Nitram

V polovici 90. rokov minulého storočia žije Nitram so svojou matkou a otcom na jednom z austrálskych predmestí. Cíti sa izolovaný a frustrovaný z toho, že nie je schopný nikam zapadnúť, až kým nečakane nenájde blízku priateľku v samotárskej dedičke Helene. Keď tento vzťah narazí na tragický koniec, Nitramova osamelosť a hnev rastú a jeho postupný úpadok vyústi do katastrofy. (Film Europe)

YumiOkami

“nitram” z austrálie, se seznámí s babkou a z ní se vyklube bohatá dědička. po tragické nehodě, při které babča zemře, týpeček zdědí půl mega a místo toho, aby začal žít naplno a svobodně, se uzavře do sebe. má deprese a možná je to autista a neví, co dělat sám se sebou. teda až do chvíle, kdy si obstará “pár” střelných zbraní… 𝐦𝐚𝐬𝐚𝐤𝐫 𝐯 𝐩𝐨𝐫𝐭 𝐚𝐫𝐭𝐡𝐮𝐫𝐮 byla masová vražda, při které zemřelo 35 lidí. pachatelem byl 𝘮𝘢𝘳𝘵𝘪𝘯 𝘣𝘳𝘺𝘢𝘯𝘵, mladý, psychicky nevyrovnaný muž z tasmánie. tento psychologický film zachycuje jeho život před již zmíněným masakrem. i když byl snímek znepokojující, tak musím pochválit nádhernou estetiku a barvičky. ☻ ()

Skeksis

Škaredý zmrd, ktorý sa nie je schopný umyť ani učesať, už iba chýbalo, aby mu tiekla slina z papule, natrafí na podobne ohavnú kreatúru s desiatimi psami, mačkami, ktorá počúva otravné muzikály a má plnú riť peňazí. Tá naňho znenazdania prepíše celý svoj majetok. Lenže, keď idú dvaja cvoci v aute, nemôže to dopadnúť inak, ako nehodou. A škaredý zmrd dedí. Takže to zhrniem: nakúpil mrte zbraní bez zbrojného pasu, jazdil bez vodičáka, do Ameriky sa dostal pravdepodobne bez pasu, a nakoniec mu úplne preplo a vystrieľal tridsaťpäť ľudí. Takýchto ľudí treba držať na reťazi niekde v ústave, nie im predávať zbrane. Pokiaľ sa pamätám, tú prvú mu kúpil vlastný otec. Keď sa nad tým zamyslím, dnes sú plné školy detí s ADHD, Aspergerom, schizofréniou, neschopných udržať pozornosť a s výbuchmi zlosti. Takže sa môžeme tešiť na to, keď vyrastú a všetkých zabijú. ()

