Polosvět

Polosvět olejů smrti (E05)

(epizóda)

Obchody s lehkými topnými oleji nás všechny připravily o stovky miliard na daňových únicích. Jak se mohlo stát, že nebylo možné vybrat daně za pohonné hmoty? ... Bylo pár let po revoluci. Předsedou vlády byl od roku 1992 až do roku 1996 Václav Klaus a ministrem financí Ivan Kočárník. Probíhá privatizace, i ta divoká, cílem bylo nalít peníze do nově se rodící ekonomiky. V této době se rozjíždí i podnikání, na jehož konci jsou desítky vražd a pohřešovaných lidí. Umírají kvůli daňovým únikům v řádu stovek miliard, které neskončí ve státní kase, ale v rukou obchodníků s ropnými produkty. Budeme vyprávět třicet let starý příběh lehkého topného oleje – LTO a jeho přerodu na naftu. Příběh podnikatelů, kteří s LTO obchodovali a ač měli doklad z ministerstva financí, že mohou prodávat LTO jako naftu, strávili řadu let za mřížemi. Příběh policistů, kteří se snažili na obchody upozornit, ale byli rozprášeni a umlčeni. Jakou roli v celém příběhu sehráli politici, celníci a policisté? Kauza LTO se nakonec dostala i k soudu, ale nikoli za daňové úniky, ale díky vraždám. Nejenom desítek bílých koní. Celý obchod a způsoby obchodníků s LTO nakonec otevřel, později odsouzený vrah Jiří Večeř, který pracoval pro jednu z větví olejářů. Jak tyto nelegální obchody pokřivily startovní čáru jiných podnikatelů v nově se rodící ekonomice a je i tohle důsledek morální pokřivenosti, která se začala rodit v naší ekonomice hned po revoluci? Kolik lidí muselo zemřít, než se podařilo prosadit úpravu zákona o danění lehkých topných olejů? (Česká televize)

Snorlax

Pokud platí, že každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží, zajímalo by mě, co tak strašného jsme udělali. Opět se potvrdilo, že politické špičky se před kamerami hádají, mimo světla reflektorů si tisknou ruce a dělají spolu špinavé kšefty. ()

Marze

Díl ukazuje vazby na politiky, Slušovice, "pézetky" (podniky zahraničního obchodu) či Chemapol. Opět se zobecňuje, že za to může Klaus, ale celou situaci vystihuje svědectví odsouzeného, kteří se o legalitě svých obchodů předem informovali na ministerstvu.  Díl je je příjemně ucelený a střízlivý. Ke shlédnutí na  https://www.ceskatelevize.cz/porady/13811355924-polosvet/220562221970005/ ()

marhoul

Jj. Legendární fraška. Demotivující, žít v takto zdivočelé zemi. Ušišlaná kamínka, která mají másla na hlavě, že se v něm ráchájí po paty budou PPPP (populistickými, primitivními, průhlednými pičovinami) neustále odvádět pozornost blbců od svinských čachrů, které si odskákal nejen párek neškodných fugurantů, Slovensko, kde byl a je bordel obludný, si tohle ošéfovat dokázalo hned na startu, náš buzistán pochopitelně nikoli. Ekonom, víme?Nejhorší je fakt, že na každé prase se voda nevaří. A takto, hrabou všichni, deziluze se mi usadila mezi ušima hodně dávno, skupinově se beztrestně nažrat- OK, pal to ďas, sebranka napříč politickým spektrem, ale ještě čtvrt století po té veřejně hromadně beztrestně mlaskat? To je možné fakt jen v postkomunistickém lopaťáckém debilově, bez politické kultury a mentální způsobilosti voličů. Výborný díl. Kriminalisté si zaslouženě "vybírají" u široké veřejnosti momenty uznání. Dělat dobře práci, která v konečněm důsledku nemá žádný smysl, musela být frustrace na entou. Zvláště, když si uvědomíme, jak lehce to vrchnost smetla ze stolu. ()

otík

Srozumitelným způsobem podané, jak se někteří obohatili, jak celý stát tratil a jak někteří na to doplatili životem. V devadesátkách (nejen v nich) spousta lidí umožnila, aby stát chudl a koumákům aby rostla bankovní konta. A tady v tomto dokumentu chybí jediné - říct přesně, kdo za to mohl.  Hudební režie: Jan Paukert ml. ()

Chmur

Možná jeden z nejdepresivnějších dílů. Vidět tehdejší vrcholnou politickou garnituru bagatelizovat či krýt trestnou činnost, která vedla až k vraždám nepohodlných lidí, je skutečně frustrující. Opravdu je Andrej Babiš, kterého tolik lidí nesnáší a vidí v něm zlo, o tolik horší než Václav Klaus? A je vůbec horší člověk než ctihodný pan profesor ekonomie? Kdo z nich ublížil této zemi víc? Já nevím, ale podle mě oba okupují jednu a tu samou množinu sebestředných psychopatů. Kde jsou ty boží mlýny? Podle mě melou až příliš často naprázdno. Zaujalo mě mimo jiné charisma Jiřího Večeře. ()

mira007

Už v roce 1993 předložil vyšetřovací tým zprávu o LTO, která doputovala k premiérovi Klausovi a ministru financí Kočárníkovi. Logicky se čekalo, že se udělá to, co na Slovensku, kde okamžitě jedním jednoduchým zákonem dali na stejnou úroveň zdanění lehké topné oleje a nafty ( což jsou dva názvy pro ten samý produkt ) a tím ucpali díru pro daňové úniky v řádech stovek miliard.  U nás ale hned nato rozprášili tým vyšetřovatelů a celníků a jelo se ještě pár let dál. Miliardy fuč a kupa mrtvol.  Ten Klaus je vážně odporný zlo, ale geniální, když tyhle křivárny přebije navenek tématy vrtěti psem : levice, pravice, modrá planeta a ne zelená a antivaxerovstvím atd, Co čekat od člověka, který krade pera... ()

