Ako si nezobrať princeznú

(TV film)
  • Česko Jak si nevzít princeznu (viac)
TV spot

Vianočná komediálna rozprávka o princovi Leopoldovi a princeznej Jozefíne, ktorí sa postavili osudu a rozhodli sa, že svadba nebude. Ako si nezobrať princeznú je komediálny príbeh o cestovaní v čase, ale aj o tom, že človek nemá svoj osud iba vo svojich rukách. Leopold a Jozefína si k sebe nevedia nájsť cestu, spojí ich dobrodružný výlet do budúcnosti, ktorý sa razom zvrtne sa nebezpečný boj o život a kráľovstvo. Ako to už v rozprávkach býva, napokon sa všetko na dobré obráti. (RTVS)

mchnk

Pro mě opět o ničem, možná jsem moc přísný, ale celkově to vidím skutečně odfláknuté, navzdory povedenému prostředí. Námět není žádný originál, ať si tvůrci říkají, co chtějí, nakonec se v těch časových pásmech sami ztratili, hudba nevýrazná, herecky nuda, ani ty tři sudičky nemají co hrát, sloh opět z jednadvacátého století plus neftipný humor. Vše, včetně krásných žen, lze sledovat při obalování kapra, aniž by divákovi cokoliv uniklo. Nejpovedenější pohádkou za poslední léta pro mě stále zůstává Nejlepší přítel. ()

Vančura

Toto je film, u něhož jsem si uvědomil, jak nesnesitelně otravné mi už přijde to ohrané české pohádkové klišé, že největší zlo na světě byly (jsou) předem domluvené sňatky (byť v tomto případě jaksi domluvené nadpřirozeným způsobem, ale to na věci nic nemění), a jediná správná cesta je ideál romantické lásky v moderní podobě, která se zrodila někdy v 19. století. Ne že bych chtěl někomu upírat právo na výběr (celoživotního) partnera (pak se ale nesmíte divit 50 % rozvodovosti), jen se domnívám - mj. na základě vzpomínek na vlastní četbu pohádek v dětství (to by ovšem filmaři museli taky šáhnout jinam než k Erbenovi, Němcové nebo Ladovi) - že česká literární pohádka byla výrazně nápaditější a přetékala množstvím jiných, dramaticky výrazně zajímavějších motivů, než je něco tak fádního, jako něčí svatba, do které se princi nebo princezně, případně oběma současně, nechce - takový chudáčci, jejich starosti bych fakt chtěl mít! musí se u toho člověku honit hlavou. Skutečně mi přijde otravné, jak jsou nám - kvůli té panující scenáristické bídě, byť kdo se vlastně prosil každý rok o novou pohádku? - stále servírovány ty samé pohádkové ingredience, jen sem tam ozvláštněné něčím novým, aby se neřeklo - v tomto případě těmi sudičkami, u nichž jsem si pro změnu uvědomil, jak bolestně filmově konkrétní podobu zde dostaly, protože to je podle mě přesně ten typ pohádkových postav, které si každý představoval v duchu po svém, a dát jim podobu tří zestárlých českých hereček navlečených v kostýmech, které připomínají něco mezi řeholním hábitem a burkou, nebylo podle mě nejšťastnější, a podobnou výtku stran nevěrohodnosti by šlo směřovat k více věcem v tom filmu. Moc mi nesedlo ani obsazení jako celek a souhlasím s názorem, na který jsem zde narazil, že Adamczyk a Fialová byli pro své role už staří, a vyloženě mě tam iritoval ten slovenský zrzek Ľuboš Kostelný, na kterého mám osobně alergii. A hodně mě zaujal drtivý odsudek, který vůči tomu filmu projevil xxmartinxx a mnozí další - myslím, že pokud mi než film samotný přijde zábavnější si o něm číst uživatelské recenze na ČSFD, tak je asi fakt něco špatně. ()

Snorlax

Kolářová je roztomile odporná ježibaba, příběh je mile pohádkový a sympaticky vtipný, nebýt některých pokusů o češtinu z úst značně nečeských, neměla bych výtek. ()

Kothy

ČT se teda zas něco povedlo. Pod taktovkou Karla Janáka vytvořili pohádku s lehce sci-fi prvky. Člověk se v tom ale snadno ztratí, a proto musí dávat pozor. Řeší se tu cestování časem a vytvoření paralelní reality. Paradoxy se tu moc neřeší a princ s princeznou si tak nějak jedou svoje. Samozřejmě to dobře skončí jako vždy... ()

silentname

Síce je ten koncept celkom neoriginálny, tak musím nejaké body "Jak Si Nevzít Princeznu" dať. Myslím si, že to malo pár dobrých nápadov, herci sú schopní, alternatívna realita zaujímavá a vo výsledku to má aj dobré úmysly. Keby som chcel lekciu filmu trošku hlbšie analyzovať, myslím, že by som narazil na nejaké diery, ktoré by to mohli trošku atakovať, takže to radšej nechám tak. Nebudem to rozoberať moc do hĺbky. Lebo nemyslím si, že to bola pointa filmu. Je každopádne zaujímavé vidieť ako jedna zmena dokáže z čestného muža urobiť neuveriteľného oportunistu, ktorý sa nebude brániť ničomu. A Ady Hajdu to podľa mňa celkom predal. Postavy sú celkom okey, koncept je okey, no sudičky majú podľa mňa pár dobrých scénok, ktoré ma pobavili. Jediné čo musím filmu výraznejšie vytknúť, je vyriešenie ústredného konfliktu. Mohlo to byť spracované oveľa zaujímavejšie než to čo tu spravili. Úprimne, fakt slabota. Ale koniec koncov, snaha tu bola. Za jedno pozretie neľutujem a myslím si, že po minulé roky sme tu mali niekoľko oveľa horších projektov. Toto aspoň v rámci možností má hlavu a pätu. Hodnotenie: B- ()

PetrPan

Snesitelná štědrovečerní pohádka, kde na Adamczykově dřevě naštěstí raší Fialová květina a sudičky zachraňují neschopnost ostatních, tedy všech těch zapomenutelných ochotníků,  diváka alespoň přivést k úsměvu. O časových hrátkách jsem se dočetl, že měly být pohádkové a ne sci-fi. Hm, jestli hloupost znamená totéž co pohádkovost, tak tedy cajk. Takže tedy přesně ve smyslu všech těch promyšlených paradoxů a smyček pohádkově neřešených a s ohledem na to, že sudičky jsou vždycky tři, uděluji dvě hvězdičky ()

Arsenal83

Dnešní tvorcovia nemajú fantáziu. Do vianočných rozprávok umelo pchajú moderné prvky a ešte k tomu opakovane a neoriginálne. Cestovanie v čase je zaujímavá téma, ale chytiť sa jej takto amatérsky a bez nápadu, potom z toho vyjde len film bez šťavy, ktorý mladého a malého diváka nemá čím zaujať. A kto vyberal ten úžasný pár? Krivohubému princovi z Kukaček ťahá pomaly na štyridsiatku, to tam na budúci rok môžu do roly princa hodiť rovno Felixa Slováčka, rozdiel bude minimálny. A s princeznou teda tiež šliapli do hovna, pretože nevýrazná, fádna Anna Fialová by nemohla hrať ani princeznú Kráľovstva neduživých tvárí, i tam by bola len za kojnú (čo vlastne v Lide Baarovej i ukázala, že kojiť má čím). Celkovo teda nedokonalý scenár a veľmi slabý casting, kde nakoniec najlepšou voľbou do svojej vtipnej roly bol nakoniec paradoxne Ady Hajdu. Čakanie na poriadnu vianočnú rozprávku z našich končín sa teda predlžuje o ďalší rok. ()

Slarque

Začátek vypadal nadějně. Máme tu sympatický ústřední pár a jejich pěkně (ne)fungující vztah + cestování v čase. Jenže pak už nic. Scenárista úkol jednoho inovativního prvku splnil, a zbytek bylo jen automatické psaní (jehož výsledek velmi rychle přestává dávat smysl, takže si ho užijete jedině, když o ničem nebudete přemýšlet). Nakonec této veskrze průměrné pohádce, kterou opravdu celou táhnou jen dva herci, dávám lehce nadprůměrné hodnocení s přihlédnutím k povědomým zákoutím Českého ráje (50%). ()

Marthos

Žádný rozum nemůže přemoci osud, jak praví dávné latinské rčení. V tomto případě to platí dvojnásob. Že to celé dopadlo (opět) neslavně, je už cosi jako předpokládaná televizní tradice posledních desetiletí. Na vině je, nepřekvapivě, scénář Petra Hudského, který kombinuje jednotlivé časové dimenze v rychlých, nesoustředěných sledech, v důsledku čehož vzniká nepřehledný chaos, v němž se divák jednoduše ztratí. Moderní (rozuměj současné) významové stylizace v jazyku i chování jednotlivých postav působí spíše rušivě, přestože bylo v tomto ohledu na co a na koho navazovat (vzpomeň na Šíleně smutnou Helenu s Václavem), ale tím, že jak princ, tak princezna (ale i některé další klíčové figury) nejsou dostatečně prokresleny, o jejich charakterech toho víme, či spíše tušíme jen velmi málo, působí jimi pronášené dialogy ledabyle, podbarveny navíc křiklavě primitivním genderovým podtextem. V tom je, podle mého, zakopán pes. Janák, doufaje, že celý ten kostrbatý burleskní příběh zasazený do malebné krajiny, jíž vévodí nepochybně fotogenický frýdlantský zámek, vyvolá náležitý pozitivní ohlas u širokých mas, musel zákonitě narazit jako kosa na kámen. Žoviálních bonmotů je tu přespříliš, těch vtipných ovšem jen minimum. Nutno dodat, že herci se snaží, seč jim síly a zkušenosti stačí, žel s jalovým scénářem ani sudičky nic nezmohou. Na srozuměnou budiž řečeno, že pohádkové příběhy, jakkoli určené dětským konzumentům, by neměly produkovat pouze triviální zábavu, ale rozvíjet také slovní zásobu, představivost, logické myšlení, citové vztahy a vzájemnou komunikaci mezi lidmi. V tomto ohledu je poněkud štědřejší rozhlas, třebaže i tam pohádky povážlivě zhrubly. ()

dopitak

Adamczyk aspoň umí a má co hrát. Jeho jednostranné přestřelky s Fialovou baví, což se o zbytku pohádky s výjimkou Ivy Janžurové prostě říct nedá. Naprosto nezvládnutý dabing královny matky tchyně prince, a to nebýt jeho, v pohodě jsem se ztotožnil s tím, že Sonsee Neu je trochu starší Andrea Elsnerová. ()

Crocuta

Průměrná janákovina, jakých jsme v posledních letech vídali už povícero, tentokrát "ozvláštněná" všelijakými, tu více, tu méně povedenými a logickými hrátkami s časem. Obstarožní princ se zrovna dvakrát nehodí ke svému sexy protějšku, ale v dnešní době beru jako pozitivum už to, že princezna je ženská. Scénář mnohdy pokulhává na obě nohy, našla by se řada kravin, ale na druhou stranu tahle pohádka netrpí přemírou ječení a pitvoření nad obvyklé poměry a otřesné paskvily let minulých typu "Kouzelníka Žita" nebo dokonce "Slíbené princezny" strčí snadno do kapsy. Asi je to málo, ale koneckonců, veřejnoprávní televize si svoje odkroutila a tak i "Jak si nevzít princeznu" svojí troškou přispěje k tomu, aby Rada ČT v pravou chvíli přiklepla panu Dvořákovi za odměnu nějaký ten miliónek do kapsy. ()

