Čierny telefón

• Česko Černý telefon (viac)

Finney Shaw je trinásťročný chlapec, ktorému zmení život sadistický vrah. Ten ho unesie a uväzní vo zvukotesnej pivnici, kde nemá zmysel volať o pomoc. V miestnosti z ktorej zdanlivo niet úniku, sa nachádza telefón, aký by ste už len ťažko našli. Finneyho spoločníkmi sa na druhej strane linky stanú predchádzajúce únoscove obete. Tie majú jeden spoločný cieľ – postarať sa o to, aby Finneyho príbeh neskončil tak tragicky ako ten ich. (CinemArt SK)

Nin

Dobře natočený, poctivý horor. Přečetl jsem si původní povídku a ta je taky moc fajn, ale tento film je lepší v tom, že má fakt dobré postavy. Jsou velmi dobře napsány, aby si je člověk hned zapamatoval a dokonce jim fandil a zároveň jsou velmi dobře zahrané mladými herci. V povídce jsou postavy obyčejnější a spíš jen letmo načrtnuté, což ale vzhledem k její krátkosti dává smysl. Samozřejmě museli autoři filmu ale také rozšířit děj, což se jim v lecčem podařilo... a v lecčem ne. Úplně si vymysleli tu stylovou masku (je vtipné, že nyní vyšel Černý telefon i v souboru povídek s maskou z filmu na obálce, ačkoliv ji v povídce nemá) a dost rozšířili děj - ale překvapivě se přitom obvykle drží vize Joea Hilla, a především rozšiřují to, co už tam je (např. i v povídce má ségra hlavního hrdiny nějaké zvláštní schopnosti, jen je moc nevyužije). Přimysleli si ale ještě třeba to, že má hlavní hrdina otce alkoholika, což ale do filmu krásně sedí. Je to další dobrá postava a není úplně černobílá. Ve filmu si toho hlavní hrdina stihne hodně zažít ještě před svým únosem. V 70. letech USA to asi pořádně rozjížděli se šikanou a dalšími krutostmi ve škole i mimo ní. Jak tvůrci pěkně rozšiřují děj, tak bohužel se jim sice všechno podařilo nějak dotáhnout do zdárného konce, ale zanechali taky tímto rozšiřováním za sebou mnoho nezodpovězených otázek a věcí, které by se daly považovat za nelogičnosti. Například je vrah příliš slepý k chlapcovým pokusům o útěk a linka ohledně feťáka dává taky větší smysl v povídce, zde už je to trochu přehnané. V každém případě jsem si tenhle horor fakt užil. Dají se v něm najít chybky, ale není vůbec hloupý, naopak. Přináší děsivý, zajímavý příběh s výbornými postavami. (8/10) ()

Disk

Naprosto skvělý snímek, který si po celou dobu perfektně udržuje sedmdesátkovou atmosféru. Mason Thames v hlavní roli je absolutně výborný, jeho herecký výkon je bez jakékoli nadsázky srovnatelný s výkony dospělých herců. Scott Derrickson po celou dobu stopáže udržuje napětí a divácky jsem si Černý telefon užíval. Tyhle dětské horory mi dlouho chyběly a je dobře, že Černý telefon se k tomuto fenoménu s velkým úspěchem vrátil. ()

Cappuccino

Atmosferické v rovine kriminálnej, ale aj v duchárskej. Vedľajšia línia so sestrou ma bavila rovnako ako tá s hlavným hrdinom. Zakončenie by som si však vedel predstaviť lepšie. (Forum Cinema, Lotyšsko, Riga) ()

