Česká veselohra o veselej rekreácii odborárov v zotavovni Jezerka. Postupne sa zoznámime s revízorom pražských elektrických dráh Andělom, energickým Slovákom Pálkom, šoférkou autobusov Marienkou, údržbárom Mašekom a ďalšími. Rekreanti sa popri svojej slnečnej dovolenke tajne pustia do rekonštrukcie miestnej detskej škôlky - a to všetko s nadčasovým i keď 50-tymi rokmi poznačeným humorom. Faktom je, že postava Anděla v podaní Jaroslava Marvana je podľa výsledkov českej ankety Hrdina filmového úsmevu najpopulárnejšou postavou histórie českej filmovej komédie. (RTVS)

Untentrauer

Čím jsem starší, tím víc tomuhle filmu přicházím na chuť. Marvan hraje protivného revizora tak přesvědčivě, až si myslím, že snad takový byl i v osobním životě. Mimoto je film plný budovatelských hesel a sloganů. Je to takový výlet do časů nadšeného komunistického období. Takové úsměvné okénko v čase. ()

zdeny99

Obraz dějin zobrazen líbivou formou, jak se to tehdejšímu režimu líbilo. Děj je fakt líbivý a lidský. Gustav Anděl, věčnej pesimista a remcal, odjíždí na svoji rekreaci, kde je divákovi takřka v každé scéně a větě servírováno, jak to s námi páni soudruzi "mysleli dobře". Potkávají se tu různé typy lidí, ze kterých nejvíce vyčnívá právě Anděl, a to tím, jak mu vše neustále vadí. Klasickým představitelem dělnického lidu je tu nějakej montér, kterej hned spravuje vodovod, pak člun a dokonce i položí podlahu v nedaleké školce, aby si mohli děti hrát. A to vše úplně zadarmo a ještě s úsměvem. Za to nejen jemu, ale všem rekreantům v závěru děti zamávají u silnice, když zrovna odjíždí v autobuse. Dalšími typickými rysy komunistické přetvářky jsou tu až moc uměle vynucené bratříčkování a kamarádství takřka všech účastníků rekreace a zaměstnanců hotelu. Všichni si spolu hrají v jezeře, stejně sedí na pláži, jezdí spolu na traktoru a mávají, chodí naráz v průvodu a zpívají si... Budí to ve mě ironický smích, ale natočené je to vskutku líbivě. Bořivoji Zemanovi se tohle vskutku povedlo na rozdíl od jiných jiných komunistických sraček té doby (ZÍTRA SE BUDE TANČIT VŠUDE, RUDÁ ZÁŘE NAD KLADNEM, ANNA PROLETÁŘKA, BOTOSTROJ...). I dnes po 70 letech to vyznívá jako poklidná komedie, na kterou se dá dívat, i když s ironickým úsměvem. [11572. hodnocení, 345. komentář, 65%] ()

Lukin413 odpad!

Dva roky po zavraždění Horákové tu soudruzi kolektivně staví klubovnu pro děti a ignorují výzvu soudružky k poctivé rekreaci. Napravují se rozvrácena manželství, netěsnící kohoutky a křivdy z hromadné dopravy. Neuvěřitelně naivní a hloupé. ()

jesus666

To, že je to "angažovaný" film je nepochybné. Ale to sú aj dnešné americké filmy, kde spomínajú napr. 11. september pomaly aj v animákoch. ()

vojo

Silne propagandistická rozprávka. Ak budete dobre pracovať tak si zaslúžite dovolenku a tam ešte pomôžete brigádnicky opraviť škôlku. ()

DemonizeR

Není to sice bůhvíjaký skvost naší kinematografie, ale nechápu, jak tu všichni film strhávají a odůvodňují to tím, že je to propagandistická sračka. Vy se tu vysmíváte propagandě let minulých, ale dnešní propagandu hltáte. Ano je to propagandistický film, ale pokud se na takovéto filmy díváte s nadhledem, budete se bavit, jako já. Ten nahled tady dost lidem zřejmě chybí. A i když mám radši Anděla na Horách, vždycky se rád jednou za čas podívám i na tenhle filmek. ()

Hermi14

Soudružská propaganda 50. let v tomto snímku sice místy skoro přesahuje mez únosnosti, ale protože jsem tento film vídal od útlého dětství, vždy jsem si to dokázal nějak přefiltrovat a dobře se pobavit, aniž bych měl nutkání si uvázat rudý šátek kolem krku a hrdě rozšířit řady SSM. Dnes už to vnímám celkem jako klasiku. ()

Colleague

Na jednu stranu je tenhle film odpad, pro mě ale po více jak 60 letech od natočení to byl celkem zajímavý zážitek, nikdy jsem v komunismu nežil a tohle je můj první komunistický propagandistický film. Zážitek maximální. ()

brumbrum

Skvele herecke vykony :-)! A tu dobovu gycovost clovek musi odustit, bolo par rokov po druhej svetovej vojne a ludia nepotrebovali kefovat krizom-krazom a pichat si sracky do zily, aby sa bavili ako to potrebuju dnes. Socialisticky clovek bol naozaj velmi vsestranny - no a ze film neukazuje, ze by odtial ukradli tie vercajgy po praci, jednu hviezdicku dole :o). Inak parada! ()

Heavyman

Něco tak neuvěřitelně pitomýho, že se musíte smát i když je to spíš k pláči. Opravář Mašek je fachman první ligy a vážně na pěst...jo a slonečkovi chybí očíčko :-D ()

Pavelpi

Celkem dobrá komedie,kde si myslím,že je to dáno plejádou našich výborných herců (Marvan,Kemr,Ráž,Vránová,Hlinomaz a další).Samozřejmě je i trochu poplatná době,ale myslím,že to nevadí.Nemůžeme se přece tvářit,že tady nic nebylo.protože jsme byli všichni proti komunistům.Film je sice trochu staromódní,ale je to rok 1952,tak se tomu nemůžeme divit. ()

Véronique

Česká klasika, která kromě toho, že je notně ohraná, je pořád na úrovni. Zábava neztratila svůj lesk ani po čase, který uplynul od premiéry. Ačkoli se film řadí mezi tzv. "budovatelské", já v něm vidím hlavně příběh revizora pražských drah, nerudného Gustava Anděla, a krásu tehdejších časů - přírody, obyvatel či zvyků. Je to samozřejmě zidealizované, ale já se na toto dílo dívám jako na film - ne jako na obraz života tehdejších lidí. Pro mě je "Dovolená s Andělem" opravdu milá a pohodová záležitost, kterou si alespoň jednou za rok ráda připomenu. ()

Stefan_M

Je to teda riadne ski-fi. Idealny zivot. Parada. Taky by som bral. Ale teraz vazne. Celkom som sa pobavil. A vidiet hercov, ktori to uz maju teraz za sebou, ked boli mladi, to je tiez zazitok. ()

Gixian

Byť z "humoru", který do filmu jeho autoři úmyslně zasadili, nezbylo vůbec nic, film není zcela nudný, protože extrémní naivita všudypřítomné agitky je tak neuvěřitelná, že vám úsměv na tváři zaručeně vykouzlí. ()

Tomo

Klasický komunistický, teď už díky bohu o to víc úsměvný snímek, který kdoví čím nenadchne, ale nedělní odpoledne u něj příjemně uteče :) ()