Čarodějův učeň

• Západné Nemecko Krabat (viac)
TV spot 2

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiálny text distribútora)

sadman

Bohužel jsem pohádku jako malý neviděl, takže nemůžu srovnat jak by na mě působila v mládí ve srovnání s dospělostí. Možná je to dobře. Ale co můžu říct je, že jde o skvělý příběh s úžasnou atmosférou kde mě nejvíce děsil černokněžník s naštípnutou lebkou a smíchem při kterém tuhne krev. Velmi povedené. ()

karnifex

Krása.. Ani nevím, kolik roků mi bylo, když jsem tuto pohádku viděl poprvé, ale už tehdy mi přišla úžasná. A taková mi příjde i dnes. A písnička, kterou zpívá hlavní hrdinka je tak krásná, že se zaryje do srdce nejen Krabatovi, ale jistě i mnoha divákům - mě teda určitě.. ()

Merenre

Dobrá atmosféra, typicky zemanovské zpracování, které mám docela rád a hlavně dobrý příběh. Zemanovy pohádky jsou unikátní tím, že ani s pokročilým věkem pozorovatele neztrácejí kouzlo a dívatelnost. ()

LencaN

Pohádka to sice je, ale pro děti mi moc nepřijde. I když je pravda, že dnešní děti jsou mnohem otrlejší než třeba naše generace kdysi. Aspoň já tohle vidět jako malá, tak se mi o tom značnou řádku dní bude zdát. Po pravdě ale nechápu, takové vysoké hodnocení tady. I na tu dobu mi přišla animace jednoduchá, ale oceňuji začlenění kouře a vody v reálném vzhledu. Přesto mě to neuhranulo natolik, abych dala plný počet. Většinu času to bylo napínavé, mrazivé, dosti krvavé a surové, ale někdy to taky bylo zdlouhavé. Příběh je vyloženě pohádka - chlapec bez domova se toulá krajem a dostane se do služby ve mlýně zlého čaroděje, který rok co rok zkouší jednoho ze svých 12 učňů z jejich čarodějných dovedností a výsledky zkoušky mají drastické následky. Což se ale našemu hrdinovi Krabatovi nelíbí. Navíc ho srdce táhne k jedné copaté děvčici. Zpracování už je vyloženě dospělé. Temné barvy, jednoduchá animace, ale nevadila mi, byla to změna oproti novodobým animáčkům, které hýří barvami a všemožnými vychytávkami. Některé scény byly dost násilné, krvavé a deprimující, tudíž horor vidím jako správné označení. Nakonec ale i Čarodějný učeň přináší poznání, že láska je nade všechna kouzla ()

sibskyn

Temná, ponurá, krásná, hororová pohádka. Nádherná animace a skvělý dabing, při kterém vám pálí mráz i na konečkách nechtů. A mlýn opět mele! ()

DaNvYto

Opravdový kult české kinematografie. Karel Zeman byl, to co Tim Burton je dnes. O to větší poctou panu Zemanovi může být doba, ve které dosáhl absolutního mistrovství svého řemesla. Ať žije Bůh české trikové kinematografie. ()

Majoslav11

"Mlyn zase mele !" Neskutočný Zeman. Nad genialitou tohto filmára sa mi zastavuje dych. Úžasná atmosféra a animácia tohto snímku je svetová a nadčasová. Rovnako sa mi páčila aj hudba. Niektoré legendy a rozprávky sú skutočne viac hororové ako rôzne urbanistické legendy ako Ouija alebo americký rádoby horor. Potlesk pre Karla Zemana a klobúk dolu pre jeho vizionárstvo a prínos ku svetovej kinematografii. ()

kolly13

Dobrá výprava a vystavění "pohádky" pro větší. Nepronikl jsem do filmu a skoro mě obsahem minul. Nelíbilo se mi grafické zpracování a tím nenarážím na možnosti doby (tehdy nadprůměr, dnes slabší podprůměr). Malým dětem bych to nepustil. ()

Skylwalker42

Tohle je nefalšovaný pravý horor. Kam se hrabe Freddy či Jason. Díky jedinečné animaci, dokonale podbarvující hudbě a vypravěči, to má tak neskonale mrazivou strašidelnou atmosféru. Jakmile Krabat vleze do Mlýna, tak vás čeká nervyderoucí hororová jízda. Bravo Karle Zemane! ()

stooper

Děsivě krásná hororová pohádka, kterou bych dětem rozhodně před spaním nepouštěl. Luděk Munzar dokazuje, že je skutečně skvělý vypravěč. ()

kacudzde

Tak z téhle hororové pohádky mělo určitě nejedno dítko noční můry... Já také. A nedávno jsem ji viděla po několika letech, a působila na mě pořád stejně depresivně. Originální animace a výborný dabing. ()

jedubába

moj prvý komentár s radosťou venujem práve tomuto dielku. veľmi ma ovplyvnil a sprevádzal celým detstvom. stotožnenie s krabatom bolo nevyhnuteľné, atmosféra mnou prestupuje dodnes. najobľúbenejší film v kategórii animovaných a v prvej päťke filmov vobec. ....krabateee! ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011