Šialená noc

• Česko Šílená noc (viac)

Stráviť Vianoce so svojou panovačnou matkou (Beverly D'Angelo) len preto, že je nechutne bohatá je samo o sebe poriadne peklo. Keď však rodinu krátko pred štedrovečernou večerou prepadne ozbrojený gang, ktorého členovia chcú na Vianoce získať obsah rodinného trezoru, nastane kríza, ktorú si nikto nevedel predstaviť. Našťastie k lúpeži došlo v ten magický večer, keď aj zatvrdnutí pragmatici aspoň na chvíľu uveria v zázraky. Je to tiež noc, keď istý bradatý muž v červeno-bielom obleku lezie po strechách domov a rozdáva darčeky. V tomto filme je Santa Claus (David Harbour) životom unavený cynik, ktorý chce mať svoju najťažšiu ročnú zmenu rýchlo za sebou. To, že sa ocitne v dome, kde ozbrojenci držia rodinu ako rukojemníkov ho spočiatku nevyvedie z miery. Až do momentu, kedy ho najmladšia rukojemníčka poprosí o pomoc. Až vtedy si vyhrnie rukávy na červenom plášti a spustí sa akcia. Verte tomu alebo nie, ale nahnevanému Santovi by ste sa pod ruky dostať nechceli. Tichá noc sa určite spievať nebude, pretože tento Santa nie je svätý. (CinemArt SK)

mzss1

[80%] Viděno v kině. Na tento film jsem se určitě na velké plátno těšil. Režiséra Wirkolu mám rád – on dokáže natočit husté, ujeté filmy. Ale třeba takový snímek 7 životů – to byla jiná liga. Zde jsem se nejvíc těšil na ústřední postavu tohoto vánočního skvostu Davida Harboura. A ten dokázal drsného Santu s jistými kouzelnými schopnostmi zahrát přímo skvěle. Drsné je to tak akorát, třeba ta scéna s obřím kladivem nebo co to bylo byla už trochu přehnaná, ale pořád v rámci nějaké zábavy. Navíc tento film působí jako parodie či vykrádačka na první Smrtonosnou past (v jedné scéně do konce i na druhou) a ve finále na Sám doma, ale v tom nejlepším slova smyslu. Záporáci – z těch strach nešel – působily jako pitomci, ale to mi nevadilo, aspoň jsem se pobavil. Vedle Harboura mi přišel zbytek herců též v pohodě. Vztah Santy a té malé holčičky je docela uvěřitelný. Technická stránka – přestřelky a bitky byly přehledně natočeny. Klasických pohádek jsem už přesycen, tak mi tohle krásně před Vánoci bodlo. Mohlo to být klidně ještě víc, šílenější a příběhem originálnější, ale to bych chtěl asi hodně. Takto to bylo super a určitě si někdy dám druhé vidění. ()

Omnibus

"Kulky v kulkách, perníčky... křupající kostičky." Welcome to your worst Christmas ever! Letošní sníh není mrtvý (ten mám nejradši), je živý až až, skotačivý a rozverně morbidní. Ideální film pro Štědrý podvečer, k nastolení té pravé vánoční pohody aneb Šílenou noc si užijete nejlépe v rodinném disfunkčním kruhu, ale klidně i Sám doma. Hodné děti si užijí představu "přímé linky na Ježíška" (hřebíček do rakve České pošty), ty zlobivé si můžou za odměnu hrát, například s kuličkami, obřím louskáčkem a sociopatickým Krampusem. A zapojí se všichni, nesnášející se sourozenci, babička diktátor s nevymáchanou hubou i nastávající zeťák typu van Damme, řečený "V Asii jsem někdo!", se svými kopy a včasným útěkem z bláta do louže. Vánoční KVÍZOVÉ OKÉNKO: [-] Nejkrásnější Vánoce jsou: A) V rodinném jízlivém kruhu. B) Když se rozsvítí stromeček, střelbou. C) Když se rozsvítí vánoční hvězda, v oční bulvě lupiče. [-] Samozřejmě že C) je správně, ovšem toho smradu... Tím jsem hodil dojmy na papír, jak Santa šavli z letících saní a teď už mě omluvte, jdu do koupelny. Děti daly kaprovi jméno Psychor a já ho musím bacit paličkou. Oprava, Santovou palicí. Čtyřikrát! [ČSFD projekce v Plzni, 7.12.] ()

