Sametová revoluce nepřinesla jen politickou a ekonomickou svobodu. Druhou stranou mince byl nebývalý rozmach zločinu. Mnohé kriminální činy divokých devadesátek zůstaly i po více než třiceti letech nedořešeny nebo nesou pachuť podivného vyšetřování, ovlivněného mocnými kmotry a politiky. To, co se v tehdejším polosvětě událo, totiž ovlivňuje život i dnes. Nastal čas se za těmi nejzásadnějšími kauzami ohlédnout a po letech je důstojně uzavřít. Dokumentární seriál Polosvět představuje výsledky unikátního pátrání po kořenech vzniku českého organizovaného zločinu devadesátých let a zkoumá fenomény vývoje tehdejšího kriminálního podsvětí. Obsah tvoří nejzajímavější dobové kauzy a jejich hlavní aktéři. Propojení s dramatickým seriálem ČT Devadesátky umožňuje pochopení nebezpečné vlny vzrůstající polistopadové kriminality a má i preventivní funkci před nebezpečnými kriminálními jevy v soudobé  společnosti. (Česká televize)

Recenzie používateľa subic k tomuto seriálu (7)

Polosvět (2022)

Nutno dodat, že Jaroslav Kmenta v roce 2022 natočil pro Seznam několikadílný podcast Prohnilí, kde cituje ze svých knih na stejná témata. A mě ten podcast asi oslovit trošku víc, byť je paradoxně samozřejmě bez obrazu a dobových záběrů. ()

Polosvět veksláků (2022) (E01)

Kmenta se potřebuje zviditelnit, čemuž rozumím, napsal sice už scénáře ke 2(3) filmům, napsal několik knih, ale třeba na rozdíl od starého Klímy nemá svůj pořad v televízi ani na internetu. Nelze mu upřít, že se o Františka Mrázka, spolupracovníka STB Vedrala, zajímá dlouhodobě, napsal o něm scénář, ale jsou všechny ty jeho domněnky pravdivé? Pro mě jsou přinejmenším zajímavé. A každopádně dokument to zajímavý je, o tom žádná. ()

Polosvět světských (2022) (E02)

Kmenta tentokrát o Antonínu Bělovi, v podstatě praotci zakladateli novodobé mafie v Česku, jak tam zmiňuje nekorunovanému králi, který se nebál použít značně násilné metody a stejným způsobem taky skončil. Ale která verze o jeho vraždě je ta správná? ()

Polosvět policajtů (2022) (E03)

Tentokrát Kmenta navíc i s Kroupou o původně vyhazovači v discolandu Berdychovi. Krátce tu jsou záběry z dřívějšího dokumentu Zákon Helena (2016). Jak je tu řečeno na konci, Berdych byl takovým tím pojítkem, kdy policie vyřešila asi 40 případů, bylo na 200 obžalovaných a 40 odsouzených, tedy ne všichni a zejména policajti byli odsouzeni. ()

Polosvět nájemných vrahů (2022) (E04)

Sametoví vrazi byla partička z fitka z Podolí. Navázaní byli dokonce i na Roubala. To podstatné ale je, že je tu dobře odprezentovaná ještě taková ta poctivá kriminalistická práce z devadesátek. ()

Polosvět olejů smrti (2022) (E05)

Tohle je takový smutný příběh, ti, co si to na ministerstvu financí u náměstka vyběhali, že můžou, tak ty nakonec stejně zavřeli. No a ti, co to vyšetřovali a šli po těch velkých rybách, tak těm to vyšetřování bylo víceméně znemožněno. ()

Polosvět sexklubů (2022) (E06)

Tenhle díl je vlastně taková vzpomínka na Ivana Jonáka, o dalších jiných sexklubech je tu jen miniaturní zmínka. ()