DaweForeman

Další z filmů točených podle skutečných událostí - tentokrát o hře Tetris, kterou vyvinul jeden človíček jen tak pro svojí zábavu a pak sdílel s lidmi ve svém okolí, až se stala virální. Jenže to má jeden docela podstatný problém - a to, že ten človíček je ze Sovětského svazu a lidi ze západu se snaží získat licencu na tuto hru a samozřejmě na tom co nejvíce vydělat. Tak začíná komplikovaná "hra" o to, kdo si nakonec bude mnít ruce a kdo ostrouhá. Když to budu brát životopisně, tak to celkem slušně zobrazuje jednotlivé události, ale bohužel to není zpracováno dost zajímavým způsobem jako v jiných životopisných filmech. Po zábavní stránce se toho tu člověk moc nedočká, protože to není tak zaměřeno, kdy začátek je celkem slušně nudný a to nejlepší začne až ke konci, kde už začíná být docela i nějaké to drama. Problémem tohoto počinu ale je to, že to bere jedtnotlivé situace strašně odlehčeně a možná trochu i komediálně, než aby to vedlo trochu v napjatější a vážnější atmosféře. Chápu, že se to snaží poukázat na to, kdo převeze toho druhého a proto je to vedeno v tomhle duchu, ale prostě mi tenhle styl úplně nesed a znám z jiných filmů, že se dá ona atmosféra zpracovat jinak a lépe. Sice to tu kritizuji, ale tu hlavní pointu tenhle film splňuje, kdy Vám uvede dané skutečnosti tak, abyste je pochopili a nebrali to jen jako dokument. Bohužel to ale nezvládá jít na okraj skutečnosti/zábavnosti. ()

hrumsrt

Samotná hra Tetris je nudná a vzrušení z toho, že se vám podaří konečně složit více než jedna lajna, aby vám kostiček ubylo, je nejvíce, co dostanete. Nevěřil jsem, že by filmová adaptace mohla představit něco více než nějaké ošemetnosti okolo vzniku jedné z nejkultovnějších her vůbec... Nicméně realita je taková, že tohle provedení je naprosto fantastické! Baví mě na tom hodně věcí snad vyjma slabšího úvodu, po kterém už ale všechno šlape, jak má... Fantastická retro stylizace se sympatickými dobovými kostýmy a především bombastický hudební playlist, to vše dělá za politického thrilleru z dob studené války prvotřídní zábavu.. Není to doba ve které chcete žít, ale děsně mě baví se na ni dívat.. Taron Edgerton je skvostný, snímek táhne v podstatě sám, a v duchu doufám, že si ten knírek už navždy nechá.. Ostatní postavy, především ty kladné, už tolik šarmu neposbíraly. Jak to nejprve střídá zábavnější scény s těmi dramatickými, tak postupně přejde v čirý thrilleroidní vabank. Svět, ve kterém se jeden prospěchář neustále cpe před druhého a všichni jsou ochotní obětovat všechno pro pár blikajících kostiček. Vrcholem asi bude automobilová honička v Moskvě, nicméně něco do sebe měl vlastně i každý podpis NDAčka. Je mi jasné, že Rusko je aktuálně všude na černé listině, ale ta jejich absurdní zemička má svoje kouzlo, které dodává záporným postavám ryzí hovadství. Miluji tyhle dobový, malinko ujetý ale neskutečně energický filmy, jakým Tetris minimálně v druhé polovině je. Stylizovaná retro jízda, která snad nezůstane v zapomnění, i kdyby jen jako žánrová adaptace studené války. 75% ()

