Nebudeš sama

(festivalový názov)
  • Austrália You Won't Be Alone (viac)
všetky plagáty

Odlehlá horská vesnice je ohrožována krvelačnou čarodějnicí Marií, jejíž duch se dokáže vtělit do těl zavražděných lidí či zvířat. Jednoho dne čarodějnice poznamená novorozenou Nevenu, čímž navždy zpečetí dívčin osud… Debutující režisér makedonského původu ve svém atmosférickém hororu zavádí diváky do prostředí své rodné země v 19. století; originálním způsobem pracuje s místní mytologií a zároveň přibližuje dobové poměry, umně spřádá folklórní motivy s tématem postavení žen i existenciálními otázkami. Malickovsky poetický, místy notně krvavý snímek doplňuje hypnotický soundtrack Marka Bradshawa a výrazné herecké výkony ženského hereckého ansámblu v čele s Anamarií Marincou či Noomi Rapace. (MFF Karlovy Vary)

Pitryx odpad!

To tedy byla pořádná nuda. Díky špatné kameře ještě větší než by to bylo normálně. Fim je pný náznaků a děj se posunuje tempem poraněného slimáka. Marně přemýšlím, za co dát nějaké to plus. Snad za masku? No, dobrá, to by bylo deset, ale co dále? Dále nic. Také musím vzít v potaz to, že jsem občas jel rychoposunem. Takže…  10 % ()

Binne

Snímek mě na samém začátku zaujal krásným prostředím, dobovou atmosférou, kterou byl schopen na diváka přenést a určitou nepřenositelnou lidskostí, kterou v sobě měl. Vnitřní monology, které se sebou hlavní protagonistka na začátku vedla, mi připadaly logické a zapadaly do situace, ve které se ocitla. Po nalezení svobody a objevování světa kolem, mi tento vnitřní monolog připadal místy rušivý. Prošli jsem s protagonistkou životy několika postav a jejich příběhy, které byly velmi zajímavé a do celkového obrazu snímku zapadaly. V jednom z příběhů se nám představila Noomi Repace, která mi poprvé připadala jako herečka první kategorie. Jeden z hlavních a nejlepších příběhů, které nám byly představeny, byl příběh, kde jsme mohli hlavní hrdinku sledovat v těle malého děvčete až po jeho dospívání. Vzhledem k tomu, že protagonistka vlivem kletby přišla o celé své dětství a jakýkoli zdraví vztah s jinými lidmi, byl tento příběh z jejího úhlu pohledu fascinující a okouzlující. Zavrženíhodný čin hlavní hrdinky jí vrátil vše, co jí v životě bylo upřeno - aby byla následně stižena trestem za čin, který udělala. Jak ale odsoudit něco takového? A jak se případně napravit, když jsme neustále pronásledováni svou minulostí, která je i pro nás samotné tím nejtěžším břemenem. Opět se dostáváme  k tomu, že zlo vždy plodí jen další zlo. Nejpůsobivější byl určitě začátek snímku a následný závěr. Necelé dvě hodiny snímku uplynulo jako nic. Rozhodně bych to nedala do kategorie hororu. Myšlenka je ale krásná a ve své podstatě skutečně děsivá. Neustálý koloběh života, který nám tvůrci nabídli je podmanivý a ucelený. Každý příběh má svou výsadní roli a nabízí nám odlišný pohled na svět kolem nás - a především pak na dobro a zlo v nás. ()

Elisson

Pomaly plynúci, snivý a poetický film s úžasným dabingom pre dievčatin hlas. Osviežujúca zmena oproti tzv. tradičným hororom. ()

Miroslav.Zac

Film jsem si pustil, protože to měl být horor (no, ani ne). Kdybych chtěl vidět život v balkánské vesnici v devatenáctém století, najdu si to přímo na nějakém historickém kanálu. Jedna čarodějka v trapném gumovém obleku a pár krvavých cákanců mi k dobrému hororu nestačí. Film byl zbytečně dlouhý, plný zbytečných scén i dialogů. Jen ta krásná krajina, kvalitní hudba a občas nějaká ta hezká nahá ženská stojí za tím, že to pro mě nebyla úplná ztráta času. Přitom balkánský folklor nabízí jistě mnoho možností, jak člověku zježit chlupy na zádech. Nabízí se jisté srovnání se starší Adou, která ale byla podle mě o dost lepší. ()

