Výbuch subglaciální sopky Katla obrátí život místní komunity vzhůru nohama a jako by to nestačilo, z ledu se začnou drát na povrch tajemství. (Netflix)

okkac

Uff, prvotní velké nadšení vystřídala studená sprcha. Pozitiva: nádherná, ale zároveň těžce depresivní islandská krajina, kdy je absolutně všechno pokryto vulkanickým popelem od právě soptící Katly. Auta, ovce, domy, prostě všechno. Samotný nápad, že ze sopky přicházejí kopie lidí, kteří jsou již mrtví, ale i žijící je super. Negativa: Skoro všechny postavy se chovají jako kompletní idioti. Tady se dějě totální nadpřirozeno, kdy se vrací mrtví, nebo člověk a ostatní vidí kopii sebe samého o 20 let mladší, případně se objeví totálně identická kopie a všichni reagují způsobem: "Hmm, zvláštní, ale cajk" a dál se chovají jako by to byl úplně běžný jev, a ne žádná celosvětová senzace. Někdo objeví v sopouchu plno dalších kopií, ale absolutně nic neřekně, nebo od jedné z hlavních postav, kdy její přítel si myslí, že je mimo, když tvrdí, že má svojí kopii, nic pro to neudělá, aby se mu ukázaly obě dvě. Naopak přistihne svoji kopii souložit se svým přítelem, ale nedá o sobě vědět, protože si uvědomí, že její kopie ho miluje více, než ona, tak si tu kopii zaslouží více. Týpek sedí u jednoho stolu se svojí bývalou milenkou i s její o 20 let mladší kopíí a všichni to berou jako normální událost. WTF!!!! Tohle těžce iracionální chování mne úplně vytáčelo. Proč sopka vytváří kopie se nevysvětlí jen opatrně naznačí. Konec něco uzavře, ale na konci je zas teasing na další události. Jestli bude další série, tak kurňa zvyšte IQ postav prosím. 5/10 ()

EvilPhoEniX

F*ck you Katla! You owe me 6 Hours of my Life!! Katla je seriál o sopce, bez sopky!   Aktuálně mě nenapadá hůře strávených 6 hodin za poslední dva roky než sledováním Katly. Objektivně by to bylo někde mezi 2-3 hvězdami, ale já u toho vyloženě trpěl, že jsem v půlce seriálu zvažoval Escort Servis, abych to vůbec přežil. Tady opravdu nudou hrozí újma na zdraví! Za takové dobrovolné Muka by se měly udělovat ceny.  Líbilo se mi upozornění před posledním dílem, že se zde objeví sebevražda, tak kdo má k ní sklony, ať se sledování raději vyvaruje. Tvůrci nejspíš nepočítali s tím, že při sledování Katly bude chtít sám divák spáchat sebevraždu! Baltasar Kormákur se teda vyznamenal a to jsem se po traileru na seriál i těšil ( dokonce i naivně doufal v nějaké Monstra), ale kdepák nedostal jsem ani tu Sopku!!   Ten seriál stagnuje od prvního dílu do posledního, vyloženě se nikam neposouvá, nic moc zásadního a zajímavého se neděje, je tu hromada nesympatických postav žijící nudné obyčejné životy řešící nudné a obyčejné problémy. Takže Sci-fi 10%, Mysteriózní 10%,Drama=80%. Tady je vše, co nesnáším vynásobeno Dvěma!   Dal by se pochválit slušný vizuál a působivé prostředí- příroda, ale z těch 6 hodin záběr na sopku je možná 20 minut, takže i v tomhle ohledu obrovské zklamání. Místo toho se zde opět řeší rodinné problémy a pokud si to někdo dokáže užít, tak mu závidím, ale tohle jsem si fakt neobjednal.Do toho se zde začínají objevovat různé postavy- pravděpodobně Kloni-kdo ví, což má být ten mysteriózní prvek, tak by jeden alespoň doufal, že budou představovat pro okolí hrozbu. Čekal jsem převrat Civilizace!! Kdepak, místo toho se tu vmísí vést obyčejný nudný život ( válet se na gauči a sledovat TV. really?!). Chování některých postav je opravdu na hranici ( matka- wtf!). Celé mi to vlastně ve výsledku ani nedává smysl, je tu pár obyčejných nepřekvapivých twistů, ale je tu hodně Drama, emocí a depky, to je přece zajímavější než apokalyptický event ve stylu Pompejí či převrat civilizace.   Škoda, že z potenciálně atraktivní látky vzniklo naprosto obyčejné a až moc nornální Drama, na kterém mě za celých 6 hodin nezaujala ani jedna scéna a to je už co říct. Divácky nevděčné, extrémní Slow-Burn, bez napětí,atmosféry či vyloženě něčeho šokujícího. Po skončení jsem letěl si koupit láhev whisky a pořádně to oslavil, že jsem to dokázal úspěšně dosledovat. Asi největší fyzicky nejnáročnější filmová výzva v mém životě. Příběh***, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí> jedna scéna, Zábavnost nulová, Hudba**, Vizuál***, Atmosféra*, Napětí- absentuje.3/10: ()

Beckett51

Ohromnej potenciál pohřbenej ve scénáristický neobratnosti a lacinosti. Fantastickej islandskej dark vizuál se skvělou kamerou a několik ohromně nosných myšlenek, alegorií a metafor s náznakem filosoficko-náboženský mystiky.  A přece je seriál nějakým podivným způsobem nudnej, sympatický postavy by se daly napočítat na článcích jednoho prstu, rozuzlení působí přeplácaně (nejsem si jistej, jestli je v takovým žánru ideální spojovat empirii s nadpřirozenou symbolikou, ale s přivřenýma očima budiž) a po závěrečný scéně vlastně ani nevíte, jestli to byl nebo nebyl cliffhanger. Islandský "Leftovers naruby" se bohužel nekonaj. ()

misterz

Mohol to byť celkom fajn seriálik, no jediné čo ma pri jeho sledovaní napadlo bolo, že ako je možné, že niekto dokáže žiť v takom hnuse? Príroda na Islande je prekrásna, ale toto bolo čisté peklo. Veľkým plusom tu je jedine atmosféra, ale tá funguje iba v prvej polovici. Potom ju dosť negatívne ovplyvnila hlúpa dejová linka a najmä ten záver, ktorý vlastne nič neriešil. Taká rekapitulácia o ničom. Priemer. 60/100 ()

Morholt

Prostředí sypané sopečným popelem bylo parádní a skoro jsem se těšil, že se ve všudypřítomném prachu zhmotní nějaké zrzavé hovado s válečným kladivem v ruce. To se sice nestalo, ale i tak se to vyvíjelo celkem zajímavě.  Vedle zmizelých a pravděpodiobně mrtvých lidí ze sopky začali vylézat i dvojnící těch žijících a fakt jsem byl zvědavý, k čemu to povede. Nicméně to byla asi chyba. Čekal jsem thriller, ve kterém se navrátilci i klony střetnou se svými protějšky, ale místo toho jsem byl bombardován filosofickými úvahami, u kterých by snad stálo za to zapřemýšlet, ale mě se prostě nechtělo. Srovnávání se s minulostí je pak všudypřítomné, což se nakonec dalo čekat, ale kombinace s výše zmíněným filosováním byla vražedná. Vyústění a vysvětlení mě pak vyloženě otrávilo. Potenciál byl obrovský, ale dopadlo to jak to dopadlo. Své publikum si to každopádně najde. 50% ()

M.i.k.e

do Katly jsem šel naslepo hlavně díky Islandskému prostředí a jménu režiséra a i když jsem finále čekal emotivnější,převládá spokojenost.Kdo by čekal,že Katla bude drama o sopce,bude zklamán,jelikož sopka tu sice je,ale pouze klidně dýmí na pozadí a dotváří celkovou depresivní špinavou atmosféru.Samotný seriál je primárně mysteriózní sci-fi a na mě to fungovalo.Ne sice na 100% a některé detaily jsem možná nepobral úplně dobře,ale okolo vysvětlení všech událostí jsem měl určité teorie a z části sem se celkem trefil.Svým způsobem i chápu některá nízká hodnocení,protože tohle není tuctovka a i na Islandské poměry je to minimálně zvláštní...70% ()

Cheeter

Katla začne chrlit lidi. To nikdo moc neřeší. Ti lidé nám mají připomenout, že máme být spokojeni s tím, co máme. Pak opět odejdou. A v Katle jich je plno. Přiznám se, že jsem čekal trochu něco víc. ()

Martrix

Tento seriál se hodnotí složitě, protože to není jen líbí nelíbí, sedl nesedl. Nápad a prostředí ve kterém se to odehrává, kamera a hudební podkres...z fleku pět hvězd. A pokud by šlo jen o dvojdílný film, nejspíš je vysolím. Na Island bych mohl civět klidně i jen přes kameru přivázanou na hlavu nějaké ovce. Aspoň na tu část, kterou nám tvůrci ukázali. Na rozdíl od mnohých dalších jsem se nenudil...od začátku bylo jasné, že půjde o atmosféru, o to se napojit, zvolnit a zkusit se vcítit do postav. V tom potíž není. Ani bych nijak neřešil, že to nedávalo smysl. Někdy to tak být nemusí. Jenže po dvou epizodách se z mysteriozních okamžiků staly absurdní, zaraženě vám lítá obočí nahoru...takže se odpojíte a posmutněle doufáte, že se tvůrci vzpamatují...že šlo jen o úlet. Jenže brzy vám dojde, že tak, jak by jste se chovali vy, nebo většina lidí, se už postavy chovat nemůžou. Že je to rozklížené a nefunkční. Že budou dělat jen to, co se hodí scénáristům pro vytvoření vypjatých scén. A to je hodně laciné, amatérské a scénáristicky slaboučké. Mrzí mě to, protože ten potenciál tam byl obrovský. Mohla to být celosvětová pecka... kdyby psal scénář někdo schopný. Kromě něj bylo totiž vše skvělé....hahaha...ano, vím jak je to pitomé prohlášení. Málokdy se ale vidí takový kvalitativní nepoměr mezi jednou a všemi ostatními složkami filmu. ()

dvopet

Výborné žánrové ozvláštnění severského "vztahového" dramatu + skvělé kamerové kompozice vycházející z islandské přírody. Nejsem vůbec proti, pokud bude Netflix do budoucna financovat i projekty tohoto typu jako protiváhu zábavě "na první dobrou". ()

Jaro.Krafcik

Nesúrodá nuda.. a to som dal prvej epizóde silne štyri. Vidno že tá produkcia bola z Islandu. Kratšia stopáž by sa tomuto seriálu hodila. Očakávania boli ale malé, lebo mi to len tak vybehlo na netflixe. Človek občas dá šancu aj neznámym vodám. Hlavne keď je vonku tak horúco, problém niečo vôbec pozerať, nie to hodnotiť. Ešte že sú tie majstrovstvá vo futbale. 2* ()

Skeksis

Toto je strašná sprostosť! Radšej som sa mala pozerať na skutočnú erupciu sopky, alebo na nejakú islandskú Kátľu naháňajúcu trolov. Zopár dobrých záberov, nejaký ten havran, kone od popola, a dobré herectvo. Inak je to pomätená, slabomyseľná sprostosť. Už pri prvom diele mi to začínalo byť jasné, a pri každom ďalšom sa mi to iba potvrdzovalo. Nechápem, ako som mohla dopozerať šesť. Viac už nevládzem. ()

vitekpe

Netflix serial. Pribeh nebyl uplne spatny, takove jakoby scifi, ale posledni 3 dily uz byly strasne rozvlekle. Skoda, ze z toho neudelali dvouhodinovy film. To by mohlo byt velmi dobre. Na druhou stranu, v ramci Netflixovskych serialu se to drzi v horni polovine kvality, rekl bych... Navic zajimave prostredi vesnice, zasypane sopecnym popelem. 3+ ()

Kienast

Zajímavý nápad, skvělá lokace ... Jenže všechno jde do háje cca po 4 dílech, kdy se to změní v Islandskou telenovelu. Takhle zahodit mystery potenciál seriálu se jen tak nevidí 4/10 ()

qxkamo

Skvelá myšlienka, rozbeh, parádne zasadenie do prostredia Islandu, no postupne to scénaristicky tak pokašľať. Ale pozor! Nakoniec mi z toho vychádza, že očakávanie záhady bolo nesprávne a celé to bolo o zobrazení vnútornej nevyrovnanosti postáv s prežitými udalosťami. ()

petikacka

Tento seroš by měl mít na začátku napsáno obřím písmem Varovnání : "Naprosto nevhodné pro lidi s depresemi či jinými psychickými poruchami"!!! Ufff ty vole, byla to pořádná nálož temných emocí, nálady a tajemství. K tomu si připočtěme tu hnusnou atmosféru, počasí, neustále kouřící Katlu a všudypřítomnou šeď a černotu všude kolem a vyjde nám z toho úplně nejvíc nejdepresivnější seroš jaký jsem kdy viděla. Takhle si představuju živoucí peklo na zemi. Je pro mě naprostou záhadou, že v takové krajině, byť na Islandu, můžou vůbec žít lidé. I když nejspíš kvůli všemu výše popsanému je tam velká sebevražednost a to už je jednomu naprosto jasné proč.  Tady se Baltazar opravdu překonal, zlatý Everest. Normálně se mi udělalo nevolno a jdu si okamžitě pustit nějakou komedii.  Za mě 98% ()

daduza

Temná, zakouřená a zaprášená severská mysterie o zhmotňování "myšlenek" do lidské podoby. Občas jde o takřka zlý sen. Pomalý děj plný popela z blízké sopky, místní lidé přinucení zamyslet se nad svými chybami a řešit kostlivce vylézající ze skříní. ()

JM87

Wow, něco tak šílenýho, depresivního, krásnýho a severskýho neuvidíte každej den. Ale chápu, že většina lidí si po tomto art seriálu bude spíš chtít hodit mašlu. Děkuju za tak moc pěkný dílo. ()