sedm.1

Nitram je velice znepokojivá podívaná, u které jsem opět vůbec nevěděl, do čeho vlastně jdu, jelikož stejně jako u valné většiny ostatních filmů jsem se i v tomto případě snažil nemít o obsahu filmu naprosto žádné informace, na trailery pak nekoukám už vůbec, no a právě zde se přesně ukázalo, jak je to pro následný zážitek z filmu prospěšná záležitost, protože jsem pak neměl po celou dobu ani trochu tušení, v co se to vlastně celé nakonec vyvine a o to víc jsem pak v závěru čuměl, a o to větší a silnější jsem si z něj odnesl zážitek, i když to tedy nebylo skutečně vůbec nic příjemného. Tento film je totiž vážně silnou a přesvědčivou sondou do duše nevyrovnaných jedinců, které se mohou s nevhodným přístupem k jejich osobnosti změnit v časovanou bombu, ovšem samozřejmě problém je onu správnou cestu vůbec najít a pravda je i to, že takovýchto individuí se kolem nás mohou pohybovat stovky, tisíce, a nikdo tomu nezabráníme, jelikož tam fakt stačí jen pár ,,zážehů´´ a strhne se lavina, kterou už nezastaví nikdo a nic, právě jako v případě zde ústřední postavy, jenž se ze začátku jeví prostě jen jako opoždění ťunťa, co by mouše neublížil, ovšem následný sled nepříjemných událostí zcela změní jeho přístup k životu a vlastně i lidem, no a následky toho se pak zapsali tím nejčernějším písmem do historie australského kontinentu a už je nikdo z ní jen tak nevymaže. Každopádně celá tato podívaná přináší především vážně ponurý a nepříjemný filmový zážitek, hlavně většina postav tu vyznívá způsobem, že někoho takového prostě nechcete potkat, podivné, nesympatické a budící fakt nepříjemné pocity, na čele samozřejmě pak právě s Nitramem, jehož navíc opět strhujícím výkonem ztvárnil jeden z nejvýraznějších, ovšem zároveň i nejpodivnějších hereckých talentů současnosti, Caleb Landry Jones, velmi výrazná je zde nicméně i syrová a též nepříjemné pocity vyvolávající atmosféra, prostě celé je to opravdu nejednoduché na sledování, o to většími emocemi to ve výsledku ale disponuje, doporučit je to ovšem i přes veškerá ta pozitiva upřímně těžké, jelikož každého potenciálního diváka to akorát tak uvrhne do depresí, což víceméně není také zrovna to nejlepší, takže ano, ale jen na vlastní nebezpečí. ()

BoredKid

Film nakrútený podľa skutočného príbehu austrálskeho masového vraha, strelca menom Martin "Nitram" John Bryant, ktorý je odsúdený za vraždu 35 ľudí a dalších 23 zranil pri masakre v Port Arthure v Tasmánií v apríli roku 1996 pri jednej z najsmrteľnejších strelieb na svete. ()

Lukoboss

Náročná a nepříjemná podívaná, žádná z postav vlastně není sympatická, přitom ale žádná z nich nedělá vyloženě nic špatnýho. Každopádně osud jim naložil nějaký břímě, který si sebou táhnou a snaží se, co jim síly a možnosti stačí. Celou dobu jsem u toho měl takovej divně sevřenej a i tenhle komentář píšu až s nějakým časovým odstupem. Netvrdím, možná to nebude na každýho působit takhle, někoho to možná ani nebude bavit, ale za mě je to teda docela slušná tvrďárna. Ve výsledku musím uznale říct, že jestli v Austrálii chtěli poukázat na problematiku prodeje zbraní, volnosti a dostupnosti, tak tady se to povedlo se vším všudy. Celý to směřuje k obrovské lidské tragédii a ani jsem vlastně netušil, že to odráží jeden reálnej příběh, kterej nakonec stál za změnou zákonů v Austrálii. Jo, bylo to hutný, bylo to dobrý, ale znovu už bych to asi vidět nepotřeboval, není to lehký. ()

POciSEM

Mnó neni to nejhorší. Kdo by měl potřebu si doplnit trochu informací o Bryantově bezvýznamnym životě před tim než udělal svojí nesmazatelnou kaňku do historie člověka, má tady v tom filmíku až na pár nepřesností docela věrně nastíněno jak se z celkem neškodnýho mentála co by se rád se všemi kamarádil, stal uplně ten nejnebezpečnější magor co kdy chodil po zeměkouli. Asi od půlky mi to už přišlo strašně hr, hr a to je škoda protože jinak je ta atmosféra správně psycho. ()

zahadum

Pomalá depresívna štúdia o rozklade jednej dávno chorej mysle. Film je nevhodný pre ľudí ktorí si prechádzajú ťažkým životným obdobím alebo trpia depresiami ! V tomto je tento ťažký film s veľmi dusnou atmosférou naozaj vrcholne natočený. Drvivú zásluhu má na tom Caleb L. Jones ktorého vžitie sa do role je desivo ťaživé. Film nemá ani jeden svetlý moment a všetko speje do vopred známeho finále. Samotné finále je v podstate odseknuté a z onej inkriminovanej udalosti neuvidíme nič. Zaujímavé je, že austrálskej vláde stačilo 12 dní na to aby radikálne zmenila zákony ohľadne držby zbraní v Austrálii. Zrejme čakali kým k nejakému masakru došlo. Silný film ale nie je určený pre niekoho kto čaká krv, je tu skôr komorné zobrazenie toho ako sa chorá myseľ odvrhnutá všetkými postupne zmení na desivý vražedný stroj. 80 % ()

gemi

"Když si švihnutou ženskou najde švihnutej chlap, tak maj švihnutej život plnej švihnutejch dní bez útrap..." No, ne tak docela, protože borcovi jebe opravdu hustě. Do půlky je to čtyřková záležitost, protože herecké výkony obou weirdos jsou vynikající, jenže potom začne váznout dramaturgie a vyvrcholení celé zápletky, je věnováno doslova několik posledních sekund + dovysvětlení v titulcích. A to prostě neuspokojí. ()

Homerking

Nitram pozpátku Martin, pravým jménem Martin John Bryant, mentálně narušený mladík s bizarním chováním a popis událostí které vedly k největší masově vraždě v Austrálii při které zemřelo 35 lidí. Tento film vám snáze pomůže pochopit onu otřepanou otázku "Co ho k tomu přimělo ?" ()

nula87

Film je moc dobrý v tom, jak sleduje postupný rozpad osobnosti hlavního antihrdiny. Přestože má na své cestě pár okamžiků, kdy to vypadá, že by se jeho ztracený život mohl obrátit k lepšímu, nikdy se mu nepovede tu změnu dotáhnout do úspěšného konce. Mám trochu problém s jakýmikoliv filmy/dokumenty o těchto lidech - je větší riziko to, že si z něj někdo vezme "příklad", nebo to může naopak fungovat jako upozornění, že se třeba s někým ve vašem okolí děje něco podezřelého? Přiznám se, že vlastně nevím. 70% ()

blondboss

Ťažký film. Ozaj ťažký hlavne na psychiku a podľa mňa tento snímok môže byť problémovým už aj pre neotrelého diváka, ktorý toho videl už dosť. Ja som podobným typom a musím povedať, že pri tomto filme som miestami cítil značnú úzkosť a nepríjemné pocity. Podobné pocity som mal niekedy pri snímku Requiem za sen. O to viac, keď sa bavíme o tom, že tu ani neboli nejaké krvavé scény alebo niečo podobné, ale skôr to psychologické hľadisko tu bolo vykreslené Kurzelom ozaj brutálne. Trošku ma sklamal ten záver, čakal som ho trošku viac akčný, ale inak to bol snímok, ktorý je síce nepríjemný, ale za tú realistickosť musím pridať jednu hviezdu. Mimochodom, Caleb Landry Jones skvelo zahral psychopata. 70 % ()

xxmurphyxx

Zaujímavá štúdia a náhľad do hlavy jedného psychicky labilného a spoločnosťou nepochopeného človeka na jej okraji. Tempo je pomalé, zlovestné s dobrými hereckými výkonmi, kde žiari hlavne Caleb Landry. Trošku škoda, že sa to na konci tak povediac uťalo a to, čo sa stalo má divák možnosť vidieť len v náznakoch. Takže krvi chtiví jedinci budú sklamaní, no ľudia ktorým ide hlavne o zodpovedanie otázky prečo? by mali byť spokojní. ()

Tomas_PO

Ťaživý príbeh o Nitramovi, najmä v téme zdravotného stavu, rodičovských vzťahov, odmietania spoločnosťou a následnej straty tých najbližších, ktorým paradoxne celý život nechcene spôsoboval existenčné problémy. Nitram, hlavná postava, ktorého meno však v celom filme začujeme snáď tri krát. V závere trochu ušla pointa, a nevedno, či išlo o (pozor SPOILER) gun lobby, o samotnú tragédiu, o životný príbeh Nitrama a jeho okolia, alebo celkovo o výchovu, rodičovstvo, spoločnosť a jej správanie sa. ()

