Čierny telefón

• Česko Černý telefon (viac)

Finney Shaw je trinásťročný chlapec, ktorému zmení život sadistický vrah. Ten ho unesie a uväzní vo zvukotesnej pivnici, kde nemá zmysel volať o pomoc. V miestnosti z ktorej zdanlivo niet úniku, sa nachádza telefón, aký by ste už len ťažko našli. Finneyho spoločníkmi sa na druhej strane linky stanú predchádzajúce únoscove obete. Tie majú jeden spoločný cieľ – postarať sa o to, aby Finneyho príbeh neskončil tak tragicky ako ten ich. (Cinemart SK)

Trevor

Po úvodnom marxistickom neoliberalizme o dysfunkčnej bielej rodine, otcovi alkoholikovi, pochopiteľne belochovi, bububu šikane (šikana kedysi vyzerala inak a to že ju bude prijebaný liberalizmus pchať úplne všade v drbnutých deťoch prebudí ešte väčšiu agresivitu a o to tu ide) a po mladej sebavedomej skoro žene, ktorá úplne že zničí dvojicu dospelých detektívov (z ktorých je šéf pochopiteľne afroameričan, aj keď sa píše rok 1978...) sa nakoniec dočkáme celkom zaujímavého príbehu, ktorý pochopiteľne mohol dopadnúť aj lepšie. Pobavil aspoň rok 1978, že to autori nenapchali do súčasnosti, 13 ročného chlapca by dnes na klaunský kúsok nalákal asi veľmi ťažko a keďže nechýbal aspoň kokes aby réžia splnila aj túto liberálnu sračkovú povinnosť človek nakoniec najviac ocení atmosféru a samotný záver. Kvôli smutnej udalosti v rodine kinoparťáka film nakoniec nepadol tam ale so synovcom ktorý u nás trávil prázdniny a on film hdnotil ako aktuálny maturant úplne inak...uťahanú nudu na hranici 50%...koľko ľudí toľko chutí, ja tento žáner skrátka môžem... ()

kajas

Před návštěvou kina jsem od filmu nečekala nic víc než průměrnou lekačku (neviděla jsem ani žádný trailer), o to víc jsem byla překvapená, jak jsem se od první chvíle naladila na atmosféru 70. let, fandila jsem hlavnímu dětskému hrdinovi (jeho dobře vykreslené vztahy se spolužáky a rodinou mi v dobrém slova smyslu daly vzpomenout na Kingovy Stůj při mně a samozřejmě na It). Obdivovala jsem šikovnost a důvtip třináctiletého Finneyho, který se dostane do spárů hledaného psychopatického vraha a snaží se mu vzdorovat. Podtrženo, sečteno, byla jsem vypsychovaná až na půdu, a nebýt drobných výtek (hlavně chybějící motivace, proč maskovaný vrahoun dělá to, co dělá), hodnotím asi ještě výš. Hodně moc doporučuji. ()

dyfur

........pozrieť sa to dalo,ale prišlo mi to scenáristicky nasilu "našróbované"...ako na malom mestečku by sa stalo 5 vrážd mladých chlapcov a v podstate tam kľud....žiadne tímy FBI.....vyzerá to na zaprdenú dedinu a to sa nepoznajú navzájom ?....a keď už niečo takéto sa deje tak to ozaj sa nezačnem baviť s neznámym chlapom s dodávkou.....tiež chýbala mi motivácia vraha, alebo sa mám spokojiť s tým,že bol psychopat ? ... no a úplne tie telefonáty mŕtvych-to čo bolo? -  tomuto akože hororu chýbala reálna stránka príbehu -  taký mix nadprirodzena a reality a tým pádom pre mňa je to ako rozprávka - tiež sa drakov nebojím.....čakal som viac-iné... ()