Baru.Class

Hodně zajímavé nápad, jak udělat horor o čarodějnici trošku jinak. Za to palec hora. Příběh je hodně originální, našlo se i pár dost nechutných scének, za což si film vysloužil jednu hvězdu. Jenomže to je asi všechno. Dlouhý čumění do dálky a naprosto zcestný kecy během celýho filmu o ničem mě nudili do takový míry, že sem měla asi tak 768x nutkání to prostě vypnout. Dokoukala sem to jenom s vypětím všech sil. ()

Accuphose

Bohužel se ukazuje, že většina uživatelů čsfd nepozná výjimečnej film, ani kdyby jim někdo klepal kladivem na dveře. Neprobere je to. Základem dobrýho filmu jsou dialogy, atmosféra, dramaturgie, herecký výkony a když pánbůh dá, společenskej nebo filosofickej přesah. Tady je v pár scénách víc moudra než ve vykoupení... Goran Stolevski se fakt vytáhl. Pokud chcete diskutovat, zda to je horor nebo ne, tak si to nepouštějte. Protože není. ()

Meraxes

Najsilnejšia stránka You Wont Be Alone spočíva v jeho poetickosti a nevyslovenosti významov. To je podporené krásnou kamerou v IMAX formáte (1,43:1) a nemenej krásnou hudbou chytajúcou za srdce. Celé sa to pomaly nesie na svojich obrazoch a zvukoch a ponúka hlavne vizuálny zážitok. Nebojí sa ukázať celkom veľké množstvo nahoty a aj nejaké ťahanie vnútorností. Realisticky stvárňuje pohľad na život v 19. storočí v malej dedinke v Macedónskych horách. Znázorňuje rozdielnosť spoločenských postavení a niečo aj z tamojšieho folklóru, aj keď toho by som tu privítal viac. Príbeh, rozprávaný nemou čarodejnicou, ktorá chce len zapadnúť a prežiť normálny život, načrtáva mnohé motívy na zamyslenie ako vnímanie sveta okolo nás z nového pohľadu či hľadanie podstaty života. Ukazuje, aký je život smutný, drsný, krvavý, nespravodlivý, ale aj krásny súčasne. A nebol by taký krásny ak by v ňom nebolo aj všetko to zlé. Predsa lem mám dve výhrady k mizernému vzhľadu Vlkožrútky, ktorá nebudí hrôzu ani rešpekt a celkom nepochopiteľnej ignorancii miestnych, že tam občas nejaký človek zmizne a občas niekde nájdu kopu čriev aj keď nikto nezmizol a všetci to akosi prehliadnu. You Wont be Alone je príbeh o kráse a krutosti života, ktorý vie byť horor. Takže predsa len ide o horor, elevated arthouse horor. Krása, ktorá ale vyžaduje veľmi náročného diváka ochotného rozmýšľať nad nevysloveným posolstvom videného, lebo práve to je jeho najsilnejšou stránkou. 4* 82% ()

Nedos.

Nevim proc, ale hrozne mi to pripomina film Carodejnice, kde slibovali hororovy zazitek roku, lec ja mel problem vubec zustat vzhuru. Nevim co slibovali tady, ale je to stejna hruza.... ()

lineker

Dílo, který si mne postupně získávalo. Od prvních minut, kdy jsem vážně zvažoval, že takovou artovou nudu prostě nedám, až po závěrečné titulky, při kterých jsem těch 100 minut mého života vůbec nelitoval. Stolevského styl mne začal postupně pohlcovat a nejednou mne při živých kamerových sekvencích za doprovodu uhrančivé hudby napadlo jméno Terrence Malick. Příběh plný dobového folklóru a mytologie Balkánu devatenáctého století mne pomalu vsakoval a ja si dokázal užívat každý záběr kamery a nechával se opájet atmosférou tehdejšího venkova, plného dřiny a mezilidských vztahů ve kterých je žena na žebříčku postavení jen jeden stupínek nad zvířetem. ()