marhoul

Nebyl čas lámat si hlavu, kdo je kdo. V půlce mě to nějak nebralo, ale bylo to hezky obsazeno, výprava, kostýmy, nádherní koně, lokace, sudičky mě bavily, příběh byl fajn, ale nějak mě to najednou omrzelo, ztratilo to spád, ale ke konci zas ok. Každopádně za mě lepší než Princezna a zakletá v čase, však slabší než loňská Vánoční hvězda. Anička je skvělá, výrazná podoba s Baarovou mě překvapila. Babkovou nemusím, ovšem Anna je krom nádherného vzhledu milá, sympatická a inteligentní mladá dáma, byť si v dnešní pohádce střihla arogantní štěknu, byla pro mě rozhodně zajímavější než Germani. Anna Fialová kdysi zahrála trefně i Zorku Janů, takže po dnešku si říkám, že pokud by měl nějaký dobrodruh choutky natočit remake Dívky v modrém, nebo hraný dokument, kde se nebude pokrytecky opěvovat, nýbrž se konečně poví, o čem se rádo mlčí, má kam sáhnout. Marek Adamczyk je sympaťák, dobrá volba, nejen do pohádek. Na pohádky jsme přísní, těžko se nám zavděčit. Přestože hodnotím průměrně, chválím, že nebyla pohádka ukřičená, afektovaná, vyloženě trapná. Za pár let si ji v klidu dám znovu, vlastně už si ani teď nepamatuji, co všechno se v ní událo. ()

heyda

Vlastně docela dost nepovedená pohádka, kde nezaujme ani příběh ani herecký ansámbl. Hudba je vyloženě špatná. Zrovna od Janáka bych čekal lepší pohádku. Takže jí mažu z disku i ze své paměti. 30% ()

Stanislaus

Po loňském úspěchu Princezny zakleté v čase sáhl letos po tematice cestování v čase (a jeho možných úskalích) i dvorní pohádkový režisér vánočních pohádek Janák. I když se jedná o televizní film, je po technické stránce zvládnut obstojně (nápad s branami času se mi líbil), a chválím obsazení třech sudiček - příkrá Kolářová, popletená Janžurová a bodrá Konvalinková se perfektně doplňovaly. Subjektivní plusový bod uděluji též za exteriéry Zvířetic a Českého ráje, jelikož jsem tyto lokality letos osobně navštívil. Tím však z mé strany chvála končí a dochází na řadu neutrální až negativní postřehy. Ústřední dvojice nebyla vybrána zrovna šťastně - oběma jdou sice protáhlé a naštvané obličeje dobře, nicméně to mezi nimi nefungovalo. Zbylé herecké obsazení mě rovněž neoslovilo - Děrgelovi šel trumbelín lépe v Korunním princi. Příběhově mohli tvůrci z námětu vytřískat taktéž více - jak po fantaskní, tak i po komické stránce. Lepší dvě hvězdičky! ()

BMW12

Já jsem s letošní štědrovečerní pohádkou spokojený. Děj filmu mě bavil, i když uznávám, že pro někoho to mohlo být trochu zamotanější, ale když pozorně sledujete, tak celý příběh pochopíte. Herci byli také celkem fajn. Tato pohádka mě bavila více, než loňská o hvězdě... ()

honajz

To musí Janák (potažmo Hudský) furt vykrádat Shreka? Minule dvojku, teď čtyřku? Jinak začátek hodně navnadil, fungoval docela svěže, dobré hlášky, ale pak se to celé rozpadlo a přestalo to víceméně dávat smysl. Čekal jsem aspoň, že to celé byl předem připravený komplot sudiček (když znají budoucnost, že spadne šiška nebo že je zatknou) a že na konci na sebe holky mrknou a řeknou něco jako, tak se nám to holky nakonec povedlo. Ale ne, nic takového tam není. Postava velitele stráží se chová každou chvíli jinak, ale pokaždé dost sobecky, takže se na konci těžko dá věřit, že se stydí. Princezna vypadá jako starší ségra prince, zápletka s loupežníky film totálně zbrzdí a zabije (přičemž - co se stalo s ukradenými hodinkami času, které princ při útěku ztratil? Co když je někdo najde? Proč sudičky, když znají budoucnost, dovedou vojáky do doupěte loupežníků? Proč jede lesem vůz se zbraněmi v době, kdy vojáci na loupežníky útočí?), hlášky a vtipy postupně taky ubydou, a už jsem psal, že jednání postav ani v jednom světě nedává smysl? Navíc chybí onen větší konflikt, proč se princ s princeznu neměli rádi. Protože se v mládí poškorpili? To snad dělají všechna děcka. Ale v pětadvaceti by už snad měli mít rozum... Ale jinak musím uznat, kamera a lokace skvělé, to fakt jo. ()