Sametová revoluce nepřinesla jen politickou a ekonomickou svobodu. Druhou stranou mince byl nebývalý rozmach zločinu. Mnohé kriminální činy divokých devadesátek zůstaly i po více než třiceti letech nedořešeny nebo nesou pachuť podivného vyšetřování, ovlivněného mocnými kmotry a politiky. To, co se v tehdejším polosvětě událo, totiž ovlivňuje život i dnes. Nastal čas se za těmi nejzásadnějšími kauzami ohlédnout a po letech je důstojně uzavřít. Dokumentární seriál Polosvět představuje výsledky unikátního pátrání po kořenech vzniku českého organizovaného zločinu devadesátých let a zkoumá fenomény vývoje tehdejšího kriminálního podsvětí. Obsah tvoří nejzajímavější dobové kauzy a jejich hlavní aktéři. Propojení s dramatickým seriálem ČT Devadesátky umožňuje pochopení nebezpečné vlny vzrůstající polistopadové kriminality a má i preventivní funkci před nebezpečnými kriminálními jevy v soudobé  společnosti. (Česká televize)

*CARNIFEX*

Solídna vec, mapujúca kriminalitu v ČR po "Zamatovej revolúcii", ktorú študenti spontánne zorganizovali, aby tak zapríčinili pád Komunizmu - ale no istežé :D Každopádne, baví to, len to nemá takú dávku emócie ako slovenský dokument "Mafiáni". Ten je určite formou spracovania o triedu lepší, pričom z pohľadu rozmachu kriminality po 89´, sme ako správni, "bieli cigáni" čo by všetkých zapredali za päť korún, bratov Čechov dokonale tromfli .. toto nám naozaj môžu "závidieť". ()

zahadum

Ďalší výborne spracovaný dokument na tému krimi v CZ resp. v Československu. Začiatky rokov 1990 + boli známe ako divoké obdobie kedy sa pomaly majetok dostával z rúk ľudu do rúk organizovanému zločinu. Na začiatku chceli na tomto mega veľkom kšefte sa priživiť aj malý nadšený jednotlivci ale všetci do jedného skončili ako skončili. Postupne ten nadnárodný organizovaný zločin prevzal správu tých majetkov ľudu CZ a SK v rámci globalizácie k sebe. Drobné ryby skončili a keďže majetky sú napevno rozdané a pravidlá, že veľké zvery sa beztrestne neokrádajú tak táto éra skončila. Bola to pestrofarebná gýčovitá a strašne rýchla doba v ktorej sa veci menili zo dňa na deň a niektorí jedinci v tom vedeli plávať už z čias socializmu. Ako som písal vyššie tak niekedy na začiatku tisícročia si veľká mafia ktorá vládne svetom vzala všetko. Seriál je spracovaný výborne, práca policajtov v tej dobe bola obdivuhodná a často ich životy bolo ohrozené. Hodnotím kladne a ešte by som pár častí na vyše bral. Za každým veľkým majetkom sa skrýva zločin. 90 % ()

Maynard.

Tenhle "serošodokumentoš" dělal někdo chytrej. Nejchytřejší na tom bylo načasování s Devadesátkami. Páč to fakt oslovilo hodně lidí vč.mě a tohle je parádní dokument o tom seriálu :o). Jedinej díl, kterej mě uplně nebra byl s těma topnejma olejema, i když i tam byli mrtví, tak to nemělo koule. Zbylejch pět dílů naprostá pecka. Jen tak dále ()

gemi

Zdaleka nejlepší dokumentární série o devadesátkách all-time. Nic lepšího tady nikdy nevzniklo. Berdychův gang, Jonák, Mrázek, LTO, orlické vraždy. Je tu všechno zásadní vč. autentických výpovědí aktérů (Berdych!). Jako kluk jsem ty kauzy vnímal, ale nerozuměl podrobnostem ani souvislostem. Díky této sérii už rozumím. Místy je vysloveně strhující. ()

Tosim

Dokumentární vzpomínka na porodní bolesti naší demokracie, která se povedla líp, než by se dalo v devadesátých letech očekávat.  Výborný mix vzpomínek, aktuálních výpovědí i hraných pasáží. Nejvíc mi bylo líto Běly mladšího, když naznal, že jeho otec dělal vše jen pro sebe a cítil jsem satisfakci u Jonákova příběhu -  jezdil pár let po Praze s "kozatým autem," pak bručel a až vyšel, zemřel. To je teda výhra! Hlavně by se z Jaroslava Kmenty neměl stát druhý Josef Klíma, který často zaměňuje podezření a domněnky za fakta (viz Kajínek). Na to pozor! 90%. ()

• Na fotografii, na které má být zastřelený Afrim Kryeziu, je ve skutečnosti policista Ján Mato, který zemřel při výkonu služby v roce 2002. (navabaca)
  • Jeden z kriminalistů, který nás provádí dílem, je Jaroslav Hruška, který pracoval na Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu. Po odchodu od bezpečnostních složek provozoval ekofarmu a moštárnu. (sator)
  • Sídlo firmy Františka Mrázka bylo na adrese Durychova 101/66, 142 00 Praha 4 – Lhotka. Nový dvůr (usedlost ve Lhotce) je doložena z roku 1764. Býval zde mužský klášter, později chudobinec či sociální byty. V budovách sídlilo i Centrum řemesel pro rekonstrukce památek v Praze. Roku 2019 byl zamítnut návrh na jeho demolici. (sator)