Mlle

Prozatím nejlepší díl z celé série. Konečně není hlavní prostor věnovaný psychopatovi, který využívá kameru k tomu, aby ždímal z diváků soucit. I když ani tento motiv zde v postavách dvou odsouzenců samozřejmě nemůže chybět. Já nic a „všeci kradnú“ :) Informačně nejvybavenější a celkovým poselstvím překračující obsah zbylých dílů střílí tato část své dokumentární náboje konečně tam, kde celý problém vzniká. ()

milwaukee

V podstatě se vůbec nic nestalo. Legální daňový únik. A tak my tady žijem. Existují vůbec špinavé peníze? A co na to Jan Tleskač? ___ Večeř mi přišel jako těžkej psychopat, podobně jako Oto Biederman z kolínského gangu. ()

celticek

Krásný bordel nejlepšího ekonoma a věrozvěsta globálního oteplování pana Klause. Zaměstnanci ministerstva financí také par excellence! To jsou ti největší zloději a zmrdi. Ne, že nějaká vymahačská nula zastřelí bílého koníka, který je v potravním řetězci ještě níže. Mně to zpracování vadí. Má to potenciál, ale nevyužitý. Pozitivní je, že se o tom aspoň mluví. ()

subic

Tohle je takový smutný příběh, ti, co si to na ministerstvu financí u náměstka vyběhali, že můžou, tak ty nakonec stejně zavřeli. No a ti, co to vyšetřovali a šli po těch velkých rybách, tak těm to vyšetřování bylo víceméně znemožněno. ()

v.indruchova

Tento zasadní případ naší tehdejší historie jsem téměř neznala. Docvaklo mi kolik hajzlů té doby tady běhá a pořád pletichaří a nikdy nebyly potrestáni. TOhle by měl vidět každý. Na vysokých pozicích dělají že se nic neděje a ještě samy využívají situace. A pak si ty ksindly zvolíme za prezidenta. Výpovědi lidí kteří se podíleli na podvodech vraždách. /rozhovor s vrahem/ záběry z policejní korespondence také z roku 1999. zajímavý komentář Rakovnik- ()

asmera

Děly se věci, zatímco jsme bezstarostně a vesele, mladí a neklidní, tančili devadesátkami...:-) Za zásadní sdělení tohoto (pro mě vynikajícího a nejspíš nejlepšího) dílu považuji to, které z něj implicitně vyplývá: mnohem více másla, než těm "šmudlíkům", kteří byli v báni, stékalo po ksichtech týpkům, kteří stáli na konci dokumentu v řadě v drahých kvádrech s kravatami (krásný záběr v pravou chvíli; rejžo, dobrý). A ti úplně největší viníci a zároveň ti, kteří se "nažrali" na podvodech nejvíce, možná za lecjaké nitky v pozadí tahají dodnes. Právě proto si můžeme leccos myslet, můžeme se domnívat, ale stejně se nejspíš nikdy nedozvíme, kteří to jsou a jak to všechno opravdu bylo... Autoři dokumentu v rámci svých možností odvedli vynikající práci. ()

Rozmarýna

Opravdu velmi dobrý dokument. ČT bych vytkla jen to, že první záběr údajně Kovaříkova auta před nějakým dlouhým panelákem nebyl záběr Kovaříkova auta v naší ulici, ale další záběry už autentické z naší ulice byly. O Klausovi a Kočárníkovi jsem si nikdy nemyslela nic dobrého, ale tohle mě přesvědčilo o tom, že v tom museli jet taky, když to tolerovali a paktovali se s Junkem. Takže se pěkně napakovali  a Klaus si pak dovolil nám říkat, že si budeme muset utahovat opasky. ()

OtokPag

Ve zkratce, tom zdařilém dokumentu zaznělo:                                                                                            CHEMAPOL/PZO/STB, JZD, LTO, PHM, PČR, NSZ, BIS, CS, CZK, SD, DPH, MF,  ODS, ČSSD... 🇨🇿🤡 ()

Dobry_clovek

Zatimco Vaclav Klaus neumi rozpoznat spinave penize, jeho ministri a urednici zamerne kryji danove uniky a organizovane bandy okradaji cely stat o milardy korun a vrazdi. Pokud by nekdo dokazal spocitat kolik nas tento “ ekonom “ stal ( spolu s kuponovou privatizaci a dalsimi experimenty ) penez, pravdepodobne by zjistil, ze jsme po ekonomicke strance mohli byt uz davno uplne jinde. ()