Will Kane je šerifom malého mesta kdesi na Divokom Západe. Dnes ráno sa žení s krásnou Amy. Jeho žena je kvakerka, ktorej náboženstvo odmieta akékoľvek násilie, a preto svojej vyvolenej sľúbil, že sa vzdá úradu šerifa a spoločne budú ďalej žiť v pokoji na farme. Ale tesne po svadobnom obrade dorazí do mesta strašná správa. Zločinec Frank Miller, ktorého Kane dostal pred časom za mreže, bol prepustený na slobodu. Spojil sa so svojou bývalou bandou a pripravuje pomstu. Do mestečka má doraziť vlakom na pravé poludnie. Obyvatelia mestečka si dobre pamätajú Millerovu neľudskú násilnosť. Preto nestoja o ďalšie problémy a prehovoria Kana, aby spolu s mladomanželkou čo najskôr odišiel. Pretože na tom trvá aj Amy, Kane sa podvolí. Veľmi rýchlo si však uvedomí, že útek nie je riešením, pretože Miller si zlosť vybije na niekom inom. Hlas svedomia a volanie povinnosti je silnejšie ako strach i láska a preto sa Kane rozhodne vrátiť a čeliť svojmu úhlavnému nepriateľovi tvárou v tvár. Blíži sa hodina posledného zúčtovania... (RTVS)

JohnnyBoy

V mém osobní žebříčku westernů tato komorní záležitost stojí na prvním místě. Poráží i taková monstra jako je Rio Bravo, nebo Divokou bandu. Je to proto, že drama gumuje epiku, proto že téma celého filmu je obsaženo snad v každém záběru a proto že si Fred Zinnerman po celou dobu naprosto elegantně vystačí jen s jednou písničkou. PS: Poznámka Howarda Hawkse, kterou uvedl pan Douglas, je sice trefná, ale ve westernovém žánru právě tak obehraná, že kdyby s ní Pravé poledne pracovalo, stalo by se z něj tuctové podívání. Díky tomu, že to tak není, je postava Willa Kanea v historii westernového žánru nepostradatelná. ()

MirkaP

Spíš než western je to zamyšlení nad morálně-volními vlastnostmi. Hodinu všichni řeší, proč v tom hlavního hrdinu nechat, on ponechán samotě má pak během patnácti minut z p.... kliku, no a pak bez pohnutí odjíždí na svatební cestu. A celé to korunuje ústřední melodie, která je prostě krásná. ()

Jehan

Jo jo, to bývaly tehdy časy, kdy se ve filmech tohoto typu vystřelilo až po hodině a čtvrt. Do té doby se hlavní hrdina smažil ve vlastní šťávě a řešil svou čest a potažmo (pragmaticky jaksi bokem) praktické aspekty možnosti útěku od svým morálních závazků. Ne vždy má tento stárnoucí hrdina po boku cukrkandlovou krasavici, která postup konsultuje s manželovou bývalou mexickou milenkou. Gary se potí, jistě i strachy. A všichni se na něho vykašlou. Povšimněme si laskavě mladého Lloyda Bridgese v nevděčné vedlejší roli a Leo Van Cleefa skrytého v komparsu. Je to holt klasika v tom dobrém slova smyslu, ale jsou i lepší westerny. Jako stylové psychologické drama to však nemá chybu. ()

Fajt

Opravdu klasický a věrohodný western, ale pouze v původním znění s titulky !!! Film byl opět uveden 26.3.2017, 5.4.2018, ale s absolutně zmrveným dabingem !!! Kdo mohl zvolit za dabing G. Coopera, telecí hlas L. Freje (mladého Sovy) a tím tuto klasiku absolutně zprznit ???? Proč se již dříve skvěle nadabované filmy opět dabují, ale vždy k horšímu. Zbytečně vyhozené peníze, ale tučný zisk pro dabéry. ()

PlayEasy

Velmi dobrý klasický western s velmi hutnou atmosférou, skvělým Garym Cooperem, sympatickou Grace Kelly a začínajícím Lloydem Bridgesem, který byť vrcholí happy endem, tak naivní konec to není. Určitě stojí tento film za zhlédnutí a jako klasický western to bereme jako velmi slušný počin, ale "psychologický" western to rozhodně není:) 75% A píseň High Noon potěšila... ()

Pete

Jako tenkrát v poledne, zase jsem po desítkách let viděl tuhle klasiku, oblíbený film mého dědy. O tom, co je to bejt opravdu chlap, o velkejch gestech odvahy, o zbabělosti, ale tak trochu jinak, než je ve westernech obvyklé. ()

cinema_cz

Jednoduchý příběh šerifa, marně shánějícího pomoc proti čtyřem pistolníkům, kteří se mu chtějí pomstít, se stal předním dílem tzv. psychologického westernu a byl později často napodobován. 100 % (Ci 08/2008) ()

0verseer

“If you're honest you're poor your whole life and in the end you wind up dying all alone on some dirty street. For what? For nothing. For a tin star.” Western s minimalistickou zápletkou a hutnou atmosférou, ktorá sa až do finále dala krájať. Na prvý pohľad krátšia minutáž po dopozeraní až tak krátko nepôsobí, scenár prosto na viac nemal. Trochu škoda klišovitého záveru, ktorý po takmer pol druhej hodiny čakania nedokázal ničím prekvapiť… ()

PlysovyMacko

Film sa odohrava v realnom case. Bandita Miller ma prist do mesta vlakom na prave poludnie. Obyvatelia maju strach, ze ho zrovna zo zemou, tak sa balia na odchod. Cerstvo zenaty serif Kane sa rozhodne zostat a celit mu, ma malo casu tak chodi po meste a s roznymi ludmi riesi ci je spravne odist, ci ostat, niektorych odhovara, niekde hlada oporu. Je to celkom nuda, aspon na konci som cakala vypeckovanu prestrelku, ale nestala za nic. Neviem cim je tento western taky znamy, je slabsi. ()

mrclTV

Celkom už na tomto filme cítiť, že má sedemdesiat rokov (miestami je to skôr divadelná inscenácia ako film), ale stále je to slušná klasika. Dal by som tri a pol, ak by sa dalo. ()

Plague.

Na to, jak stařičký film to je, mi nepřipadl ani moc nudný, což u většiny starších westernů je typická vlastnost. Nejvíce si na filmu cením, že je natočen vlastně v reálném čase, takže seriál 24 už pro mne není tak technicky krásný jako byl před chvílí :) ()

conoscenza

Idealismus 50. let v americké kinematografii mi rozhodně nesedí, což mě hodně ovlivnilo při sledování tohoto westernu. Hlášky typu: " Musíme utéct" a odpověď : "Ne, nemohu utéct, nikdy neutíkám" propojené s dojemnou hudbou z filmu, který má rozhodně něco do sebe, dělá možná tak klasiku klišé filmu. ()

bobin

Je to ten správný western. Kola bryček se točí dozadu, kolty jsou proklatě nízko, bandité už od pohledu odporní. Ale hlavní hrdina je unavený - Gary Cooper zestárnul. Své si sice splnil, zlosyny potrestal, ale žádná radost z něj netryská. Raději se svou blondýnkou odjede - a nám mizí z očí také, protože mu zbývalo už jen osm let života. / Zemřel na rakovinu prostaty /. ()

Jack.Pott

Film je schématický, v pozdních hodinách může unaveného diváka dokonce uspávat, přesto je ale zároveň i perfektním podobenstvím o pasivní mase, jež se jako sociální plastelína přizpůsobuje aktuálním držitelům moci. Zatímco jen minuty zbývají do příchodu staronových hrůzovládců, většina občanů je nečinná pouze zdánlivě kvůli pýše - pomstychtivosti - škodolibosti - strachu. To jsou podle mě zástupné duševní stavy. Šerif Kane zůstává posledním spravedlivým, neboť jako jediný netrpí prostoduchostí - existenciální hloupostí: Uvědomuje si, že žít bez ideálů by bylo těžší, než zemřít pro ideály. Uvědomuje si, jak hrůzný musí být život prostý smyslu - je tudíž ochoten zemřít pro dobro, jehož podstatu všichni přirozeně cítíme ve svém nitru, a právě proto jako jediný vítězí nad smrtí. ()

Auvajs

Pro milovníky spektakulárních filmů (mezi které patřím) ultimátní a asi nejlepší western vůbec. Pro ty ostatní nuda bez děje a střílečka na konec. ()

Hruskovice

/Film jako takový, až na samotnou závěrečnou přestřelku je spíše psychologické dráma. Pohled na obyvatele jednoho městečka, kteří se všichni obrátí ke statečnému a čestnému šerifovi Kaneovi zády. Měl jedinou prosbu, aby mu pomohly proti nebezpečnéu, bezcharakternímu zločinci a jeho bandě, kteří se přijeli pomstít. Mohl ujet, se svou novomanželkou a ve strachu žít někde jinde a nebo na vždy utíkat, ale to by nebyl Will Kane. Postavil se sám proti čtyřem a nakonec zvítězil.... Velké napětí, skvělý Gary Cooper (snad nejsmutnější psí oči co jsem kdy viděl :D) a vynikající písnička dělají z tohoto filmu výjimečnou podívanou... ale jako westernový fanda musím přiznat, že je to takový moc sladký, ocukrovaný western... a proto udělám výjimku a nebudu to hodnotit čistě jako western, ale spíše jako film vyzvedající morální hodnoty a to že může dobro vítězit nad zlem. 4,25/5 ()

V pravé poledne čeká remake

V pravé poledne čeká remake

17.09.2016

Tahle země není pro Arnolda

Tahle země není pro Arnolda

13.07.2011

Po skandálu, na který se už mezitím téměř zapomnělo, Schwarzenegger tvrdil, že svůj návrat na filmová plátna odkládá. Ukázalo se, že ne na dlouho. Studio Lionsgate oficiálně potvrdilo, že… (viac)

Tak co dál, Arnolde?

Tak co dál, Arnolde?

12.04.2011

Z „velkého překvapení“, které Schwarzenegger koncem března sliboval, se nakonec vyklubala blbůstka The Governator, která se kromě kresleného seriálu dočká i komiksového cyklu (za vším stojí Stan Lee)… (viac)