Nebudeš sama

(festivalový názov)
  • Austrália You Won't Be Alone (viac)
všetky plagáty

Odlehlá horská vesnice je ohrožována krvelačnou čarodějnicí Marií, jejíž duch se dokáže vtělit do těl zavražděných lidí či zvířat. Jednoho dne čarodějnice poznamená novorozenou Nevenu, čímž navždy zpečetí dívčin osud… Debutující režisér makedonského původu ve svém atmosférickém hororu zavádí diváky do prostředí své rodné země v 19. století; originálním způsobem pracuje s místní mytologií a zároveň přibližuje dobové poměry, umně spřádá folklórní motivy s tématem postavení žen i existenciálními otázkami. Malickovsky poetický, místy notně krvavý snímek doplňuje hypnotický soundtrack Marka Bradshawa a výrazné herecké výkony ženského hereckého ansámblu v čele s Anamarií Marincou či Noomi Rapace. (MFF Karlovy Vary)

Lenka.Vilka

Neskutečně krásný film. Ať už po výpravné i po vypravěčské stránce. Tak i svým tématem hlavním i těmi vedlejšími. Co je život? Je to prokletí nebo dar? A co všechno život nabízí i bere. Zároveň je to hezky ukázáno na lidech i době, kdy se film odehrává. Jak všechno vnímají a jak jsou vnímáni druhými. A často se nabídne ona vhodná otázka: Stojí život za to nebo je jenom jedno velký hnusný prokletí? Asi nejde jenom o to, zda film oceníte nebo vás bude bavit. Ale spíš o to, zda i tak dokoukáte a budete vnímat, co se snímek snaží sdělit. Protože tam toho je vážně hodně... ()

cariada

Tak tohle podobenství bylo jedno velké utrpení. Jít na to do kina tak si střelím kuli do hlavy. Ještě že jsem u toho hrál hry, jinak bych to vypnul. Příběh prakticky o ničem. Jen samé šukání a násilí. Už nikdy více. A ještě tohle dabují a jiný mnohem zajímavější filmy ne. ()

hanagi

Balkánským folklórem prodchnutá krvavá balada o temnotě v nás, o lidském údělu, o jeho různých podobách a o nemožnosti prolomit jeho prokletí. ()

vyfuk

[KVIFF 2022] Chápu ty reakce. A vlastně jsem s nimi na jedné lodi. Takový náročný pseudo-horor s vnitřnostmi a krví, kde se toho moc nenamluví a nic moc se neděje. Finální myšlenka je dost jasná, ježe dopracovat se k tomu skrze všechno je síla. Samo o sobě je zajímavé herecké obsazení, které se sehnalo tak jak je s podivem. Asi to už běželo pozdě na všechno. Náročnost si vybrala své, ale vydržel jsem. Těžce. ()

sedm.1 odpad!

Odpor, hnus, ryzí Odpad! Žádné jiné, respektive výstižnější výrazy, se pro tuto podívanou nehodí, když tedy nepočítám ty vulgární, které ze mě jinak při sledování tohoto filmového dna lavinovitě padali. Za mě se totiž skutečně jedná o asi ten zatím naprosto nejnesnesitelnější filmový zážitek, se kterým jsem se doposud setkal, pro mě těch sto minut představovalo nehorázné utrpení, mučení a zároveň i snad vůbec poprvé jsem měl opravdu silná nutkání ten film úplně vypnout s tím, že ho nebudu už ani schopen kdy v budoucnu dokoukat, tolik mě totiž jeho sledování ubíjelo, ničilo a vlastně úplně rozhodilo. Přitom na první pohled to nevypadalo ale zas až tak zle. Žánrově witch horor, zajímavá doba, neobvyklé prostředí, v titulcích jméno Noomi Rapace, očekávání tedy slušná, ovšem výsledek fakt stojí za to. Žánru to tedy sice odpovídalo a i prostředí a doba byla tvůrci dodržena, nicméně nic z toho tu naprosto ničím nepřispělo k oslovení divácké pozornosti, vrcholem je tu ovšem zápletka a především její zpracování, které nelze hodnotit jinak, než jako divácká destrukce, představovaná odpudivým artovým filozofováním nad smyslem života, bez děje, bez tempa, bez života, jen s tunou mlčenlivých postav a záběrů, s cílem vyvolávat v publiku svými metaforickými výjevy ty nejhlubší pocity, ze mě se jim ovšem podařilo vyvolat tak akorát žaludeční nevolnost, přetrvávající ještě pár hodin po tomto ,,nevšedním´´ filmovém zážitku. A jen tak na okraj, kdyby tomu chtěl i přesto někdo dát šanci třeba jen kvůli Noomi, tak jako tomu bylo v mém případě, tak i zde pozor, její jméno je jen falešné lákadlo, kdy se tu tedy sice tato úžasná herečka objeví, ale jen na pár minut, a to ještě takovým způsobem, že to fakt ani za to nestojí. Zkrátka Odpad!, Odpad! a ještě bambilionkrát Odpad!!!!!! ()

perna182

Další folk horor u kterého jsem čekal něco jiného a něco jiného dostal. Ale to, co jsem dostal mě překvapilo a to víc než příjemně. O něco lepší než Divoženka, byť toto je úplně něco jiného, i když i zde tu máme matku čarodějnici s dcerou a její výchovu. Co se týče hororu, tak až na pár vytrhaných vnitřností tu nic moc hororového nebylo, ale forma vyprávění a celkové poselství, co chce film předat mi plně vynahradili vše ostatní a já byl vtažen do děje až do konce. Jako jiné folk záležitosti, tak i toto nebude pro každého. Tím spíš zvolenou formou, kterou film používá, tedy spíš jen vizuál za doprovodu různých metafor a přirovnání, čímž je zbytek na vás, na divákovi. Samozřejmě nechybí krásné záběry přírody, které vše jen podtrhují. Pochopitelně s neméně kvalitním audio podtextem. ()

warrenur

Pomerne temny folk pribeh zapadlej macedonskej dediny, kde je zobrazeny drsny zivot jej obyvatelov a kolobeh carodejnic a "predavanie zezla". Zvlast vztah "zjazvenej" a "dcery" je celkom haluz. Na moj vkus az prilis vela artu. Napriek tomu vyborna rucna kamera a nadherne zabery. Som rad, ze i takemuto kusku dala Pani herecka, Noomi, sancu. Nesadne urcite kazdemu. ()

Rathalos

Reziser Goran Stolevski a jeho australska uspavanka,ktora svojim pomalym tempom zarucene zatvara oci,dopozeral som to na az na tretikrat,lebo sa mi zakazdym podarilo zaspat,o horore mam inu predstavu a ako drama sa mi to tiez vobec neratalo,takze jedna hviezda za Noomi Rapace...:-) ()

domirovec

Nejhlavnějším elementem, jenže bohužel i problémem You Won't Be Alone je hlavně a především poetičnost celého snímku. Samé, většinou až nehorázně únavné kecání provázané strašně únavným a hrozně natahovaným dějem, který můj malý krysí mozeček asi z části ani nepobral. Stydím se to říct, ale připomíná mi to docela The Witch od Eggerse z roku 2015, i přesto, že ten film byl přímo úžasný. Tento ne. Hromada žvástů, v tomto případě zbytečně dlouhá stopáž a nehorázně otravný, experimentální styl režie, plný metaforických hovadinek a nezajímavých 'dialogů' od postav s nulovými emocemi. No nevim nevim no. Za mě škoda, mohlo to ve finále dopadnout alespoň trošku lépe. 1/5 ()

BOURQUE

Neľahký, na psychiku orientovaný (spíš soft) horor zo sub-žánru folk-based witch. Filozofické a melancholické, ale napriek svojim chybám, aj vďaka obrazom z prírody, dokáže udržať pozornosť diváka. Musí sa však uznať, že debutový film Stloevskiho nie je pre každého. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

kkarx

Moc lyrické a artové v tom špatném smyslu. Přirovnal bych to ke kýčovitému obrázku, který vypadá na první pohled poutavě, ale zanedlouho začne být velmi otravný. Neuvěřitelně to přehnali a tím to úplně zabili. Pointa je na očích prakticky od začátku filmu a o to je to otravnější, že jen o tom je ten film a nemá nic co říct. Potenciál to mělo ale dobrý. Podíval bych se na remake natočený v klasickém stylu. ()

KUFI odpad!

Pul hodiny jsem u toho trpet vydrzel, protoze carodejnice a lesy jsou od dob Blair witch moje nejoblibenejsi hororovy zasazeni. Tohle nema ale s hororem nic spolecnyho. Je to jenom nudna artova kravina. Presne ten typ filmu ktery nenavidim. ()

samkko

4,5/10 a super nápad hodit Noomi Repace na plakát, i přestože se ve filmu vyskytuje cca 20 min. Když jsem před třemi měsíci viděl trailer, mohl jsem se nedočkavostí podělat. Vypadalo to tak ARTově a atmosféricky.. Vypadalo to jako něco pro mě. Bohužel jsem v závěru dost zklamaný, protože zde sice je nádherná vizuální stránka, ale jinak vám to fakt nic nenabídne. Film se po většinu času dost vleče a ani nebyl dostatečně ARTový na to, abyste si to pomalé tempo vychutnali. Příběh je zvláštně zvláštní (ale ne ve špatném smyslu), prostě jen dost nezvyklý a dalo by se říct, že i trochu originální. Každopádně očividně ne moc poutavý a záživný. Takže 1* za nádhernou vizuální stránku + překrásnou přírodu a 2* za slušnou, jednoduchou a skvěle zde zapadající hudbu. Ale jsem si skoro jist, že po nějaké delší době si dám rewatch a mé hodnocení se změní (a předpokládám že k lepšímu). ()

rivah

Film sestávající z vizuálních a auditivních efektů a nedořečení, velkých detailů a divoké ruční kamery, Nic moc. ()

hurki

A máme tady další velhovno pro břídila Psychora, který si libuje nejen v těch hovnech, ale miluje i nebetyčnou nudu, které je v tomto snímku po Psychor :D ()

SAINTS

Život je krvavý,tragický a často hrozný no môže byť aj hlboko krásny.You Won t Be Alone má v sebe prekvapivú dávku realizmu.Odohráva sa v Macedonskej dedine 19.storočia,ktorá je až príliš reálna vo svojej hrôze.Je to príbeh o čarodejniciach,vražde,láske,stratenej a vytúženej.Príbeh je natočený lyrickým spôsobom pomocou ručnej kamery na zachytenie krásy prírody a výrazu každeho herca a rozprávaný takmer výlučne vizualne.Každá verzia Neveny je takmer bez slov.Fyzické výkony Rapace,Klimovsky a Cotta sú úžasné.Rozprávanie vyjadruje Nevenino novoobjavené a tápavé uchopenie jej okolia v neprepracovanej,no pútavej poézii.Je to zarážajuce a niekedy znepokojujúce,ale zasiahne to miesto,ktoré je silné ludské,horkosladke,krvavé a krásne zároveň a nepodobá sa to k ničomu,čo ste doteraz videli.Je to horor?Nuž život vie byť horor.A aj tak...     Btw toto nizke hodnotenie svedči že pre tunajšiu sebranku okrem Psychora bol toto až príliš náročný film,alebo ludí zasiahla kolektívna slepota.Na Rotten Tomatoes aktualne 93%.Bodaj by vás dostala vlkožrutka lol. ()