V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. (Continental film)

shade000

29.02.2024 - Ťažko k tomuto veľdielu niečo písať, vyjadril som sa pri jednotke a to isté platí aj pre druhé pokračovanie. Stellan Skarsgård ako Baron Harkonnen a Rebecca Ferguson ako Jessica Atreides sú fenomenálni. Snáď nebudeme na tretie pokračovanie čakať celú večnosť... 03.03.2024 - Videné druhý krát v kine (tentokrát namiesto originálu so slovenským dabingom) a plné hodnotenie zostáva, takto sa robia eposy. Soundtrack od Zimmera je famózny - A Time of Quiet Between the Storms mi bude dookola hrať v hlave ešte poriadne dlho... Paul Atreides: "I am Paul Muad'Dib Atreides, Duke of Arrakis. The Hand of God be my witness, I am the Voice from the Outer World! I will lead you to Paradise!" ()

koty2201

O druhej Dune sa v médiách a aj súdiac podľa traileru, hovorilo, že to bude zaujímavejší film ako prvý diel a teda, že zažijeme veľké epické vyvrcholenie. A hlavne sme mali dostať viac akcie. Tu som trochu sklamaný a nie je to úplne pravda. Zároveň je to jedna z dvoch drobností, ktoré mi na pokračovaní vadia. Inak ide o skvelý film, ktorý sa nebojím nazvať zrejme najlepším v tomto roku a to máme za sebou len 2 mesiace roka 2024. Číselne idem o jeden stupeň vyššie ako v prípade 1. Duny (9/10), pretože toto ma predsa len bavilo o kúsok viac.  Príbeh sleduje Paula Atreidesa (Timothée Chalamet) a jeho matku Jessicu (Rebecca Ferguson) krátko po konci prvého dielu. Polovica fremenov si myslí, že je Paul ich záchranca a vyvolený. Druhá polovica, že je blázon a najradšej by ho vyhnali. Paul sa ich snaží presvedčiť o opaku a zvyká si na život fremena, dáva sa dokopy s Chani (Zendaya) (BTW môže byť až tak sympatická? A jej outfit na premiére... roztopil som sa :D) a jeho matka sa stane pre fremenov akousi vešticou/duchovnou/niečo. Paul trpí hrozivými vidinami budúcnosti, ale nakoniec sa osudu nevyhne. A pustí sa do boja proti rodu Harkonenov a proti Imperátorovi. To sú tie najhlavnejšie piliere celého príbehu Dune: Part Two. S tým sa spája môj hlavný problém a to, že sa prakticky jedna nemilá vec z prvého dielu opakuje. Len tu je to v opačnom garde. Začiatok filmu alebo 3/4 sú také rozvleklé, zdĺhavé a dokopy sa nič veľmi nedeje a akcia je až na konci a ani tá nie je až tak veľkolepá. Prvý diel bol akčný na začiatku a vliekol sa ku koncu. Nehovoriac o tom, že opäť sú tu niektoré drobnosti, ktorým nerozumiem a neboli mi vysvetlené dostatočne. Hlavne motivácie a úlohy niektorých postáv. Ale to asi nie je až tak chyba filmu. Keď som spomínal tú akciu, práve tu by som pár minút pridal, lebo koniec je až príliš uponáhľaný. Čo sa týka postáv a ich rozvoja, tak je to o tom, čo som hovoril. Občas mi nedošli motivácie pár postáv. Každopádne sú napísané veľmi dobre a bavili ma všetci. Stalo sa aj to, že som sa párkrát musel pousmiať. Je príjemne spracovaný ten vývoj vzťahov medzi Paulom, jeho matkou a fremenmi, kedy si len pomaly získavajú vzájomnú dôveru. Harkoneni pôsobia správne hrozivo a nevyspytateľne, aj keď motivácie sú jasné. Majú dosť kruté metódy. Tu najviac rozhodne vyčnieval Austin Butler ako Feyd-Rautha Harkonen, synovec Barona Harkonena (Stellan Skarsgård). Dave Bautista a Stellan si to išli rovnako dobre ako prvýkrát. Len celkovo mohli Harkoneni dostať o dosť viac priestoru. Christopher Walken má v sebe ako Imperátor takú zvláštnu auru, kedy už len jeho pohľad je nepríjemný a Florence Pugh ako jeho dcéra, princezná, má akýsi nejasný postoj a akoby nie je na nikoho strane. Potešilo aj malé cameo od francúzskej sympaťáčky Léy Seydoux. Po technickej stránke to je jedna lahôdka. Hudba, ktorá je tak epická, až z nej neskutočne mrazí a žmýka emócie. Proste Hans Zimmer, sorry jako. Zábery sú odzbrojujúce a nedá sa na to vynadívať, plus hry s farebnými filtrami sú skvelé. Čiernobiela pasáž z "gladiátorskej" arény bola asi najlepšia. CGI efekty tých červov, sci-fi technológii a tak ďalej boli vkusné a pôsobili prirodzene. Vo vizuále zašli tvorcovia do úplných detailov. Kostýmy a masky vôbec ani nemusím spomínať a rovnako zasadenie deja s ktorým sa dizajnéri vybláznili. Oni mali naozaj vyčlenených ľudí na uhladzovanie piesku? Neskutočné. Súboje tu nejak časté nie sú, ale keď boli, tak sa s nimi popasovali slušne po stránke choreografie. Takže toto by ste si určite mali povinne pozrieť všetci, kto chcete byť svedkami pamätných filmov tohto roka a ak ste fanúšikovia sci-fi alebo samotných knižných predlôh. Dúfam, že nebudeme na tretí diel čakať veľmi dlho, keďže toto pôsobilo ako pomyselné Dve veže z LOTR. () (menej) (viac)

Filmfactorem

A pak že některé knihy jsou prostě nezfilmovatelné. Chtělo to tři pokusy a rozdělení do dvou filmů, ale Jon Spaihts a Denis Villeneuve to dokázali, jak se mi ani nesnilo. V druhé části je daleko více akce a zvratů, takže se možná bude více líbit lidem, kteří si u první stěžovali, že je dlouhá, pomalá a nic se tam neděje. Ale neřekl bych, že je na místě filmy porovnávat, protože jsou dvě části jednoho celku. Dvojka sklízí ovoce, které jednička zasela a bez jedničky by tak nefungovala. Audiovizuální zpracování je epické, neuvěřitelné. Greig Fraser a Hanz Zimmer jsou bohové. Celý produkční tým je skvělý: herci, zvukaři, maskéři, kostyméři, výprava, postprodukce… Mám pocit, jako by se spojil tým nejlepších filmařů světa a pod Denisovým vedením vytvořili tohle dílo. Určitě doporučuji vidět film na pořádném plátně a s pořádným zvukem. Pro tohle jsou dělaná kina. Ještě to umocní ohromnou atmosféru filmu. Když už máte jít na něco do kina, nevím na co jiného, pokud tedy nemáte enormní odpor ke sci-fi. Nutno říct, že i druhá část se od knihy místy liší, některé, dle mě ne až tak důležité linky, chybí a určité části příběhu jsou zrychlené. Což asi trochu snižuje dramatičnost oněch momentů, ale ve filmu na to nebyl čas a neřekl bych, že by tři filmy fungovali lépe. Určitě se těším na director's cut. Lidem, co se filmy líbily, knihu doporučím, ale stále platí, že filmy jsou důstojnou a sakra povedenou adaptací. Duna není nejednoduší sledování, vyžaduje pozornost, ale když ji tomu dáte, dostanete úžasný, intenzivní zážitek. Nabízí hromadu hlubších filozofických i psychologických myšlenek a morálních dilemat, kdy není jasně správná možnost a podle našeho vlastního svědomí musíme říct, co je dle nás ta nejlepší a jestli si ji Paul vybral. Asi bych mohl pasát ještě dlouho. Jisté je však jedno. Tohle je zásadní přínos pro kinematografii. Podobné dílo jsme tu neměli už dlouho. Tohle není film roku, tohle je film dekády. ()

MickeyH.

3* jen díky audiovizuálu... příběh plytký a povrchní stejně jako charakteristika postav. Film samotný nenese žádnou hlavní myšlenku, která by diváka měla nadchnout. ()

mrclTV

Komu sa páčila prvá časť, bude sa mu páčiť aj druhá. Vileneuvovi ide karta, no trochu prekvapivo mi prvá hodina dych nevybila (ani zvyšok filmu vlastne), ale i tak sa mi každou ubehnutou minútou film páčil viac a viac. Konečne sme sa pozreli vo väčšej miere na Giedy Prime, krutý svet Harkonenovcov je vizuálne podmanivý a Austin Butler je presvedčivý nepriateľ, no nie nezabudnuteľný (niektorí novinári a ďalšie osoby zúčastňujúce sa VIP neverejných premietaní ho prirovnávali ku Antonovi Chirurgovi z No Country for Old Men či Ledgerovemu Jokerovi, ja by som sa pri chválach trochu krotil). Tí, čo sa vyžívajú v štýlových záberoch si prídu na svoje. Režisér vo filme opäť naservíroval viacero scén, pri ktorých si idete oči vyočit a keby bola možnosť v kine rýchleho rewindu o pár sekúnd dozadu, neváhal by som a pár doslova "obrazov" by som si pustil znova. No taktiež nám Denis naservíroval aj pomalé tempo a niekoľko (zbytočne) super spomalených záberov (našťastie, zdalo sa mi, že je ich trochu menej ako v prvej časti), no hyper aktívny jedinci zrejme budú v kine podriemkavať. Solídne kino. ()

Bublaga

Epic! Velký příběh podpořený dechberoucím vizuálnem. Vlastně nevím, co filmu vytknout. Leda snad to, že od dalšího pokračování nás budou dělit roky.  Vizuální efekty jsou tak propracované, až mě nutí přemýšlet, zda je všudypřítomný písek skutečný písek (natáčelo se na poušti u Abú Dhabí a v oblasti Měsíční údolí v Jordánsku) nebo je dodělaný.  A ty souboje! Předloha dává prostor technologiím i starému dobrému boji s dýkou v ruce. U nich ani nemrkáte a jen tajíte dech.  Celou dobu jsem jen doufala, že uvidím, jak z červa po jízdě sesedají. Nedočkala se. A taky jsem se těšila na Joshe Brolina, kterak v roli Gurneyho Hallecka více hrábne do strun balisety. Cítím se ochuzena!  Ale to jsou drobnůstky. Bulvy jsem na konci vylovila z krabice od popcornu a v tichosti odešla rozjímat nad tou impozantní podívanou! ()

ratpile

Proti tomuhle vypadají všechny ty Disney a Sony "blockbustery" jako nějaká debilní reklama dělaná postiženym brigádníkem v Gimpu. Naprosto čistá filmařina na vrcholu toho, co je dnes možné. Zhruba do 3/4 tempo podobné jedničce - tedy precizní, obrazově opojné vyprávění. Závěrečná půlhodina ale je pak intenzivní audiovizuální scifi porno, které nechá i zmlsaného současníka v kině opět žasnout. Možná jsou to post-katarzní hormony, ale větší zážitek jsem v kině neměl od Návratu krále. Asi pojedu na dovolenou někam do Tuniska. Chalamet perfektní. Tohle bylo jinde. A T M O S F E R A. UAAAA. ()

gidzitka

Dvojka je pro mě velké zklamání. Tam, kde jednička budovala atmosféru a vztahy mezi postavami, zde nastupuje pouze líbivý vizuál bez přesahu, hloubky a v jakési odlidštěnosti. Zkratkovitě nevypointované scény, nepropracované charaktery, fanatismus zabírající až příliš mnoho prostoru. Ne, ne, rozhodně to není žádná nadčasová klasika a rozhodně nový LOTR ve sci-fi hávu se nekoná... Vedle tohoto filmu je Lynchova verze naprostý majstrštyk. Schválně kolik scén vám zůstane v paměti? Mně asi ani jedna, bohužel, bohužel. ()

kubas369

11/10. ,,This is CINEMA" Jednu výtku bych ale měl klidně to mohlo být rozděleno na dva filmy. První by skončil vypitím prvotní vody a v druhé by byl víc prostoru na vše. ()

Joe16210

Po pravdě nevím, kdy jsem naposledy viděl takhle dobře udělaný film. Rozhodně ale doporučuji zhlédnout dvojku ideálně bezprostředně po první části, lépe to tak navazuje. Ačkoliv se mi občas stává, že mě delší filmy místy začnou nudit, tak v případě Duny to rozhodně neplatí. Udrží vás v napětí od začátku celých 2,5 hodiny a nepustí a sází před vás jedno překvapení za druhým a také plno dalších zvratů. Velice se povedlo i obsazení nových postav, hlavně imperátor Christophera Walkena nebo Feyd-Rautha Austina Butlera. A pozadu nezůstalo ani české znění. Tam zase chválím Jaroslava Satoranského a Anetu Krejčíkovou. Bravo, tohle se podařilo na plné čáře. ()

murkl

Viděl jsem Dunu s dabingem, který nebyl naštěstí příšerný. Skoro 3 hodiny utekly jako nic. Zatím co v knize se příběh odehrával asi během 3 let, filmová verze byla zkrácená a odehrává se mnohem rychleji. Konec byl velký SPEKTÁKL, bitvy, atomovky, obrovité písečné červy, ojeeeee. Hodně se odklonili od knižního konce a spoustu vnitřních dialogů museli vypustit aby to bylo vůbec zfilmovatelné. Velkolepý zážitek, si mi zdálo, že se každou chvílí rozpadne chodovské kino jak tam nešetřili s volumem. Bylo to perfektní? Ne. Bylo to nejlepší přijatelná varianta? Rozhodně.. ()

TOMEK17

10/10. Tohle bylo perfektní pokračování Denisova prvního dílu. Splnila všechny hlavní dějové body knihy a zároveň poskytla hvězdné výkony a vizuály, o kterých většina filmů jen sní. Tento film půjde dolů jako jeden z nejlepších ve sci-fi/fantasy a zaslouží si všechny ocenění, kterými bude oceněn. Po dlouhou dobu mě franšíza a jedinečný film uchvátil takovým způsobem. Tento příběh, tyto postavy, tato planeta, Duna, v mé mysli žije a žít bude. Udělali byste obrovskou chybu, kdybyste tento film neviděli v IMAX, protože vytvořené zvukové pasáže a soundtrack Hanse Zimmera jsou tak pohlcující, že máte pocit, že jste součástí každé scény. Tento film je mistrovským dílem ve všech aspektech. ()

DarweyD

Táhne se to hodně pomalu, ale poslední třetina filmu byl naprosto úžasnej filmovej zážitek. Proto mi srdce nedovolí dát míň než 4. Poprvé v životě se mi líbil T. Chalamet. 80% ()

matobystro

Metafilm rozkúskovaný na piesočné zrnká, ktorý exceluje v mixovaní filmovej formy a popieraní pútavého príbehu. Komplexný, aj keď stále je najzaujímavejšie to, čo je skryté pod povrchom. ()

MatyTM

Druhá Duna navázala na tu první na můj vkus v trochu moc zrychleném tempu. Krásně trpělivá a táhlá jednička, u které jsem se mohl a chtěl vžívat do atmosféry Arrakisu znovu a znovu, by se dala přirovnat k ladně příjemnému plachtění větroněm a výjimečně zapůsobila jako dohromady opravdu po všech stránkách na úrovni zpracované přivítání do univerza knih Franka Herberta. Dvojka oproti tomu po prvním zhlédnutí působila spíše jako přelet tryskáčem k třetímu dílu. Dějově byl film po uplynutí první třetiny dost svižný a vyžadoval až příliš pečlivé soustředění pro zachycení všech příběhových souvislostí. Rozvoj postav i způsob vyprávění se navíc mírně překlopil do trochu humornější, banálnější i akčnější roviny. Hůl jsem však nad pokračováním nezlomil a napodruhé se naladil na trochu zádumčivější sledování s odstupem od nedostatků, jež jsem vnímal napoprvé. A vyplatilo se. Vynikající A Time of Quiet Between the Storms Hanse Zimmera je vlastně už z názvu vodítkem k tomu, jak si užít i druhou část trochu poklidněji, zase se alespoň tu a tam nechat nést pomalým proudem krásně zabraných scén a ctnostným vyobrazením postav. Duna: Druhá část mi nakonec dala prostor si v myšlenkách dokreslit pocity, do nichž jsem se zababuchával dva roky zpátky u dílu prvního. Epičnost Arrakisu i na něm se odehrávajících událostí tam pořád je. Doufám v brzké pokračování, které nechť zase dorazí s trpělivějším tempem a zakončí sérii s grácií, jakou Villeneuve Duně umí dát. ()

