„Je to příběh o střetu hodnot, kdy rodině vezmou dítě kvůli nepatřičnému jménu,“ vysvětluje režisér Dan Wlodarczyk. Název minisérie odpovídá netradičnímu jménu dítěte, které trápí místní sociální pracovnice. Další příběhy alternativních rodin, převážně z přelomu milénia, byly často převyprávěny a upraveny médii. Série tak pokládá univerzální otázku – kde končí osobní svoboda člověka a kde začíná společenská norma? Dá se vůbec dnes žít mimo daný systém? (Febiofest)

mira007

Další z projektů Voyo, kde se potvrdili dvě věci: že producenti umějí vybrat téma, které nezůstane divákovi lhostejné a že je hrozně težké jakékoliv postavě fandit. Oproti Případu Roubal a Guru je tady plusem, že je výsledek lepší než člověk očekával - civilnější námět svým způsobem obyčejnější, ale dost silný. Začátek výborný, od třetího dílu stagnující a až poslední díl, který vezme do ruky Jitřní záře osobně a začne bojovat o svůj život je nejzajímavější, nejdojemnější a hlavně docela smutný. ()

Biousek

Po hodně dlouhé době česká tvorba, kterou jsem si užil. Bohužel to mělo své chyby. Líbila se mi snaha autorů k příběhu přistupovat s nadhledem a zbytečně nenavádět diváka ani jedním směrem. Nicméně “zlých” lidí okolo ústředního ezopáru bylo opravdu podivně hodně. Mít to o dva díly méně a lepší konec, tak bych se to nebál označit seriálovým počinem roku (českým samozřejmě). ()

Kingjiri

Tak tohle bylo silný kafe. Na rozdíl od ostatních jsem teda v drtivý většině případů pro ty eko-bio maníky pochopení fakt neměl. Lepší ztělesnění pokrytectví aby člověk pohledal. Myslej si, jak jsou nad zákonem, jak s tim všim vydrbaj, že jim nic nehrozí a pak se hrozně divěj, když na ně dojde. Jsou hrozně antisystémový a stát podle nich jenom utlačuje svobodu a je uplně k ničemu, ale peníze od státu jim nesmrděj (mimochodem super scéna se Zedníčkem v předposlednim dílu). Chtěj rodit doma bez jakýkoliv asistence, protože porodnice jsou fuj, ale při komplikacích při porodu by určitě neváhali zavolat rychlou a služby porodníků by najednou rádi využili. Jsou hrozně volnomyšlenkářský a svoboda je pro ně nade vše, ale vůbec jim nepřijde blbý, že chěj po svym dítěti, aby se staralo o ostatní sourozence a ještě je opatrovalo jako oko v hlavě. Stejně tak jde svoboda stranou, když cpou svym dětem svoje přesvědčení a běda, když jejich dítěti vyhovuje standardní konzumní svět. Osobně bych se hanbou propad, kdyby moje dítě uteklo do Klokánku s tim, že se tam má líp než doma. Ale nejspíwš tyhle exoti doteď nepochopili, proč se to vlastně stalo. Nicméně téma perfektně zvolený, filmařina nebo herecký výkony na skvělý úrovni a potěšila i hudba. Po dramaturgický a technický stránce teda super podívaná a to, že jsem dal projekci celý minisérie na jeden zátah mluví asi za vše, čtyři silnější hvězdy. ()

anitae

Je fajn žít odlišně, ale taky je super na to mít. Sousedi na vesnici dokáží být hnusní, mají strach z neznámého Chyběl mi konec a nějak jsem neměla komu fandit. ()

bearmeedek

Podání mě hodně překvapilo. Je dobře, že do příběhu dali spoustu pravdivých a podobných témat a přitom to nebylo nijak zahlcené a na škodu výsledného efektu. Zahlcené pouze lidskou blbostí a to docela dost. Hlavní mimozemšťani byli jasní, ale film nikomu nestraní a ukazuje lidskou hloupost na všech stranách. Oproti jiným, časově unaveným, divákům měla délka hodnotný význam. Pozvolné sledování života "v souladu s přírodou" a s osobní svobodou dávalo prostor k rovněž pozvolnému nasírání, které nemělo čas opadávat a mělo šanci vydržet i pár dní po skončení. Kratší verze by fakt byla povrchní a vyzněla by tak nějak "nijak". Nebudu rozebírat logiku svobodného naturálního života, který od nikoho nic nechce, ale jen do chvíle, než začne dupat nožkou a žádat sociální dávky, na které má přece nárok, a které zaplatí ti, kteří se chtějí podřizovat systému. I já na to rád platím daně. A ještě ke konci filmu. Nevím jaké gradování tam divák požaduje, možná popravu té dvojice, ale pro mě byl konec s vlastní volbou Jitřenky/Viktorky logický a také zadostiučiněním. ()

