Zločiny budoucnosti

(festivalový názov)
  • Kanada Crimes of the Future (viac)

V blízké budoucnosti se lidé v průběhu vývoje pokusí přizpůsobit syntetickému prostředí. Zatímco někteří využívají neomezený potenciál transhumanismu, jiní se jej snaží ovládat. Saul Tenser (Viggo Mortensen) je výkonný umělec, který přijal „syndrom zrychlené evoluce“, když z jeho těla vyraší nové a nečekané orgány. Tenser společně se svou parťačkou Caprice (Léa Seydoux) promění odstranění těchto orgánů v show pro své věrné fanoušky, aby si užili živé divadlo. Mezitím si toho všimne vláda a podivná subkultura; pak musí Tenser zvážit, jaký je jeho nejpůsobivější výkon. (TommyZR)

Marze

Fascinujici provokativni smes sci-fi, spionazniho thrilleru a body hororu natocena v Recku. V dialozich uslysite narazky na byrokracii, vnitrni prozitky a na svet umeni. Sokujici parametry sveta vam bude Cronenberg odhalovat pomalu. Budete pritom nachazet ruzne podnety k premysleni. Film vyzdvihuji i vyborni herci. ()

MontyBrogan

Napriek tomu, že Cronenberg robí body horrory odjakživa, stále v nich vie byť originálny. V hlave si asi pitve, transplantuje a znovu zašíva úryvky stále rovnakej témy. Tu sme taký proces mohli vlastne vidieť doslova. Inak je to ale mdlý film, ktorý je imho príliš málo artový, aby si mohol dovoliť byť tak málo priamočiary. ()

Ivoshek

Konečně originální sci-fi film, který člověka trochu vede k přemýšlení, ma atmosféru, dost mé oblíbené fyzické nechutnosti a příběh, který si po par minutách nedomyslite. Je to všechno, ale ne průměr. Ujeté, podvratne a zábavné. Jo a taky to ma super soundtracku od Howarda Shorea. Hodně me bavilo to časové nezakotveni. Proč to tam vypadá jak v 80s na Kubě a co se přesně stalo, co nastartovalo ty věci? ()

TheEvilTwin

Cronenberg je hvězda body horroru minulého století a za jeho minulé snímky si určite uznání zaslouží, ale nyní je mu už skoro 80 a těžko říct, jestli je to tvůrcí vyhoření, senilní demence a nebo jen nucená touha vysílat do světa nevkusné braky, ale tohle je teda obrovský průser. Očekával jsem originální scifi svět, ve kterém se orgány budou řezat po stovkách, k tomu charismatického Viggo Mortensena a celkovou pointu s filozofickým přesahem a místo toho jsem dostal naprosto přesný opak všeho zmíněného. Svět je nefukční, Viggo je průměrný až tuctový a myšlenka je jednoduše katastrofální - respektive samotná myšlenka špatná rozhodně není, nicméně její zpracování zde je. Gore se skoro nedočkáme, což je už úplný přestřel v tomhle subžánru, a když už na scéně je, tak stojí za hov*o. Nulová uvěřitelnost, levné béčkové vizuální provedení a nerespektování a výsměch lidské anatomii. Těžko popsatelné zklamání. ()

JASON_X

S Cronenbergovými bizáry nemívám problém, často mu je i pětím, ale tenhle jeho nový (a dost možná že už i poslední) divnofilm mě na hony minul. Nezáživný, nudný, plytký, pozérský, zbytečný; těmihle adjektivy bych ho asi charakterizoval. Dřevorubec by pak řekl, že je ''vo hovně''. Cronenbergův příběh z absurdního fiktivního světa shledávám ne snad nechutným, nebo deviantním, nebo nezdravým, to by ještě šlo, shledávám ho ale totálně nezajímavým, což je daleko horší. Během celého filmu mě neoslovila ani nezaujala snad ani jedna jediná scéna. Z projekcí některých mistrových děl prý v minulosti někteří diváci zhnuseně odcházeli. No, já si umím představit, že být třeba na fesťáku v Cannes, tak z tohohle filmu odejdu maximálně po půlhodině taky, ale ne zhnuseně, nýbrž otráveně, a půjdu si radši dřepnout do sálu, ve kterém hrají něco/cokoliv jiného. Jedna za trochu té filmové estetiky. ()

ScarPoul

Návrat ku koreňom a pohadzovanie očkom po intertextuálnych odkazoch. Podobnosť s Dead Ringers a eXistenZ je do oči bijúca. Cronenberg sa utrhol z reťaze, ale zároveň zostáva viacvrstvový. Tento film sa totiž dá vnímať ako prostoduchá a nechutná zlátanina, ale zároveň ako výborné filozofické dielo o ľudskosti, smrti a zmene. Atmosférou dokonalé. Herecky presné. Viggo je pod Davidovým vedením neustále iní. Ako herecký chameleón, ktorý odkrýva ďalšie a ďalšie tváre svojej komplexnej psyché. Léa a Kristen sú následne dokonalým vyobrazením posadnutosti, túžby a zvrátenosti. Ono to skvelo odsýpa a zároveň neustále ponúka ďalšie témy na úvahu. V zásade sa jedná o dokonalý film a po dlhom čase aj o iný, svieži závan z minulosti. Ale chcem si to pozrieť ešte raz. Potom tomu možno vpálim plný počet. Verím tomu, že sa jedná o jeden z tých filmov, ktorý bude pri ďalšom pozretí odkrývať stále viac a viac a bude tým pádom lepšie uchopiteľný a precítený. Už takto sa pre mňa jednalo o jeden z najlepších filmov tohto roku. ()

Lacike

Toto nie je film pre mňa. Naviac mi ani nepripadal nijak originálny. Cronenberg zobral zápletku svojho filmu Crash a havárie nahradil infantilnými operáciami. A to je všetko. Prekvapivo to ani nepôsobí príliš hnusne. Všetky tie nechutnosti vyzerajú chirurgicky čisto. Skoro až obyčajne. Ale ako vidím, tak svojho nadšeného úchylného diváka si to nájde. 4/10. ()

Padme_Anakin

Pravdou je, že David Cronenberg to se mnou umí, já měla naladěno od prvních minut, fascinuje mě svět, který umí vytvořit, baví mě sledovat tok jeho myšlenek, sdělení, obrazů... Lidské tělo, evoluce člověka, životní prostředí, vnímání umění, osobní svoboda, to vše na mě magicky dýchlo z tohoto snímku.. Viggo Mortensen zraje jak víno, ten chlapík se mi film od filmu líbí víc a víc, v roli Saula fantastický.. Chtěla jsem dát krásné čtyři hvězdičky, ovšem při zdejším nevlídném hodnocení dávám plný počet, někdo musí dorovnávat skóre... ()

Astaroth12

Je to zaujímavé bizarné dielko, ktoré ma hned pohltilo do svojho sveta. Trocha som sa obával, či Cronenberg zachová niečo zo svojej dávnej slávy a rozhodne bolo sa na čo pozerať. Je to hlavne originálny a nevšedný vytvor, ktorý svojim dejom i prevedením mal moju pozornosť. Bolo vzrušujúce sledovať Vývoj udalostí až kam Cronenberg je schopný zájsť a hla dal to na pána. Pitva dieťaťa alebo slušne prepracovane dialógy, to je len zlomok toho, čo môže ponúknuť tento film. Je fakt, že je tu pomalšie tempo a niektorých to istotne odradí, ale je to Cronenberg a tak i keď ide pomalším tempom, je to úplne bez nudných častí a práve vtedy vie diváka osloviť niečím nezvyčajným a originálnym. A i keď sa nejedna o jeho veľdielo, tak určite sa jedna o mimoriadny počin, mimoriadneho režiséra. Len škoda, že sa nemôžem pripojiť k mojim obľúbencom i keby som rozhodne chcel dať tomuto filmu 5*, ale cítim to len na 4*, ale je škoda, že takýto originálny produkt ma len také slabé hodnotenie. Zaslúži si rozhodne viac. ()

ledzepfan

4,5.. Drobné výhrady bych k tomu měl, ale v zásadě je to film přesně pro mě.  Je to odvážné, troufale absurdní/vizionářské, tělesné, nenudil jsem se ani okamžik a moc dobře cítil, že Cronenberg brnká na takovou tu strunu podél páteře, kterou uvnitř nemá zdaleka každý. ()

maddy

Zločiny vykrádania sebasamého. Cronenberg sa po dlhej dobe vrátil k žánru (futuristický body horror), ktorý ho v 70. a 80. rokoch preslávil a v podstate sa jedná o presne tú zvláštnu, zvrátenú, značne divácky neprístupnú, ťažko uchopiteľnú, filozofickú nechutnosť, na ktorú sme u neho zvyknutí, bohužiaľ nie v tak silnom spracovaní na aký sme u neho zvyknutí. Crimes of the Future (nezamieňať s filmom rovnakého názvu od Cronenberga, nejedná sa o remake) opať ponúka zaujímavú myšlienku a odohráva sa vo veľmi zaujímavom svete, ktorý baví sledovať a odhaľovať jeho zákonnitosti. Na svoje si dokonca prídu aj fanúšikovia nechutností, ktoré tu určite niesú nijako prvoplánované a majú úplne opodstatnenie. Škoda, že podobný záujem ako o ten zvrátený svet v ktorom sa film odohráva sa Cronenbergovi nepodarilo vytvoriť aj o čokoľvek ostatné. Samotný dej je až príliš pomalý, bez potrebného emociálneho zapojenia o akékoľvek dianie na plátne/obrazovke, Cronenberg sa tentoraz nesnaží ani nijako napínať, ani desiť a dokonca ani v závere ponúknuť akékoľvek razantné myšlienkové vyznenie. Vo výsledku tak “iba” ten fascinujúci svet, ktorý prvú pol hodinku baví odhaľovať, ale ktorý sa v zvyšných 70 minútach nikam ďalej neposunie. Cronenberg prakticky vykráda po celý čas sebasamého a ponúka to isté čo v jeho iných filmoch, akurát s menšou razanciou a skôr dorazom na tie nechutnosti než čokoľvek iné. Je to škoda, pretože témy, ktoré sa tu riešia a svet v ktorom sa to odohráva sa priam ponúka na zaujímavejšie a intenzívnejšie spracovanie. Takto je však Crimes of the Future iba obyčajným súborom myšlienok a scénok, ktoré sme od Cronenberga videli už inde a neraz lepšie. CELKOVO: 5/10 ()

Freemind

Viz má recenze na konkurenční počin Cronenberga juniora. Nejnovější otcův film mi bohužel příliš zaváněl sebestřednou pózou, abych si ho užil. Celá premisa by vystačila na hodinovou filmovou povídku, tady je ale natažená na hranici únosnosti mdlými dialogy v mdlých exteriérech, opepřené tu a tam lízáním orgánů. Od klasika žánru bych čekal víc. Plusy: trio Seydoux, Mortensen a Stewart. Mínusy: celý zbytek obsazení, rozplizlý scénář, archaické synťáky, slabé CGI a praktické efekty. Slabší průměr, Mistře. ()

Remedy

Což o to, ono to vlastně je celkem "cronenbergovské", jenže vyjma překrásného soundtracku a velmi obstojné Léy Seydoux vlastně tenhle pozdní Cronenberg ničím zaujmout nedokáže. Kristen Stewart působí až parodicky a Viggo Mortensen podává naprosto rutinní a nezajímavý výkon. Námět je hodně fajn, ale jako celek to zoufale nefunguje. [50%] [KVIFF 2022] ()

Helo

Nesourodá směsice zajímavých myšlenek, nápadů, filosofování a dějových linek, trestuhodně špatně poskládaná do sebe a ještě mnohem trestuhodnějc nedotažená do konce. Promarněnej potenciál, kterýmu by možná daleko víc sedla minisérie, kde by se pro každýho člověka našlo mnohem víc času k pitvání a pochopení jeho i světa kolem, čímž by pak zamejšlený pointy pointovaly mnohem víc a gore gorovalo mnohem silnějc, páč by nebylo tak odosobněný. Navíc ani nechápu ty první zhrozený reakce, protože tu nic vyloženě hnusnýho vážně nebylo. ()

AffectedFace

Cronenberg je pro mě takovej Refn z Wishe, protože jeho Artová schopnost vůbec nedosahuje pozitivních výsledků, které by mi udělaly dobře. Refn aspoň má tendenci udělat opravdu atmosférický vizuál, kterej neskutečně pohltí. Snímek sice má svoje významné momenty - pitva a celkovej body sex vypadal přesvědčivě dobře, ale film zcela nezachraňuje, protože dialogy jsou na úrovni ničeho a chování postav převážně také nefunguje. Hororovou atmosféru to určitě nemá, a napětí tam také moc cítit není, takže nemám důvod dát více, než dvě hvězdy a to čistě za výše zmíněnou pitvu. Očividně režisérův počin A History of Violence už nikdy nebude překonán, škoda. ()

JohnMiller

David Cronenberg sa vrátil pre môj filmový vkus v tej najlepšej možnej forme a predstavil nám úplne šialenú verziu jeho budúcnosti, v ktorej už prakticky neexistuje bolesť. Že by sa svet vydal takouto divnou cestičkou, to si predstaviť neviem. No, experimentovanie s ľudskými orgánmi, evolúciou a vylepšovaním človeka, to už spracovať dokážem. A predpokladám, že budúcnosť to má pre nás pripravené, takže nebudem nad tým moralizovať. No tak či onak, Cronenberg nám tu predviedol, to čo na ňom mám najradšej. Predstavuje nám bizarný svet, s bizarnými nástrojmi, ľuďmi ktorí robia bizarné veci ale v ich svete sú to veci zvyčajne normálne. Má to hororové prvky, prvky hard sci-fi ale je to hlavne dráma. Bavil ma tu najviac boj medzi konzervatívnym myslením a progresívnym. Boj medzi etikou a morálkou. Súboj toho čo sa smie, malo či nemalo by sa smieť a to čo má ostať tabu. Ani ja ako zarytí anti-konzervatívec nemám na tieto otázky samozrejmú odpoveď. Kde je tá hranica ktorá by sa už nemala prekračovať? ()

