Fabelmanovci je film inšpirovaný detstvom a dospievaním Stevena Spielberga. Rozpráva príbeh pohľadom mladého začínajúceho filmára Sammyho Fabelmana, ktorého filmy neovládateľne uhranú po tom, čo s rodičmi navštívi svoje prvé filmové predstavenie. Vyzbrojený kamerou začne doma Sammy natáčať vlastné filmy, pričom ho jeho umelecky nadaná mama srdečne podporuje. Sammy na tejto životnej ceste odhaľuje kúzlo kinematografie ale aj rodinné tajmostvá. (Forum Film SK)

fabecc1222

Spielberg jinak jak ho známe a přece přesně tak, jak ho známe. Pryč jsou velké osudové scény a revoluční trikové momenty, které divákům vyráželi dech. Steven se vrací ke svým životním kořenům, a servíruje komorní rodinný příběh. Ano, rodina je často typickým prvkem Spielbergových filmů, a možná i díky vlastním životním zážítkům tomu tak je. Fabelmanovi jsou natáčeny s nezvyklým citem, takovým citem, který už dnes filmaři příliš často neukazují, a dost možná za toto citlivé provedení mohou i ony vlastní životní zkušenosti, které Spielberg do filmu přenesl. Do budoucna bych klidně uvítal víc takových filmů, prostě jen tak ze života, s přesným hereckým obsazením a scénářem tzv. od srdce. ()

Marrdaa

Tenhle film nikoho nemůže urazit. Neskutečně jemné nuance a um Stevena Spielberga v jednom skoro autobiografickém snímku, ve kterém se dají najít všechny emoce, na které jsme od téhle legendy zvyklí. Michelle Williams hraje na Oscara (to si zapamatujte) a Paul Dano opět ukazuje že je křížencem Tin Tina a Miro Žbirky. ()

drackula

Steven Spielberg natočil film pre fanúšikov filmu. Vyjadril v ňom svoju lásku k tomuto médiu a čo pre neho film už od detstva znamenal. Fabelmans samozrejme fungujú aj ako skvelá rodinná dráma, ale keďže ide o Spielberga, všetko je prepojené s kamerou. Pre mňa ide o najsilnejší kino zážitok roka a jeden z top filmov za rok 2022. 100% Cinemacity Aupark ()

Honzox

Tenhle zprostředkovaný pohled do Spielbergova dospívání a začínání s filmařinou se opravdu hodně povedl. Užíval jsem si každý záběr a každou část Samova příběhu, prožíval jsem každou nástrahu jeho rodinného života. To, jak Spielberg dokáže v relativně obyčejném prostředí vykouzlit krásné a dechberoucí záběry mě i nadále fascinuje. Závěr filmu už mě pak jen utvrdil v tom, že si pětihvězdičkové hodnocení zaslouží (a nemám na mysli jen skvělé Lynchovo cameo). Už dlouho jsem z kina neodcházel s přiblblým úsměvem projevujícím absolutní spokojenost. Zároveň bych doporučil si ještě před tímhle filmem pustit pro trochu kontextu dokument Spielberg. ()

vyfuk

Spielberg ukazuje, že po všech Indianech atd. umí natočit i citlivý film, který dokáže reflektovat současní témata i odvěká, stále nevyřešená. Skvělé intimní spojitosti se super herci a atmosférou. V něčem nechcete, aby to skončilo. Finále si zasloužilo Lynč(e). ()

blackJag

"SVŮJ ŽIVOT NEDLUŽÍŠ NIKOMU." Kdo by to Spielbergovi nepřál, všechno si zrekapitulovat, nahlédnout na své vzpomínky tak trochu z jiného úhlu, někdy třeba i s vyšší mírou přísnosti (máma to schytává naplno, Williamsová ji portrétuje skoro nesnesitelně a těžko věřit, že to nebyl pokyn), jindy smířlivěji. Myslím, že to klaplo, skoro až obdivuhodně hladce, i když na druhou stranu, čemu se vlastně divím? Kdo jiný by pro takovou látku byl tím nejpovolanějším, než sám Spielberg :-) Když film končil, bylo mi líto, že pro léta úspěchu nebyl vyčleněn třeba druhý díl :-) Já bych si ho dal hned! 80% ()

zigíš

Když už vnímáme Spielberga jako tu neomylnou instanci rodinné zábavy, je myšlenka natočit rodinný film o své rodině sázkou na jistotu. Intimní, civilní skvěle napsaný. Cinefilní je spíše background než samotné vyprávění a kupodivu to vůbec nevadí. Těch drobných narážek na notoricky známé snímky je dostatek a zároveň nepůsobí rušivě. Takový malý citlivý film o dospívání. Po obludně afektovaném Babylonu balzám na duši. P.S. Lynchovo cameo (!) perfektní :) ()

