Malebnou českou krajinou prechádza motoráčik. Ľudia vo vnútri sedia, rozprávajú sa, alebo naopak mlčia, pokukujú z okien alebo pospávajú. Vlak sa náhle pokazí a strojvodca Miloš musí vystúpiť z vlaku, aby poruchu napravil. Vlak stojaci v miernom spáde sa však samovoľne rozbehne späť do východiskovej stanice a vydesenému Milošovi nezostáva nič iné, len sa poklusom vydať za ním. Cestujúci ocenia, že zase idú, ale čoskoro si uvedomia, že zlým smerom. Hlasno protestujú a dožadujú sa informácií. Kabína rušňovodiča je nepriedušne uzavretá a nikto sa spoza dverí neozýva. Medzi cestujúcimi sa šíria prvé ataky paniky – že by to bol únos, pomsta alebo úplné zlyhanie systému? Kontakt s okolím prostredníctvom mobilných telefónov zlyháva a nepomáha ani zúfalý krik z okien. Cestujúci pomocou brutálnych prostriedkov a poľovníckej pušky otvoria dvere oboch kabín strojvodcu, ale dosiahnu iba potvrdenie svojich najhorších očakávaní, a to – že motoráčik nikto neriadi… (CinemArt SK)

xxmartinxx

Velké zklamání, neměl bych věřit high conceptům, protože mi přišlo, že tohle musí být díky námětu na nějaké rovině ok. Nakonec to jsou ale nesoustředěné scénky, které mluví jazykem satiry, ale o ničem nejsou, pouze stvrzují stereotypy - což je vážně smutné, protože to otevírá dvířka k hodně věcem, které to nakonec ignoruje. Nejblíž se to dostane ke kritice médií, ovšem i ta je značně neaktuální a povrchní. Vyloženě blbé rozhodnutí (ale bohužel typické) je zobrazení českého rasizmu jako bodré a roztomilé vlastnosti, která je postavě dána do vínku a prostě jí zůstane a nikdo nad tím nehne brvou. Ačkoliv ten film takové chování neschvaluje, rozhodně ho normalizuje. Scéna implikovaného sexu mezi Pleslem a dvakrát mladší vyděšenou holkou je naprosto nepřípustná a nechápu, jak mohl film projít celou fází produkce, aniž by ji někdo vyškrtl ze scénáře. I kdybych ale pominul tyhle naprosté stopky, tak zbyde urputně průměrný film, který je jen jakýmsi duchovním nástupcem Troškova Kameňáku s lepší obrazovou postprodukcí. Aspoň ale vím, jaké to je být uvězněný ve vlaku s nesnesitenými karikaturami a čekat na smířlivé vysvobození smrti. ()

verbal

Mimořádná blbost o přitroublé vlakové etudě a rádoby studie několika pitoreskních pacharakterů, kterou sice vytrhává povícero fuckt vtipných lingvistických bonbonmotů na hranici genitality, avšak její snaživě příjemný dojem kurví zejména to, jak je místy násilná. Tím mám na müsli zejména násilně prkenné projevy, naštěstí menšiny, kdovíproč angažovaných brutálních neherců, občasné zabijácky strojené až idiotské dialogy za každou cenu, hrstku opravdu vyp(e/i)čených smrtících trapkonevtipů a  několik terminálně atrofovaných metafor pro mongololidi. Podstatným kritériem, které dělá frajera, je konzistence, Jirko! To máš jako se spermatem. Uvážlivějším borcům s pečlivou přípravou to nestéká ani po skle, ovšem když exhibičně honíš příliš často, je z toho pak taková řídká a neadhezní žádnásláva, která akorát tak štípe v očích. Z Vlastníků i divadla vím, že tam toho míváš na solidně husté bukkake, tudíž příště prosím masturbuj, až když máš opravdu plný pytel pořádného matroše! Dneska dost žluklá trojka do indexu. ()

Matty

Ačkoli se film z větší části odehrává v jedoucím vlaku, pocitově mi přišlo, že stojí několik hodin na místě a bez posunu, gradace nebo katarze recykluje určité tiky a repliky. Rytmus vyprávění je spíš zadrhávající než plynulý, skeče a historky na sebe nejsou hladce napojovány, působí jako autonomní segmenty. Místo toho, aby postupně došlo k semknutí vyprávění, k propojení jednotlivých postav opakujícími se motivy, ještě víc se rozevírá. Přibývá postav, lokací i podzápletek. U jistých postav těžko určit, jaký vzorek společnosti, typický znak češství nebo mechanismus vypořádávání se s krizovou situací reprezentují, proč ve filmu vlastně jsou. Komičnost jiných, třeba záštiplné manželky-alkoholičky nebo vynervované samoživitelky, pak nestojí pouze na tom, že uvažují stereotypně. Samy zosobňují rozšířené stereotypy. Film ve snaze o vtipnost za každou cenu občas chytá křeč a zbytečně často sází na prvoplánové vtipy, kdy se někdo pozvrací nebo řekne, že není píča. Nesourodý tentokrát oproti Vlastníkům není jen kolektiv lidí spojených uzavřeným prostorem, ale celý film, stylisticky rozkročený mezi němou groteskou, absurditou a parodií hollywoodských katastrofických filmů, s náběhy na satiru společenskou, politickou a mediální. V poslední disciplíně podává nakonec nejlepší výkon. Titulní Mimořádná událost je míněna ironicky. Tou se jízda odbrzděného vlaku stává až přispěním médií lačných po senzačních zprávách. Ve skutečnosti se ve vlaku odehrává nedůležitá fraška, kterou jen její přímí účastníci, kterým chybí odstup, prožívají jako něco zlomového. Právě neschopnost novinářů poodstoupit, odlišit tragédii od komedie, a věnovat se namísto kravin podstatným tématům současnosti, Havelka trefně pojmenovává. Škoda, že se k této pointě dobírá hodně klopotně, s množstvím rušivých odboček a únavných mezizastávek. 50% ()

Tosim

UŽ. Vlastníci mě, na rozdíl od většiny diváků, minuli, ale tenhle film jsem si užil dostatečně. Jiří Havelka se ve svém druhém filmu zaměřil vlastně na velký prostor na prostoru malém, pokusil se vměstnat Českou republiku do lokálky (jak my u nás říkáme) vlaku. A je samozřejmé, že tempo snímku kolísá, objevují se hluchá místa a některé vtipy jsou jednoduché. Ovšem jednoduchý nemusí nutně znamenat hloupý (srovnání Události s Kameňákem je prostě mimózní) a při tom všem, co se děje ve vlaku, u hejtmana, při hasičích, s Baldou, u jelena a s bábou pod kořenem je jasné, že určitá roztříštěnost je ve vyprávění bohužel téměř zaručena. A co se týče postav, tvůrci zkrátka a dobře chtěli zobrazit určité typy lidí a to se jim povedlo (stačí se podívat do některých internetových diskuzí). Mimořádná událost je prostě "vážná prdel," takže se vykašlete na stereotypy a podobnou psychoanalýzu filmů, vypadá sofistikovaně, ale je hloupá. Závěrem bych chtěl připojit ještě vzkaz jasnovidcům (s mírným spoilerem): vy jste opravdu v kabince WC viděli nějaký sex? Já jen, jak si dva lidé vyměnili šaty. JÁ PROTI CIKÁNŮM NIC NEMÁM. KDYŽ JSOU MYSLIVCI. ()

Enšpígl

Po tom, co se mě Jirka Havelka získal na poli divadelním (doporučuji Vraždu krále Gonzaga v DD ) mu to zjevně nestačilo a rozhodl si mě získat i na poli filmovém a opět více než úspěšně. Na příběhu, který ač působí úplně absurdně se skutečně stal a na velmi pestré skladbě postav (podle posledního titulkového záběru, jestli teda nebyl fejk soudím že i docela totožné ) opět dává svým jedinečně vtipným šarmem na dno duší českých povah. Dialogově hodně nabušená jizda vlakem ve který humor rozhodně nemá zpoždění a napsané postavy předvádí ve vlaku suverní jízdu zábavy. Velmi mě pobavilo i dění mimo vlak, které mě přišlo snad ještě vtipnější než v samotným vlaku. Moc se mě líbí i práce Jirky Havelky s herci, tady působí týmově, nikdo nevyčnívá, ale současně všichni mají výrazný podíl na vydařeném celku a to včetně dětských herců. V současné době není v kinech nic co by dokázalo rozesmát lépe a dalo tak alespoň na chvíli zapomenout na dění mimo kinosál. ()

Malarkey

Něco na tom Jirkovi Havelkovi musí být, když už se mi po druhé stalo, že jsem viděl jeho film a svým stylem a humorem mi připomněl nejslavnější komediální období československé filmové éry. Mimořádná událost je mimořádný film. Stylem, humorem, provedením. Herci záměrně přehrávají, ale nedochází tu k parodii. Každá z těch postav je osobitá, zábavná. Mnohdy i hodně zajímavá. Těch 103 minut uteklo v tom motoráčku jako prd, a že jsem si to tak užil neovlivňuje ani to, že rád jezdím vlakem. Tohle je opět povedená záležitost a ctí kvality režiséra předchozího filmu. Už teď se nemůžu dočkat, s čím přijde příště. ()

Radek99

Divoká historka ze železniční trati Kolešovice - Chrášťany. A to je zároveň Achillova pata snímku - na dvacetiminutovou krátkometrážní filmovou povídku by to v klidu stačilo, ale na celovečerní film je to dost řídké...a nezachránily to ani další přidané satirické nástavby...ve výsledku to bohužel opravdu nejvíc připomíná takový lepší Kameňák 2.0 ... ()

Rimsy

Mimořádná událost bohužel není tak mimořádnou událostí, jak by se na novinku Jiřího Havelky slušelo. Nesourodá změť nápadů a témat k vyjádření otupuje sílu satirické výpovědi, která nakonec sklouzává k banalitě. Více zde. ()

hirnlego

Mimořádně se míjíme s Havelkovým intelektuálno-lacino-nasílo humorem. Jediný zásah klasik Plesl. P. S. Napodruhé lepší, asi že člověk čeká hrůzu (a dočká se zapomenuté závěrečné scény na wc... jejda). ()

Fr

„TO JSOU PŘÍBĚHY…“     Absurdní situace s absurdníma cestujícíma, jejich absurdníma nápadama a kecama. Jednohubka plná scénáristický vynalézavosti, protože voni tady ty fóry kurva jsou! Pravda, kdyby to bylo vo kus kratší, hovno by se stalo!     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Jmenuju se Balda a jsem v důchodu.  3.) Zjistím, kdy si budu s manželem rozumět nejvíc.                    PŘÍBĚH  ***  HUMOR  **  AKCE  ne  NAPĚTÍ  ne ()

novoten

Nečekaně promyšlené a hravé v hledání narážek nebo vtipů druhého plánu. K vlastní smůle ale právě proto také roztažené na příliš mnoho žánrů. Když se totiž v rámci budování zápletky začalo křičet a házet absrudnější typ situací, musel jsem si zase chvíli zvykat, že sleduji českou komedii, kde se občas musí přitlačit i na první dobrou. Pořád ale jde o nečekaný objev s obdivuhodnou kadencí přirozených hlášek a neuvěřitelnou situací, kdy Havelka s pomocí neokoukané herecké sestavy drží vysokou úroveň v komedii, v satiře i v podružně gradované mozaice. ()

B!shop

Uz Vlastnici byly fajn komedie a tohle je jeste o level vejs. Konecne zase jednou slusna ceska komedie, ktera se obejde bez nejaky romantiky nebo vztahovejch sracek. Proste banda tu vice, tu mene posahanejch lidi, ktery jsou zavreny ve vlaku a postupne gradujici dej, kterej je misty dotazenej fakt az do absurdna a jedna hlaska strida druhou. K tomu naprosto perfektne obsazeny herci a celkove moc prijemnej vizual. Fakt jsem se pobavil. Lepsi 4*. ()

CheGuevara

Mimořádná událost je jen kolektivní halucinace o tom, že zrovna Jiří Havelka je renesancí české komedie. Je to jen slepenec náhodných historek a do morku kostí stereotypních a i tak smutně nekonzistentních postav, kdy v něm nedává smysl takřka nic. Navíc ten konec, kdy se mlčenlivá postava vrhá na pubertální dívku, je dokola opakujícím se plesnivým puchýřem českého filmu. Jsem zděšen. ()

dobytek

Mě bavil nejvíc ten politik a jeho slogany typu "Jistota je jistota". To by byl možná námět na samostatnej film. Ve vlaku to občas haprovalo a přišlo mi, že Havelka tentokrát hlavně ke konci tak trochu vařil z vody. Ale Havelkův styl humoru mi docela sedí a 4 hvězdy nakonec dám. Vlastníci se mi líbili ale víc. Kromě toho si myslim, že tenhle film funguje teď, kdy máme ještě v živý paměti bábu pod kořenem, teroristu Baldu nebo Humáčka v červený mikině. Je otázka, jestli třeba za 10 let tyhle vtipy a narážky budou ještě aktuální. ()

Djoker

Havelka byl ihned po své prvotině Vlastníci zřejmě z nouze pasován do role spasitele českých komedií. Znovu dává na odiv lokální buranství a chytře odkazuje na skutečné události, ale pokud někdo čeká salvy smíchu, tak je na špatné adrese. Jde o hodně suchý humor a navíc ho tam je celkem skromné množství. ()

Morien

Musím začít tím, že sledování Vlastníků pro mě bylo extrémním utrpením, takže jsem byla proti Mimořádné události předem zaujatá, a kdyby mě sestra neponoukala, ať tomu dám šanci, tak bych se na film nikdy nepodívala. A teď, když už jsem se tedy podívala, film poctím hodnocením, že "to nebylo tak strašné, jak jsem čekala". Sice jsem si říkala, že autoři extrémně přeceňují, jak moc se úplně cizí lidé dávají ve vlaku do řeči - já sama jsem asi před měsícem jela vlakem, který se ve Vladislavi (jednu zastávku od Studence, odkud vyjíždí ta skutečná lokálka, kterou se film inspiroval, hehe) neočekávaně zastavil, a teprve asi po půl hodině, co jsme tam stáli s vypnutým motorem a nic se nedělo, jsme si se spolucestujícími navzájem řekli, že je to divné, po další půl hodině se vlak bez jakéhokoliv komentáře od zaměstnanců ČD znovu rozjel, a to byl konec příběhu. Ale potom jsem si také vzpomněla, že na té samé trati si ke mně  jednou přisedl kandidát na hejtmana Vysočiny, který, když se dozvěděl, že jsem studovala scenáristiku, mi začal vykládat drby o smetánce z Prahy včetně toho, že všichni politici strašně lžou a že podle Soboty stojí Vondráčková v posteli za nic, a že při jiné jízdě se mnou v kupé jel postarší inženýr přednášet na konferenci o ekologickém zemědělství, a ten když se dozvěděl, že jsem studovala scenáristiku, stočil řeč na umění a začal mi recitovat Richarda III. (Teď sluncem z Yorku zima našich chmur se proměnila v slavný letní žár!) No, moje pointa asi je, že premisa má potenciál být super, ale vždycky bude záležet na tom, jakými postavami a jakým záměrem ji autoři obydlí a podepřou. A v tomto bodě to Havelka s tím "českým balíkovstvím" na můj vkus trochu přehání. Umírněnější (snad je to správné slovo, možná mám na mysli civilnější, zkrátka představte si Rudolfa Hrušínského, že říká ty stejné repliky jako postavy ve filmu, toho by režiséři nevedli k tomu, aby se u toho ještě i choval jako šašek, a přesto by výsledný efekt byl sžíravý jak H2SO4) přístup by nebyl od věci. Ale i tak mě dokázal film snad se dokonce odvážím říci pobavit. Hodně to na zádech nesou herci, které člověk rád vidí spíš kvůli jejich předchozí práci a ne úplně nutně kvůli tomu, jak jsou jejich postavy v tomto filmu napsané - Chmela, Plesl. Pan Kopta super, pět z pěti hvězdiček. I mlaďoši z kapely dobří. Ženské postavy na tom nejsou úplně nejlíp, ale oceňuji snahu, asi, no. Takže dávám tři nadějné hvězdičky a mám ještě potřebu dodat, že jsou podmíněné tím, že jsem tu finální záchodkovou scénu pochopila tak, že Plesl nechal slečnu převléci se do svého obleku, aby nemusela chodit po venku v kostýmu ptáka, a ne jako že ji připravil o panenství. ()

Gilmour93

Je tu jistá paralela. Ta samovolně se pohybující lokálka obsazená lokálními karikaturami je film a Havelka je Koptův strojvedoucí, co za nim marně vyklusává v touze zmáčknout tlačítko s nápisem kompaktnost. Kdyby ten most před koncem nebyl dokončený, člen kapely, co moc kouká na filmy, vzpomněl Smrt přichází v bílém a Pleslův Charón Kopfrkingl odhalil pravý důvod své přítomnosti, věřil bych, že se pan režisér zase dostal do kabiny a ten přehnaný odklon od realismu zapracoval do jízdního řádu.. ()

Eliott

Je fajn si čas od času pustit něco jednoduchého a u toho si odpočinout. Tím nechci dílo nijak zlehčovat, neboť je to do detailu promyšlené konverzační drama, jenž velice vtipně odkazuje na nejrůznější události televizních novin a podobné nevšední události na České půdě. Prvky komedie jednoznačně převládají a možná i proto, jsem byl tak potěšen. Drtivou většinu případů jsem totiž v minulosti zaznamenal a královsky jsem se při této rekapitulaci pobavil. Opět velice kladně hodnotím fakt, že se vlastně cely snímek odehrával především v jediné místnosti, konkrétně tedy ve vagónu jedoucího vlaku, a přesto děj krásně rychle plynul. A co víc, dokonce si uchoval počáteční dynamiku a rozhovory nepřestávaly být pestré, ani zábavné. Tomu samozřejmě dopomohlo důmyslné zabarvení charakterů hlavních postav a příhodné předkládání jednotlivých událostí. Ač mne to velmi překvapuje, nakonec skutečně nenacházím nic na co bych si mohl stěžovat. Rozhodl jsem se  proto udělit plný počet bodů a s radostí to celé v budoucnu podstoupím znovu. 88% PS: Velice dobře se dá ztotožnit s znechucením filmových postav ve vztahu k Českých dráhám. ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)