castor

Dominantní motiv střetu člověka se systémem začíná (svou zajímavostí) krapet slábnout. Jitřenka do školy přeci jenom nastoupí, ale znamená to řadu problémů. Ty už s rodinou nechce mít starosta obce, zatímco mnohým místním rodina vymaňující se ze systému pořád leží v žaludku. A znovu v tom sehraje roli voda. Příběh v poměrně fajn podání pokračuje, „jejich“ svět vesměs stále působí opravdově, ale pak zase přijdou zkratkovitá jednání, ve kterých prostě chybí souvislosti. Pavla „zničehonic“ opouští rozpracovanou práci (grant) a nechá kolegyni na holičkách, její otec ztvárněný Pavlem Zedníčkem hrál dosud spíš roli usměrňovače emocí, zatímco zčistajasna přejde na opačnou stranu („Jenom ze sušenejch kopřiv nežijete, že jo? Žijete ze sociálních dávek!“). Je z toho jeden jediný větší spor, bezprostřední odjezd prarodičů a rozhodnutí, že rodina stráví Vánoce ve Španělsku. Starým brakem, který musel sežrat spoustu nafty (za spoustu peněz). A šup, máme tu rok 2017, kdy se ve Španělsku už o výrazně početnější rodinu zajímá policie. ()

Anet21

⚪Scenárista ústami Zedníčka konečne nadobudol trochu sebareflexie a nahlas povedal to, čo si mysleli už dávno všetci diváci. Je pekné byť nezávislý na systéme, ale potom jedine tak, že sa zrieknem aj podpory, akýchkoľvek soc. dávok a podobne a naozaj žijem ,,sám za seba." Paradoxné je, že postava svokra týmto monológom nadobudla viac-menej negatívny charakter.⚪Inak postava matky-učiteľky, ktorá nechápe (podľa záveru dielu), že musí dať dieťa do školy, pretože je to zákonná povinnosť (a odvezie ho niekam do preč) a aj po všetkých peripetiách znova robí to, čo predtým je naozaj na zamyslenie...⚪ ()

Dawe2

Jsem rád, že dědeček řekl nahlas to, na co jsem celou dobu já myslel. Že zneužívat systém se dá jen když do něj jiní blbci přispívají. Je to parazitování na úkor ostatních a to není věc se kterou se dá všeobecně souhlasit. Navíc lze provozovat jen v omezené míře, kdyby to udělal každý druhý, asi by to nemohlo fungovat. Tak asi tak. A navíc se ještě množí jako kobylky :-). ()

pupidup

trošku monotonní díl... dilema k zamyšlení... zda tento život je pro děti to pravé. Možná to ocení později... ale neměly by vyrůstat v izolaci od vnějšího světa. Jednodušší je rozhodovat o sobě.... o dětech... to už je složitější věc. ()