Asteroid City by bolo úplne nezaujímavým miestom na mape, keby ho pred rokmi nezasiahol meteorit, ktorý doň vyhĺbil dieru. Neďaleko vzniklo bizarné mestečko, kde sa pravidelne stretávajú výnimoční mladí ľudia a ich rodičia, aby si porovnali sily, zabavili sa a uistili, že vo svojej genialite nie sú sami. Odtrhnutie od každodennej reality oceňuje pomerne čerstvý vdovec so štyrmi výnimočnými deťmi a svokrom, ktorý si na neho ešte nezvykol. Podobne aj filmová hviezda Midge Campbellová, ktorej geniálna dcéra má väčšie sebavedomie ako ona sama. Aj ostatní účastníci sú svojím spôsobom veľmi jedineční a do púšte prišli s nadšením a túžbou po dobrodružstve. Práve takéto stretnutie by stačilo na to, aby si Asteroid City zaslúžilo zvýšenú pozornosť. Mesto sa dostane na titulky novín po celom svete vďaka “blízkemu stretnutiu tretieho druhu”, ktoré sa uskutoční počas podujatia. A kým sa podarí zistiť, čo sa vlastne stalo, musia tu všetci zostať a nevedomky nadviazať vzťahy rôzneho druhu. (Cinemart SK)

Hall900

Stále po tajmu tak trochu doufám že Wes Anderson pouze naházel do automatu na pozemky příliš drobných a musel tak vydělat své peníze zpátky.  Not. Ale kdyby byl Wes o dvacet let mladší,  my byly o dvacet let mladší, tenhle svět o dvacet let mladší, pořád by byla šance že to večer někoho potěší v nějakém filmovém klubu kdesi v televizi . Ale takhle fakt ne . I když teď jsem zvědav na jeho další počin.  Třeba mu do té doby dojde o čem měl být tento film .P.S. šíleně přebarvený vizuál měl bejt asi retro..  Ale upřímně kdo ví.  Who cares . ..Půjdu najít nějaký automat na promrhané minuty života u tohohle filmu . ()