Pete

Tato zábavná hříčka stojí především na hlavní postavě, která není ani příliš sympatická nebo výjimečná, ale je zahraná Egertonem tak energicky a s elánem, že spolehlivě utáhne celý film. Ten rozpadající se SSSR není úplně trefený, jistě to všechno bylo ještě daleko složitější, nicméně zjednodušení lze prominout, když z toho profituje svižné tempo a napínavé zvraty. Zamrzí přehršel obvyklých klišé, z nichž některá se mi zdála úplně zbytečná (agenti dementi, automobilová honička, zmeškané vystoupení dcery, atd.). Nakonec podle očekávání všechny kostičky zapadnou na své místo, a je z toho taková standardní pohodička, nic víc, nic míň. ()

marek29

Sakra to byl ale dobrej film! Napětí, vtip, téma videoher, souboj komunismu a zbytku světa.. Mám pokračovat? Ne, pusť si to raději! Za doporučení děkuji Pavlovi ;) ()

koty2201

Najviac si tento film užijú ľudia, ktorí sa aspoň okrajovo venujú hernej histórii alebo sa o ňu zaujímajú. Aj keď ktovie. Možno to zaujme nezainteresovaného z pohľadu fungovania Sovietskeho zväzu. A aj keď chápem, že ten film vyzerá bláznivo, tak veľa toho vymysleného nebolo a takto približne sa to naozaj odohralo. Samozrejme, že sú tu momenty pre nejakú dramatizáciu, pretože je to proste film a nie historická prednáška.  Ale je veľmi sviežo a pútavo natočený a príbeh naozaj pôsobí až neuveriteľne. Avšak, napísal ho život a ten vám občas prinesie nečakané útrapy. Taron Egerton podal veľmi slušný herecký výkon a toho bláznivého obchodníka s hernými licenciami som mu veril. Skutočným historickým postavám sa podaril na konci komunizmu v Rusku husársky kúsok. Ale poviem vám, že som bol celý čas v napätí aj napriek tomu, že viem ako to nakoniec celé dopadlo.  Len si to predstavte - americkí a britskí obchodníci v Sovietskom zväze uzatvárajú s Rusmi obchod, zatiaľ čo im ide po krku KGB a hrozili im prísne tresty. Atmosférou veľmi dobrý film, ktorý určite stojí za to. O hudbe ani nehovorím, pretože hity 80. rokov boli skvelo zvolené. Dokonca aj zasadenie do Ruska 80. rokov sa im podarilo natočiť celkom verne. Aj keď netuším kde presne sa to natáčalo.  Jedna z pár vecí, ktoré sa mi až tak nepáčili, tak je to, že niektoré dôležité fakty z histórie boli trochu uponáhľané a niektoré menej dôležité, príliš zdĺhavé. A ešte to občasné CGI, ktoré použili bolo miestami až nepríjemne umelé. Čo sa mi zase naopak dosť páčilo, tak bola občas tá pixelová štylizácia v niektorých scénach. Dosť zaujímavý nápad.  A to je asi všetko, takže ak niekoho takáto tématika zaujíma, určite môžem film smelo odporučiť. ()

George8

Vůbec jsem nic velkého neočekával a dostal jsem skvělou dobovou jízdu. Moskva plná komunistů, KGB, licence na tetris a hlavně Taron Egerton, jehož herecký počin byl naprosto fenomenální. Спасибо! 👋 ()

Mr.Ward

Tento film jsem trochu odkládal, protože mi produkce AppleTV+ nikdy úplně nesedla. Nakonec jsem byl situací “nemám si co pustit” dohnán k tomu, že jsem zapnul tohle. A TY VOLE!!! Ten film má všechno co má mít. Hru Tetris známe snad všichni a pozadí jejího vzniku a handrkování se o práva je zajímavější, než by se na první dobrou mohlo zdát. Tak napínavý a strhující film jsem vážně nečekal. Tohle bude dle mého jeden z nejlepších filmů roku, a já se nebojím ho doporučit opravdu všem. Stejně jako hra samotná je film návykový, a už v prvních minutách vtáhne a až do závěrečných titulků nepustí. ()

Solverino

Pro mě jednoznačně překvapení roku! Moc pěkně vizuálně udělané, super hudba, střih. Chápu naivní zkratky a neustálý komediální podtón, mě se to moc líbilo. Hodně dobré! :) ()