kingik

Koncept Smrtonosné pasti + skutečný Santa Claus = Šílená noc. Když byste měli o Vánocích ještě jednu přebytečnou krabici na dárky, darujte ji Santovi. Ale hlavně do ní vložte kladivo. Může se totiž hodit. Na Štědrý den došlo k přepadení sídla zbohatlíků, které je zároveň tím nejstřeženějším v zemi. A shodou okolností se nedaleko pohyboval skutečný Santa Claus, který rozdával dárky a dostal echo prostřednictvím utajené vysílačky od malé černé dívenky, že je její rodina ve smrtelném ohrožení. A i když ho jeho vánoční poslání spojené s věčnou rutinou rozdávání dárků prakticky nikterak netěší, pomůže lidem v nouzi rád. A tak nám režisér Tommy Wirkola naservíroval krvavý Štědrý večer. Mistrně originální nebyl. Přepadení na sto způsobů už nám předvedli dávno před ním jiní režiséři, ovšem jeho styl je poměrně jedinečný. A i tentokrát má daleko do tradičních zpracování. Umí dát svému filmu pevný tvar, ačkoliv nejednou kombinuje množství žánrů. Nejinak je tomu i v tomto případě. Do titulní role bělovousého mystického mužíka v imperialistické rudé kamizole, s panděrem a sobím spřežením si vybral Davida Harboura, který má víceméně status hvězdy nižší svítivosti, ačkoliv už poslední dobou zasvítil v bijácích, co nepostrádaly kvalitu. Stále je to ale herec, co o svůj definitivní filmový průlom bojuje. Obklopený je početným hereckým ansámblem, ze kterého nejvíce ční šéf zločinecké bandy John Leguizamo. Nechybí ani pokusy vrátit do diváckého povědomí Cama Gigandeta coby hloupého floutka, co svému okolí dokazuje, jak hrdinně perlí v béčkových akčních filmech. A někteří diváci budou tápat nad jmennou položkou Beverly D´Angelo, která vykazuje změnu fyziognomie obličeje, takže většinu času se vyhlíží, kde se ta sedmdesátiletá dáma zdržela a hle - ona už je dávno na scéně. Ta nesnesitelně dominantní matka, to je ona. A ještě se sluší poukázat na Brendana Fletchera coby člena zločinecké bandy, vyznačujícího se směšnou vánoční čepičkou. Zbytek hereckých účastníků spadá do kategorie méně povědomých. Má-li film obsahovat něco speciálního, co by z něj v budoucnu učinilo vyhledávanou vánoční klasiku, tak je to porce specifického černého humoru, nesmí chybět otření se o Sám doma a ikonické vymlácení bandy záškodníků. A právě v téhle části filmu si přijde na své to zmiňované kladivo. Technicky precizně vycizelované, příměs vánočních barevných tonů vkusně zakomponovaná. Mám-li zmínit nějaké nedostatky, je to určitě dojem, že vysvětlující scéna s prapůvodem Santa Clause byla nemile zkrácena, respektive vystřižena. A neřešily se následky zlomeného prstu, který utrpěl Alex Hassell. V pozdější scéně, ve které vystupuje, je vše zapomenuto a jeho postava si nestěžuje na žádnou bolest, což by logicky měla. No a ta holčička, Leah Brady, byla taky strašná. Až vás omrzí všechny ty věčně dokola omílané vánoční klasiky, co už znáte nazpaměť, zkuste sáhnout po něčem výrazně ostřejším a taky prudce vánočním, jakým je tento protichůdný kousek. 8/10 ()

sochoking

Pritrúbla zábava určená malým faganom,  ktorí fuckujú snád' už od desiatich rokoch! Hoci scénka s Jimmym po vyletení z komínu nemala chybu, bolo to to naj z celého filmu,  pri ktorom som sa nedokázal, bohužiaľ, absolútne uvoľniť a brať ho s nadhľadom a istým humorom. Navyše sprievodné songy ma neuveriteľne pri  akčných scénach srali! ()

Frajer42 odpad!

Neskrývaná vykrádačka všemožných vánočních filmů a hlavně absolutně nefunkční slepenec. Ultimátní a zcela zbytečně vzniknuvší píčovina, kde nefunguje žádná z její částí. Sral mě totálně debilní homor i akční pasáže, které byly jedna jako druhá přes kopírák. Za vyloženě ubohý poté považuji samotnou nosnou dějovou linku, kdy jsem musel během sledování snímek několikrát zapauzovat a nablít si do tácu s vánočním cukrovím. Těch 5 zdejších uvedených žánrů je snad nějaký vánoční výsměch. Snad jen zařazení mezi "akční" zde má své opodstatnění. Zbytek je na hony vzdálený realitě. [5 %] ()

boshke

Ale jóóó. není to nic světoborného, ale fajn oddechovka. Placama nuda, placama vtipný, placama super vtipný (potěšilo Home alone okénko), masakrózní scény originální a zábavné. I ta pošahaná rodina (nakonec) bavila... A to nemám rád Vánoce... :) 70% ()

Kudly4

Po brutální stránce, klasický, dobrý Wirkola. Fight Santy ve stodole, za mě top scéna. Každopádně, kromě Harboura, bylo obsazení těžce nesympatické, občas šíleně klišoidní, některé scény ultra dětinské a co se týče humoru - párkrát jsem se lehce pousmál. No, že jsou ty Vánoce, tak jednu hvězdu přihodím, aspoň teda za tu příjemnou, Vánoční hudbu a atmosféru. ()

Kothy

Tommy Wirkola mě úplně rozsekal. Takhle jsem si vánoční komedii rozhodně nepředstavoval. Vůbec se to nestydí brát si to nejlepší ze Smrtonosné pasti a ze Sám doma, ale to ani nevadí. Vidíme tu Santu v dost zoufalém stavu. Nic ho nebaví a Štědrý večer tráví pitím. Vše se změní, když se dostane do domu, kde zrovna probíhá loupež. Malá Trudy byla celá rok hodná a věří a něj. Požádá ho tedy, ať jim z této situace pomůže. Santa se toho nebojí a jako bývalý válečník se do věci vloží. Nemá to sice s lupiči jednoduché, ale občas vytáhne eso z rukávu a o originální smrti tu není nouze. Místy je to dost krvavé, ale vtipné. Dost tomu pomáhá i vhodný hudební doprovod. Víc takových vánočních filmů! "Jste na zlobivém seznamu." ()

silentname

"Vianočná vývza 2022 - 44. film - Tak bez "Violent Night" by tohtoročné Vianoce asi ani nemohli byť. Na tento film som sa úprimne tešil po tom ako som videl trailer a veril som, že sa dočkám solídnej zábavy. A našťastie sa tak aj stalo. Je tu niekoľko skutočne tvrdých momentov, ktoré ale vedia náramne pobaviť. David Harbour ako Santa Claus je tu pre mňa skutočne vynikajúca voľba. Tak nejako dúfam, že si ten kabát niekedy oblečie znovu a ukáže svoj talent, lebo ma tak neskutočne pobavil, ako už som dávno nevidel. Je tu niekoľko skvelých momentiek či už keď má len robiť svoju prácu alebo keď má likvidovať zloduchov. Najlepšie je asi ako pomocou kladiva zlikviduje celý zástup bojovníkov, ktorí sa dostanú do jeho nástrah a padnú v boji s jeho kladivom. Dostať sa na Santov "naughty list" je rozhodne niečo, čo nechcete. Ja som si toto každopádne užil a spomínaná scénka s komínom ma nadmieru dostala. Má to solídne finále, je dokopy len jedna vec, čo mi nejako výraznejšie vadila a tou sú naši rodinní príslušníci, ktorí sú často neskutočne nesympatickí a skoro až čakáte či sa našim zloduchom nepodarí aspoň niektorých z nich zabiť. Lebo by sa možno ocitli na Santovom zozname tiež za niektoré veci, ktoré sa tu udejú. Som však rád, že som film videl a možno by som sa k nemu aj vrátil. Je to rozhodne krvavá vianočná komédia, aké viem oceniť. Hodnotenie: B+ ()