BoredSeal

Velmi zábavný dětský film, který vás jen občas otráví nějakou stupidní lekačkou založenou na vyšší hlasitosti zvuku. Napětí, zajímavý příběh, parádní rvačky a výborní dětští herci. Nevěděl jsem o tom nic předem a dobře jsem se bavil. ()

filmoid

Výborný thriller, napětí od začátku do konce, dokonce i ten konec není tak pitomý, jak to zpravidla bývá. Viděno a vstřebáno v kině Čas ve Varech, kam řadu přede mnou přišla skupinka teen imbecilů na piknik a celý film řešila metafyzické otázky typu "... kde jsou slaninový čipsy?...". Tomu navzdory dokázal film vtáhnout do děje. Myslím, že film se tu v recenzích dost podceňuje... ()

Kosmik

Spíš na dva a půl hvězdy. Zajímavý námět, avšak umístění děje do sedmdesátek je už zbytečně módní záležitost. Na horor strašně pomalý a nudný rozjezd, který vezme rytmus celému příběhu. Film je zbytečně dlouhý. Stopáž do max. 90 minut by byla ideální. A docela bych si tipnul, že původní scénář byl daleko drsnější a že do děje hodně mluvili producenti z obav o reakce diváků a tomu úměrné tržby. ()

William_

Nepouštěl jsem si žádné trailery ani upoutávky, moc jsem od toho nečekal, a byl jsem příjemně překvapen. Tak hezky natočený horor/duchařinu jsem už dlouho neviděl, sice trvalo půl hodiny než se film pořádně rozjel, ale za to Vás odměnil skvělým záporákem, jehož masky jsou SKVĚLÉ, ale hlavně pěkným zpracováním už mrtvých obětí. Postavy jednají racionálně a inteligentně, možná až na otce Finneyho. Je zde znát že pan režisér má už nějaké povedené filmy za sebou (Sinister, Doc. Strange), a tak se nejedná o žádné "béčko", o čemž se Vás tady místní "experti" snaží přesvědčit. S chladnou hlavou mohu tento film doporučit, a jen dodám, že jsou ve filmu chvíle, kdy jsem si připadal že sleduji Stranger Things nebo film To, a to je jen dobře. ()

M.i.k.e

Derrickson jak v Sinister, tak v Deliver Us From Evil dokázal, že jestli něco opravdu umí, tak je to práce s atmosférou a její budovaní a ani Black Phone není výjimka.Jeho poslední kousek postavený na povídce Joe Hilla (který má ze svého otce mnohem víc než sem si původně myslel) není čistokrevný horor - minimálně ne v tom smyslu v jakém si ho mnozí představují - a stejně jako klasické Kingovky zabíhá navíc ještě do dramatu,thrilleru a klasické duchařiny a dohromady tvoří velmi zábavný retro mix.Samozřejmě by se tomu dalo leccos vyčíst a být to detektivka, tak by v téhle rovině byl Černý telefon minimálně hodně naivní, jenže ona to není detektivka a prim hraje už zmíněná atmosféra, vynikající dětští herci a Hawkův neurčitý, přesto velmi dobrý záporák.Ten sice pluje dost na vodě, nedozvíme se nic o něm, jeho motivaci ani důvodu proč nosí masku, která se mění, ale i tak funguje přesně tak jak by fungovat měl.Trošku mě mrzí, že Derrickson víc nerozpracoval a nedotáhl načrtnuté motivy nadpřirozených schopností malé Gwen a toho co se stalo její matce (díky čemuž se otec brání zuby nehty aby je nějak využívala), ale vzhledem k tomu že jde o zpracování ne zrovna rozsáhlé povídky - na kterou se teprve chystám - asi se nedalo čekat komplexnější dílo.Ono je ale také třeba brát v potaz, že v tomhle případě jde o horor/thriller, vnímaný primárně z dětského pohledu a k tomu určitá naivita a zjednodušení patří.V dnešní době už to sice není tak obvyklé a podobné starosvětské filmy se točí velmi málo, ale platilo to nejen pro klasické dětské dobrodružné filmy osmdesátých let, ale i pro hororové klasiky formátu IT...80% ()

Garson

Je to horror?Ne.Je to thriller?Ne.Je to drama?Ano.Když ve městě začne řádit řidič černé dodávky přezdívaný Chmaták tak začnou záhadně mizet i ti největší mladí pouliční rváči jako by se po nich slehla zem.Všichni končí u Chmatáka ve sklepě a nakonec pod hromadou hlíny až na jednoho srágoru jménem Finney,který má to štěstí,že mu ve sklepě v telefonu všichni předchozí neúspěšní adepti na svobodu ze záhrobí radí jak se vypořádat se zabijákem a jak postupovat dál ve hře na přežití.Kromě toho má mladík Finney ještě jeden trumf v záloze a to svou velmi statečnou sestru Gwen,která má věštecké sny a hlavně kvůli ní stojí za to tento film vidět.Ethan Hawke tu nepředvádí žádný oslnivý výkon jako třeba ve filmech Zloděj životů nebo Maudie,ale kdo ví proč tu roli vzal.Jinak ty únosy mi přišly dost laciné hlavně proto,že jsem nedávno viděl dokonalý film s názvem Věřte mi:Únos Lisy McVeyové,který byl podle skutečné události a který se fakt povedl.Naštěstí mě snímek Černý telefon neuspal ani v tuto pozdní dobu a proto si aspoň to průměrné hodnocení zaslouží. ()

Figu

Velký zklamání! Zaprvé režije a scénář Derrickson!? Kvalita, která ti poslala na svět třeba luxusního Sinistera!? Tady špatný kámo! Zadruhé tady čtu "sadistický vrah"!? Já se těšil fakt na jatka, bolest, či třeba aspoň náznak trýznění... Ne! Nic se nekonalo. Jako takovýho sadistu znát, dobiju ho na místě! Za mě promarněnej čas v kině. Čekal jsem asi úplně jinej film! 50% ()

Rocky88

Nečekal jsem žádný zázrak, spíš obstojnou žánrovku. Bohužel ani obstojná nebyla. Je tu opravdu hodně, ale hodně vaty, takže 103minutová stopáž dává pocit o 30 minut delší. Co se týče příběhu, umístnění děje a okolností, vše je strašně odfláknuté. Atmosféra okolo uvězněného dítěte (za Masona Temži palec nahoru) je nepovedená (duchové jsou kámoši, věznitel mu neubližuje, takže mu prostě nic nehrozí), věznitel nemá motivaci (rodiče mu nedovolili chodit na vesnický bály?), brácha věznitele si nevšimne, že po domě pobíhá polonahej ve vyšklebený masce, a do toho se nám Derrickson snaží namluvit, že velkej absolutně prázdnej sklep, kde musí bejt ozvěna jako sviň, je zvukotěsnej (odhlučnění žádný, holý zdi i strop) - jen okno je vícevrstvý a prej i dveře. Zkrátka strašně moc nelogických a rušivých elementů. Trochu to zachránil konec, kde přijde trochu vhod i poděděná ségřina schopnost a rozjede se trochu toho domácího povražděníčka. Na kino tenhle film rozhodně není, spíš je to VOD. ()

Streeper

Kolem tohoto filmu byl takový hype, že mě to navnadilo a nakonec hodnotím čistým průměrem. Ještě jsem donutila přítele, aby se na to se mnou podíval, protože jsem fakt posera a nechtěla jsem se na to podívat sama. A upřímně? Byl to čajíček. Zvládla bych se na to kouknout klidně sama, lekla jsem se tam akorát jednou. Jinak to spíš hraje hlavně na gradaci atmosféry, než na lekačky. Co mě ale nejvíc mrzí je to, že jsme se nedozvěděli motiv nebo důvod, proč ten vrah dělal, to co dělal. Nebylo to tam vůbec vysvětlené, takže jsem hodně nespokojený divák s nezodpovězenými otázky. ()

bourec

Film opravdu výbornej. Už když tam běžely ty černobílý vsuvky, vzpomněl jsem si na starší filmy tohodle typu, a uvědomil si, že už sem podobně dobrej film o masovejch vrazích a únoscích dlouho neviděl. Hned mě to pohtilo. Jak ta první část, tak hlavně ta druhá polovina. A co mě nejvíc potěšilo byl ten konec. Naprostá spokojenost. 90%. ()

Lenka.Vilka

Měla jsem sice trochu obavy, jak se to povede, protože rozepsat pár strankovou povídku do filmu, který má hodinu a půl tak, abych nenaštval nikoho, a zároveň udržel atmosféru, je asi dost náročný na trpělivost a utrhnout se ze řetězu lze jenom trochu. A  myslím, že se to povedlo, protože Černý telefon je skvělý film. Ale asi dost lidí naštve, že neví, jaký žanr sledují. Už jsem se s tím setkala. Když lidé neví, co je film zač, tak hůř hodnotí. Nebo ohledně žánru. Je to horor? Je to thriller? Je to sci-fi? Ten film je z toho důvodu nejasný, dám tomu o hvězdu míň. Protože Černý telefon není horor. Má pouze ten "pocit hororu", třeba jako u Čarodějnice, kde mi nízké hodnocení vychází právě z tohohle faktu. ***** Černý telefon je postavený předevsím na atmosféře. Děj se odehrává v roce 1978 a je to z něj cítit. Z postav a jejich chování, z celkové vizualizace a jak je film natočený. Je to dobře odvedená práce, na kterou se strašně dobře dívá. A hned několikrát jsem byla mile překvapená, jakou atmosféru zvládla vytvořit pouze kamera samotná. Cítila jsem, že tam s Finneym opravdu jsem a prorožívám strach i s Gwen ohledně toho, zda toho zjistí dost. A hlavně včas. Protože ke konci, kdy se atmosféra dala už vyloženě krájet, jsem byla napnutá jako kšandy. Což je to hlavní, co jsem od filmu očekávala. Stejně jako herecké výkony především dětských herců, protože na nich to všechno stálo, a to šlapalo na jedničku. Jsem moc spokojená. ***** Co ale musím hodně pochválit je, že scénář zachoval všechny vztyčné body předlohy, včetně konkrétních dialogů a situací. Dokonce včetně závěrečné drsnovtipné (?) hlášky, která ve filmu zněla úderněji, protože si Finney prošel tím peklem dost drsněji a déle. Takže pokud se někomu nelíbily věci, které tam jsou podle něj navíc, tak ať si přečte předlohu, bude spokojený. ()

dubinak

Asi to nemohlo dopadnout nějak moc odlišně od jiných hororů založených na povídce, když povídky mívají plošší příběh v krátkém rozpětí. Proto je mi záhadou, proč si Scott Derrickson vybral látku takových vlastností. Mám trochu pocit, že ten omezený prostor, který mu tato forma nabídla trochu brzdila jeho potenciál. Z audiovizuální stránky je to totiž celkem zručný režisér a s atmosférou si taktéž umí dobře vyhrát. Bohužel, děj sám o sobě byl trochu nemastný, neslaný a chybělo tam trochu toho řízu. Nicméně, dětské postavy mi vůbec ničím nevadily a naopak, myslím, že Mason Thames, který připomíná Heatha Ledgera zamlada, má docela slušný talent. Očekávani byla poněkud vyšší, než výsledek, ale obecně mi to ničím nevadilo a peníze za kino mě určitě nemrzely. ()