Easykill

"Uvízl jsem tady, takhle.." Fuuu, tak tohle byla síla! S Calebem Landry Jonesem jsem se možná už někdy někde (u filmu) setkal, ale nedával jsem tomu žádnou váhu. Až teď v Dogmanovi (2023), když mi ukázal co dokáže jsem si ho zařadil do žebříčku. Ovšem to co Caleb předvedl tady?! Wow! Lepší výkon jsem snad ani čekat nemohl! Takhle skvěle zahrát retardovaného dokáže málo kdo! "Nitram" je hodně psychologický, chvílemi až ARTový snímek. Navíc založen na skutečných událostech. Styl, jakým je film natočen a postava Nitrama vykreslena je dokonalý! O filmu jsem si předem nic nečetl (stejně jako u většiny, což můžu jedině doporučit), takže jsem nevěděl do čeho jdu. Čekání na katastrofu od začátku mě tudíž minulo a přišel jsem na to až někde v polovině filmu. I když, chování hlavního "hrdiny" bylo tak extrémně nepředvídatelné, že nějakou katastrofu v jakékoli formě jsem vlastně čekal každou chvíli. Film má velké množství zářezů na pažbě v podobě silných momentů! Emoce opět bouchají jak šampusy. Krásný, zároveň hrůzu nahánějící kousek. A vůbec nevadí, že jsou některé věci mimo záběr, na síle to neubírá. ()

Sopholojong

Opat dalsia komornejsia, na festivaloch milovana (Cannes, Sitges), vybornymi hercami (LaPaglia v ulohe utrapeneho otca sa mi pacil este viac ako ADHD posahanec, alebo flegmaticka matka) skraslena a bublajucimi "konzekvenciami" zdrsnena jednohubka asi tak na 70 az 75 % divackeho zazitku po cisto filmarskej stranke. Z moralneho principu (nie o com, ale ako o tom tvorcovia vypovedaju) nemozem dat viac ako "pohrdavych" 6/10. Tieto namety, hovoriace o psychopatickych (nikam zaraditelnych) jedincoch, ktorym by mala zdrava spolocnost dat sancu a chapat ich, idu proti mojemu zdravemu zmyslaniu. Mali by byt hned po prvom vacsom excese "expelovani" mimo tuto zdravu spolocnost, aby sa nestalo prave to, co sa stalo v samotnom zavere snimky. Daj malu sancu zlu v prvotnom stadiu, ukaze ti svoju "najcertovskejsiu", nicivu stranku vo finisi. Vyborne zahrany, ale "scenaristickou lutostou" voci ustrednemu zlu "dojebany" pocin. Meh!!! ()

ReMusiCZ

Podle popisu jsem očekával, že se bude jednat jen o společenského asociála, který nebude brán okolím, ať už vlastní chybou nebo nepřízní všech okolo. Prostě jedince, který potřebuje jen najít nějakou zpřízněnou duši, která mu poskytne umění zapadnout. Jenže ona izolace a frustrace vzniká zejména proto, že jde prostě myšlením o poloretarda a ještě k tomu vizuálně silně nesympatického včetně jeho matky. Děj filmu se pak dosti nezáživně táhne... ()

lineker

Trošku, ale opravdu jen trošku mne to připomnělo Villeneuveho výrazně technický střídmější Polytechniqueu. Nitram je především o Calebovi a jeho proniknutí do mysli člověka v jehož choré mysli se střádá jeden střípek za druhým, až to vše exploduje v jeden monstrózní masakr. Jones to excelentně zvládl. ()

Zlatá palma festivalu v Cannes zná vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná vítěze

17.07.2021

Prestižní filmový festival ve francouzském Cannes se dnes v rámci ambiciózního post-covidového ročníku 2021 uchýlil ke svému poslednímu večeru a rozhodně nebyla nouze o překvapení. O jedno z nich se… (viac)