rashnomon

21.6.2023 Tohle, jak je známo, byla obrovská premiéra a zažít Andersona v kině, na velkým plátně, byl pro mě ten moment. Jelikož jsem se na tento film třepala už dobrý půlrok, měla jsem vysoká očekávání a musím uznat, že byla naplněna. Anderson, jako u všech jeho filmů, používá jeho legendární rukopis, který se skládá z nejviditelnějších prvků jako npř. barevnost, forma vyprávění, paralely, švenky apod. Tento příběh byl velmi čistý a vázaný. Ze začátku jsme mohli vidět ve formátu 4:3 černobílou scénu, odehrávající se v inscenovaném zákulisí za hrou „Asteroid City”. Hned ze začátku jsme pomocí této scény byli uvedeni do tématu a příběhu a později i vysvětleni, že se děj odehrává v 50. letech. Toť okamžitě začalo dávat smysl s černobílou, která pořád byla populární v této éře.Samotný film, představující nám již zmíněnou hru je zbarven do stereotypu 50. – 60. let, čímž myslím pestrá zbarvení. Když už jsem zmiňovala stereotyp těchto let, v němž se snímek odehrává, nesměly chybět ani kostýmy, které byly naprosto příznivé období a to i samotná zjednodušená, ale detailní mizanscéna, obsahující pestré tvary a teplé barvy. Takže tu ani neabsentuje typická barevná paleta Andersona, kterou lze spatřit npř. ve Francouzské depeši (střídání monochromu s teplými nažloutlými barvami). Barva monochromu nebyla vybledlá, jako u již zmiňované Francouzské depeše, ale spíše noir. Zpět k formě vyprávění. Jak bylo zmiňováno, byly jsme uvítaní z inscenovaného zákulisí a bylo nám vysvětleno, že tento film bude rozdělen do tří aktů, mezi nimiž se nám budou prolínat scény, které dovysvětlují dynamiky mezi postavami nebo slouží i jako expozice daných postav. Máme tu hlavního vypravěče, který je umístěn v pravo dole jako npř. u filmů pro němé diváky. Všechny monochromní pasáže obsahují dominantní užití světel. Kdykoliv se nám mění pasáž na samotnou filmovou scénu, mění se i samozřejmě (jak je u Andersona zvykem) formát na širokoúhlý. I když to obsahuje očekávaný rukopis Andersona, tak to mile překvapilo evolucí jeho typického stylu, který působí čím více čistější, co se týče vizuálu, ale i formy a vykládání příběhu. Též překvapil obsahem, který byl překvapující pro Andersonovu tvorbu (všichni asi tušíme, že mám na mysli mimozemšťana…). Anderson tu dokázal vmísit mnoho komičnosti, která mě bavila od začátku až do konce. Jak od mimozemšťana, tak i po různé dynamiky mezi postavami apod. Všechny postavy se lišili, ale měli něco stejného a to bylo nadšení pro vědu, astronomii a hvězdy (u Midge Campbell trošku z jiného hlediska…). Toto tvrzení dokázalo vytvořit naprosto nevídané dynamiky a vztahy mezi různými postavami. Jak jsem zmiňovala, věda o vesmíru, hlavní téma Asteroid City. Samozřejmě snímek obsahoval i dost mluveného slova, které se ale z 80% skládalo z odborných a velmi rychle sdělených vět o vědě, což doplňovalo komičnost filmu, jelikož to působilo lehce „stupidně” v pozitivním slova smyslu. Vše samozřejmě dávalo smysl, co bylo řečeno, ale kontextově vůbec ne a to tomu dodalo šmrnc. Jelikož toto byla úžasná Scalní předpremiéra, chtěla bych alespoň lehce uvést dění a děj, který tam vlastně ani není! Je to všechno hra a není to reálné. To se dozvídáme z černobílých pasáží. V průběhu nás tedy provádějí touto hrou barevné pasáže, které nám předvedou postavy, město a jeho „historii”. Následně se dozvídáme kousky mozaik z různých zájezdů, či uvíznutí našich postav.Každá rodina či zájezd mají svůj prostor, který se poté smixuje do jednoho. Tato, doslovně, díra světa, je najednou obohacena o různé typy znalců a hvězd. Předávají ceny mladým vědcům a následně se dívají na hvězdy, když, v ten okamžik, nám nad nimi přistane mimozemšťan, nejkomičtější část celého díla, a připraví vesničku o jedinou věc, která je dělá nějak zajímavou (alespoň pocitově) a to je jejich malý asteroid. Vlastně se to ani nadále nijak neřeší, jen jsou všichni uvězněni pod karanténou a jejich vztahy a různé situace se nadále vyvíjejí. Pak přiletí zpět a doslova jim ho vrátí jen k tomu s různými klikyháky. Tento děj nám obohacují scény z inscenovaného zákulisí.Samozřejmě v celém filmu nemohou chybět různé švenky, na které je Robert Yeoman specialista.Všechno nám to končí epilogem, který je naprosto stejný, jako úplný začátek, až na to, že už z vesničky odjíždí. () (menej) (viac)

Raziel811

Opět se jedná o nezaměnitelný vizuál, nezvyklý druh vyprávění s velkou účastí větších či menších hvězd. Tedy veskrze klasický snímek Wese Andersona, na který musíte mít vyloženě chuť. Neříkám, že je to veledílo, ale za pár let se na to opět rád podívám. Avšak Grandhotel Budapest je vypravěčsky i příběhově dále nepřekonaný. ()

nudlis

Já nevim. Na jednu stranu mi šílený Andersonovy nápady a styl docela vyhovujou, na druhou stranu jsem u tohohle dílka neudržel pozornost po celou dobu a vlastně jsem to dokoukal jen proto, abych viděl jak to dopadne. Ale cca od půlky filmu už tak nějak bez zájmu. Grandhotel byl podobně ujetej, ale bavil mě celou dobu. ()

jerisno

Nový Andersonův snímek pro mě představuje na tisíc kousků rozbitou třpytivou vázu, kterou jsem se snažil pracně slepit dohromady, ale stejně jsem se občas ztrácel a netušil, jak dál. Musím vrchovatě ocenit minimalistické kulisy a exteriéry, kouzelnou barevnost jednotlivých scén i vcelku nabušené personální obsazení. Potěší Jason Schwartzman, skvělý kliďas s dýmkou a zdrženlivý Tom Hanks, stejně tak i Scarlett, ať už v plné parádě, nebo přírodně v odrazu zrcadla (byla-li to ona?!). Kouzelné je tvrdohlavé trio holčiček i skupinka mladých vědeckých "mimoňů". A stydlivý mimozemšťan také nemá chybu. Takoví by sem mohli někdy přiletět a trochu to tady srovnat do latě. Tu rozbitou vázu jsem nakonec slepil, jen si nejsem jistý, zda je vše správně na svém místě. Každopádně na Grandhotel Budapešť to nemá. Ten je neodiskutovatelně pětihvězdičkový. Tady jsem jednu musel ubrat. Přesto dobrá práce, pane Andersone. ()

Pompeius

Francouzská depeše jako pocta novinařině a ztracené kouzelné Francii dekád minulých byla okouzlující a zábavná. Asteroid City jako pocta sladkým a pulpovým padesátým bohužel nefunguje. Je to jen přehlídka obrázků s perfektní kompozicí, ale bez ducha a zábavy. Druhý plán v podobě divadelního tvůrčího procesu to celé jen zbytečně komplikuje a činí ještě nudnějším. ()

rinnovka

Nejlepší scéna s přistáním mimozemštanů, kterou jsem kdy viděla. Fakt. Zabila nadlouho. Asteroid city není další Grandhotel Budapešt, má v sobě prostě to "něco", ale jinak . Napoprvé se to nedá pojmenovat ani úplně pochopit. Ale co, Anderson je "bud a nebo", nic mezi tím. Když ho miluješ, není co řešit. Ten mimozemštan nemá chybu! ()

flyer.nick

Herecký koncert v Andersonově standartu. Ono je to krásné, ale je to krásné pořád stejně, jako kdyby malíř pořád kreslil ten stejný obraz, nikdy by nepřišel s něčím novým. Tady mne ale proti jiným jeho filmům nezaujal hlavně příběh, asi jsem čekal nějakou větší pecku a zábavu. ()

Mrsina

S prominutím jeden z nejhorších filmů, jaký jsem kdy za poslední dobu vidět. Jediné pozitivum jsou kulisy a celkově retro barevný vizuál. Jinak je to opravdu nezábavné, nezažívné, nezajímavé, hloupé, bez špetky výpovědní hodnoty. Mimozemšťan je už jen naprostým výsměchem. Ihned po zhlédnutí si nepamatuji jméno jediné postavy, či nějaký další rozhovor. Vlastně jediné, co mi utkvělo v paměti, je Tom Hank a jeho kecy ohledně zahrábání jeho mrtvé dcery. Všechny tady tyhle slavné herecké tváře a jména tady účinkovaly jen z důvodu přitáhnout pozornost, protože jinak absolutně z herectví nepředvedly vůbec nic. Možná tedy jen snad svůj charakter, že jim nevadí se objevit v totálním propadáku, a dokážou si díky tomu ze sebe udělat srandu. Jestli celý film měl být satira nebo metafora na něco jiného, to jsem nepoznal. Jestli to měl být čistý bizár, to se mu povedlo. ()

naytsirk

Ani celý vagon populárních a super herců nezachrání nezáživnou a pro mě děsně nudnou podívanou... A to mám Andesonův styl rád... Ale tady už to bylo moc... ()

malyLibor

Ta hvězdička je za Scarlett. Půl hodinu jsem čekal, kdy se objeví něco vtipného a další hodinu jsem přemýšlel, jestli to fakt bude taková kravina až do konce. Byla. ()

Stepan.Frank

Wes Anderson je bezpochyby talentovaný režisér, jeho tvorba se mi ovšem málo kdy trefí do vkusu. Na jeho novém snímku, Asteroid City, mě hodně baví zasazení a jednoduché provedení kulis, naprosto fenomenální cast a poněkud zvláštní meta-způsob, jakým děj vypraví. Jakožto celek mě tento snímek ovšem minul a spíše jsem se kochal unikátním zpracováním a pěknými záběry, než abych si odnesl nějakou komplexní myšlenku či téma. ()

jara12

Wes Anderson je dosti specifický režisér a jeho filmy se nemusí líbit každému. Dokonalá symetrie, rychlé a chytré dialogy a naprosto dechberoucí cast herců jsou všechno slovní spojení jak popsat tvorbu již zmíněného umělce, který přichází se svým dalším dílem. Městečko uprostřed pouště kam kdysi dopadnul meteorit je místem, kde se celý snímek odehrává. Geniálně napsané postavy vstupují na scénu a jsou svědky nevídaných událostí. Barvy jsou někdy až moc syté a některé objekty působí dosti uměle. Většinou filmy od Andersona mají skrytý význam a s klidem můžu říct, že tento není výjimkou. Jen se mi napoprvé nepodařilo najít odpověď. ()

Lukango

Režiséra znám, filmy taky, ale kromě Grandhotelu Budapešť, který jsem před pár lety viděl, jsem od něj nic neviděl a to je veliká chyba. Tím, že Andersona nemám stoprocentně přečteného se podepsalo na mém názoru na tento film. Začnu s viditelnými prvky jako je příjemně laděná hudba, krásná kamera, roztomile stupidní filtr či perfektní výprava. Máme tu klasicky, jako tomu bylo v Grandhotelu Budapešť kulometnou palbu áčkových herců, kteří vědí, že pro Oscara si nejdou, ale role si užívají jen jak to je možné. Celý příběh je jednoduchý jako facka a je příjemného jej sledovat, ale osobně ty bezduché dialogy mírně nudily, ale to jak už vím, je Andersonův styl. Anderson má svůj styl humoru, který ne rozesměje, ale spíše se pousmějete. Celkově se jedná o dobrý a vypravěčsky originální film, který bohužel, jak už jsem zmínil, nedokážu zatím zcela ocenit. Známka: 6/10 ()

MarekTulen

Film, který si každý pustí jen kvůli tomu castingu, není dobrý ale ani nutně špatný. Má zajímavý nápad a zajímavé provedení s pár dobrými momenty, ale takhle nadupaný casting bych hodil radši do mnohem lepšího filmu. Jednoduše taková podprůměrná jednorázovka, u které jsem necítil nic speciálního. ()

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

13.01.2024

Ačkoliv zatím poslední celovečerní snímek Wese Andersona, komedie Asteroid City z loňského roku, patří k o něco rozporuplněji přijatým dílům tohoto svébytného režiséra, oblíbený hollywoodský tvůrce s… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

12. Filmový víkend ČSFD (4.-6. srpna)

12. Filmový víkend ČSFD (4.-6. srpna)

27.06.2023

Drazí filmoví fanoušci, rádi bychom vás pozvali na již 12. ročník Filmového víkendu ČSFD, který se letos uskuteční od pátku do neděle 4. - 6. srpna na už tradiční lokaci čerstvě zrekonstruovaného… (viac)

Art Film Fest 2023

Art Film Fest 2023

16.06.2023

29. ročník festivalu Art Film Fest sa bude konať v dňoch 16. – 23. júna 2023 v Košiciach. Art Film Fest vo svojom programe ponúka mnohostranný priestor pre prezentáciu diel najnovšej svetovej… (viac)