Coliseum

Osmibitová slast v rozlišení 160x144, kde ani precizní znalost C negarantuje zjištění, kdo že je tou větší sviní, zda politik východu, nebo byznysmen západu. A samozřejmě taky pop kulturní bakchická smršť a strašně moc vzpomínek na kostky o čtyřech dílcích, propojovací kabel mezi dvěma nemilosrdnými mašinami a líté boje na obrazovkách z tekutých krystalů...  ◙◙◙◙ ()

vvaalleerr

Je to AIR, ale o hrách/hernom priemysle. Hudba a kamera ma veľmi bavila. Tarona nevyhľadávam, ale tu bol skvelý. Neviem čo ďalej napísať, tak tu proste už len nechám hodnotenie. 10/10.  PS: využívanie a vyhrávanie sa s pixelmi bolo taktiež skvelé <3 ()

Recenzon

Na Tetris jsem se podíval, protože mě tři pazdráti poslední dobou k tomu uháněli, ale i tak musím říct, že je to sakra dobrý. Když jsem viděl prvních pár minut, tak jsem si myslel, že to je největší nuda na světě a radši bych se píchal vidličkou do paty než koukat na toto, ale zjistil jsem, že jsem se mýlil. Film je krásně natočen a má uvěřitelnou atmosféru, avšak nějak jsem nezaregistroval hudbu, jako kdyby tam nebyla (To je spíše mým mozkem hádám). Člověk se navíc něco menšího přiučil o historii her. (Film dávám do oblíbených, abych vyjádřil dvěma parchantům můj názor, že mít v oblíbených novější filmy není nic špatného a taky proto, že to je dobrý) ()

kubas369

9/10. Tenhle typ příběhu mám naivně rád. Příběh, kde ,,správňák" dokáže porazit Goliáše, kde lidé od kterých to nečekáte dokáží udělat správnou věc. Navíc je to podstatný kus videoherní i té reálné historie. Dobře to balancuje s nadsázkou, má to dobrou atmosféru, postavy i herce. Tohle se jablíčku hodně povedlo. ()

nula87

Popis stále ještě komunistického Ruska je zde dost naivní, a když to místy sklouzne k honičkám ála agent 007, tak mi to přišlo spíš už jen úsměvné. Ale jako věcný popis toho, jak se Sověti pokoušeli využít nápad jednoho obyčejného člověka, mi to přijde fajn. Protože co mají soudruzi nejraději, kromě maminky? Ano, jsou to valuty. 60% ()

mivr

Nečakane výborný film a pre mňa ešte silnejší zážitok ako fanúšik a zberateľ Nintenda. Som rád že vlastním prvý Game Boy a aj Tetris. Po tomto filme to budem vnímať všetko inak. No nič, idem sa aj ja zahrať Tetris :) ()

Facerr

Dalo se, ale za koule mě to fat nevzalo. Nicméně hezká ukázka Sovětského svazu jaký byl.... a vlastně asi pořád je, byť už jde jen o Rusko. ()

Dzoumen

Velice specifický film zaměřený na byznys. Film nabral dobrý tempo a veliké obrátky, drama se konali až do poslední chvíle. Za mě skvělý film. ()

smarkus

Normálne z toho urobili špionážnu drámu :D Film ma prekvapil a bavil ma až do konca. Podarený kúsok. Záverečná naháňačka v žiguláku fakt sci-fi. ()

wowylgu313

85-90% na hned! Pustit si to za týden ještě jednou tak to beztak skočí na těch 5 hvězd! Po dlouhé době jsem zase cítil absolutní spokojenost po shlédnutí filmu. Ta perfektně až neuvěřitelně vykreslená drsnost Ruska byla až neuvěřitelná. Tetris jsem hrál jako malej kluk ... Po shlédnutí tohoto díla se člověk zamyslí a říká si že to není snad ani možný že takovou blbost tvořil takhle dramatický příběh. Udržovalo to hladinu nervů tak jak by to u tohoto žánru mělo být. Část před koncem už úplně bublala a na úplném konci slza ukápla. Povedené, velmi. A ještě musím vyzdvihnout, herecké obsazení a herecké výkony tentokrát i vedlejších rolí. Doporučuji všem. ;-) ()

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024