blackkocour

Že je Štefán [sorry; vím že to nemáš rád..] bezpochyby nejlepší režisér své doby, nadčasový tvůrce, a kreativní počinista různých žánrových odvětví, a mistr svého oboru je pravda, a velký palec hore jeho dosavadní práci, ale Fabelmanovi se hodí jen na Oskary, což je fakt. To můžete vidět podle návštěvnosti kin. Ale tak není se čemu divit, Spielbergovi to je fakt na kahánku, jestli mu film vydělá, nebo jestli je dostatečně vyvážený pro širší masu lidí, kteří u filmu nepotřebuji dvakrát moc hloubat do vnitra režisérovi duše. Štefánik si točí filmy čistě už jen pro sebe, a o sobě. Non-oficiální čistokrevní biopic Stevena Spielberga to sice není, ale každému to snad musí dojít. Ano, je to precizní, natolik přehnaně milé, jak pedofil ve zmrzlinářské dodávce, ale jinak to nemá čím přispět.. cinefilní zážitek? Pokud jste se narodili před 10.000 a.b. y.o. lety, tak určitě. ()

Soweek

Rukopisem i kamerou to je klasický Spielberg, takže ho zbožňuje, tak nešlápne vedle, ale jinak je to bohužel hrozně nudné a skoro až moc pohádkové. ()

OughJay

Poslední dobou dostává celá řada filmařů od studií prostředky na to, aby se ohlédli za svojí kariérou, svýma kořenama, případně aby zrealizovali svoje vysněný projekty: Cuarón (Roma), Fincher (Mank), Iñárritu (Bardo), Mendes (Empire of Light) atd. Teď se mezi ně zařadil i Spielberg - natočil film o tom, jak se (zřejmě) dostal k filmařině. No a hádejte, kdo z výše jmenovaných to zvládnul bez ztráty kytičky... Fablemanům se nedá vytknout skoro nic. Možná námět? Protože pravda, kdyby seděl na režisérský stoličce kdokoliv jinej, asi bych se vůbec neobtěžoval to pouštět. Natočit všední věci tak citlivě a poutavě ale asi umí fakt jen on... Burt Fabelman: "We've gone too far in our story to actually say 'the end'." ()

Maynard.

Kdo by neměl rád Spielberga, musel by být snad blázen. Ano,, natočil mraky filmu a ne všechny sou uplná topovka, kokonce bych řekl, že se tam najde i pár srágor, ale o to nejde. Tenhle týpek udělal pro lidstvo tolik dobrých věcí, že jen málokdo mu může konkurovat. Je to mistr vypravěč, jednoznačně. Jak jjinak si vysvětluju, že by mě bavil 2,5 film, kterej jen nahlíží do zákulisí jedný famílie? Strašně moc si přeju, aby se natočilo pokračování, kde by se divák podíval i pod pokličku všech těch geniálních filmů, který udělal. Za mě topovky - Ready player one, Indiana jones, Zachraňte vojína Ryana, Minority report, Jurskej park, sakra tenhle rejže je prostě výbornej! ()

sedm.1

Budu brutální, ale pro mě Fabelmanovi představují jen nekonečných stopadesát minut dlouhé nudy. Je sice pěkné, že si Spielberg tímto filmem splnil jakýsi svůj sen, nicméně při jeho výrobě evidentně nemyslel na diváka a radost tak tímto výtvorem udělal v podstatě asi jen sám sobě a pak možná ještě pár vlezprdelkům, respektive nesoudným uctívačům jeho předešlé tvorby, kteří budou oslavovat i sebevětší hovno, co vytvoří, nicméně já jsem přesvědčen, že zbytek si z tohoto snímku prostě nemůže odnést příliš pozitivních dojmů. Já tu samozřejmě nehodlám nikoho přesvědčovat, že se filmařsky nejedná o vyspělé a profesionálně zpracované filmové dílo, můj problém s Fabelmanovi ovšem spočívá ve vážně výrazné nezáživnosti a nevýraznosti, minimálně tedy co se samotného příběhu týče. Atmosféra, výprava, či vizuální podoba filmu, to vše je očekávaně na vysoké úrovni, já tu ale především očekával silné, emoční drama, úzce propojené se světem filmu, ve výsledku jsem se ovšem dočkal jen mdlého vyprávění o divné, disfunkční rodině, s naprosto nezajímavými postavami a s propojením s filmařinou vážně spíš jen okrajový způsobem, z čehož je pak tedy opravdu cítit, že tvůrci k této látce přistupovali s láskou a citem, nicméně přenést tyto dojmy na mě se jim nepovedlo vůbec. Když už jsem jinak zmínil postavy, tak se samozřejmě musím vyjádřit i k jejich představitelům, a ani v tomto ohledu to není vůbec žádná hitparáda, a hlavně Michelle Williams mě bude jak svým výkonem, tak především vzhledem strašit ve snech ještě asi hodně dlouho.  Já jsem zkrátka od Fabelmanových čekal silný filmový požitek, dostalo se mi ovšem prakticky pravého opaku, a musím tak jen zopakovat, po filmařské stránce je to určitě bez diskuzí OK, po stránce zážitkové je to ale nepříjemná, táááááhlá bída. ()

Torimmer

Život zachycený Spielbergovýma filmovýma očima má i přes všechny výtky prostě svoje vzácné kouzlo. On to má prostě hezké. Furt poctivá filmařina, stojící na základních tématech, ne příliš komplikovaná a spektakulární a přeefektovaná, jak to člověk v dnešní době u filmů vídá. Ale nebylo moc emocí, což je hodně zvláštní u takového filmu od takového režiséra. Něco bylo samozřejmě hodně dojemné, ale zdaleka ne moc, vzhledem k blízkosti, jakou Spielberg k filmu má. A všechno je tak doslovné, vyřčené do puntíku. ()

wooozie

Kdo miluje filmařinu, bude milovat i Fabelmanovi. Spielberg stále ve vynikající formě, přičemž není asi velkým překvapením, že jestli měl někdo odvyprávět jeho životní příběh, tak to mohl být jedině on sám. Nádherný, citlivý, vtipný a místy dojemný snímek, který bezpochyby patří mezi nejlepší snímky roku. Až Spielberg jednou ukončí kariéru, tak si každý při sledování tohoto filmu (a při vzpomínce na všechny jeho filmové hity) odpoví, jestli to všechno za to stálo. ()

borec999

Po technickej stránke solídne natočený film s pár momentami, v ktorých sa potrvdzuje, že Spielberg vie do filmu nenútene prepašovať veľa citu a ľudskosti. Ale inak je príbeh o malom a neskôr dospievajúcom Sammym Fabelmanovi aka Stevenovi Spielbergovi, ktorý už od mala miluje film a jeho tvorbu (jedny z mála zaujímavých pasáží) vcelku nuda. Rodinná linka (nefunkčné manželstvo) je tuctová a dejovo film ponúka pre diváka pri dĺžke 2 a pol hodín zúfalo málo. No a téma lásky k filmu a ku kinematografii tiež nie je predaná extra pútavo (nedávny Babylon to zvládol omnoho lepšie). Ďalšia z typických Oscaroviek, pri ktorých uznávam že film je natočený kvalitne, ale pre bežného diváka bude poväčšine nudný a veľmi zdĺhavý. 40% ()

Zagros

Námět mě zaujal a hodně jsem se těšil. Byl jsem velmi zvědavý, jak se s tím jeden z nejznámějších světových režisérů popere. Přeci jen točit vlastní autobiografii není jednoduché. Popravdě… moc jsem se nebavil. Není to vůbec špatný film, po řemeslné stránce se takřka nedá nic vytknout. Je vidět, že tvůrci jsou mistři svého řemesla. Nicméně příběhově a způsobem vyprávění mi to nesedlo. Sledovat lehce vyšinutou rodinu mě nebavilo. Bláznivá matka mě vytáčela už od začátku a rodinný přítel Beny mi šel na nervy od prvního záběru. Chápu, že vliv rodiny na každého je obrovský a z velké části utváří naši bytost. Přesto mě rodinné terapie prostřednictvím plátna v tomhle filmu nebavily. Čekal jsem více okouzlení filmem, více samotné tvorby prvních snímků, více inspirace, klidně více vnitřních myšlenek a motivací… Ano, občas to tam bylo (první návštěva kiny, první film se skauty). Bohužel zmíněná rodinná terapie převládala. Místo ní bych uvítal třeba i další rozvoj režisérské kariéry, například první opravdový film, první úspěch. Možná byla chyba v mém očekávání, každopádně jsou pro mě Fabelmanovi jen průměrným snímkem o dětství a mládí jednoho geniálního režiséra. Docela by mě zajímalo hodnocení většiny diváků, kdyby to nebyla přiznaná autobiografie Steven Spielberga. Myslím si, že hodnocení je často vylepšeno právě kvůli jeho osobě a jako pocta k jeho dosavadnímu dílu. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům