V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. (Continental film)

iXtr3m3

Po prvej projekcii musím žiaľ dať len štyri hviezdy, pretože za prvé, po poondenom ťažkom týždni v práci sa mi podarilo na pár minút zaspať, tak mi unikli určité spojitosti, za druhé, bolo to väčšie, veľkolepejšie, ale na prvý raz bolo toho snáď aj príliš, za tretie, z postavy Javiera Bardema urobila blbečka, ktorý dokonca pár krát vyvolal úsmev, čo sa mi k tomu fakt nehodilo, za štvrté, zasa sme dostali otvorený koniec. Ja nie som včerajší, viem, že sa debatuje o tretej časti, viem, čo by asi mala obsahovať, ale bral som to tak, že to bude nová kapitola a nie priame pokračovanie. Film je doslova monumentálny, epický, premakaný, takže predpokladám, že pri opakovanom zhliadnutí, kedy odstránim problém číslo jedna, tak pôjdem na plnú palbu, ale zatiaľ si to ponechávam takto. P.S. Scéna, kedy Paul prvý raz "osedlá" červa a to dokonca "deda červa" podľa smiešnych slovenských titulkov, tak to bolo doslova dychberúce a vrchol filmu, na ktorý všetci čakali. ()

Dallon

Neskutečný epos. Tady se nám tvoří další Sci-Fi spektákl téhle generace, a jsem vážně rád že jsem u toho mohl být. Jednička byla famózní předkrm. Krásně nám představila funkčnost samotného světa, planety, kultury a charaktery. Tohle hraje o dost víc na strunu akce a pompéznosti! Vizuál je samozřejmě fenomenální, střídají se tu pestré oranžové siluety a do toho i ponuré černobílé části které perfektně vynikají. Hudba je samozřejmě bezkonkurenční a je to pocta vůbec poslouchat. A herecké výkony asi není třeba hodnotit. Zároveň mám jeden jediný problém se samotným finálním soubojem. Je skvělý ale chybí mu prostě trochu build up a rázem by to bylo o něco silnější. Jinak je to ale parádička a držel sem se u toho zuby nehty. Abych to shrnul tak druhá Duna je naprosto fenomenální záležitost kterou by měl v kině vidět každý. Protože tady se tvoří další spektákl jako je Star Wars. Do třetího dílu si budu muset povinně načíst knihy a komiksy protože mě tenhle svět vážně pohltil. 9/10 ()

hEmy_

Duna 2 obsahuje několik monumentálních CGI scén a vícero okamžiků hlasitého dramatického dunění. Je proto právem považována za jeden z top 10 filmů všech dob. ()

see_sawandrew

Taky závidíte těm páprdům, kteří vás obtěžují vzpomínkami, jak tenkrát byli u kinopremiéry Jurskýho parku, Star Wars nebo třeba Pána prstenů? Mladá generace strikes back, volové. Za třicet let budeme všichni zasněně šišlat, že jsme tenkrát byli u toho, když v kinech zahřměli pouštní červi. 95% ()

bruceman7

Otázka je, zdali novou Dunu posuzovat vůči té původní, či to spíše brát jako remake a k původní nepřihlížet. Docela by mě zajímalo, nakolik měli scénáristé universum nastudované, protože dost věcí odpovídá, některé zase ne. No, ne nadarmo se o tomto díle říká, že ho je velice těžké převést do pár hodinové stopáže. Jsem moc zvědavý, kam se posune třetí díl, jelikož tak daleko původní zpracování nesahá. ()

Devadesát Dva

Cinema. Snad za nějaký čas budu schopen zartikulovat lépe, jak skvěle Duna postihuje nekonečný lidský konflikt a boj, mesiášství(!), korupci moci, život a tekutiny na poušti a že herecky byl na ní nejpůsobivější přese všechny stars, v interviews nejtišší, Javier Bardem, v rolí věřícího muže. Čtyři a půl, rád bych dal výše, protože ten film vyloženě nedělá jedinou věc špatně, ale... necítil jsem z toho tu ikoničnost (TDK - Joker). ()

Nassau

/+/I am Paul Muad'Dib Atreides, Duke of Arrakis. The Hand of God be my witness, I am the Voice from the Outer World! I will lead you to PARADISE! (8/10) ()

DavidS.

Audiovizuální uhrančivost, ale také problém s tempem...Pouštní preludium zdlouhavé a repetetivní, zatímco finále zkratkovité...Walkenův imperátor hluboko pod svým potenciálem...Nejlepší postava je pak vyšinutý Elvis... ()

666Carnage

Mohl bych o tom napsat hrozně dlouhý texty, jak jento skvělý. Jenže tohle musíte vidět (nejlépe IMAX) protože je to, tak skvěle natočený, že si občas myslíte, že na tom Arrakisu jste. Scenérie jsou nádherný, hudba úchvatná a všechno okolo proroka a mythologie Duny je tak zajímavý, že vůbec nechcete přestat koukat a obdivovat to. Villeneue je v tomhle opravu skvělý a já mu smekam. Za prvý chci třetí díl hned teď a za druhý konečně musím přečíst ty knížky, když se mi na ně práší v polici. 95% (hlavně za ten zážitek). ()

Dánek

Film mě po chvále ze všech stran trochu zklamal. Přišlo mi to moc dlouhé (místy jsem se trochu nudil a koukal na hodinky) a zároveň kdybych nečetl knížku, tak vlastně vůbec nepochopím děj. Rozhodně to není špatný film, ale aby to bylo v top 10 all time film - to fakt ne. Solidních 85% ()

