Kultový politický thriller nakrútený podľa románu Fredericka Forsytha vychádza zo skutočných udalostí okolo pokusu o atentát na francúzskeho prezidenta generála Charlesa de Gaullea. Začiatkom 60-tych rokov 20. storočia považovali bývalí členovia francúzskych légií osamostatnenie Alžírska a jeho odsúhlasenie francúzskou vládou za zradu svojich padlých spolubojovníkov. Vytvorili skupinu sústredenú na likvidáciu de Gaulla, avšak bez úspechu. Prezident sa tak stal najstráženejším človekom na svete. Po dolapení a zabití viacerých dôležitých členov skupiny si preto najali profesionálneho zabijaka s krycím menom Šakal, ktorý mal za úplne samostatnú operáciu zinkasovať pol milióna dolárov. Príbeh sa sústredí na prípravy atentátu a na snahu tajnej polície vystopovať Šakala. Film je klasikou svojho žánru a roku 1997 sa dočkal i remakeu. (oficiálny text distribútora)

Matt007

Tak tohle mi přišlo opravdu hodně dobrý, nečekal jsem tak kvalitní film, ač mi Šakal s Willisem připadal skvělej, tak za tímhle počinem značně zaostává! Zcela zasloužených 5* ()

neo93

Velmi dobrý francouzský kriminální snímek. Rozhodně jsme chtěl porvonat s americkou verzí a tento původní film je přeci jen lepší. Samozřejmě to není tak akční a dramatické, jak Šakal s Bruce Willisem v hlavní roli, ale o to víc jde vidět poctivě a čistě natočená kriminálka ze staré školy. Především celá příprava na antentát prezidenta Francie, která je zorganizovaná do nejmenšího detailu tak i na druhé straně, co nejrychlejší vypátrání a zatčení pachatele všemi složkami franzcouzského státu je výtečné. Elegantní a chladný zabiják v podání Edward Fox je též velmi přesvědčivý. Výborný thriller, který sice má pomalé tempo, přesto je film napínavý a zajímavý. ()

Likan7

56 let je už dlouhá doba. Od té doby se filmy změnili. A i když dokážu uznat Šakalovi kvality, zvlášť s přihlédnutím na rok výroby, pro mě to už není. A 140 minut dlouhá stopáž také ne. ()

Lupes

Vše podstatné je v recenzích řečeno a nostalgický povzdech nad dobou, kdy se točily smysluplné filmy s příběhem jsem si právě také odbyl. Co tedy dodat navíc? Snad jen zajímavý výběr herců, kdy hlavní inspektor je svým stalinským image natolik málo přitažlivý, aby dovolil plné soustředění na postavu Šakala. A málo platné, já Šakalovi "fandil" celou dobu. ()

Taffey

Mi vždycky děsně vadí výroky typu perfektní převod knižní předlohy na film. Abych pravdu řekl, to je fakt to poslední, o co bych stál. Pro mě je důležité, jak na mě působí film, ne zda je přesně podle knihy. Kniha a film, to jsou naprosto odlišná media a to, co projde knize, nemusí projít filmu a opačně. Ale k filmu. Starý Šakal je výtečný film, vždycky jsem ho chtěl mít. A tak jsem ho sháněl na DVD po půjčovnách, ale nebyl. Tak jsem si půjčil Šakala s Gerem, Jaké bylo mé překvapení, když jsem doma otevřel krabičku, vložil jsem DVD do DVD a on to byl starý Šakal. Někdo holt udělal chybu a v krabičkách je zaměnil. Nicméně musím konstatovat, že, vzhledem k masáži moderních, nových filmů, je starý Šakal utahanější, než je zdrávo. Ale to je úděl většiny starších filmů a proto si nesmírně cením některých filmů třeba z počátku 70´, které mě strhnou ještě dnes. A že jich je pár znám. Na svou dobu jasných 5*, z dnešního hlediska slabých 4* ()

Petus

Edward Fox byl prvním a zároveň nejlepším. Kdokoli, kdo přišel po něm byl už jen velmi špatnou kopií geniálního zabijáka a mistra převleků, stejně neviditelného jako nedostižitelného. Stejně tak remake, o který se v Hollywoodu v roce 1997 pokusili byl jen nezdařenou parodií originálu. Skvělá drsná kriminálka s od začátku až do konce perfektně vystavěnou atmosférou, která ani po letech neztrácí dech. Takhle se mají točit thrillery. ()

