Asteroid City by bolo úplne nezaujímavým miestom na mape, keby ho pred rokmi nezasiahol meteorit, ktorý doň vyhĺbil dieru. Neďaleko vzniklo bizarné mestečko, kde sa pravidelne stretávajú výnimoční mladí ľudia a ich rodičia, aby si porovnali sily, zabavili sa a uistili, že vo svojej genialite nie sú sami. Odtrhnutie od každodennej reality oceňuje pomerne čerstvý vdovec so štyrmi výnimočnými deťmi a svokrom, ktorý si na neho ešte nezvykol. Podobne aj filmová hviezda Midge Campbellová, ktorej geniálna dcéra má väčšie sebavedomie ako ona sama. Aj ostatní účastníci sú svojím spôsobom veľmi jedineční a do púšte prišli s nadšením a túžbou po dobrodružstve. Práve takéto stretnutie by stačilo na to, aby si Asteroid City zaslúžilo zvýšenú pozornosť. Mesto sa dostane na titulky novín po celom svete vďaka “blízkemu stretnutiu tretieho druhu”, ktoré sa uskutoční počas podujatia. A kým sa podarí zistiť, čo sa vlastne stalo, musia tu všetci zostať a nevedomky nadviazať vzťahy rôzneho druhu. (Cinemart SK)

quip

Lepsi a pristupnejsi nez Jodorowskeho Svata hora a pritom je to tematicky / messagi stejnej film. Ma moderni publikum ale bude lepe pusobit Asteroid City, ktere prinasi i modernejsi a prijemnejsi zazitek. Zazitek na 4 *, ale nejak si to ve me dneska fakt sedlo a tedy * 5. ()

kukkik

Nudná, zbytečně dlouhá samoúčelná umělecká hovadina, čistě forma bez obsahu, která působí, jakoby si ji účinkující herci natočili sami pro sebe. Koláž nepropojených scének beze smyslu, prakticky asi jenom jakási forma hereckého cvičení? Pro běžného, neakademického diváka, který nehodlá film zdlouhavě studovat a obdivovat nejspíš kvalitní výkony filmaře, herců, maskérů a tak dále ale každopádně ztráta času. 1/5 ()

Fediak22

Vo filme „Asteroid City“, od renomovaného režiséra Wesa Andersona, možno identifikovať všetky charakteristické atribúty, ktoré sú inherentné jeho tvorbe – presná kompozícia, stop-motion animácia a epizodický naratívny prístup. Napriek tomu, že tieto aspekty v predchádzajúcich filmoch ako „Grandhotel Budapešť“ alebo „Francúzska depeša“ pôsobili perfektne, v prípade Asteroid City ich efektivita nevykazuje rovnakú presvedčivosť. Toto nijako neznižuje hodnotu Andersonovej nepretržitej originality a faktu, že napriek jeho výrazne unikátnemu štýlu, jeho tvorba neupadá do stagnácie a s každým novým filmom posúva svoje hranice. Anderson skúma spektrum fascinujúcich tém a jeho koncept integrácie divadla a filmu je výnimočný. Aj napriek istým nedostatkom predstavuje tento film vysokokvalitné dielo, ktoré, ako každé Andersonovo dielo, prináša do popredia dôležité otázky prostredníctvom jeho hravej a originálnej metódy. Anderson iniciuje diskusiu o paralelách medzi smrťou a extraterestriálnym životom, konceptmi, ktoré môžu pre niektorých pôsobiť ako nesúrodé. A jednako film indikuje, že obe tieto témy sú výsostne existenčné. Smrť je fundamentálnym prírodným aspektom ľudskosti, rovnako ako je realita našej existencie na Zemi, ktorá je len fragmentom nekonečného vesmíru. Tieto dve axiómy vyvolávajú v ľudskom vnímaní koncept viery, ktorý je významným pilierom filmu. Ako už Kierkegaard vysvetľoval, človek nemôže uveriť, pokiaľ vo vnútri nedosiahne stav presvedčenia. Film rovnako prináša zaujímavú analogickú metaforu: „Nemôžeš sa zobudiť, ak nezaspíš“. Asteroid City je nepochybne kinematografickým dielom, ktoré si zaslúži značnú pozornosť najmä od verných priaznivcov Wesa Andersona. A predsa, pre tých, ktorí sa neplne identifikujú s jeho jedinečným štýlom a estetikou, paradoxne, film môže pôsobiť menej „andersonovsky“ v porovnaní s ostatnými jeho dielami. Tento fakt ho činí atraktívnym aj pre tých, ktorí sa do teraz na Andersonove filmy pozerali skôr s nepriaznivými pocitmi. Z tohto dôvodu môže tento film ponúknuť hlbšie zblíženie s Andersonovým rukopisom pre tých, kto sa s ním doteraz stotožniť nedokázali. Napriek určitej nedokonalosti, Asteroid City nesklame v poskytovaní príjemných filmových zážitkov, prináša radosť, a s istotou dokáže vyčarovať dobrú náladu. V konečnom dôsledku je možné, že práve tento film sa môže páčiť tým, ktorí jeho iné filmy nijako zvlášť neobľubovali a naopak sklamať fanúšikov jeho predchádzajúcich prác. ()

mira.l odpad!

To je naprosto nekoukatelná píčovina!!!! Tu snůšku nesmyslných, nesouvislých keců a obrazů jsem vydržel asi 40 minut. Pak to šlo okamžitě z disku pryč. To, že to po celou dobu vypadá, jako když se kouká na vyšisovanou nebo přeexponovanou fotku, to už je jen taková třešinka na dortu. ()

DanMac

Dúfam, že sa Wes do najbližších filmov spamätá a potlačí nutkanie vymyslieť postavy pre všetky svoje herecké stálice, nebude sa spoliehať čisto na svoju genialitu a prizve si k sebe nejakého dramaturga, ktorý by mu pomohol usporiadať príbeh do koherentného celku, no a samozrejme, že prestane posúvať meta rovinu každého svojho filmu do neznesiteľných rozmerov. Inak z toho bude len další Asteroid City, výpravou a výtvarným spracovaním nádherný (tak ako to už však býva zvykom) zlepenec obrovského množstva nápadov a charakterov, ktorý zráža dole nepochopiteľným spôsobom absentujúca dramaturgia, kvôli ktorej film často drhne a pôsobí maximálne nesústredeným dojdom. Zamrzí aj nedostatok vynikajúcej Desplatovej hudby. Verím, že ešte dostaneme niekedy niečo ako Grandhotel Budapešť a nie ďalší The French Dispatch alebo Asteroid City. 6/10 ()

šakal007

Už dlouho jsem se tak nepobavil! Divadlo na stříbrném plátně. USA 50. let. Hérečky. Mimozemšťani. Atomová bomba. Crazy texty. Léto. Absurdno. To všechno je Asteroid City. Dal bych 3 ½ ⭐, kdyby to šlo. ()

RAFT

A tenhle film to bylo co .Děs a bída .Tolik hercekých obsazení ve filmu to asi nezahrání.Letos stěma filmama velká bída,samé propadáky.Aneb jak by řekl Postránecký : chce se mi zvracet. 30% ()

mac000

Ke konci se děj trochu rozjíždí, ale na lepší hodnocení to nestačí. Mistr se nám nějak opakuje. A jako obvykle řada známých herců (Jeff Goldblum, Margot Robbie), tu má  jenom krátké "štěky"(můžete si dělat čárky, kolik jich poznáte... ) ()

Tarhiel

Už úvodná scéna, kedy po púšti cestuje vlak, kde vezú úplne všetko - od áut, cez pomaranče až po jadernú hlavicu s nápisom "neodpalujte bez súhlasu prezidenta," vám dáva najavo, že toto bude rovnako hravo-potrhlý film, ako čokoľvek od Wesa Andersona. Ak sa Vám páčil Grandhotel Budapešt alebo Francúzska depeša, tu neprehlúpite, ale tentokrát to malo slabšiu poslednú tretinu a záver. ()

Uesbe

SPOILER  :  Áno, nápad to bol pošahaný, no v tomto filme je skoro všetko, čo milujem : roadrunner, mid-century v Amerike, vedci, púšť, sympatickí ufóni, uveriteľné charaktery. ()

Mkartaylas56

Asteroid City bych za sebe vystihl tak, že jde o další poctivý kousek Wese Andersona, který ale nenabízí příliš navíc. U jeho předchozích (mnou dosud viděných) filmů jsem si totiž vždy dokázal najít nějaké téma, zasazení či vizuální nápad, který by mi byl buďto blízký nebo by byl obzvlášť zajímavý ke sledování. A bohužel tady mě Wes se svým prolínáním dvou rovin příběhu moc neoslovil a ta černobílá linka z divadelního prostředí mě svým vyzněním a podobou minula. Naopak jsem si vždy říkal, ať už jsme zase zpět v pestrobarevném Asteroid City, ve kterém jsem si alespoň nacházel ty nejtypičtější prvky z režisérovy dílny. Je to škoda, protože i humor je tu povedený, spousta bizarních momentek tu rovněž nechybí a obecně nejde o vůbec špatný film. Jenom vím, že má Wes Anderson na víc a proto se přikláním k průměrnějšímu hodnocení. ()

TOMEK17

7,5/10. "Asteroid City" Wese Andersona je hvězdná komedie s působivým hereckým obsazením podpořeným opravdu solidním kusem scénáře. Andersonův film lze zařadit mezi jedinečnější komedie vydané letos s velkým důrazem na metanarativní rámování a chytré dialogy evokující nejrůznější filozofická témata a existenciální otázky o životě ve vesmíru. Obsazení filmu není nic menšího než brilantní, kde každý herec zvládá svou roli zahrát na výbornou. Stejně jako u jiných Andersonových režijních počinů, svérázný bezcitný humor filmů jako „Asteroid City“ se nemusí líbit každému a kromě motivů, které by vedly k zamyšlení, se pod jeho vnějškem nezdá být moc skutečného děje, a proto se někteří možná od Andersonova filmu odejdou a nebudou se cítit zcela spokojeni s jeho závěrem. To znamená, že film si stále zaslouží uznání za své nádherně vypadající vizuály, kde kulisy použité pro fiktivní venkovské město Asteroid City vypadají esteticky a dokonale odrážejí jevištní svět filmu. Celkově vzato, "Asteroid City" stojí za vyzkoušení a kvalifikuje se jako další solidní přírůstek do filmografie Wese Andersona. ()

RigorMortis

Krásne, možno až neprirodzene farebné prostredie fiktívneho mestečka kdesi v americkej púšti s hromadou plochých postáv bez duše, zato s hubou plnou kvetnatých dialógov, ktoré častokrát nikam nevedú. Najotravnejšie pôsobili tri dcéry toho vojnového fotografa, každá na facku. Veľa známych tvárí v upútavke vo mne vzbudilo záujem, len neviem, či nie prehnaný. Ako satira súčasnej spoločnosti se vším všudy prostredníctvom rozprávača je to ale dobre zvládnuté. Môj prvý Anderson, takže zatiaľ nemám s čím porovnávať. ()

Paatej

Wesovu poetiku mám docela rád, ikdyž přiznávám, že jsem zdaleka neviděl všechny jeho filmy. Asteroid city na mě ale působí až moc epizodicky a spíš jako slepenina milých pastelem obarvených dialogů, než jako koherentní příběh s jakoukoliv pointou. Roztomilé, ale po dni se vám vyšumí z hlavy, což je i kvůli několika hereckým výkonům (Jason Schwartzman) ohromná škoda. Hodně slabé 3 hvězdy. ()

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

13.01.2024

Ačkoliv zatím poslední celovečerní snímek Wese Andersona, komedie Asteroid City z loňského roku, patří k o něco rozporuplněji přijatým dílům tohoto svébytného režiséra, oblíbený hollywoodský tvůrce s… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

12. Filmový víkend ČSFD (4.-6. srpna)

12. Filmový víkend ČSFD (4.-6. srpna)

27.06.2023

Drazí filmoví fanoušci, rádi bychom vás pozvali na již 12. ročník Filmového víkendu ČSFD, který se letos uskuteční od pátku do neděle 4. - 6. srpna na už tradiční lokaci čerstvě zrekonstruovaného… (viac)

Art Film Fest 2023

Art Film Fest 2023

16.06.2023

29. ročník festivalu Art Film Fest sa bude konať v dňoch 16. – 23. júna 2023 v Košiciach. Art Film Fest vo svojom programe ponúka mnohostranný priestor pre prezentáciu diel najnovšej svetovej… (viac)