JohnZ87

V rámci české produkce je Jitřní záře silný nadprůměr a po vydařeném seriálu Chlap tu máme další výrazný počin. Stejně jako v Chlapovi i zde hraje roli výrazná tématická hudba a charismatické postavy. Tvůrci zůstali nestranní a protiklady "systém vs. alternativní způsob života" vykreslují nezaujatě, se všemi klady i zápory na obou stranách. Škoda trochu uspěchaného závěru. 80% ()

Coliseum

Je to děsně nekonzistentní a i když jde o silné téma a vůbec není špatně odehráno a nasnímáno, hodnocení mé je zaujaté, neboť k rodičům a jejich definici svobody chovám vtíravě nekrytou, proletářskou animozitu plebejce. A stejně tak k byrokratickému aparátu plnému nařízení, přiřazení, odrážek a podřádkovství. A i přes tu síru opravdu doporučuju, nepůjde o promarněný čas. ()

Arkagas1989

Jitřní záři jsem si pustila ze zvědavosti a po tom, co mi ji doporučilo víc lidí. Obecně nemám nic proti lidem, kteří žijí jinak - ale nic se nemá přehánět. Příběh Jitřenky, alias vymodlené dcery narozené kdesi v přírodě mi absolutně nevadil do doby, kdy se do toho začala motat sociálka (jak nemám ráda Žilkovou, tak tady zahrála skvěle). Kolotoč ohledně odebrání dítěte v 15 lidech a následné dopisy na ministerstvo atd. hezky přibližují jak se taková situace "řeší".Zoufalá matka a otec, až si člověk říká, jací jsou to chudáci, když Vám najednou dojde, že tohle všechno si způsobili svojí nepřizpůsobivostí sami - řekla bych blbostí, ale učitelka co má VŠ úplně blbá nebude.  A tak si každý musí udělat obrázek sám. Což je to, co na tomhle seriálu oceňuju nejvíc - nenutí Vám svůj názor, je zcela neutrální a jen ukazuje dva náhledy na věc.  Takže za tohle to má ode mě obrovskou poklonu, kor od platformy jakou je Voyo.  Co mi ale celou dobu vrtalo hlavou je to, jak to bylo ve skutečnosti s tím domem. Všichni jsme viděli, že ho asi těžko koupili, ale v seriálu ani zmínka. Trošku škoda, ale to už je jen moje rýpání.  Celkově jsem se nenudila a po dlouhé době jsem mrkla na něco jiného, než je produkce Netflixu a HBO, takže jsem si to i užila. Herecký výkony skvělý, nemám co dodat. Moje hodnocení: 8/10 ()

mig21

Hodní bio lidé versus zlí úředníci a sousedi. Casting sympaťáků do biorolí a nesympaťáků do rolí jejich antagonistů je prvoplánový. Seriál navíc trpí nevyrovnaným zvukem, takže chvíli neslyšitelné dialogy střídá hlasitá teskná hudba. Pozitivně hodnotím představitelky sedmileté a patnáctileté Záře. ()

elpin

Líbilo se mi zpracování i téma, méně už však obsah. Fandím všem, kdo chtějí věci dělat jinak a po svém. Pokud chce někdo žít ve shodě s přírodou, nechodit do práce a místo toho si obdělávat vlastní pole a dobytek a žít z toho, tak proč ne, ať tak klidně žije, ale (a to je velké ALE), nesmí to dělat na úkor druhých. Nemůžu nepracovat a neplatit daně a při tom chtít po státu peníze nebo bezplatnou lékařskou péči. Tak jako vše, i civilizace je něco za něco. Přišlo mi vtipné, jak si hlavní představitelka plánovala že bude mít spoustu dětí, tak jak to měli lidé dříve. Na co už ovšem zapomněla je, že spoustu dětí meli lidé dříve proto, že většina z nich se nedožila dospělého věku. Právě díky vyspělé civilizaci jakou dnes máme a jakou tak odmítají, se nemusíme o naše děti tak bát. ()

Elessar.

Zaujímavý počin o lazníkoch na prelome storočia. Teda... Počkať príbeh o meštiakoch ktorým moderný svet nesvedčí a rozhodnú sa nájsť nový domov kdesi v lone prírody. Príbeh podľa skutočnosti ukazuje, kde začína a kde končí sloboda. Svojho času pohol národom a osud Elišky Gai sa stal prudko medializovaný. ()

rigby

Příběh lidí, kteří nechtějí žít v tomto systému, mi byl velmi sympatický a blízký. že jim bude okolí házet klacky pod nohy, bylo víceméně jasné. Odebrání dítěte bylo nejdramatičtějším okamžikem celého seriálu. Pak už to jaksi nebylo ono a možná mohlo dojít k většímu krácení, klasický třídílný formát by asi stačil. Ačkoli natočeno velmi dobře. ()

Saxos

"To co děláne my, má také smysl". NjN má, ale pouze pro tebe. Když do toho kohokoliv navážíš, ano musí se zdůraznit fakt nutíš, je škoda, že nejsi Pátek u Robinsona. Pustý ostrov je pro tebe jak dělaný. Opravdu bych nechtěl zažít tohle dětství. Vlastně ve finále vzít dráhu před rodiči do DD Ani jeden z nich nehrábne, ale jsme všichni Happy. Bohužel to co po mě zůstane je ve společnosti nepoužitelné a i děcka z pasťáku mají náskok stovek bloků. Siečnu Jitřní záři jen politovat. Šestý, závěrečný díl je super a vše ukáže v pravém světle. Závěr: pro tento typ lidí 10x denně, pro ostatní stačí jednou. ()

zigy

veřejnost a úředníci versus rebelská rodiny - a můžete si vybrat, komu fandíte....každý má svou pravdu....hra na city skvěle zvládnutá.. ()

fafejt001

CELKOVĚ  musím  dát  čtyři . Dobré  téma , výkony  ovšem  ,  tak  nějak  průměrné  , ale  jinak  sousedi  vedle  nich ,  tedy  hlavních  postav   a  lidi  v  obci  dobře  ztvárněni . Silný  díl  byl  ten ,  jak  jí  odebírali  to  dítě .  Závěrečná  klapka  celého  miniseriálku  byla  podivná . No  co  už .  Asi  nevěděli  ,  jak  to  uzavřít .  Jinak  dobrý  seriálový  počin . ()

Nugat

Silný příběh, ale to zpracování... žijí s přírodou, ale jdou do lesa na zdravé dřevo / kdo se jim stará o zvířata, když jsou ve Španělsku / vyplácá barel vody na manželku a pak jí říká, ať ho polije / stavební povolení na čištění studny / nestárnou /  co babi s dědou / ani děti ve vsi s nimi nemluví? Je toho spousta, co mě rušilo... ()

Elisson

Príbeh o sympatickom, v tej dobe skoro úplne nepochopenom páre, dokonca na české seriálové pomery v prvých dieloch celkom dobre spracovaný, no celé to pokulháva v závere. Buď sa nemali držať reálnej situácie ohľadom dospievania dievčaťa, kvôli ktorého menu bol taký povyk, alebo to mali zapracovať lepšie. Záver je odfláknutý, rozvláčny a s ústrednou dvojicou sa ani poriadne nerozlúčime. Mohlo to pokojne skončiť pri ceste do Španielska s druhým dieťaťom.... alebo to mohol byť pekný dvojdielny film po hodine a pol... A k samotným osobám: Herci boli síce krajší a možno viac batikovaní ako ich predloha, ale pointa je jasná – keď sa chceš chovať prirodzene; keď nerozumieš byrokracii; keď chceš dať rovnako ako naši dávni predkovia dieťaťu meno s významom; nechceš do neho pichať sejrajt, nechať ho neefektívne učiť a vymývať mu mozog; chceš si pestovať a žiť v súlade s prírodou...máš prúser. V súčasnosti trošku menší ako vtedy, ale stále dosť veľký. A prečo? Lebo ľudia nechápu, lebo závidia, atď.....  Hej, boli na istú dobu na podpore (na konci filmu už toho naozaj veľa pestovali, chovali, vyrábali), ale preboha v našich štátoch, kde sa na každom rohu kradne, prepierajú sa eurofondy, kde sa privatizovalo, kde má slušný živnostník problém podnikať...to naozaj nepovažujem za nič strašné.... Našla som si na internete fotky skutočného miesta a vyzerá to tam na plnohodnotnú drinu, ktorú dobrovoľne podstupujú miesto toho, aby sedeli dakde za pokladňou, vo fabrike, či učili deti v škole nezmysly...lebo ich to baví... S dievčaťom to bolo o nezvládnutej puberte, čo je problémom i na dedine či vo veľkomeste....nepochopili isté súvislosti a mali príliš veľa detí a nerozložili vhodne pozornosť. Aspoň si z nich niekto môže vziať príklad. ()

Grázl83

Jedna asocialni rodina a tolik problémů. Seriál špatný není, ale je to dost rozvlekle a místy zase velký časový skok. Zkrátit na 3 díly a byla by to pecka. ()

Minisérie Jitřní záře startuje na Voyo

Minisérie Jitřní záře startuje na Voyo

10.06.2022

Rok 2022 je ve znamení originálních minisérií na Voyo. Poslední úspěch sklidil příběh Ivety Bartošové, od 10. června Voyo představí další dlouho očekáváný seriál. Minisérie Jitřní záře zobrazuje, jak… (viac)