Vančura

Musí se nechat, že se mi to vlastně líbilo, byť jsem si už při odchodu z kina uvědomil, že nic světoborného to není. Na jeden večer to ale zabaví obstojně. Co mi na tom vadilo nejvíc, byla jednak skutečnost, že se film absolutně neobtěžuje se sdělením jakýchkoli informací o únosci (takže není vlastně jasná ani motivace jeho chování), a druhak mi přijde nelogická i ta hlavní myšlenka filmu, že Finneymu pomůžou duchové předchozích obětí, protože pokud by měli tuto možnost, proč ji nevyužili už dávno a nepomohli už daleko dříve jinému unesenému dítěti? Toto bylo podle mě nedomyšleno, jinak mi to celkem příjemně uteklo a Ethan Hawke je samozřejmě herecky dokonalý, byť se o jeho postavě bohužel nic nedozvíme, jak jsem už uvedl. ()

pornogrind

U tohoto filmu jsem měl celkem vysoký očekávání. Trailer celkem navnadil a říkal jsem si, že plusem bude určitě i to, že režie se ujal Scott Derrickson, kterej už na svým kontě má vydařený zářezy. Původně jsem chtěl jít na film i do kina. Teď jsem rád, že se tak nestalo, protože by to byly jen zbytečně vyhozený prachy. Tohle bylo hodně slabý. Připadalo mi, že se ve filmu nic podstatnýho neudálo. Nezafungovala ani atmosféra. O nějakém napětí nemůže být ani řeč. Věřím tomu, že za měsíc si nevybavím jedinou obstojnou scénu, která by mi utkvěla v paměti. Mám s tím totiž problém už půl hodiny po dokoukání. Tady (podle mě) šlápl S. Derrickson hodně vedle. ()

mzss1

[50%] Černý telefon mě ani od prvního traileru moc nezaujal a po skončení filmu se ani nedivím, že mě to moc neoslovilo, což je ale tak trochu škoda, protože to dětské herecké obsazení bylo výborné a ta část před únosem toho hlavního chlapce byla suprová. Myslím ty sekvence, kdy vládla ve škola šikana a nemilosrdné rvačky. Krom toho ústředního klučiny mě nejvíc asi zaujala ta jeho filmová sestra. Co se týče hlavního záporáka (únosce), tak Hawke mě zde totálně nudil. Celý ten námět okolo toho věznění dětí mi přišel takový nedomyšlený a strašně nudný. Vůbec to nepůsobilo strašidelně, ale což o to. Mě nevadilo, že to nebylo hororové, ale ani s ohledem na téma únosu mi to nepřišlo napínavé. Plus ty pravdivé předtuchy té malé sestry mi také přišly divné, ale atmosférou zajímavé. Úplný konec trochu emocemi vygradoval, ale výsledný dojem z filmu je malý. Těžce se mi to hodnotí, ty 3* s čistým průměrem dávám, ale čekal jsem, že to bude dle očekávání propagace filmu mnohem kvalitnější. ()

Omnibus

"Sice Chmaták, ale manták." Unesená oběť vám ve sklepě dělá bordel jako v tanku, bez povolení stavebního úřadu provádí demoliční a výkopové práce a vytrhává mříže? Jak zareagujete? Například alespoň na tu očividně chybějící mříž v okně?! Uhodli jste, vůbec nijak! A já bloud dosud myslel, že bránit vězněnému v útěku patří k dobrým mravům všech žalářníků. Btw, okno mínus mříž plus pevná role koberce, napadá vás to co mě, ohledně útěku? Scenárista byl zlobivý chlapec, musím ho potrestat! Takhle mi propíchnout černý balonek a zkazit prima retro výlet do osmdesátkového sklepa, to se nedělá. Výlet do časů, kdy ještě nebyly žádné chytré mobily pro debily a mít doma (ve sklepě)  pevnou linku bylo doslova k nezaplacení. Jen tři slabá cinknutí v hodnocení zazní. Věnované Finneyho milující sestře, culíkaté školačce s tváří indiánské lolitky, senzibilně zasněné, ale v reálu se i do brutální rvačky zapojující. ()

kingik

Mason Thames vs. Ethan Hawke. Herecké mládí versus herecká zkušenost. Konec sedmdesátých let. Únosy nezletilých chlapců. Maniakální únosce přezdívaný Chmaták, s děsivou maskou, černými balonky a černou dodávkou. Sklep. Na jeho zdi nefunkční černý telefon. A poslední unesený chlapec, kterému prostřednictvím záhadného telefonu volají zavražděné oběti. A taky skoro žádná krev a ani žádná výrazně brutální scéna. Značně převažuje psychologický odér, který navozuje divákům úzkost a zvídavost, jak si chlapec v zajetí poradí se svým únoscem. Scott Derrickson ve svém dalším hororovém počinu vsadil na psychologickou obratnost a tlumenou režii, kdy se realita proplétá s nadpřirozenými prvky. Usnadněno je vše tím, že film prakticky nic není ochoten vysvětlovat. O únosci se toho moc nedozvíme, má bratra, normálního, sdílí spolu jeden dům, to je asi tak všechno. A bratr má jen chabé podezření a tuší jen přibližnou oblast, kde by se pachatel mohl nacházet. Taktéž není známa motivace jeho činů, ani čím se živí, proč si zrovna vybírá jen mladé chlapce a jak je možné, že policie mu není vůbec na stopě, když jsou vodítka vedoucí k němu poměrně zřejmá. Na druhé straně je možná dobře, že osoba Chmatáka zůstala zahalena tajemstvím. Nejspíš bychom dostali jen jakési tuctové objasnění jeho minulosti v podobě nějakých retrospektivních vysvětlení, kdy byl maniak týrán, chodil spávat bez televize a musel čichat smradlavé ponožky a trenky. Případně provolal majlant na erotické linky, jestli tedy v té době vůbec nějaké existovaly. Ovšem policejní vyšetřování, opírající se o varovné sny sestry uneseného, je opravdu příšerný prvek. Celá ta pitomina s "reálnými" sny se měla vynechat a nahradit něčím zajímavějším a věrohodnějším. Tohle už do dnešní hororové tvorby snad ani nepatří. Mason Thames a jeho pravidelná setkávání s maniakem v neútulném sklepě jsou skvělá. Funguje i napětí a "telefonování" ze záhrobí. Finále mohlo být o maličko výbušnější a delší, živná půda byla pro něj připravena dostatečně. Vznikl poměrně působivý horor, který má pár vad na kvalitě, a pro jednou dostala psychologizace přednost před potoky krve. 7/10 ()

sochoking

Výborné retro, dobre vystavaný príbeh, veľa nelogických blbostí (Nechce sa mi veriť, že by to po tom koberci nedal. Alebo, žeby si nikto nevšimol jeho dodávku?), ale na to kašlem, pretože ten film ma bral. Navyše mladý Finnney bol frajer a z Grabbera celkom išiel strach a hrôza. ()

dr.horrible

Nápad dobrý, aj keď v rôznych variáciách už videný. Záporák obstojný. To hlavné plus - a domnievam sa, že je to vďaka odkazu, ktorý zanechali svetu Stranger Things (aj keď to odkazuje skôr na It) - sú neskutočne sympatické detské postavy, a to zároveň obsadením (dievčatko), tak scenárom, ktorý vám hneď v úvode robí opakovanú, satisfakčnú radosť. Ďalšia derricksonovka, z ktorej bude klasika. 85% ()

Anderton

Derrickson je lepší režisér ako scenárista, respektíve adaptátor predlôh. Keďže je zdrojový materiál poviedka, asi v nej nebude veľa zvratov ani deja a ono to nakoniec platí aj pre samotný film. Očakával som pevnejšie previazanie rád volajúcich s dopadnutím vraha a rozhodne som čakal, že keď už scenár písali dvaja, tak ich napadne, kde hapruje logika. Výskyt čiernej dodávky v meste bez povšimnutia okoloidúcich sa pomaly stáva legendárny lapsus a niektoré veci nedávajú zmysel ani v závere. Atmosféra a herci potešia, avšak oná polemika o násilí mala byť spracovaná pedantnejšie. ()

Frajer42

Dobrých hororů je jako šafránu. Joe Hill jednoznačně předvedl, že jablko nepadá daleko od stromu a po otci zdědil mimořádný spisovatelský talent. Myslím si, že můžeme říct, že toto byla typická kingovina. Scott Derrickson mi jako režisér mimořádně sedí a znovu to potvrdil. Děj je vynikajícím způsobem vystavěný a v kombinaci s velmi dobrými dětskými výkony (minimálně hlavní dvojice) tvoří děj, který není ani na zlomek sekundy nudný. Ačkoli bych film hororem nenazýval, neboť má podstatně blíže k mrazivému psychologickému thrilleru s duchařskými prvky, tak jsem byl po celou stopáž napnutý jak kšandy. Scénář si s námi krásně hraje a hlavní psychopat není běsnící monstrum, nýbrž po celou dobu moc nevíte, co si o něm myslet a kam si ho zaškatulkovat. Tvůrci záměrně nechávají pracovat fantazii každého diváka na plné obrátky. Musím říct, že mi tento film mimořádně sedl. Je to kvalitně řemeslně odvedená práce s nulou hluchých momentů. Skvěle napsanými postavami počínaje a úžasným dějem se stupňujícím se napětím končíce. Nouze není ani o humor. Má to prostě všechno. [90 %] ()

leila22

Sedemdesiate roky, duchovia v podobe predošlých obetí, unesený outsider a jeho malá sestra, ktorej sa snívajú desivé sny a súčasne sa pretavujú do reality. Aj to ponúka americký triler reznutý hororom. Atmosféra je tak správne nepríjemná, dočkáte sa aj zopár jump scare scén, ktoré zafungujú, no na druhej strane nejde o nič vyslovene originálne či prevratné. Herecké výkony sú uveriteľné, snáď najviac by som vyzdvihla mladú Madeleine McGraw. Naproti tomu mi bolo Ethana až príliš málo. V tomto prípade nemožno hovoriť, že by bol potenciál jeho postavy dostatočne využitý, naopak, dostáva vskutku málo priestoru, čo je veľká škoda. Nájdu sa tu aj malé vykrádačky nápadov zo Stranger Things, It či Dark, no a najmä diery v scenári. Tých sa nájde viac ako samotných obetí. Napriek tomu si snímka dokázala udržať moju pozornosť prakticky po celý čas. Do kina sa ísť určite oplatí, strata času to nie je. Rátajte však s tým, že tam na vás ani žiadne filmové prekvapenie roka nečaká. ()

Kudly4

Další komerční Horůrek s dětmi, na který se vrhnou především ti diváci, co se podívají na nějaký ten Horor, maximálně tak třikrát do roka. Nebylo to úplně nejhorší, pár pěkných, Hororových momentů to mělo (dojde i na krev), ale že bych po skončení filmu měl pocit, že jsem viděl něco, co pár dní nedostanu z hlavy, tak to asi úplně né. Ale za zhlédnutí to určitě stojí. Sinister, byl tenkrát od tohoto režiséra, větší peckou. ()

silentname

Po dlhej dobe tu máme konečne hororový film, kde som sa počas sledovania nenudil. Naposledy pri "Crimes Of The Futuresa mi na posledné minúty podarilo zaspať. Človek, ktorý robí všetko preto, aby si film poctivo odsledoval od začiatku až do konca. Pri "The Black Phone" sa nič také nestalo. Poviedku som čítal niekoľko rokov dozadu a nejako si z nej už moc nepamätám, no samozrejme, že bola trošku príbehovo natiahnutá. S tým osobne nemám problém. Možno si ju prečítam znovu, aby som si pripomenul ako to vlastne všetko bolo tam. Mám ale pocit, že Scott Derrickson tomu dodal asi väčšiu dávku srdca a duše. Pretože som chcel vidieť Finneyho dostať sa z tej siutácie, tie kontakty cez telefón boli zaujímavé a dokonca tomu aj vizuálne niečo dodali. Pre mňa ale ososbne najemotívnejší moment prichádza pred finále, keď sa Finney dočká posledného telefonátu. A je to najmä tým, že to celé prebiehalo aj v trošku inom duchu než všetky predošlé. Ten cit a emócie, ktoré sa tam dali boli pre mňa osobným momentom filmu. A to napriek tomu, že sme predtým nemali moc času na to, aby sme videli priateľstvo medzi našimi hrdinami. Ale možno aj tých pár dialógov tomu vedelo niečo pridať. Pretože som to úprimne prežíval. Inak je treba povedať, že inteligenciu to má a Ethan Hawke skutočne pôsobí ako solídny zloduch. Páči sa mi aj ako jednotlivé masky majú definovať jeho náladu a emocionálny stav. Tá, ktorú ma na tom posteri totiž nie je jediná. A príde mi to ako veľmi inteligentný nápad. Vizuálne to má tú správnu dávku špiny, beznádeje a atmosféry, ktorú film potrebuje... a chcel som vidieť finále a ako sa to vlastne celé vyvŕbi. Hoci sú tu veci, ktoré viete odhadnúť. Pre mňa solídny film, ktorého sledovanie som si užil a vytiahol pre mňa okey poviedku na skutočne kvalitnú hororovú drámu. Čeknite si to a uvidíte sami. Hodnotenie: A- ()

