Čarodějův učeň

• Západné Nemecko Krabat (viac)
TV spot 2

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiálny text distribútora)

bari68

Animovaná rozprávka -morbídne pojatá. Ako príbeh má klasické črty , a je ukážkou ako má správne vyzerať rozprávka, animovaná tvorba nemusela byť nejako štylisticky prepracovaná,aj jednoduchá práca neuberá nič na kráse,... No,treba ešte povedať, že české filmy na CSFD netreba brať nijako vážne, ono 90% hodnotenie beriem, , na IMDB je takmer totožné,takže nie iba u nás , ale aj v zahraničí mal tento film podobný ohlas.Hororovým poňatím mi to pripomenulo trochu Abecedu od Lyncha.Skrátením stopáže a pridaním na hutnejšej atmosfére ,u mňa by sa jej vyrovnal. ()

charlie_ando

Uběhlo už víc jak čtvrt století, co jsem tuto pohádku viděl poprvé a jako malému se mi nelíbila. Teď už, ale nejsem malý. Karel Zeman nám předkládá kouzelný příběh se silnými hororovými prvky, které ještě zintenzivňuje hudba Františka Belfína s tklivým ústředním motivem, jenž však v sobě skrývá naději. Přenesme se tedy do Lužice pod Saskou vládou, kde hlavní hrdina sirotek Krabat jde potulkou o žebrácké holi a je vlákán mluvícími havrany do prokletého Mlýna na černé vodě. Dokonalé místo pro černou magii se stane jeho novým domovem a stává se dvanáctým učedníkem černokněžníka čerpající svou temnou sílu z pekelné zakázané knihy plné rozličných kouzel. Svému nebezpečnému pánu propadne tělem i duší. Animovaný film, který svým precizním výtvarným zpracováním přesahuje svůj formát. Díky originálním obrázkům a zručnému využití kontrastu barev získává nádech tajemna a je nadčasový. Poetické poutavé vyprávění o kouzlech a síle pravé lásky. ()

Zagros

Formálně prakticky není co vytknout a tvůrcům nezbývá než složit poklonu. Přesto se mi tahle horor-pohádka moc nelíbila. Animace, jakkoliv se k příběhu a atmosféře hodí, mi nesedla a připadala mi podivně rozháraná. Atmosféra celkově je vykreslená také výborně, ale na mě je opět moc ponurá. To by možná ani tak nevadilo, ale něco mi zkrátka neladilo a více než na tři hvězdy to tentokrát není. ()

wosho

Jako malý jsem se u toho hrozně bál,Zeman zde hodně přitlačil na pilu,víc jak u magnetové hory,dokonce jsem po tom nemohl spát-což není asi nejlepčí způsob jak točit pro nejmenčí.Když jse to vyděl před pár měsici,nepřipadalo mě to jako horor,spíše jako tragédie o lásce a přátelství,které ani samotné zlo nemůže pokořit všemy kouzly světa.A zde je vydět jeho genialita.Zatímco mnohé dětské filmy jsou jen pro děti,jeho filmy stárnou s dívaky a jsou tudíž pro všechny generace a takových filmařů je jak šafránu. ()

zbysik

Jak mi tento skvost mohl za mych mladych let uniknout? Jak se to mohlo stat, ze poprve vidim tuto vyjimecnou hororovou pohadku az ve svych 21 letech? Mrzi me to hlavne proto, ze jako maly bych si tu brilantni atmosferu vychutnal jeste vice. Panu Zemanovi se podarilo vytvorit naprosto genialni pribeh, ktery obmotal do sveho osobiteho kabatu, ktery svoji pusobivosti jenom stezi naleza srovnani. ()

eagle-eye

Jméno Zeman by mělo být zapsáno platinovým písmem v dějinách české kinematografie, Čarodějův učeň pak jako třešnička na dortu jmenovce Karla. Když porovnám syrové 2D zpracování, z kterého vám jde mráz po zádech a současné 3D orgie, přeplácané a samoúčelné..., asi netřeba víc cokoliv dodávat. ()

Peiper2

Úžasná pohádka (pro dospělé). Čekal jsem málo a dostal jsem hodně. Důkaz, že pouze dokonalé triky a grafika na kvalitní film nestačí, nejsou-li doplněny kvalitním příběhem. Právě příběh je nejsilnější stránkou tohoto díla společně s chorobnou (místy až hororovou) atmosférou. Čaroděj je jednou z nejodpornějších záporných postav, co jsem kdy ve filmu viděl. Úžasný a především nečekaný zážitek. ()

MatejNosal

Rozprávky to nie je zrovna moja šálka kávy, ale toto je veľmi vydarená "hororova" rozprávka s pekne temnou atmosférou a zaujímavou animaciou. Primeraný rating +8 :-D (80%) ()

Bouřňák

Jako malý jsem se u této "pohádky" děsně bál, ale teď po mnoha letech už na mě bohužel tolik nezapůsobila. To ale nic neubírá na její děsivosti a velmi vydařeném zpracování. ()

Daae

Čarodějův učeň v psané formě je snad mojí nejoblíbenější "pohádkou". Atmosféra a příběh mě při čtení vždy vtáhly do sebe, takže jsem knížku nemohla odložit. Tato adaptace se mi docela líbila, především pro svou strašidelnou jedinečnost. Přesto mě docela mrzí, že nebyl vysvětlen jejich zvyk chodit za Velikonoční noci na místo smrti a že si tam nemalovali na čela pentagramy, čímž zaprodávali své duše Mistrovi. To bylo v knize opravdu hrůzné. Jsem ráda, že jsem tento film viděla. ()

Haymar

Není to pohádka! A už vůbec to není pro děti!... Jako malej jsem z toho měl noční můry - ale přesto, už tehdy to pro mě mělo jakési neidentifikovatelné, nepopsatelné a neodolatelné kouzlo... nyní - v dospělosti, už se na to dívám samozřejmě jinak, ale ony zvláštní pocity hrůzy i vzrušení se za ta léta vůbec nezměnily... a o tom to je ()

Prochy38

Upřímně úplně nechápu tohle vysoké hodnocení. Ano, líbilo se mi to. K pohádce to mělo pořádně daleko. Jedná se spíše o baladu. Pochmurný děj - tragické události - ponaučení. Znám to už jako malý kluk, ale až teď jsem si to správně užil. Ale nezdá se mi, že by to nečím vyčnívalo z průměru.... ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011