Čarodějův učeň

• Západné Nemecko Krabat (viac)
TV spot 1

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiálny text distribútora)

matezzz

Naprosto úchvatná, krásná pohádka, která je na druhou stranu depresivním hororem! Tohle musí promluvit do duše snad každému. 100%. "Vezmi lopatu a jdi vykopat hrob. Pro koho z nás, to se ještě ukáže." ()

LeoH

Pohádkově prostý příběh vyprávěný pomaličku, s kouzelnou (bohužel však nikoli čarovnou) stylizací, pro dospělého ve vzpomínkách z dětství přece jen o dost působivější než z DVD. K dosažení plného účinku nutno vidět v tom správném věku – u dnešních dětí odhadem tak mezi sedmi až deseti, podle toho, kdy unesou pohled na těch pár kapek krve. ()

Doudis19

Překrásná hororová pohádka, která ač velmi jednoduše animována, až neuvěřitelně přesně předává atmosféru strachu a nejistoty. Krabat, ačkoli očividně pouze kus papíru, je tak geniálně napsanou postavou, že mu i přes jeho bezdomovskou minulost fandíte od začátku do konce. Naprosto unikátní ukázka filmového řemesla z dílny mistra fantasy Karla Zemana. ()

HonzaBez

"Láska je nad všechna kouzla" Tak toto v pohádkách platí asi vždy, ale já jako člověk, co nemá rád horory, mohu jen stěží kouzlo tohoto filmu zcela ocenit. I když je po vizuální stránce (skoro) stejně dokonalý jako jiné Zemanovi filmy. Ale temné to bylo na mě opravdu hodně... A přitom mi tam na druhou stranu chyběla tak silná hudba jako v též strašidelné pohádce O Maryšce a vlčím hrádku dokázal vykouzlit Luboš Fišer. ()

Faramir

Na světě je pouze jediná síla, která je silnější než všechna kouzla, silnější než všechny mocnosti černé magie, dokonce silnější než smrt - je to síla lásky. Tak, jako tma nakonec vždy musí ustoupit před světlem, tak nakonec, musí všechna zloba, nenávist, závist a další zla tohoto světa ustoupit před Láskou, která je trpělivá, laskavá, nezávidí, nejedná nečestně a nepočítá křivdy. ()

Honzíno

Absolutní klenot české kinematografie. Kdyby se dělala nějaká česká 'topka', Čarodějův Učeň nesmí chybět. Invence, vize, originalita spolu s vytříbenými 'běžnými' filmovými atributy (napětí, animace, režie, hudba, zvuk..), kterou kde dnes v našich luzích a hájích pohledáš? Nikde. ()

Lachtaan

Konečně jsem dal šanci jednomu z nejklasičtějších pohádkových příběhů celosvětového folklóru. Tohle temné animované zpracování je mým šálkem čaje, ale zajímala by mě situace, kdy by rodiče, přesvědčení, že jde o populární pohádku, pustili tuto verzi svým malým dětem. Já to vidět před 12ti a více lety, tak mám z některých animací dlouhodobé trauma. Jako téměř dvacetiletý jsem si film náramně užil, ale neshledávám ho nijak výjimečným. ()

Cushing

Jak "jednoduše" udělané -- a jak skvěle to funguje! Románová předloha famózní, pohádka nikoli pro děti, ale spíš pro dospělé -- tak to mám rád. A film to tam všecko má, včetně čistoty a romantičnosti a děsivosti a osudovosti postav. Poprvé jsem to viděl jako dítě a výtvarná stránka mi nejprve vadila, byl jsem z ciziny přece jen zvyklý na obrazovou kulturu Mighty World of Marvel. Ale z kina jsem odcházel nadšen a okouzlen. Obrázky vás okouzlit -- není to vzácná radost, když se filmu podaří právě tohle? Sakra kdy už to bude na dvd? ()

elle

Zemanův film, který mě jako první učaroval. Těžko se to vyjadřuje, ale byla v tom taková zvláštní zimní baladičnost, temnota, ale i hřejivost Munzarova hlasu a svěží důvěra, že přátelství a láska nejdou zakalit ani smrtí. To je potom ta dávka hrůzy, která děti neděsí. ()

T-pack

Animace odpovídá, předpokládám, době vzniku (i když koukám na rok a skáče mi na mysl Star Wars), bylo trochu složitější si zvyknout. Dabing byl také zajímavá zkušenost, na druhou stranu si to ani jinak představit neumím. Proč byli někteří šediví jsem také nepochopil. Mluvil o dvanácti učních, ale bylo jich tam méně a projevilo se jich všeho všudy asi pět. Přes to všechno, co jsem právě řekl, je to stále jedna z nejlepších pohádek, kterou jsem kdy viděl a umím si představit, že kdybych byl o osm let mladší, asi jsem podělanej až za ušima. Ale 94. místo? ()

LadyDevil

Další mezera ve vzdělání doplněna! Sice jsem se na to moc netvářila, když jsem si přečetla žánrové zařazení - předsudek hned začal hlodat.. nechala jsem se ale unést skvělým ztvárněním a originálním příběhem. Divák se lehce nechá vtáhnout do děje, navíc je úžasný, v jaký době tahle hororová pohádka vznikla, když si vezmu, jak je skvěle zpracovaná. Na čarodějův smích se jen tak nezapomene :-) ()

pytlik...

Dávám za pět i přes dva drobné nedostatky: Jakmile si Krabat ve knize přečetl, že "láska je silnější než kouzla", tipoval jsem, že příběh skončí nějakou nelogickou koninou, což se bohužel potvrdilo. A dále jsem nepochopil, proč ten kouzelník podstupoval souboje se svými učedníky, bylo by pro něj přeci výhodnější, kdyby je furt neobměňoval... no, asi měl rád vzrůšo. ()

Master19

Toto opravdu není všední pohádka. Trošku (dost) mě vadilo výtvarné zpracování Krabata a jeho dívky. Proto ta hvězdička dolu. Naopak čaroděj, havrani, atd. jsou skvělí a člověk na ně jen tak nezapomene. ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011