Malebnou českou krajinou prechádza motoráčik. Ľudia vo vnútri sedia, rozprávajú sa, alebo naopak mlčia, pokukujú z okien alebo pospávajú. Vlak sa náhle pokazí a strojvodca Miloš musí vystúpiť z vlaku, aby poruchu napravil. Vlak stojaci v miernom spáde sa však samovoľne rozbehne späť do východiskovej stanice a vydesenému Milošovi nezostáva nič iné, len sa poklusom vydať za ním. Cestujúci ocenia, že zase idú, ale čoskoro si uvedomia, že zlým smerom. Hlasno protestujú a dožadujú sa informácií. Kabína rušňovodiča je nepriedušne uzavretá a nikto sa spoza dverí neozýva. Medzi cestujúcimi sa šíria prvé ataky paniky – že by to bol únos, pomsta alebo úplné zlyhanie systému? Kontakt s okolím prostredníctvom mobilných telefónov zlyháva a nepomáha ani zúfalý krik z okien. Cestujúci pomocou brutálnych prostriedkov a poľovníckej pušky otvoria dvere oboch kabín strojvodcu, ale dosiahnu iba potvrdenie svojich najhorších očakávaní, a to – že motoráčik nikto neriadi… (Cinemart SK)

zdepapepa

Těch pár přirovnání v komentářích k filmu Kameňák si myslím, že je trefných, jen s tím rozdílem, že tady to funguje a v Kameňáku ne. Nebo minimálně to bylo tak zvláštní, že jsem se neodtrhl od obrazovky. Je také vidět vliv filmu Vlastníci - i tady máme občas až karikatury postav (na všech místech na spektru), ovšem je to všechno takové zábavné, low stakes. I tady také platí, nebo spíš se VYplatí pustit si film někdy znovu. Člověk si může pozorně prohlédnout celou trať a několik scén dává podruhé větší smysl. Naopak některé scény moc smysl nedávají, zejména chování lidí v krizi a některá dost hloupá pomýlení. Všechno ostatní je sranda, zejména drobné detaily typu funebrákova rozbití 4. stěny nebo líbajících se policistů ale i věci přítomné celým filmem jako sarkasmus od Jany Plodkové nebo kluk vševěd. ()

Paxxx.cz

Situační komedie plná absurdit a vtipných momentů natočená na základě skutečné až těžko uvěřitelné události. Pár vtipků se zde skutečně povedlo, nektěré postavy zahrány skutečně skvěle, ale místy humor trošku ujížděl (na můj vkus) do rovin trapnosti. Vlastníci se mi zkrátka líbili ještě o level více, přesto docela spokojenost a víc takových filmů prosím, obzvláště v české tvorbě...65%. ()

Praxis

Panoptikum postaviček, které se ve vlaku vyskytují. Ujetý styl, podařené hlášky. Jo, tohle by šlo, ale na druhou stranu bych asi místy ubral v některých bizarních scénách. 65% ()

ArsenalEagle

Mimořádná událost je skromná, ale hravá komedie, která, co do situací přímo souvisejících s vlakem funguje vážně dobře. Scény mimo motoráček (hejtman, zrzci v zrzavym autě...) jsou zbytečné a z velké části by se bez nich film bez potíží obešel a 80 minutová stopáž by tak více odpovídala reálným 15 minutám "hrůzy a zoufalství". Cestující jsou směsicí nejroztodivnějších (ale zas né tolik reálu vzdálených) existencí a pospojování příběhu s dalšími mimořádnými událostmi, jako jsou dnes již legendární bába pod kořenem nebo pseudoterorista Balda, mě vážně bavilo. Podobně jako Vlastníci tak i zde téměř divadelní formát konverzační komedie funguje, jen to chce zredukovat zbytečné. Na české poměry ale zase jednou něco svěžího, díky čemuž mi dnes cesta Českými drahami příjemně utekla. ()

Bordoshut

Recenze na český film Mimořádná událost: Film sází z 99 % na humor a různé vtipné scénky, některé tam jsou vyloženě jen pro to, aby byly vtipné, bez toho že by jakkoli posouvaly děj. Proto je váš divácký zážitek fatálně ovlivněn (a možná i poznamenám) tím, jestli s tvůrci sdílíte společný smysl pro humor, což zase souvisí s tím, kolik vám je let. Podle mě ideální věk pro to, abyste si film užili, je někde mezi 30 a 60 lety. Jestli máte rádi pubertální humor, zajděte radši na Spider-Mana. Tomuhle věkovému rozsahu taky odpovídali diváci, co byli v sálu se mnou, a že se chechtali. Zajímavé bylo, že v různé chvíle se smích ozýval z různých míst, takže si na tom asi každý najde to své. Já nicméně do hodnocení počítám i to, že všechny postavy byly vysoce stereotypní, až za hranicí únosnosti, lezlo mi to na nervy. V závěru Mimořádná událost vyznívá bohužel velmi nicotně, nikoli mimořádně. Celou dobu se schylovalo k domnělému střetu s teroristy, způsob, jakým to tvůrci vyřešili, zamrzí – ačkoliv chápu, že to byla jakási součást humoru. 60 % ()

Pierre

Když Jiří Havelka před třemi lety pustil do českých kin Vlastníci, byla to vážně mimořádná událost a stvořil novodobý progresivní hit a mimochodem moji velkou lásku mezi (ne)jen českými komediemi obecně. Miluju to.  Tohle už je jen událost (:D). Ale asi bych se měl od srovnávání oprostit, protože i když i Mimořádná událost staví několik různých charakterů do uzavřeného prostoru a sází na jejich vzájemné dialogy, je překvapivé, jak je prostě jiná. Tohle  už je spíše prostě jen absurdní komedie. Je tady třeba velká sháňka po mobilu a až se nechce věřit, že by nikdo z cestujících neměl u sebe v dnešní době fungující mobil (hlavně ti mladící z kapely.) Ale pořád jsem se fakt skvěle bavil.  Jenovéfa Boková a Robert Mikluš  mě  teda baví snad v každém filmu, kde je vidím a zde jsem si to jenom potvrdil. Snad budou mít v budoucnu štěstí na role. Překvapivě to je jenom ze začátku  tentokrát více divadelně tužší (což je překvapivé, když Mimořádná událost tentokrát nemá žádnou divadelní verzi.), ale na konec se to rozjede i do docela epických momentů (:D)  a uteče to, jak nic. Nejlepší momenty příjdou, když se začne  ve druhé půlce  propojovat vlaková, politická a mediální linka. Vybírání volebního sloganu by byla teda skvělá skeč  i samostatně.:D  Dojde i na legendární Bábu pod kořenem (jako vyznavač televizního bizáru cením), červený svetr a zběsilé covidové  tiskovky (:D), takže bezva.   Ale já se stejně rozloučím po Vlastnicku, sorry. Snad to bude podle stanov.:D  Nashledanou.:D  P.S:  Vlastně: . ♪Mohamedán mlatí křestana, stejně si pak dají frťána.  ()

Tereza_T

Ta paninka v modrém kostýmku nemůže být ani za nic přítelkyní paní Zdeny, prove me wrong. Film mi přišel milej a klidně bych si ho pustila znovu, necítila jsem u něj ten pro některé české komedie typický pocit trapnosti. Bohužel na Vlastníky, který jsem si čirou náhodou oprášila nedávno to vtipem nedostačuje. Vlastníci na mě působili dojmem chytré improvizace, a to Mimořádná událost nemá. Co Mimořádná událost má je pár typických Čechů v typickém českém vlaku pojížděcí typickou českou malebnou krajinou. Ve vlaku nechybí řízky v chlebu, tuzemák, matka s nechtěným děckem na krku, rasistickej děda, trampové, důchodkyně s názorem na všechno, malej Sheldon Cooper, „dnešní mládež“, pán z pohřebního ústavu a papoušek. Jasný vzorek české společnosti. Samotný fakt, že se tahle skupinka ve skutečnosti potkala ve vlaku v roce 2019 mi přijde na tomhle celém to nejúsměvnější a jen to potvrzuje, že náš domácí bizárek nemá hranic. Jelen s malorážkou a český atentátník mě pobavili a celou dobu jsem už jen čekala až někdo začne hrát na bubínek štěně. ()

blackrain

Jednoduchá jednohubka. Pěkně poskladáné charaktery postav, přesto člověk netuší, co se jim v hlavě zrovna urodí. Bylo moc příjemné zase po nějaké době vidět v televizi Moroslavu Pleštilovou. Jaroslav plesl tomu nasadil korunu, ale v dobrém slova smyslu. Jako bakalářský příběh by to bylo přímo perfektní. ()

gogos

Skvělá konverzačka s dobrým obsazením a skvěle sepsanými charaktery, které prezentují jednu perlu za druhou. Film odsýpá a nemá prakticky slabšá místa. Výborný koncept zasazený do netradičního prostředí baví a nezklame... ()

topi

První polovina je výborná sranda, dobrý vtípky a narážky. Potom se začne děj vrstvit a zbytečně ubírá tah na branku, vyprávění se štěpí a rozpadá do vícero elementů, zkrátka přestává držet pohromadě jak tomu bylo v úvodní půlhodině. Přesto stojí za to film vidět, naposledy jsem podobnou situaci, co se zčásti také odehrává ve vlaku, viděl v Kalamitě Věry Chytilové (podobná je i hudba). Jana Plodková a Jenovéfa Boková excelují, ostatní bizarní postavy pobavily taktéž. Film tedy lehce nadhodnotím. ()

slunicko2

Ano, takhle to v naší české kotlině vedeme, přátelé. 1)  Film si dělá legraci z katastrofických snímků o úniku a přežití v uzavřeném prostoru. Dělá si ji tak nějak po česku s řádnou dávkou satiry._____ 2)  Jak je u Havelky obvyklé, film obsahuje jemný humor chvilkami střídaný zajímavými absurdními situacemi._____ 3)  Dialogům a hláškám nijak neubírá na působivosti, že pracují převážně se stereotypy a že jsou místy prvoplánové. Jsou vtipné, a to se počítá._____ 4)  Snímek nabízí typicky české prostředí, kde nic nefunguje._____ 5)  Psychologicky nepříliš složité postavy jsou jen náčrty, ale velice přesné, odkoukané ze života._____ 6)  Vadilo mi nevyrovnané tempo, chvílemi trochu nuda. Rovněž politická satira byla už nadbytečná, plně by postačovalo ponorkoidní prostředí železničního vagónu._____ 7)  Námět sliboval více, než se divákovi dostalo. Ale i tak vznikl zajímavý a především vtipný snímek o stavu české duše. ()

salalala

Takhle to dopadá, když má tvůrce hrozně moc inspirace a pokusí se to nacpat do jednoho filmu. Jiří Havelka je nepochybně inteligentní člověk, protože je znát, že má cit pro kompozici jednotlivých záběrů, umí vymyslet zajímavý a relativně vtipný příběh a nemá potřeby se prvoplánově vnucovat divákům. Jenomže doplácí na to, že motivů má v Mimořádné události přespříliš, vrší jednu scénku za druhou, aniž by je byl schopen nějak propojit. Dost často se uchyluje k těm nejjednodušším stereotypům a klišé, která jsou až otravná, nikdy je ale nedokáže moc někam dovést. Dá se rozumět tomu, že na malém prostoru chtěl zachytit co nejvíc lidských vlastností, moc se mu to ale nepodařilo, protože všechny zvraty jsou tak nějak očekávané a opět tu chybí postava, která by byla ve své podstatě normální, racionálně uvažující a nepodléhala předsudkům. Atmosféru snímku pak výrazně narušuje politická rovina, která je zhola zbytečná, působí jen jako laciná parodie na nejvyšší vládní činitele (červený svetr) a absolutně nic z ní nevyplyne. Nejvíce pak funguje kritika mediálního světa a sociálních sítí, ta je ale zase nedotažená a dost povrchní. Z hvězdného ansámblu nejvíc upoutají Igor Chmela, Jenovéfa Boková a úchvatně slizký Jaroslav Plesl, jehož inspirace Kopfrkinglem je ale opět příliš tlačená a trochu prvoplánová. Mimořádná událost rozhodně není špatný film, u kterého je diváku stydno, zároveň ale svůj potenciál trochu promrhala, protože se v ní toho autor snaží říct tolik, že ve výsledku neřekne vůbec nic. 60 % ()

hygienik

Vlastníci 2. Stále je tu, na malom počte interiérov vidieť, že pána režiséra odchovalo divadlo, nie film. Na druhej strane, som uvítal, že exteriérových scén oproti Vlastníkom pribudlo. Ďalšou nefilmovou črtou sú "sitcomové dialógy", kde sa scenárista pokúsil nahustiť čo najviac vtipov za sebou, čo chvíľami pôsobí kontraproduktívne. Časom som si zvykol a už mi to nevadilo. Humor fungoval a to je hlavné. Milujem vlaky, zvlášť lokálky, takže za mňa zábery na vlak v krajine 100%, mohlo ich byť aj viac. Čo ma prekvapilo, že si ma tu nezískala moja obľúbená Boková. Nevadí. Horšie je, že mimoriadna udalosť, podobne ako Prezident Blaník, odkazuje na udalosti, ktoré si už za rok nikto nebude pamätať. Výborný je odkaz na Matrix. Na rozdiel od iných užívateľov mi linka s papouškom nevadila. Charaktery postáv boli pestré a dobre napísané. V covidových časoch som rád, že aspoň pár filmov za rok vidím v kine. ()

kajas

Když se před více než dvěma lety objevili v kinech Vlastníci, byla to v záplavě méně či více povedených romantických komedií mimořádná událost. Havelkův nový film se mimořádně jmenuje a režisér a scenárista v jedné osobě opět sehnal lahůdkové herecké obsazení (očekávám herecké nominace minimálně pro Igora Chmelu s Janou Plodkovou), které tentokrát nahnal do jednoho vlakového vagonu. Scénář ale bohužel vygeneroval sérii scének a motivů, které by se jednotlivě hodily do nějakého krátkého televizního filmu, ale na stominutový celovečerní film působily dost chabě a až na světlé výjimky nebyly vůbec zábavné. Jednotlivé postavy byly vykresleny s nadsázkou, mnohdy až nevěrohodně. Pozitivně hodnotím nápad a inspiraci skutečnou událostí + zvolenou hereckou sestavu, z hlediska příběhu jsem ale po Vlastnících čekala něco lepšího. ()

kinderman

Vlastníci bylo zfilmované divadlo, takže jsem s většinovými výkřiky o nejlepším filmu roku nesouzněl. Ale měli v sobě sevřenost a materiál vycházel z autorovy životní zkušenosti. Mimořádná událost ve mně nebudila nic jiného než rozpaky. Havelka se pokusil chytat příliš mnoho zajíců najednou, chtěl do svého dalšího filmu nacpat všechno, ve výsledku je to ale křečovité, a místy až trapné. Což vynikne, když divák srovná způsob, jakým téma "protiislámského terorismu" zpracoval snímek Kdyby radši hořelo. ()

sofiapetra

Nebudu hodnotit hvězdami, bylo by jich málo. Důstojne jsem dala sotva polovinu stopáže, pak jsem utekla. Uznávám, že chyba je možná na mém přijímači, neb absurdní humor mi nepřipadá ani trošičku, opravdu ani trošičku ftipný. ()

filmoid

Nemám rád komedie, kde se herci pitvoří, abych jako rozpoznal, že je to komedie. Největší problém toho filmu je režijní vedení - i když jednotlivě každý z herců /vyjma rockového tria/ dělá, co může, režie nikoho nedokázala převést k takovému projevu, aby to nevyznívalo jako v Kameňáku u Vydrů a Paulů. Zhruba v prostřední fázi je to nekoukatelně trapné (zvláště Pleslova funebrácká stylizace a Gotzova islamofobie)... ženské figury vyznívají o třídu lépe, motivace i jednání mužských partů je na hranici imbecility. Tohle je oproti Vlastníkům sešup ke komunální estrádě... ()

easaque

-4* Předem se musím přiznat, že lehce nadhodnocuji kvůli zdejšímu nižšímu celkovému hodnocení, ale protože jsem se bavil tak proč ne ;-). Jako mnozí se neubráním srovnání s Vlastníky, protože styl humoru mu byl podobný - jak jinak když oba dělal Jiří Havelka. Jen toto dílko víc působí povídkovým dojmem, což není divu, když se tu uměle prolínají různé skutečné příběhy spojené se železnicí. Samozřejmě se musí vše brát v nadsázce a pro filmové potřeby se to muselo přibarvit a přikořenit. Casting je slušný, i když žádné výraznější výkony tu nenajdeme a vlastně by ani to neměli v čem prodat a žádné dramatické scény nejsou :-). I když v ději to někdy skřípe a je nevyrovnaný, tak za sebe doporučuji a snad se dostane někdy do červených čísel kam podle mě patří. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

kagemush

Tak jako u Vlastníků mě pan Havelka poněkud mate. Sem tam docela často verbalfrky na světové úrovni, někteří herci radost podívat (Plodková toť koncetrovaná deprese, - a ten Plesl-můj ty tondo kolenatej...., ňunánek všech havranů havran.... ,,to jsem si tak jednou vzal mrtvolu domů. Byl jsem osamělý. ..... inu home office." (!!!)) , ale jinak komunál a brebty a děsivý neherci. Ale protože mám pana Havelku v té pidi skupině českých rejžů a autorů v které doufám, nadsadím a nezasloužené čtyři hvězdy dám. ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)