Hamaradža

Lepšie 3*. Cronenberg stvoril ďalší vrstevnatý, sexuálne vykoľajený a ťažko uchopiteľný svet, podobne ako v jeho starších klenotoch Videodrome, či Crash. Tentokrát však necháva svoje postavy donekonečna explicitne vysvetľovať jeho pravidlá a konkrétnosti, následkom čoho je pochopiteľnejší, no necháva menej priestoru pre divákovu interpretáciu. Je to vo výsledku o čosi banálnejšie, než sme zvyknutí - menej živočíšne a viac schématické. ()

Trevor

S Cronnebergom som sa (z pochopiteľných dôvodov akými bol vek, vtedajšia doba rozpádajúceho sa Československa, dostupnosť zahraničných filmov v televízii, požičovniach, internet ešte roky v plienkach...) stretol vo filme Mucha, ktorý ma pochopiteľne zaujal, ako mladého dospelého som si však určite meno režiséra nezapamätal. Vtedy ma však nedokázali osloviť ešte ani Ingmar Bergman či Stanley Kubrick, to prišlo o čosi neskôr, ale bola iná doba. Časom mi ho pripomenul známy z práce a jeho Crash mal pochopiteľne niečo do seba. Okrem jasného odkazu že Cronenberg je úchyl a že to v tej hlave nemá úplne v poriadku. Za 26 rokov sa to ešte zhoršilo. V oboch smeroch. V prvom rade je jasné čoho simuláciou boli operácie, ale pitva 8 ročného chlapca...wtf. Chápem aj body horor, aj jeho veľmi svojský štýl, ale  SPOILER kurwa Breckenovi mohli pri pitve nechať aspoň trenky, aj keď išlo predovšetkým o vnútornosti, ale tak labúžnikov je v tomto svete viac ako dosť. Čo filmu nemožno uprieť je "filozofický" rozmer, ponurá atmosféra, kontrast "vyspelej" budúcnosti a ponurého prostredia vhodného pre sanatórium pred 2 svetovou, opäť raz famóznej hudby a vynikajúcej kamere. Slabinou je veľmi pomalé tempo, herci (na predstavám režiséra určite vyhovovali, tým diváckym určite do znečnej miery menej) a liberálnemu tlaku nemohol konkurovať ani Cronenberg (a sú páni ktorý by sa nepodriadili) a tak je aspoň na smetiaku nasprejovaný nápis tráva a zvrátený sex. Rovnako tak aj stroskotané lode a aj ten plast, ktorý nevedomky každý deň kúsok po kúsku pojedáme. Jednoznačne jeho najslabší film a nemyslím si že po ňom ostane medzi režisérmi, ktorých celú tvorbu si chcem pozrieť. SPOILER: najlepším kúskom je tanec ušiačika, čo sa týka prevedenia a hudby ale najmä emócií silný, ale to je na tak očakávaný film veľmi málo. ()

BoredSeal

Cronenberg nezklamal a opět přinesl provokativní nápad ve světě, kde pokrok přispívá k úpadku lidstva a lidskosti s atraktivním obsazením. Bohužel se příběhu nedaří díky nesympatickým postavám dostatečně vtáhnout - jediné emoce, které postavy prožívají, je vzrušení nad podobou dalšího představení nebo nad překročením dalšího tabu, a to s nimi málokdo dokáže sdílet, není to vina herců. Další slabina je neatraktivní prostředí, ve kterém se film odehrává, i když má samozřejmě svůj účel. Nejvíc vzrušení si podobně jako u starších body-horror pecek tak tradičně užijete, když budete po shlednutí s přáteli film a jeho myšlenky rozebírat, například zda lidstvo vyšší technologický pokrok skutečně vede k čím dál větší lhostejnosti ke světu a životnímu prostředí kolem nás. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Léa Seydoux se připojuje k obsazení Duny

Léa Seydoux se připojuje k obsazení Duny

22.06.2022

Populární francouzská herečka Léa Seydoux (Není čas zemřít) se jen tak nezastavuje. V Cannes letos byly uvedeny dva její snímky, romantické drama Un beau matin režisérky Mii Hansen-Løve a Zločiny… (viac)

MFF Karlovy Vary ocení světová herecká esa

MFF Karlovy Vary ocení světová herecká esa

21.06.2022

Léa Seydoux bude Emmanuelle

Léa Seydoux bude Emmanuelle

18.05.2022

Stále více a více populární i obsazovaná francouzská herečka Léa Seydoux má napilno. V následujících dnech budou na právě probíhajícím festivalu v Cannes uvedeny rovnou dva její nové snímky, a to… (viac)