Šíleně smutná princezna

• angličtina The Incredibly Sad Princess (viac)

Kráľ Henrich ide zo svojím synom, mladým princom, na štátnu návštevu k susednému kráľovi Dobromyslovi Veselému. Ide o návštevu zásnubnú, pretože pred rokmi sa obaja panovníci dohodli, že keď Henrichov syn vyrastie, vezme si Dobromyslovu dcéru. Princovi sa však do ženenia s princeznou, ktorú nikdy nevidel, priveľmi nechce, a tak niet divu, že utečie, skôr než koč dorazí do krajiny Dobromysla. Na úteku sa zoznámi s atraktívnym dievčaťom a vypytuje sa na svoju vybratú nevestu. Spadne však pritom do vody a skončí vo väzení. Netrvá dlho a zistí, že dievča je v skutočnosti princezná. Medzitým sa stretnú zákerní kráľovskí poradcovia Ypsylon a Iks, ktorí chcú svadbe za každú cenu zabrániť. Zdá sa, že to nebude ťažké, pretože princezná sa zamilovala do mladíka vo väzení a odmieta sa vydať za princa. Aby si vynútila svoje, rozhodne sa predstierať smútok. Kráľ však namiesto toho, aby vyhlásil, že dá dcéru tomu, kto ju rozosmeje, zakáže v celej krajine smiech. Pri kontrole dodržiavania svojho príkazu sa mu dostane do rúk rozprávka o uzdravení smutnej princeznej. Zruší svoj zákaz a vyhlási odmenu tomu, kto uzdraví jeho dcéru. Na hrad sa dostaví aj princ. Keď však vyjde najavo, kto v skutočnosti je, princezná sa urazí a mladíka opäť zatknú. Zdá sa, že intrigy oboch poradcov budú mať úspech. Králi si vzájomne vyhlásia vojnu, a o to predsa ich poradcom celý čas išlo. (TV JOJ)

Gilmour93

Stačila první píseň a lascivní pohyby urozeného floutka Václava dlouhým bidlem. Tomuhle přírodu dosud nepodvádějící Helenka nemohla čelit.. Hleďavé kulisy, hravé anachronismy, sympatická anarchie v dramaturgii, kující Kemr na Vostřel a hudba, co nepodbízivě uhodila hřebík na hlavičku silou Kladiva. Prostě klasika. Pro nás možná větší než ten Chaplin.. ()

berg.12

Úžasně nepohádková pohádka, která rozhodně patří do mého pohádkového Top5. Jak už jsem napsal i přes to, že pohádkové jsou na ní tak akorát pojmy království, princ a princezna. Ale ten scénář, výtvarné pojetí, herecké výkony a hudba jsou prostě skvělé a pohádka (nebo spíš parodie na pohádku?) na mě působila už jako na malého. Za ta léta navíc neztratila ze svého kouzla nic, což rozhodně o všech pohádkách říci nemohu. Jinak také můj pravděpodobně vůbec první film viděný v kině. ()

darkrobyk

Moje nejoblíbenější! Viděl jsem ji za totality jako dítě a naprosto mi učarovala. Jenže jen jednou, na představení pro děti, a od té doby už nikde nebyla. Nejen problematický D.Vostřel, ale ještě více silná politizace způsobily, že pohádka sice neskončila v trezoru, avšak v TV ani kinech nešla - což vyšlo nastejno. Až po roce 1989 se objevila v TV, ovšem ten šok! Zkrácená verze, ze které nejkřiklavější protirežimní legrácky byly vystřiženy, včetně kozáčka D.Vostřela a J.Kemra. Noviny vše pěkně rozmázly a zanedlouho se v TV objevila plnohodnotná nezkrácená verze... Dnešní divák nejspíše ocení hezké písničky Jana Hammera, který pak odešel do USA, kde se proslavil, i humor českých hereckých hvězd, avšak tvrdou politickou satiru bez totalitní zkušenosti nejspíše přehlédne. A ono je to možná dobře... ()

blackrain

Nestárnoucí klasika. Helena Vondráčková je v roli princezny nezapomenutelná, ale i další postavy z hlavy jen tak nedostanete, třeba dva proradné rádce v provedení Josefa Kemra a Darka Vostřela. Jejich pikle se jim tak trochu přepiklovaly. Oba dva byli naprosto geniální. Hudba z filmu je populární a zlidověla. Složil ji tehdy devatenáctiletý Jan Hammer. ()

monolog

Jako dítěti se mi tato pohádka nikdy nelíbila a jako dospělý na tom nejsem o moc líp. Mám rád pohádkové pohádky a ne tyto těžko zařaditelné zmršence. Dokážu ocenit, že je tam spousta skvělých herců a že si vlastně autoři z obyčejných pohádek dělají tak trochu srandu, ale přesto se mi nijak extra nelíbí. Je zajímavé, že se tu všichni tak rozplývají o těch čtyřech hlavních postavách (Vondráčková, Neckář, Kemr, Vostřel). Nesporné kvality, hlavně rádcům, nelze upřít. Ale já bych rád vypíchl někoho úplně jiného, o kom se tu vůbec nikdo nezmínil (a je to možná i tím, že jsem právě doplnil obsazení a tak nebylo odkud opisovat), přestože je to nejhumornější postava z celýho filmu. Mě okouzlil naprosto dokonalý francouzský kat Františka Dibarbory a ten jeho přízvuk a trefný a humorný hlášky (pár frantíků, kteří přišli k nám znám a tak mi věřte, tohle je skutečnej francouzskej přízvuk v češtině). Neboli pro mě tento film zachraňuje především on, protože i když se na něj klidně podívám znovu, žádná velká srdcovka to pro mě není. ()

• V rozprávke zostal jeden záber, v ktorej možno Rudolfa Deyla ml., pôvodného kráľa, uvidieť, a to pri zhromaždení nápadníkov pred palácom, kedy je kráľovská rodina zaberaná kamerou z diaľky. (Raccoon.city)
  • Ve scéně, kdy rádcové omráčí prince, se za princem objeví rádce, který přichází z cely. Ten se tam ale nemohl dostat, když princ pořád stojí ve dveřích. (Blekota56)