nash.

Když Santa McClane při nadělování dárků uvízne v domě, kde banda lupičů drží jako rukojmí bandu zpovykaných pracháčů a jednu holčičku, která sice na jeho seznamu figuruje v kolonce hodných, ale nemá problém vyrobit pasti mnohem brutálnější než Kevin, je naděje, že nastanou Vánoce krvavé a veselé. A taky že ano. Tenhle mix Smrtonosné pasti, Sám doma a klasického vánočního santaclausovského příběhu, nabízí nejen špetku vánoční nálady, ale především zábavně brutální vybíjenou, ve které se smrtící zbraní může stát nejen vánoční hvězda, ale třeba i cukrová tyčinka. Což je v záplavě těch vánočních cukrkandlů příjemně osvěžující. A David Harbour jako naštvaný Santa nemá chybu. ()

Pedestrian

Zábavné a sympatické, ale taky patos a klišé a méně gore, než bych po prvních ohlasech čekal. Když se to totiž utrhne ze řetězu, je to super. ()

Claw

David Harbour jako Santa Claus, který nakopává zadky, je vše, co na Vánoce v úžasné sváteční komedii potřebujeme. „Šílená noc“ si zaslouží své místo tam nahoře vedle všech ostatních známých vánočních klasik, z nichž si tento film vypůjčil několik prvků. Obsahuje zářivé odkazy a chytré nástrahy ze „Sám doma“, koncept zločinu s rukojmími jako ve „Smrtonosné pasti“, trochu temné zábavy z „Dej si pozor!“, stejně jako hlášky a dětem nepřívětivý humor ze „Santa je úchyl!“. Jednou z nejsilnějších a nejsvěžejších částí filmu je, aniž bychom to všechno rozebírali, divácky brutální násilí a šílené gore. Pokud jste viděli nějaký humor, na kterém se v minulosti podílel herec David Harbour, například všechny jeho vtipné scény a vtípky ve „Stranger Things“, je zřejmé, že je klíčem k zábavě v této napínavé vánoční akční komedii. Hraje opravdu vtipného, ale zároveň nadávajícího a násilnického Santu, který je nesmírně sympatický a neuvěřitelně zábavný na pohled. Není to však falešný Santa z obchoďáku jako ve filmu „Santa je úchyl!“. Tohle je milý, temný film pro odrostlejší, kteří stále věří v kouzlo Vánoc. Někteří lidé si stěžují na to, že rodina v tomto filmu je občas příliš svérázná a protivná, což rozhodně je, a obzvlášť když na ně někdo míří zbraní, ale to je další zábavná stránka filmu. Když zrovna diváci nejsou s Harbourovou fantastickou postavou Santy, jsme buď s vážně se chovajícími žoldáky, nebo se bavíme uvnitř s rodinou. Jediným aspektem, který působí opravdu nedotaženě, je fakt, že celý film tak nějak drží pohromadě jen díky tomu, že Santa je motivován k záchraně rodiny, protože komunikuje přes vysílačku s malou holčičkou. Ale na to, že jde o sváteční film, je „Šílená noc“ něco, co byste rozhodně měli vidět. /85%/ ()

Arsenal83

Nie moja šálka kávy, hoci ja s kávou pre vysoký tlak radšej opatrnejšie. Mne to prišlo také surové a hlúpe, hoci to malo byť práve kvôli tomu zábavné. Absurdná zábava s gýčovitými dialógmi, viem, viac sa ani nečakalo, pretože komediálny slasher má svoje vlastné zákony. ()

Marze

Šílená noc je film zábavný, ale asi jen pro ty, kteří hledají drsnější sváteční jízdu. Je to cynické a dost násilné. Jako když John Wick potká Sám doma. Může to být perfektní film pro ty , kteří nemají rádi vánoční filmy, ale mýdlová vánoční atmosféra tu je. ()

korbitch22

Nikdo tam nevošukal svoji vlastní sestru, takže Livingdead odpad a ani tam nikdo neměl IQ 5 takže Psychor odpad = všem ostatním normálním lidem se to bude líbit. Typický humor a typický Wirkola. Plno skvělých hlášek, plno brutální a úchylné akce, epesní Gore a luxusní Harbour. Možná je to Tommyho nejslabší film za posledních 5 let, ale stále naprostý nadstandard. Sice jsem byl chvilku na 3*, ale jakmile přišel na řadu Sám doma, mé úchylné srdce plesalo. 70%. ()

Chrustyn

Smrtonosná past, křížená se Sám doma a okořeněná buranstvím ze Santa je úchyl. Příjemně odvázaná a krvavá jízda, přesně taková, jakou od Wirkoly očekáváme. Bohužel vč. časté sentimentální vaty, která jinak svižný film zbytečně brzdí. Ale jako alternativa k českým vánočním pohádkám, funguje na výbornou. ()

BMW12

Hezký mix několika žánrů a vcelku z toho vychází fajnový vánoční filmek. Zpočátku vidíme takový vánoční rodinný film, načež zabředneme do thrilleru a poté se z toho stane zábavná akční jízda. ()

TheEvilTwin

Merry fuc*ing Christmas!! David Harbour aka alkoholik Santa s temnou zabijáckou minulostí (chválím super background origin story!!) lítající si se soby hvězdnou oblohou a močící na obyvatele pod ním versus parta zabijáků v domě s rodinou, která se vzájemně nesnáší? Fuck yes! Tohle je nekompromisní John Wick ve vánoční verzi a jednoznačně nejlepší dáreček, který bych si na konec roku mohl přát. Humor jede o stošest, je správně perverzní a neslušný, ale hlavně je parádně zakomponovaný do probíhajícího děje a působí přirozeně a ne na sílu tlačený. Už úvodní sekvence, kdy chodí Santa po domech a místo dárečků vyvádí všemožné nechutnosti uzemnila celé kino do sedaček a dala jasně najevo, v jakém duchu se bude zbytek filmu nést. Všechny postavy přepadené rodiny jsou archetypově skvělé charaktery od rozmazlených spratků, přes vtipné ňoumy až po ty správňáky a stejně tak parta zabijáků s přezdívkami jako jsou Cukroví či Perníček dostávají dostatečný prostor a skvěle baví! Film si bere to nejlepší z podobných Wick žánrovek, balí to do excelentního vánočního kabátu a velmi šikovně pracuje s vánočními motivy, a tudíž o mordy pomocí světýlek, ozdobných řetěžů, vánoční hvězdy, rampouchu, bruslí či betlémského ježíška není nouze. Jednoznačnými highlighty jsou pak sekvence ve stylu Sám doma (!!!!!) nebo Thorovo řádění s kladivem, kdy divák neví, jestli se dřív od srdce smát, nebo v duchu sténat nad násilností. Violent Night je doslova chuťovka na konec roku, která krom pár sentimentálních emocionálních rozmluv nemá hluchých míst, dokonale kombinuje násilí, parodický humor, vánoční atmosféru a rodinnou komedii v sakra velkém stylu a musím uznat, že takovouhle zábavu jsem nečekal. Tommy Wirkola to prostě dokázal. ()