrdinů, a akce dává v dobrém vzpomenout Johna Ramba - funguje mnohem lépe a přehledněji, než ve většině současné produkce (např.Vyproštění). Bohužel, scény z USA výrazně pokulhávají, na Středním východě to ale Ritchiemu zkrátka sluší. Patos nekritizuju, tohle téma si ho žádá. Gyllenhaal ok, Dar Salim je však tou skutečnou castingovou trefou. ()

Mykhaluu

Velice neuvěřitelný příběh, který je natočený tak skvěle, že mu to odpustím. Jake Gyllenhaal tentokrát využil prodělanou CMP v roli dokonale. Hudební doprovod byl nervy drásající a dotáhl tu pátou hvězdu! Tohle se dá hned znova! ()

Cermicek

Mě to bavilo. Na Černýho jestřába to nemá, ale místy jsem se přistihl, že mi ho to dost připomíná. Jasný, logiky to moc nemá, ale kvůli Ritchieho způsobu ztvárnění a zajímavému odvyprávění mu to odpustíte. Tak trošku mi přijde, že si tenhle film udělal tak trochu pro sebe bez toho, aby koukal, co mu na to řeknou ostatní. Jake asi svůj standard, Dar exceloval. ()

hrumsrt

Bývaly roky, kdy bylo složité Guye Ritchieho uvrtat k novému projektu a patrně nejzajímavější vycházející režisér na přelomu tisíciletí si dával velký pozor, s čímž tentokrát přijde před diváky. S jeho režisérskou prací si asi nejvíce vybavíte ty jeho gangsterské žánrovky, kde vedle peckovních dialogů Ritchie pokaždé složil film, ke kterému se rádi vracíte, a to i přesto, že se pokaždé nejednalo o úplně bezchybnou záležitost, ale zkrátka Ritchie dokázal vyrukovat se stylem, pro který chcete vidět vlastně všechno, co si jen usmyslí. A vlastně dost dlouho bylo zvykem, že si Ritchie dává na čas, když se třeba věnoval Madonně... Nicméně v posledních letech se výrazně rozhodl přidat na své práci a jako diváci se tak jeho kousků dočkáváme daleko častěji.. Covenant je režisérova doposud největší žánrová odbočka, pod kterou by vlastně mohl být podepsaný kdokoli, takže diváka má smůlu ve vychutnávání si všech Ritchieho klasických trademarků. A na jednu stranu bych si dal od Ritchieho nějakou sázku na jistotu, ale za takovýhle ústup v němž režisér dokázal potlačit úplně všechno z rukopisu, jaký ho zdobí, musím spokojeně prohlásit, že se tvůrci nemýlili a Covenant se řadí k tomu lepšímu, co tenhle rodák ze zanedbatelné anglické vesničky za svou kariéru natočil.. Jde o příběh dvou polovin, kde první připomíná válečné drama ve stylu Černého jestřába vrcholící v podobě lehce natahovaného survivala. Načež pak druhá zkouší jít originální cestou, která otáčí kartu.. Nejprve jeden musí zachránit druhého, aby se mohl vrátit a všechno splatit, a naplnit tak svůj "covenant" (dohodu).. Co film představuje v první půli je lepší, ve stylu napínavého schovávání, kdy na každém kroku může čekat nepřítel se zrodí spojení dvou mužů odlišných kultur, kteří něco potřebují a za pomoci toho druhého tomu chtějí dostát, i přesto že vlastně ani jeden nemá pro splnění takové prostředky. A dokud se plní první strana dohody i přestože se nedaří udržet jednotné napětí, příběh je povedený a především divák tolik neví, co čekat. Až se pak protistrana rozhodne svoji dohodu vyrovnat film má tendenci sklouznout ke daleko prvoplánovějšímu provedení, které je zkratkovitější a párkrát ve mně evokuje až Bayovský akčňák.. Mně by to asi ani tolik nevadilo, kdyby film nevyústil tak laciným závěrem ve stylu deus ex machina... A i přesto, že si v titulcích Ritchie obhajuje celé rozvržení filmu, tak je to škoda. V jádru příjemný kousek o síle slov, které na nepřátelském minovém poli skoro nemá šanci k úspěchu.. Tvůrci udělali spoustu kroků dobře už v samotné preprodukci, ať už že točili v tropickém, ale lidsky chladném prostředí Španělska. anebo v podobě obsazení, které tlačí charizmatem nabitý Jake Gylenhaal, jenž po kratší pauze ukázal dobrý výběr projektu.. Tedy i když bych chtěl od Ritchieho vidět něco úplně jiného a především odvážnějšího, určitě se podařilo filmovému názvu "covenant" (viz. labutí píseň pro vetřelčí sérii) vylepšit renomé. 75% ()

RafaKrakal

Guy Ritchie vystoupil ze své komfortní zóny a po řadě gangsterských filmů servíruje v Covenantovi zběsilou akční jízdu na pozadí válečných událostí. Současně je třeba ocenit herecký výkon Jacka Gyllenthaala, který si film od začátku ž do konce podmanil a opět ukázal, že je jedním z nejvšestranějších herců své generace. Celkově se Covenant mimořádně povedl a nelze než mu udělit plný počet hvězd. ()

LdaVinci

Neobvyklý žánr pro božského Guye Ritchieho. Také jeho podpis nebyl tolik znatelný, přestože vizuál je nádherný, jak to u něj bývá. Každopádně celkově zvládnuto naprosto bravurně. Je to docela emocionálně napínavá jízda. ()

PlysovyMacko

Film ostáva v priemere pretože ma za celú dĺžku nedokázal ničím zaujať. Príbeh sa týka dvoch mužov-afgánskeho tlmočníka, ktorý zachráni život americkému seržantovi. Ten sa mu chce revanšovať tým, že mu vybaví americké víza. Vo filme sú aj akčné scény aj komornejšie momenty a príbeh je predvídateľný. Priateľstvo hlavných hrdinov mi prišlo málo dramaticky vykreslené a bez hĺbky. Trocha napätia v závere film v mojich očiach nezachraňuje. ()

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

Co nového připravuje režisér Guy Ritchie?

19.01.2024

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) v posledních letech nabral velmi zdatné tvůrčí tempo. Zatímco v loňském roce stihl představit v kinech akční komedii Operace Fortune: Ruse de… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2023

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

Novinka Guye Ritchieho nabírá parádní obsazení

03.02.2023

Britský režisér Guy Ritchie (Gentlemani, Rozhněvaný muž) je v posledních letech neuvěřitelně produktivní. Od roku 2019 poslal do kin pět filmů, šestý se začne točit za měsíc, v záloze už má… (viac)