Sametová revoluce nepřinesla jen politickou a ekonomickou svobodu. Druhou stranou mince byl nebývalý rozmach zločinu. Mnohé kriminální činy divokých devadesátek zůstaly i po více než třiceti letech nedořešeny nebo nesou pachuť podivného vyšetřování, ovlivněného mocnými kmotry a politiky. To, co se v tehdejším polosvětě událo, totiž ovlivňuje život i dnes. Nastal čas se za těmi nejzásadnějšími kauzami ohlédnout a po letech je důstojně uzavřít. Dokumentární seriál Polosvět představuje výsledky unikátního pátrání po kořenech vzniku českého organizovaného zločinu devadesátých let a zkoumá fenomény vývoje tehdejšího kriminálního podsvětí. Obsah tvoří nejzajímavější dobové kauzy a jejich hlavní aktéři. Propojení s dramatickým seriálem ČT Devadesátky umožňuje pochopení nebezpečné vlny vzrůstající polistopadové kriminality a má i preventivní funkci před nebezpečnými kriminálními jevy v soudobé  společnosti. (Česká televize)

Recenzie používateľa gemi k tomuto seriálu (5)

Polosvět (2022)

Zdaleka nejlepší dokumentární série o devadesátkách all-time. Nic lepšího tady nikdy nevzniklo. Berdychův gang, Jonák, Mrázek, LTO, orlické vraždy. Je tu všechno zásadní vč. autentických výpovědí aktérů (Berdych!). Jako kluk jsem ty kauzy vnímal, ale nerozuměl podrobnostem ani souvislostem. Díky této sérii už rozumím. Místy je vysloveně strhující. ()

Polosvět veksláků (2022) (E01)

Vynikající. Ne tak strhující, jako druhý nebo třetí díl, které obsahují komentáře klíčových aktérů (což to posouvá na ještě vyšší level), ale pořád fakt dobré. Takže za smrtí Mrázka byla socanská mafie?! ()

Polosvět světských (2022) (E02)

Uff, to je drsný a hutný materiál. Rozhodně pro člověka, který tu dobu zažil a jména Běla a Mrázek mu nejsou neznámá. Naprosto klíčovou roli tady hraje autentická výpověď Bělova syna. To posouvá dokument na úplně jiný level, než kdyby se jen tak teoretizovalo. ()

Polosvět policajtů (2022) (E03)

Neskutečné! Zcela otevřená výpověď všech klíčových aktérů okolo Berdychova gangu. Zajímavé je, jak Berdych oceňuje policisty, kteří jej dostali za katr, vzdává jim hold. ()

Polosvět sexklubů (2022) (E06)

Tento díl je malinko jiný než ostatní, věnuje se proslulému Discolandu, jeho obchodnímu modelu a fungování. Dostalo mě, že e ten podnik svého času generoval mega denně. V době, kdy průměrná mzda v ČR byla 5k brutto. Neskutečné! Ve 22. minutě je dobré vyprávění Romana Skamene, kterému Jonák zachránil prdel. Skamene si totiž po revoluci, stejně jako řada jiných herců, otevřel hospodu, ale věděl o tom prd, takže ho pinglové okrádali. Půjčil si 250k od lichvářů. Kdysi jsem s ním viděl dokument, že ho v x-tém patře paneláku drželi za nohy hlavou dolů z balkónu... No a prdel mu zachránil Jonák. Tady popisuje, jak. ()