Jane18CZ

Velké zklamání. První díl byl mnohem lepší. Druhá část je "příběhem bez duše". Žádné emoce, žádné napětí, hudba sice pěkná, ale chyběla jí hloubka. Nekonaly se žádné scény, kde by se tajil dech,nebo bych si říkala "wow"... a prosím vás, rozhodně to nesrovnávejte s bitvama z Pána prstenů... tohle Pánovi prstenů nesahá ani po kotníky... a žádná velkolepá závěrečná bitva se nekonala. ()

borec999

K prvej Dune som napísal, že pôsobí ako predjedlo ku kráľovskému hlavnému chodu, A toho som sa ja v dvojke nedočkal. Vizuálne je film krásny, nič pôsobivejšie natočené v kine tento rok neuvidím a je to blockbuster ako remeň. Duna 2 má bohatý dej a chce veľa ukázať a vysvetliť, no aj tak ma dosť času nudila. Možno preto, že som stále čakal kedy príde k veľkolepej akcii. V súčte s jednotkou: po 4 a pol hod. navňaďovania na niečo epické som dostal 10 minútový narýchlo odbitý záver (a to nielen z hľadiska akcie, ale i deja- veľa vecí akoby Villenueve zrazu nemal čas dovysvetliť a veľmi rýchlo ich preto uťal). Film mi tiež prišiel emočne prázdny a bolo mi jedno či Paul Atreides naplní svoj osud alebo zomrie. Čo by asi tak nemalo byť. Ako som už povedal, proti technickým kvalitám filmu, či hereckým výkonom (asi najnabušenejšie herecké obsadenie aké tento rok vo filme uvidíme) sa nedá namietať, no tieto aspekty ešte nie sú u mňa zárukou kvalitného filmového zážitku. Možno by bol prežitok väčší, keby som čítal knihu, možno nie som tak nadšený preto, že nie som zarytým sci fi fanúšikom. Realita ale je, že 91% na ČSFD mi príde úplne mimo a druhý krát by som si dvojku Duny už nepustil, keďže som sa pomerne dosť času nudil. Asi budem jediný, komu sa spätne jednotka páči viac... 60%. ()

M.Niccals

Já a pan Villeneuve si dlouhodobě velmi rozumíme v otázce, jak udělat audiovizuálně atraktivní a nepovrchní scifi film. Tohle byla laskomina na n-tou. ()

Zagros

Po třech letech jsem se konečně dočkal a filmové zpracování jedné z mých neoblíbenějších knih je komplet. Jak už naznačila první část, dílo se povedlo téměř dokonale, já byl po návštěvě kina nadšený a má mysl se přenesla na několik následujících dnů na Arakkis. :-) Pomalé tempo příběhu, dlouhé nájezdy kamery, klidné pohledy, komunikace beze slov, indoktrinace náboženstvím, nevyhnutelná svatá válka, … to všechno se mi moc líbilo. Navíc gradace některých okamžiků je přímo uchvacující. Konečně je v kinech výtečný film pro dospělé, kde nenajdete vtipy a hlášky pro dvanáctileté americké puberťáky! Asi dál nebudu chválit jednu složku za druhou. Denis Villeneuve zkrátka stvořil ucelený a funkční filmový svět, který má sílu diváka uhranout. Ač jsem si například některé postavy přestavoval jinak, tvůrci mě castingem i hereckými výkony nakonec přesvědčili. Mladé vycházející hvězdy Timothée Chalamet i Zendaya to daly skvěle a staří pardálové (Bardem, Broslin, Isaac, Bautista a Skarsgard) perfektně sekundovali. Tvůrcům rovněž odpouštím drobné změny v příběhu. Ve filmu má všechno smysl a myslím si, že mohou být spokojeni i fanoušci předlohy i diváci, kteří knihu nečetli. Nemám, co bych vyčet. Pětkrát bravo pro všechny tvůrce, a pokud se tvůrčí tým v tomhle složení vydá na další dobrodružství na Arrakis, budu se velmi těšit. ()

Elerrina

Villeneuve ctí předlohu - bohužel. Takže po dvou nekonečných hodinách pobíhání a postávání v písku (s několika prostřihy do černobílého Harkonerovic krematoria) naservíruje místo finále chaoticky snímaný zmatek, ve kterém už  skoro nic nedává smysl. ()

Chmur

První Duna mi přišla lepší. Ucelenější, bez hluchých míst, emocionálnější. U druhého dílu  mi bohužel úplně nesedlo tempo a dynamika vyprávění. Čas věnovaný začleňování Paula do skupinu Fremenů a jeho vnitřním pochybnostem mi přišel zbytečně dlouhý a utíkal hodně pomalu. Naopak střet s imperátorem působil příliš uspěchaně. Ve filmu jsou k vidění skvělé herecké výkony. Chalamet předvádí svůj standard, pro roli Muad'Diba se narodil. Mě však nejvíce zaujali Rebecca Ferguson a nový záporák Austin Butler. Pokaždé, když se objeví na scéně, tak jejich charisma dominuje. Nejslabším hereckým článkem mi přišla Zendaya. Na konci filmu, kdy má vyjádřit zklamanou ženu, působí spíše jako ublížené děcko. Nejsilnější stránkou filmu je dle očekávání audiovizuál. Nicméně v první části působil mnohem silněji. Možná je ale Duna 2 ten typ filmu, který si člověk vychutná pořádně až napodruhé. ()

Wally

Stejně jako u prvního dílu jsem čekal skvost, ale že to bude až tak dobré...mít k dispozici více hvězd, tak neváhám! Neuvěřitelná dokonalost! Tomuhle se říká audiovizuální orgie! ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (viac)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl