Super Mario Bros. vo filme

• Česko Super Mario Bros. ve filmu (viac)

Súrodenci Mario a Luigi snívajú o tom, že sa im podarí viesť najlepšiu inštalatérsku firmu v New Yorku, čo sa im zatiaľ celkom nedarí. Možno práve preto sú ochotní vrhnúť sa do úloh, ktoré sú zjavne nad ich sily. Ich ochota ísť do toho po hlave sa im nevyplatí v momente, keď vlezú do podozrivo vyzerajúcej obrovskej zelenej rúry a o pár sekúnd neskôr sa už nekontrolovateľne rútia “niekam”. Na druhom konci rúry ich čaká fantastický svet, ktorého obyvatelia práve riešia existenčný problém. Odporný jašter Bowser, kráľ jedného z kráľovstiev, sa rozhodol násilím ovládnuť všetky ostatné kráľovstvá. Konkrétne si vyhliadol Hubové kráľovstvo, ktorého vládkyňu, princeznú Peach, by si rád vzal za ženu.
Večný smoliar Luigi sa po bláznivej jazde ocitne v Bowserovej spálenej krajine, kde ho okamžite zajmú prisluhovači miestneho kráľa. Mario má oveľa väčšie šťastie, pretože kráľovstvo princeznej Peach, v ktorom skončí, vyzerá ako raj nielen pre hubárov.  Peach je navyše milé dievča bez princeznovských manierov, takže keď sa Mario dozvie, aké nebezpečenstvo hrozí jej kráľovstvu, okamžite sa jej rozhodne pomôcť. Najmä ak sa mu pritom podarí zachrániť svojho milovaného brata Luigiho. Zabúda však, že nie je žiadny hrdina a že najodvážnejšia vec, akú kedy urobil, bolo pritiahnutie vodovodnej batérie. Ale keď ste Super Mario, nebojíte sa žiadnych prekážok. (Cinemart SK)

Maniik88

Rozprávka pre malé deti. Mňa to moc nechytilo a dokonca som aj pri tom zdriemol. Graficky pekné, narážky na hry a upravená hudba z hier moc fajn. No pre nás taťkov postarších, ktorý na tej hre vyrastali trochu primitívne príbehovo a aj vtípky nič moc. ()

papadoce

Milá rozprávka, ktorá dodržiava všetky aspekty pôvodnej hry, ale obsahuje len veľmi málo humoru pre dospelých, ak vôbec nejaký. Ničím neurazilo, ale ničím nezaujalo. Ako fanúšik hier dám trojku, tá je zaslúžená, navyše som prešiel jednotku na nintende 😁. ()

Hyperbolic

Jen škoda kratší stopáže. Užil jsem si vše, písničky z her, známé písničky (asi všechny, které si pod tím pojmem představíte), akci, 2D skákání sekvence, závody a respawny. A ta animace, dokonalá. ()

koty2201

Musím sa podeliť o zážitok z kina. Cítil som sa ako v škôlke. Nikto kto tam išiel, nebol v mojom veku alebo starší (okrem rodičov tých deciek). Ja neviem, ale videohry so Super Mariom sú tu už skoro 40 rokov. Pamätám si ich ešte z družiny na základnej škole. Čo tým chcem povedať? Že som čakal viac pamätníkov, ktorí si to prišli pozrieť kvôli tej nostalgii z detstva. Ale v mojom prípade sa to nestalo.  Každopádne to nostalgiou vôbec nešetrilo. Máte tu toľko odkazov a pomrknutí na herných fanúšikov, že viac by sa sem ani nezmestilo. Preto nemá zmysel vymenovať všetko. Ale či už tu máte zákonitosti tohto sveta typické z hier, odkazy na rôzne hry s Mariom a Luigim alebo ikonická hudba, či herný sound design. Postavy tak klasické ako si ich viete len predstaviť a ich vzájomná chémia veľmi dobre funguje. Hneď si všetky postavy obľúbite a získajú si vaše srdce. Ak niekto nadáva na pôvodný dabing, tak je to len o zvyku. Keby len hláškovali ako v hrách, tak by to nedávalo zmysel. A slovenská dabingová verzia sa im vydarila tiež. Bez problémov si dovolím povedať, že v rámci animákov je to jedna z nadpriemerne dobrých herných adaptácii. Príbeh bol síce taký jednoduchší a v mnohých smeroch často aj klišoidný, ale zachovali videoherného ducha. Našťastie to nebolo až príliš hlúpe a detské. To by som prekusol len ťažko. Film ponúka svojský humor, na ktorom som sa pobavil a trafil sa mi do vkusu. Na to, že ide o film od Illimination, tak musím pochváliť tvorcov za dosť dobrú kvalitu animácie. Aj keď sa stále dalo na nej popracovať.  Napriek kratšej stopáži to funguje dobre. Ani jedna minúta nevyšla nazmar. Určite to odporúčam ako hráčom, tak aj deťom a kľudne aj ich rodičom. Vidím to na solídnych 8/10 a teším sa na pokračovanie. Alebo čokoľvek iné, čo Nintendu napadne zadaptovať. ()

instageek_cz

Pokud jste fanouškem Nintenda a Super Maria, není co řešit. Tenhle film vás určitě potěší a docela často přímo nadchne, bez ohledu na váš věk. Je plný vizuálních, příběhových, ale i zvukových a hudebních easter eggů, takže v závislosti na tom, kolik toho máte (nejen) s Mariem naskákáno, se budete buď tu a tam, nebo rovnou každou chvíli nad něčím pousmívat. Pravda, první polovina je lepší, originálnější a víc člověka chytne za srdce. Moc pěkně je tu vykreslené bratrské pouto mezi Mariem a Luigim, poznáme i jejich rodinu a život v Brooklynu (pokračování v odkazu The Super Mario Bros. Super Show a už 30 (!!) let starého bizáru Super Mario Bros. s Bobem Hoskinsem a Johnem Leguizamem:)) ). V jejich vztahu se nachází emotivní jádro celého snímku, ale bohužel, postupně se ztrácí ve víru dalšího dění a už se mu nevěnuje tolik pozornosti. Mushroom Kingdom, kam se brzy přesuneme, je nádherné. Hned bych si přál, aby Nintendo vydalo nějaké obří RPG ze světa Super Maria, kde by se člověk mohl volně procházet všemi těmi rozmanitými říšemi. Obývají jej roztomilí Toadové, přičemž ten „hlavní“, dost možná budoucí Captain Toad, dabovaný Keeganem-Michaelem Keyem, mě rozesmával nejčastěji. Skvělá práce! Překvapením pro mě byla princezna Peach. Nečekejte žádnou krásku v nesnázích, naopak je akční, schopná a sebevědomá. A pro zabedněné šovinisty dodám, že to nepůsobí nijak nuceně apod., je to fakt zajímavě pojatá postava, rovněž skvěle namluvená Anyou Taylor-Joy. To ona Mariovi (a s ním i divákům) názorně předvede, jak to v Mushroom Kingdom chodí, a jaké úžasné schopnosti se zde dají získat. Co princezna zvládá levou zadní, s tím má Mario zpočátku pochopitelně problém, takže variace na tréninkovou montáž je tu dost vtipná. Ve zkušebních „levelech“ plných ikonických překážek a nepřátel jsem obdivoval klasicky pestrobarevnou grafiku, respektive animaci, která mi celkově přišla super. Temnější paletu barev zastupuje kdo jiný než Bowser, perfektně zahraný Jackem Blackem. Ten se dostane i ke zpívání, ovšem asi vás překvapí, o čem že ty jeho písně budou:)) Každopádně Black si to dává stejně kvalitně a zábavně, jako když vystupuje s Tenacious D. Velký prostor ve filmu dostává ještě Donkey Kong s hlasem Setha Rogena, který mě taky bavil (kolem něj je další tuna easter eggů). Samozřejmě jsem byl nejvíc zvědavý na výkon Chrise Pratta v roli Maria, jehož casting od uveřejnění trailerů vzbuzoval kontroverze, aniž bych tedy pořádně chápal proč. Z mého pohledu můžu fanoušky Maria uklidnit, k žádnému znesvěcení nedošlo ani náhodou:)) Pratta bych v Mariovi většinu času téměř nepoznal, přičemž chvílemi silně připomíná i milovanou videoherní hlasovou předlohu Charlese Martineta. Abych se přiznal, poslední dobou Pratta celkově moc nemusím, štve mě jeho pánbíčkářství a nebavil mě v posledním Jurském světě, ale tady mu dávám palec nahoru, tohle se mu povedlo. Charlie Day coby Luigi je taky blízko herní předloze (rovněž Martinet), nemám mu co vytknout. Vlastně musím říct, že pokud by se casting tolik neřešil, tak by mě snad ani nenapadlo, že to nejsou ty stejné postavy z her, že je na jejich hlasech něco jakoby „špatně“. Ano, zní realisticky, jenže jinak by to ani nešlo, což myslím musí uznat i zapřisáhlí gameři. Navíc během akčních pasáží si klasického „Mamma mia!“ apod. užijeme dost, a i díky zvukům si pak člověk připadá jako kdyby zrovna držel v ruce ovladač od Nintenda Switch:)) Zmínil jsem, že první zhruba polovina, možná tak 60 % děje, je lepších než zbytek. Je tam totiž všechno osobitější, emotivnější, opravdovější. Když se v určitém momentu doslova rozjede akce, která se nezastaví až do úplného finále, filmu to paradoxně ubírá body. Jo, Mario Kart pasáže jsou na jednu stranu boží a taky jsem se u nich zasmál, ale už tomu pak chybí duše. Dostáváme spíše další generickou CGI „epiku“, která ani mě coby mega fanouška Maria až tolik nebrala. Byť všechno vypadalo krásně a byla to sranda, tak mi scházelo napětí. Vzdálili jsme se od postav a film se změnil spíš ve sledování gameplaye, což je škoda. Závěrem bych ještě pochválil použití hudby. Ve většině nových filmů nenávidím, když začne hrát nějaký 80’s šlágr a přijde mi to už vyloženě podlézavé vůči publiku, ale sem to díky retro auře kolem Maria pasuje dokonale. Finále je pak místy patřičně osudové, už jste v tom coby divák zase víc citově zainvestován. A věřím, že nakonec budete z kina odcházet s úsměvem na tváři. (Samozřejmě až po titulcích;)) ). Suma sumárum: Skutečně jsem si nějakou dobu říkal, že tenhle Super Mario bude naprostý top a zařadí se k těm úplně nejoblíbenějším filmům mého života. To se nakonec nestalo, přesto ho hodnotím vysoko. Podle mě potěší malé i velké fanoušky Maria, protože takhle věrnou a ve všech směrech zábavnou adaptaci jsme v kinech ještě nikdy neviděli. Už teď se těším na další díl:) Hodnocení: 8,5/10. PS: Mé další recenze nejen na filmy, ale i na hry, komiksy, knihy apod. najdete na Instagramu, profil instageek_cz () (menej) (viac)

titmok

Bruh animácia úžasná, farby vymakané ale takúto príbehovo scenárovú hromopičovinu som dlho nevidel. Strašne rýchlo nasekaný dej, nie moc vtipné scény a extrémne klišé situácie. Ale animáciu a celkový vzhľad to malo fakt že úžasný, to sa im musí nechať. A slovenský dabing, ako pri väčšine animákov je fajn. ()

hrumsrt

Videoherních adaptací vzniká v posledních letech více a více, navíc s ohledem na aktuální tendence je vidět, že se jich budeme dočkávat čím dál častěji.. K samotné herní značce žádný vztah nemám, nicméně jelikož jde o tak obrovskou fenomén, není možné, aby zůstala bez povšimnutí.. A je teda Super Mario začátkem nové éry videoherních převedení na plátna? No, ani by mě to nepřekvapilo.. Je možné, že patřím mezi těch pár osvícených, kteří měli tu "čest" vidět i hranou podobu adaptace, tedy film z roku 1993, jenž se kromě hrdých ohlédnutí spíše dočkává čím dál většího posměchu. Ale tahle značka nemá jen napravenou reputaci, ale vpouští novou energii všem hrám, na kterých jsme, kdy ujížděli. Je nyní čas, aby se divák nostalgicky vrátil do světa Crashe Bandicoota?.. Ohledně obsazení tvůrci nedělají jedinou chybu a každý jednotlivý hlas je za kreslenou tvářičkou cítit. Přestože nejvíce zůstane v paměti chraplák Jacka Blacka jako Bowsera, tak stejně tak pořád slyším Aničku jako Princeznu Peach.. Kromě samotného úvodu v reálném světě je Mario přesně takový, jaký by být měl. Nechybí spousta odkazů na původní hry a ani na samotný žánr arkádovek. A i ti, kteří nemají svět italského instalatéra tak zajetý, si v něm snadno najdou cestu. Několikrát nechybí hravé převedení samotných herních prvků, které ani jednou nepůsobí zvláštně. Nejsvětlejším bodem filmu jsou pro mě scény s Donkey Kongem. Nejde o kdovíjak funkční příběh, jako spíš o hravé pohlazení fanoušků, kde nechybí ikonické hudební a zvukové doprovody. Vizuálně nádherný film, který na několikrát dosti infantilní scénky povolává minimálně jednu celou generaci. Mario nepřekvapí a dokonale naplní očekávání, jen by někde potřeboval ještě o stupeň přidat. Závan nostalgie je tak ještě příjemnější pokud si ho vychutnáte v originálním znění. /viděno v kině/ 75% ()

Mkartaylas56

Svižná a dobrodružná jízda, která z mého pohledu svou nápaditostí a množstvím odkazů potěší veškeré herní fandy, avšak stále je třeba k ní přistupovat tak, že jde o produkt studia Ilumination a tím pádem jde o animák zaměřený výrazným způsobem na děti. Oproti Mimoňům a dalším je tu ale právě ta velká nálož gagů, oblíbený herní "universe" plný známých postav, velmi povedený původní dabing a tempo natolik zběsilé, že vám film velmi rychle uteče a i pro nezasvěceného diváka tak půjde o stravitelný kousek. Za mě fajn záležitost, i když z části nejsem ideální cílovka, a snad se alespoň podobně povedou i další díly, které po obrovských tržbách dozajista přijdou. ()

george82

Příjemně překvapilo. Mario byl takovej nenásilnej a hravej. DKčko super a Peach…to by bylo, aby se neukázal feminismus v celé své posrané přehrocené společnosti. ()

adamix

Film určený pre deti aj hráčov všetkých vekových kategórii s nádherným vizuálom a konečne podarená verzia oproti tej divnej deväťdesiatkovej verzie s Hoskinsom a Leguiziamom. Má to hlavu aj pätu, akurát to zbytočné zosmiešňovanie Maria a odporne nepríjemnú princeznu Peach(u) si mohli tvorcovia odpustiť. Nevýhodou je jeho dĺžka, úprimne filmu by neuškodilo ďalších 15 minút pre viac dobrodružstiev na viacej lokalitách a verím tomu, že by sa s tým tvorcovia viacej vyhrali. A chcelo to lepší humor... Za mňa 70%. ()

Stejšn

Tentokrát si Nintendo pohlídalo, aby to nedopadlo jako před třiceti lety. Je to pro malé děti a VÝHRADNĚ hráče (čili znalce) mariáckých reálií, ale drží se jich to až moc křečovitě a děsně tlačí na pilu. Na rozdíl od (prvního) Sonica, nebo Raubíře Ralpha, mě to tolik nebavilo. Naštěstí to není přehnaně dlouhé a děti v kině to nenudilo. ()

Recenzon

No nevim. Je mi jasné, že tenhle film je hlavně pro malé bačkory, ale mohlo to být trošku vážnější. Od filmu jsem absolutně nic nečekal. Úvod Donkey Konga otřesný a trapný tak moc, že jsem to chtěl vypnout. Jako pozitivní beru animaci a Jacka Blacka. ()

Picoun7

Nikdy jsem nebyl fanouškem téhle ikonické herní postavy kníratého instalatéra, ale tohle se vcelku povedlo! Dostáváme se tu do světa, kde se objevuje celá škála rozmanitých, a v herním světě i historicky populárních postaviček, které vás dostanou svou hravostí a rozverností. Přímočarý humor a skvostná animace se tu střídají a zároveň doplňují v každém jednotlivém okamžiku tohoto futuristického umění. Oceňuji též fakt, že s takovým množstvím nápadů, které filmová produkce měla pro tohoto italského hřebce, dokázala vměstnat tento příběh do devadesáti minutové inscenace, tím pádem se i eliminuje prostor pro případnou nudu. Všechno to tedy reálně utíká způsobem, že se ani nestačíte zastavit a popadnout dech, když v tom se na nás řítí další epicky vykreslená akce a to v kadenci gólových hodů Erlinga Haalanda. Ještě připíši, že neonová světélkující hvězda tady zandavá neuvěřitelný náklad v podobě básnicky podaného dialogové přednesu, a to v mírně negativním kontextu, který další uvězněné dokáže velice povzbudit a dodat jim potřebnou naději. 77% ()

Mykhaluu

Tak nakonec sáhnout do neznáma nebylo zas tak marné. Barevné, chvílemi napínavé, ale přes to všechno trvale šílené. Prostě herní adaptace. Zlý želvák ukrutný. ()

Domineus

Parádna porcia nostalgie, výborného soundtracku a super vizuálov, no to je asi tak všetko. Zápletkou to vôbec nenadchlo, skôr naopak ostalo to úplne na úrovni detského filmu. Nič, čo by ma vyložene dvihlo zo stoličky alebo čo by som si (po dejovej stránke) lepšie uchoval v pamäti. Očakávania som mal ďaleko väčšie, no v konečnom dôsledku to bolo z môjho pohľadu úplne priemerné a prípadnú dvojku by som asi kľudne vynechal. 50% ()

CZRohlik

Hold nejsem cílovka... Humor na mě ve většině případech nefungoval. Na rozdíl od Sonica si tady každá věková skupina bohužel nenajde to svoje. Jinak standartní klišé příběh, kterej ale celkem dobře udržuje film pohromadě. Na neštěstí jsem byl na dabingu a proto jsem si nemohl užít hlasy herců (na druhou stranu nevím jestli bych si Chrise Pratta jako Maria dokázal užít). Co bych ale zase rád vypíchl je soundtrack, kterej se podařil správně upravit do konkrétních scén a hezká animace, která nešetřila barvama, a díky které z toho máme aspoň vizuálně působivou jednohubku. Pro děti fajn, pro mě už zas tak moc ne... 6/10. ()

The Legend of Zelda putuje do filmu

The Legend of Zelda putuje do filmu

11.11.2023

Nejspíš to bylo jen otázkou času. Po letošním obrovském úspěchu snímku Super Mario bros ve filmu, jenž se díky miliardě a dalších 362 milionech dolarů stal nejúspěšnější herní adaptací vůbec, studio… (viac)

Nová Mission: Impossible sbírá nadšené ohlasy

Nová Mission: Impossible sbírá nadšené ohlasy

20.06.2023

Tom Cruise loni vlastnoručně zachránil kina a jeho Top Gun: Maverick se po fenomenální jízdě napříč světem zastavil až těsně pod 1,5 miliardami dolarů. Letos se něco podobného, ačkoliv tam to člověk… (viac)

Ani Strážci galaxie nepřekonali Super Maria

Ani Strážci galaxie nepřekonali Super Maria