Claw

„Černý telefon“ byl jedním z mých nejočekávanějších hororů tohoto roku. Naštěstí se má očekávání spokojeně naplnila díky intenzivnímu, dramatickému a srdcervoucímu zážitku, jehož jsem byl právě svědkem. Než se film dostane k jádru celkového příběhu, představuje procítěný příběh chlapce vyrůstajícího v 70. letech. Připoutá diváky k hlavnímu hrdinovi a emocionálně je vtáhne do touhy vidět, jak překonává své strašlivé překážky. Skvěle byly ztvárněny i postavy hereckého ansámblu, které divákům poskytují sympatické výkony, jež v nich vyvolají nevyhnutelnou emocionální reakci. Příběh působí originálně a dává hororovým fanouškům osvěžující závan čerstvého vzduchu po neustálých restartech a pokračováních. Ethan Hawke, který hrál Drapáka odvedl úžasnou práci. Jeho děsivé ztvárnění nejednoznačného psychopata vytváří výkon, při kterém každého diváka zamrazí v zádech. Jediné, co jsem si přál byla větší hloubka jeho postavy. Sice se mi líbilo, jak byl film tajemný, ale právě jeho postava mi přišla až moc tajemná, a proto bych uvítal podrobnější obrázek o jeho minulosti. Scott Derrickson nám opět dokázal, že jestli něco opravdu umí, tak je to práce s atmosférou a její budovaní, protože „Černý telefon“ je skutečnou napínavou jízdou od začátku do konce. K tomu poskytuje svěží a originální příběh, stejně jako ikonické herecké výkony a strach pro každého, kdo se odváží tento film zhlédnout. /85%/ ()

Slarque

Chvíli po začátku filmu jsem si vzpomněl, jak skončila Hillova povídka, a začal doufat, že to tak nedopadne i ve filmu. Naštěstí je Scott Derrickson dost zkušený, aby mu došlo, že ne všechno, co unese papír, se dá převést na plátno. Ne že by jeho závěr byl nějak geniální (o Drapákovi se nakonec dozvíme něco, co vůbec nedává smysl), ale nakonec natočil film, který není horší než předloha. A to vůbec není málo. Horor založený na postavách a atmosféře. Pokud chcete krev a lekačky, jděte jinam. ()

Happens

Za mě perfektní horor s tou jednou neskutečnou lekačkou. Psychologický vhled do života 13 letého kluka z maloměsta, který je unesen sériovým vrahem, jenž je famózně zahraný Ethan Hawkem, škoda, že nedostal více prostoru. Dostatek prostoru ale dostala sestra hlavního hrdiny, která tu zahrála nejcharakterističtější postavu ze všech, naprosto okouzlující herecký výkon od takto mladé holky. Film je v podstatě něco mezi psycho duchařinou a takovým realističtějším Stranger things. Jo a samozřejmě je třeba se pozastavit udivující míru násilí na základní škole. ()

Hraný remake Jak vycvičit draka má obsazení

Hraný remake Jak vycvičit draka má obsazení

31.05.2023

Hraná adaptace animovaného hitu studia DreamWorks Animation Jak vycvičit draka konečně našla své lidské představitele. Oba herci pak údajně byli vybráni i proto, že by se mohli v sérii zdržet i na… (viac)

Černý telefon, ideální hororové mrazení

Černý telefon, ideální hororové mrazení

13.07.2022

Třináctiletý kluk uvězněný sadistickým vrahem ve zvukotěsném sklepě. Na jeho stěně visí odpojený černý telefon. Ten však jednoho dne zazvoní. Ve sluchátku se ozývají předchozí vrahovy oběti, které… (viac)