Juto

Derrickson dokázal vytvoriť dobrý mysteriózny horor s dusnou atmosférou a k tomu vytvoriť strašidelné scény, ktoré sa pohybujú skoro dokonalou presnosťou. Napríklad scény vo vnútri zajatia s chlapcom sú skutočne mrazivé. Ale domnievam sa však, že to, čo v ,,Čiernom telefóne" chýbalo, bolo hlbšie ponoriť sa do jeho postáv, viac využívať hviezdu Ethana Hawkea, čo by postave dodalo väčší charakter, čo by následne viedlo k väčšiemu množstvu detailov a zápletky. Film navyše neprináša odozvu skutočností, ktoré sa udiali mimo zajatia, kde sa zrejme nikto veľmi netrápi (Niekoľko detí sa stratia a žiadny rodič si nerobí starosti s tým.), a ešte k tomu, len tak si očividne jazdí čierna dodávka bez spozorovania. A nehovorím o tom, že únosca sa správa dosť hlúpo a vôbec si nevšíma, čo sa v pivnici deje. Ale napriek všetkým, tým chybám je film po vizuálnej stránke pútavý a intenzívny, a má aj zjavne svoje pozitíva, ako napríklad scéna medzi otcom a dcérou, ktorá je brutálne šokujúca. 7/10 ()

LasT_Olt

Mladá dívka, velmi připomínající bílou Ribanu má divné sny a v těchto divných snech vidí divné věci. Když začnou ve městě mizet místní kluci, směšně neschopné policejní detektivní duo k ní chodí pro rady jak k Babě Vanze. Její brácha je docela cool týpek, jen táta Jeremy Davies je divnej a občas ji preventivně seřeže páskem, jelikož za a) nezvládá její plně rozjetou kariéru lucidní snílky a za b) ve vzteku mu rozbila láhev vodky, která stále osm dolarů a to ještě před inflací tvl. Zlom přichází, když je brácha unesen Ethanem Hawkem, který má sice alespoň co se týče vizáže potenciál zajímavého vraha, ale během sledování tak nějak nechápeš jeho motivaci. Nápad s telefonem docela super, připomnělo mi to ten korejský film, kde si dvě holky volají skrz časoprostor a mění tak budoucnost, taky takové hororové hovory často zažívám, primárně když mi volají z tmobile, abych si prodloužil tarif. Je to takový horor nehoror, ale není to od Netflixu, takže máš garantované, že to nebude úplně otřesná sračka. ()

Immortal17

Oh ano, čekala jsem, že to bude jeden z nejlepších thrillerů za posledních pár měsíců, a víte co? Měla jsem pravdu. Námět byl skvěle zpracovaný, s napětím jsem čekala co se bude dít, byla jsem strašně zvědavá zda Scott Derrickson dokáže na plátno přenést jednu z Hillových nejděsivějších povídek a - whoooou, jsem ohromena kolik úsilí vynaložil, aby to bylo co nejvíce autentické! Jsem ráda, že celá věc se zfilmováním dopadla moc dobře, ponurá atmosféra nemohla vypadat lépe. Já vím, čekali jste horor, že ano? Ale mezi hororem a thrillerem je nepatrný rozdíl v tom, že thriller se tváří realističtěji. A víte vůbec někdo, že film byl natočen podle knihy? Respektivě podle jednoho příběhu Joeho Hilla? Stejně jako "Horns". Víte kdo to je? Přeci Joseph King, Joe Hill je pouze pseudonym pod kterým vydává svá literární díla, je to jeden ze synů Stephena Kinga. A kdo by to nevěděl, pak i jeho druhý syn Owen se vydal po spisovatelské dráze. Můžeme se s ním například seznámit v knize "Sleeping Beauties", kterou napsal společně se svým otcem. A proto, co čekáme od Kingovců?! Že nás jejich příběhy svážou, pohltí a my se navždy ztratíme v jejich příbězích. ()

Hraný remake Jak vycvičit draka má obsazení

Hraný remake Jak vycvičit draka má obsazení

31.05.2023

Hraná adaptace animovaného hitu studia DreamWorks Animation Jak vycvičit draka konečně našla své lidské představitele. Oba herci pak údajně byli vybráni i proto, že by se mohli v sérii zdržet i na… (viac)

Černý telefon, ideální hororové mrazení

Černý telefon, ideální hororové mrazení

13.07.2022

Třináctiletý kluk uvězněný sadistickým vrahem ve zvukotěsném sklepě. Na jeho stěně visí odpojený černý telefon. Ten však jednoho dne zazvoní. Ve sluchátku se ozývají předchozí vrahovy oběti, které… (viac)