Midar

Audiovizuálně dokonalá podívaná plná opulentních záběrů, zároveň však kostrbatě vystavěná báchorka nešikovně přeskakující v čase i ději – druhá část Duny sice nejspíše bude tou vůbec největší filmovou událostí tohoto roku, ani zdaleka ale nebude událostí nejlepší. Oproti pomalu plynoucí, vtahující, dechberoucí, ucelené a svým minimalismem naprosto dokonalé první části je totiž část druhá až příliš dopředu pádícím monstrem – obrovským a velkolepým, pocitově však prázdným a nesourodým. Villeneuve ani na poli 166 minut nestíhá všechny motivy, dějové linie a postavy ukočírovat, v důsledku čehož se mu s přibývající stopáží začne celý snímek mírně řečeno rozpadat. První polovinu nedokáže udržet pozornost na jedné ucelené dějové linii, v polovině druhé zase pro změnu pádí dopředu bez jakéhokoliv snahy o návaznost. Vývoj stávajících postav působí nezaslouženě, překvapivě a vytrženě z kontextu. Nové postavy naproti tomu nefungují vůbec. Villeneuve má nepopiratelný cit pro kamerové záběry i paletu barev a zcela očividně se vyžívá v precizní práci s audiovizuální stránkou snímku. Poprvé za svou kariéru ovšem fatálně selhává coby vypravěč. Druhá část Duny tak sice nabízí formálně dokonalou podívanou, s několika opravdu dechberoucími záběry (první jízda na červovi, vyhrocená promluva k fremenům). Oproti vtahující a semknuté první části ovšem působí jako neucelený spletenec různorodých dějových linek, jehož vyvrcholení nefunguje ani zdaleka tak efektivně, jak jsem si přál. Úspěch tomu samozřejmě pořád přeju, ten "hype" je ale přece jenom malinko přehnaný. ()

Picoun7

K první části Duny, kde jsem se taktéž objevil v kinosálu, jsem to měl prostě a jednoduše jinak. Vstupoval jsem totiž do téhle ornitoptéry, nadneseně řečeno -> levou novou, či objektivně řečeno, muselo si ve mně všechno patřičně sednout, bezpečně připoutat a následně ladně vzlétnout v této písečné bouři, kterou nám Denis naservíroval. Velký vděk a uvědomění přikládám tomu faktu, že jsem prostě k postavám již měl vybudovaný vztah, k dunovité planetě Arrakis jsem choval sympatie, tušil jsem, že mi levitující baron Harkonnen bude nahánět husí kůži a taktéž jsem se těšil na jízdy na několikasetmetrových červech, kdy bude burácet Zimmerova hudba a mně bude běhat mráz po zádech, při těchto audiovizuálních orgiích, a všechno tomu tak bylo. Ano, je to epické... Každý jeden z herců, tady hraje přesně to, co má v úloze. Kurevsky skvělý a děsivý "Elvis", který přebírá hlavní záparnou roli po Baronovi, kde mimochodem jeho černobílé představení prostě v člověku zanechá svou stopu. Paulova transformace, či cesta k proroctví, kde si nemohu odpustit zmínit paralelu k Hvězdným válkám a připodobnění k Anakinovi/Vaderovi a jeho přechodu na temnou stranu síly, sakra, průchod s kápí a následný proslov, to jsem si uchcával v sedadle... Bardem je zase takový Morfeus, no, viděl jsem tam toho dost, takže v tomhle nebudu pokračovat. Každopádně, je to prostě větší, kolosálnější, lépe odvyprávěné, přijde mi, že i více přehledné, k mému překvapení i dobře použitá linka humoru, která nepůsobí lacině. Nemohu dále souhlasit, že by se v poslední třetině někam spěchalo, naopak všechno dostalo ten správný čas, nebylo to natahované, zacílilo to tedy na správných místech ve správnou chvíli. Nekomplikovaně psáno, tohle je kinozážitek, za který se vyplatí vyhodit prachy. 90% ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (viac)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl