Polosvět

Polosvět veksláků (E01)

(epizóda)

Vražda všehoschopného kmotra Františka Mrázka šokovala v roce 2006 celý národ. Jak to, že přes zcela mimořádné nasazení různých bezpečnostních složek, nebyla nikdy uspokojivě dořešena? ... Vekslák a miliardář František Mrázek byl známý svými kontakty na příslušníky policie, podsvětí i mocné politiky, díky kterým po listopadu 89 tahal za nitky a sbíral kompromitující materiály. Už za komunismu prodával vše, po čem byla poptávka. Bony, elektroniku, kradené starožitnosti, dokonce i náhrobní kameny z židovských hřbitovů. Díky podplácení, vydírání a vazbám na příslušníky policie, či zpravodajských služeb, se Mrázkovi i jeho kumpánům vedlo skvěle. Jeho kariéra a moc strmě stoupala, až do katarze případu zřejmě propojeného s tunelováním společnosti Setuza. V roce 2006 ho jedinou ranou zastřelil neznámý profesionál. Mrázkův kompromitující archiv skončil neznámo kde a z marného vyšetřování jeho vraždy se postupně stala fraška. Otázkou zůstává, kdo si jeho smrt objednal a proč? (Česká televize)

mira007

Jednoduchý dokument na téma život a dílo veksláka, mafiána Františka Mrázka opět dle not investigativního novináře Kmenty. Jednoduché čili skoro jen mluvící hlavy, ale unikátní právě zajímavými mluvícími hlavami ať už z řad kriminalistů, nebo dokonce syn Antonína Běly v teplákách v nápravném zařízení. Ale jestli tenhle dokument se mnou emočně zamával, tak popisem jak byly nekompromisně zadupány do země jakékoliv snahy o vyřešení jeho vraždy a zločinů s tím spojených. Natvrdo řečeno. Doufám, že ty odporný socany už spláchla historie definitivně. PS: Další z dokumentů, který je součástí té tsunami zájmu o téma devadesátých let, které vyvoval seriál Devadesátky (2022). ()

rakovnik

Pěkný dokument, byť nájemná vražda nebyla dosud objasněna. Zajímavé je i sdělení dokumentu, proč tomu také tak je. Obávám se ale, že to nejdůležitější se stále ještě nemůže ani příliš naznačovat. A tedy jména politiků, stojících zřejmě v pozadí. Sice touto vraždou údajně skončila doba divokého západu a střílení ze samopalů, ale Mrázek začal něco jiného: mafie bílých límečků, kteří působí veřejně a ještě jsou společensky uznáváni. ()

subic

Kmenta se potřebuje zviditelnit, čemuž rozumím, napsal sice už scénáře ke 2(3) filmům, napsal několik knih, ale třeba na rozdíl od starého Klímy nemá svůj pořad v televízi ani na internetu. Nelze mu upřít, že se o Františka Mrázka, spolupracovníka STB Vedrala, zajímá dlouhodobě, napsal o něm scénář, ale jsou všechny ty jeho domněnky pravdivé? Pro mě jsou přinejmenším zajímavé. A každopádně dokument to zajímavý je, o tom žádná. ()

DruidKarel

1837. hodnocení: Pro všechny ty, kteří mají rádi knihy Jaroslava Kmenty je tenhle dokument skvělým způsobem, jak si připomenout zločiny 90. let, kdy politika, policie a zločinecké skupiny často táhly za jeden provaz. V tomto prvním díle nás provázi řada tehdejších vyšetřovatelů i samotný Jaroslav Kmenta a vzpomínají na vyšetřování vraždy kmotra Františka Mrázka. Samotný případ skrývá řadu tajemství i dnes, 16 let od památné vraždy, kdy nám chybí pořád to hlavní: kdo byl objednatelem a kdo vykonavatelem, který znamenal smrt bývalého veksláka. Výborný dokument, úměrná stopáž a příslib dalších dílů. Mohu jen doporučit, 5*. ()

Radko

Hlavohovoriaca nuda, ktorá divákovi vysvetľuje, že polosvet vekslákov sa rovná akýsi Mrázek. Mafoš, čo ho odjebali iní mafoši, či ekonomickí alebo politickí, to je jedno. Nuž a porovnanie s Kuciakom je ale že úplne mimo. Kuciak bol novinár, nie mafián. Ak, tak sedí porovnanie so zavraždeným ministrom Duckým, ktorého zastrelenie do hlavy pred poštovými schránkami v jeho paneláku sa tiež dodnes nepodarilo objasniť. Nuž a keď už porovnávam, spracovanie prípadu Duckého vraždy slovenskými tvorcami bolo asi 100x výživnejšie a informačne hodnotnejšie, ako toto: "jako jó, jednou snad..." ()

• Vekslák je slangové označení člověka, který se v socialistickém Československu věnoval nelegálnímu nákupu a prodeji cizích měn nebo bonů, jimiž bylo možné nakupovat zahraniční zboží v prodejnách Tuzex. „Veksl“ pochází z německého „wechsel“, který znamená: směna, změna, střídání, náhrada, záměna, výměna apod. (sator)
  • Magnetofon z počátku dílu je z řady Nagra 4.2 představený v roce 1968. Vyráběný byl švýcarskou firmou Kudelski SA. (sator)
  • Sídlo firmy Františka Mrázka bylo na adrese Durychova 101/66, 142 00 Praha 4 – Lhotka. Nový dvůr (usedlost ve Lhotce) je doložena z roku 1764. Býval zde mužský klášter, později chudobinec či sociální byty. V budovách sídlilo i Centrum řemesel pro rekonstrukce památek v Praze. Roku 2019 byl zamítnut návrh na jeho demolici. (sator)