Tamdydam

Tak tenhle film nemá chybu. Jediný problém je, že pokud jste slyšeli něco málo o de Gaulleovi, víte jak film dopadne. Jinak opravdu vynikající dílo ()

Rodin

U mě za 4* hlavně proto, že literární předloha mě naprosto uchvátila a bohužel se tu napjatou atmosféru nepodařilo na filmové plátno přenést. Edward Fox je skvělý herec, ovšem na Šakala neměl. Takový tvrďák totiž není. Dovedu si docela dobře představit v hlavní roli Lina Venturu a pak by to sedělo daleko víc. Ovšem 85% bych to musel počítat i bratrovi. ()

xenopus

Hodně lidí přiznává tomuto snímku trochu pomalejší tempo, mě nevyjímaje. Ale zbytek je opravdu povedený - obsazení herci, scénář a dialogy, režie i po právu nominovaný střih. A přitom film působí kompaktně jako umělecké dílo i jako věrný a realistický popis tehdejší policejní a vyšetřovací práce. Dnes už se vyšetřuje jinak... Se zaujetím jsem sledoval naprosto věcné rozhovory Francouzů, ve kterých nebylo ani slovo navíc - jen to nejnutnější, co bylo třeba k dopadení E. Foxe. A báječně jim to fungovalo. Nadprůměrné 4*. ()

Speck

Velice poctivý policejní/detektivní thriller, chytrý, ucelený a zasazený do přitažlivého prostředí, vyvedený do nejmenších detailů. Představitel Chacala? K sežrání. A pan detektiv? Špica. 4* jenom za délku. ()

smajly

Docela podařená detektivka, která diváka udrží v napětí až do konce. Téma atentátu na francouzského prezidenta je navíc velice lákavé i když se jeho provedení drží zaběhnutého vzoru - kočka x myš. Ztvárnění Šakala jako profesionálního zabijáka, které na rozdíl od současných akčních filmů s podobným tématem, bylo realistické, se mi také velice líbilo. 75%. ()

sunfreedom

Film má skvělou atmosféru, ale knihu pochopitelně nejde vystihnout přesně. Trochu mi vadí špatná reciprocita mezi plánováním a provedením akce. Zbytečně koukáme několik minut na přehlídku, ale některé scény před samotnou akcí jsou zbytečně useknuty. Je to škoda už i kvůli poměrně velké časové dotaci. S dvěma a půl hodinami se toho dalo více. ()

boo-boo

Do Šakala som musel dorásť. Je účelovo minimalistický, má trochu pomalé tempo a veľkú väčšinu postavy Šakala buduje skôr absenciou vecí ako sú emócie, črty a podobne. V dnešnej dobe frenetických filmov sa k nemu čím ďalej tým častejšie vraciam, lebo naozaj dáva priestor na vychutnanie si všetkých propriet, z ktorých sa má dobrý špionážny thriller skladať. Bravó všetkým zúčastneným a v neposlednom rade pánovi Forsythovi. ()

Shitonit

No tak jasně, zfilmovat Forsajta je už napůl jasně vyhráno, a zfilmovat to takhle, no tak jasně musí vzniknout těžce kultovní klasika, kterou si čas od času klíďo zopáknu. Jen musím podotknout, že je dobrý mít namáklou knížku (vícekrát..) a pak to počumění je ještě labůžovatější. ()

papilon395

Knižní předloha Den pro Šakala z r. 1971 skvostná, filmové zpracování z r. 1973 rovněž tak. Jako mladá jsem měla možnost tento film sledovat v televizi. Pamatuji se, jak jsem byla vnitřně rozpolcená, protože se mi Edward Fox s hlasem Eduarda Cupáka hrozně líbil, a přitom se tak nelidsky choval. Anatomie spiknutí, stíhání a zabití. která Vás připoutá k obrazovce. ()

Den Šakala se dočká seriálové verze

Den Šakala se dočká seriálové verze

05.11.2022

Klasický detektivně-špionážní román Den pro Šakala z roku 1971 od spisovatele Fredericka Forsytha (Krycí název Oděsa), inspirovaný skutečnými událostmi a popisující neúprosný hon na chladnokrevného… (viac)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale